کوی دانش - kooy

آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند

آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند
11 فروردین
15:15 1394
در بسیاری از مناطق شهری و حومه شهرها، مقادیر زیادی اُزن در نزدیکی سطح زمین وجود دارد که آلودگی ناشی از آن می تواند بر روی سلامت شش و قلب تأثیر بگذارد. پژوهشی که به تازگی درباره موش ها انجام شده است نشان می دهد که وجود ازن زیاد در هوای تنفسی می تواند بر روی توانایی آبستن شدن تأثیر گذار باشد.

در برخی از مناطق، میزان اُزن در فصل تابستان خیلی زیاد می شود چون تابش شدید آفتاب و گرما، به کمک ذرات منتشر شده صنایع، دود اگزوز خودروها و بخارات بنزین، هوا را آلوده می کند. آژانس حفاظت از محیط زیستِ کشور آمریکا، از شاخص کُدهای رنگیِ مربوط به کیفیت هوا بهره می گیرد تا اطلاعات روزانه آلودگی های هوا از جمله ازن را تعیین کند. در روزهایی که هوا آلوده است، گروه هایی که بیش از همه آسیب پذیرند، کودکان، افراد مسن و افراد دچار آسم هستند. اگر بخواهیم یافته های پژوهش اخیر را نیز به شمار آوریم، لازمست که زنانِ در سنین مستعد برای باروری را نیز به لیست گروه های آسیب پذیر بیفزاییم.

Patricia Silveyra که استادیار دانشکده پزشکیِ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و نیز سرپرست تیم پژوهش است، می گوید: «این موضوع مهمی است که بدانیم در هوای تنفسی ما چه موادی وجود دارد و نیز بدانیم که این مواد چه تأثیری بر روی سلامتی ما دارند». او می افزاید: «ما درباره اثرات زیانبار اُزن مطالب زیادی نمی دانیم ولی چون این گاز سبب التهاب شش ها می شود، ممکن است این التهاب به سیستم های دیگر بدن انسان نیز آسیب برساند».

Silveyra و تیم او هنگامی در حال بررسی تفاوت های جنسیتی درباره اثرات ازن بر روی التهاب شش ها در موش بودند، کشف کردند مجاورت کوتاه مدت با ازن، بر روی میزان پروژسترون زنان تأثیر می گذارد. پروژسترون یک هورمون مهم مربوط به تناسل است که در تخمک گذاری و حاملگی دخیل است. برای آزمودن بیشتر این موضوع، آنها آزمایشی را طرح ریزی کردند که طی آن، موش های ماده دارای تخمک را در معرض 2 واحد در میلیون (2 ppm) از ازن به مدت 3 ساعت در روز قرار دادند. بررسی های دیگری نیز انجام شده که نشان داده است این میزان از مجاورت موش ها با ازن، مشابه با میزان ازنی است که شخص در شهر تنفس می کند.

یکی از پزشکان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که در این پژوهش شرکت داشته است و نتایج مربوطه را در نشست سالیانه انجمن آمریکایی پاتولوژی تحقیقاتی (ASIP) در سال 2015 ارائه خواهد داد، می گوید: «ما فهمیدیم که تنفس ازن در روزی که تخمک گذاری انجام می شود، نه تنها میزان پروژسترون را در موش های ماده کاهش می دهد، بلکه تعداد تخمک های تولید شده را نیز کم می کند». او می افزاید: «همچنین این مجاورت شدید با ازن، بر روی فرستادن سیگنال های مهم مغز به تخمدان ها تأثیر می گذارد، سیگنال هایی که کلید فرآیند تخمک گذاری هستند».

در روز تخمک گذاری، مقدار پروژسترون در خون موش های ماده ای که از هوای فیلتر شده تنفس کرده بودند، به میزان طبیعی 8 نانو گرم در هر میلی لیتر بود ولی این میزان در موش هایی که از ازن تنفس کرده بودند، به طور میانگین 2 نانو گرم در هر میلی لیتر بود. هنگامی که پژوهشگران تعداد تخمک های تولید شده را در روز بعد مقایسه کردند، یک کاهش 30 درصدی را در موش های در معرض ازن پیدا کردند که از نظر آماری قابل توجه بود. همچنین آنزیم های دخیل در ترکیب پروژسترون هم در تخمدان های موش های ماده ای که در معرض ازن بودند، کم شدند.

پژوهشگران بر اساس نتایج به دست آمده این موضوع را مسلم می دانند: در شهرهای بزرگی که غلظت ازن در ارتفاع نزدیک به زمین به میزان بالائی است، این آلودگی بر روی توان باروری زنان تأثیر می گذارد. ولی آنها یادآوری می کنند که یافته هایشان مقدماتی است و این پژوهش تنها بر روی موش ها انجام شده است و نه بر روی انسان ها.

Silveyra گفته است: «مطالعات جمعیت شناسی که پیچیدگی های مربوط به باروری را در مناطق گوناگون جغرافیایی بررسی می کنند، همچنین مناطقی که آلودگی ازن در آنجا زیاد و یا کم است، و نیز مطالعات بالینی انجام شده در زنانِ در سن باروری، می تواند به رفع این نگرانی ها کمک کند».

هم اکنون پژوهشگران سرگرم بررسی مکانیسم های تأثیرگذاری ازن بر روی تخمک گذاری موش ها هستند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
بر طبق نتایج مطالعه ای جدید، بین سن پدر و خطر بروز سرطان خون کودکان در بزرگسالی ارتباط وجود دارد

بر طبق نتایج مطالعه ای جدید، بین سن پدر و خطر بروز سرطان خون کودکان در بزرگسالی ارتباط وجود دارد

نسبت والدینی که بچه دار شدن را تا سن 35 سالگی و بالاتر از آن به تاخیر می اندازند، همچنان رو به افزایش است اما ابعاