کوی دانش - kooy

آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند

آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند
11 فروردین
15:15 1394
در بسیاری از مناطق شهری و حومه شهرها، مقادیر زیادی اُزن در نزدیکی سطح زمین وجود دارد که آلودگی ناشی از آن می تواند بر روی سلامت شش و قلب تأثیر بگذارد. پژوهشی که به تازگی درباره موش ها انجام شده است نشان می دهد که وجود ازن زیاد در هوای تنفسی می تواند بر روی توانایی آبستن شدن تأثیر گذار باشد.

در برخی از مناطق، میزان اُزن در فصل تابستان خیلی زیاد می شود چون تابش شدید آفتاب و گرما، به کمک ذرات منتشر شده صنایع، دود اگزوز خودروها و بخارات بنزین، هوا را آلوده می کند. آژانس حفاظت از محیط زیستِ کشور آمریکا، از شاخص کُدهای رنگیِ مربوط به کیفیت هوا بهره می گیرد تا اطلاعات روزانه آلودگی های هوا از جمله ازن را تعیین کند. در روزهایی که هوا آلوده است، گروه هایی که بیش از همه آسیب پذیرند، کودکان، افراد مسن و افراد دچار آسم هستند. اگر بخواهیم یافته های پژوهش اخیر را نیز به شمار آوریم، لازمست که زنانِ در سنین مستعد برای باروری را نیز به لیست گروه های آسیب پذیر بیفزاییم.

Patricia Silveyra که استادیار دانشکده پزشکیِ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و نیز سرپرست تیم پژوهش است، می گوید: «این موضوع مهمی است که بدانیم در هوای تنفسی ما چه موادی وجود دارد و نیز بدانیم که این مواد چه تأثیری بر روی سلامتی ما دارند». او می افزاید: «ما درباره اثرات زیانبار اُزن مطالب زیادی نمی دانیم ولی چون این گاز سبب التهاب شش ها می شود، ممکن است این التهاب به سیستم های دیگر بدن انسان نیز آسیب برساند».

Silveyra و تیم او هنگامی در حال بررسی تفاوت های جنسیتی درباره اثرات ازن بر روی التهاب شش ها در موش بودند، کشف کردند مجاورت کوتاه مدت با ازن، بر روی میزان پروژسترون زنان تأثیر می گذارد. پروژسترون یک هورمون مهم مربوط به تناسل است که در تخمک گذاری و حاملگی دخیل است. برای آزمودن بیشتر این موضوع، آنها آزمایشی را طرح ریزی کردند که طی آن، موش های ماده دارای تخمک را در معرض 2 واحد در میلیون (2 ppm) از ازن به مدت 3 ساعت در روز قرار دادند. بررسی های دیگری نیز انجام شده که نشان داده است این میزان از مجاورت موش ها با ازن، مشابه با میزان ازنی است که شخص در شهر تنفس می کند.

یکی از پزشکان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که در این پژوهش شرکت داشته است و نتایج مربوطه را در نشست سالیانه انجمن آمریکایی پاتولوژی تحقیقاتی (ASIP) در سال 2015 ارائه خواهد داد، می گوید: «ما فهمیدیم که تنفس ازن در روزی که تخمک گذاری انجام می شود، نه تنها میزان پروژسترون را در موش های ماده کاهش می دهد، بلکه تعداد تخمک های تولید شده را نیز کم می کند». او می افزاید: «همچنین این مجاورت شدید با ازن، بر روی فرستادن سیگنال های مهم مغز به تخمدان ها تأثیر می گذارد، سیگنال هایی که کلید فرآیند تخمک گذاری هستند».

در روز تخمک گذاری، مقدار پروژسترون در خون موش های ماده ای که از هوای فیلتر شده تنفس کرده بودند، به میزان طبیعی 8 نانو گرم در هر میلی لیتر بود ولی این میزان در موش هایی که از ازن تنفس کرده بودند، به طور میانگین 2 نانو گرم در هر میلی لیتر بود. هنگامی که پژوهشگران تعداد تخمک های تولید شده را در روز بعد مقایسه کردند، یک کاهش 30 درصدی را در موش های در معرض ازن پیدا کردند که از نظر آماری قابل توجه بود. همچنین آنزیم های دخیل در ترکیب پروژسترون هم در تخمدان های موش های ماده ای که در معرض ازن بودند، کم شدند.

پژوهشگران بر اساس نتایج به دست آمده این موضوع را مسلم می دانند: در شهرهای بزرگی که غلظت ازن در ارتفاع نزدیک به زمین به میزان بالائی است، این آلودگی بر روی توان باروری زنان تأثیر می گذارد. ولی آنها یادآوری می کنند که یافته هایشان مقدماتی است و این پژوهش تنها بر روی موش ها انجام شده است و نه بر روی انسان ها.

Silveyra گفته است: «مطالعات جمعیت شناسی که پیچیدگی های مربوط به باروری را در مناطق گوناگون جغرافیایی بررسی می کنند، همچنین مناطقی که آلودگی ازن در آنجا زیاد و یا کم است، و نیز مطالعات بالینی انجام شده در زنانِ در سن باروری، می تواند به رفع این نگرانی ها کمک کند».

هم اکنون پژوهشگران سرگرم بررسی مکانیسم های تأثیرگذاری ازن بر روی تخمک گذاری موش ها هستند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
یافتن توپی مسطح در مریخ توسط کاوشگر کیوریاسیتی (Curiosity)

یافتن توپی مسطح در مریخ توسط کاوشگر کیوریاسیتی (Curiosity)

آخرین باری که اوضاع و احوال را از کاوشگر مریخ نورد کیوریاسیتی جویا شدیم، بعد از دو ماه طولانی مریخ نوردیِ آهسته بر روی سطح سیاره، به پای کوه شارپ (Mount Sharp) رسیده بود. از حضور این کاوشگر روی مریخ اکنون کمی بیشتر از دو سال گذشته است و تاکنون محتاطانه 5.5 مایل از خاک سیاره سرخ را طی کرده است – که البته بهتر است آهسته و پیوسته راه برود تا پرشتاب و با عجله. طی سفرهایی که کیوریاسیتی داشته هیچ نکته و شیء غیرعادی را مشاهده نکرده است (البته به غیراز خود مریخ که غیرعادی است) ؛ تصاویر عجیبی هم که این مریخ نورد می گیرد نوعی ابهام دارند. با این وجود، این بار مریخ نورد ما ظاهرا چیزی شبیه به توپی مسطح پیدا کرده است.

مطالعه متن کامل
کیهان سریع تر از حد انتظار در حال انبساط است

کیهان سریع تر از حد انتظار در حال انبساط است

ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل دریافته اند کیهان 5 الی 9% سریع تر از آنچه انتظار می رفت درحال گسترش است. ستاره شناسان مزبور با اصلاحِ نرخ انبساط کنونی کیهان با دقتی بی سابقه، به کشف مزبور نائل شدند و عدم قطعیت در باب این مسئله را به حد 2.4 درصد رساندند. این میزان پیش از این 10 درصد بود. تیم یاد شده با توسعه یک سری تکنیک های خلاقانه، این اصلاحات را انجام دادند که در نتیجه آن دقت اندازه گیری های فاصله تا کهکشان های دوردست ارتقا پیدا کرد. این اندازه گیری ها برای انجام محاسبات دقیق تر از سرعت انبساط کیهان به مرور زمان که ثابت هابل نامیده می شود حیاتی هستند.

مطالعه متن کامل
طرح  گرین سیتی هال (Green City Hall)

طرح گرین سیتی هال (Green City Hall)

شرکت معماری وو ترونگ نگیا به تازگی از آخرین طرح دوستدار محیط زیست و سرسبز خود پرده برداری نموده که عبارت است از گرین سیتی هال، یا ساختمان شهرداری پوشیده از گل و گیاهی جهت شهر باک نین در ویتنام. ساختمان مزبور که بر روی سایتی هفت هکتاری در مرکز باک نین ساخته خواهد شد، متشکل از دو بلوک بوده و یک جفت برج تراس دار متمایل است که بالکن پوشیده از انبوه گیاهان روی هر یک از طبقات آن تعبیه شده است.

مطالعه متن کامل
آئودی Quattro  A6 2.0T مدل 2016

آئودی Quattro A6 2.0T مدل 2016

در این مدل علی رغم افزایش قدرت موتور، میزان مصرف سوخت عملاً بهبود یافته است. طبق جدول EPA، میزان مصرف سوخت کواترو A6 2.0T مدل 2016 در شهر، جاده و ترکیبی به ترتیب 7.8، 11.3 و 9.2 لیتر در صد کیلومتر است که در مقایسه با مدل 2015 تقریباً 10% بهبود یافته است. متأسفانه این آئودی، فاقد مدل دیفرانسیل جلو مجهز به گیربکس جدید جفت کلاچ می باشد و به جای آن با یک گیربکس هشت دنده عرضه می شود.

مطالعه متن کامل
سگ معلول اکنون می تواند به لطف پروتزهای چاپی 3 بعدی بدود.

سگ معلول اکنون می تواند به لطف پروتزهای چاپی 3 بعدی بدود.

دربی نام سگی است که از روز اول به دنیا آمدنش با چالش بزرگی روبه‌رو بوده است. این حیوان به علت بدشکلیِ مادرزادی با دستهای بسیار کوچک متولد شد و پنجه هم نداشت. به همین خاطر به مرکز نگهداری از حیوانات سپرده شد. مسئول این مرکز "خانم اندرسون" برای یک شرکت چاپ سه بعدی به نام سیستم های 3 بعدی (3D Systems) کار می کند و تصمیم گرفت از فناوری شرکت محل کارش برای خلق یک جفت پروتز برای دربی استفاده کند. در نتیجه دربی اکنون می تواند برای اولین بار بدود.

مطالعه متن کامل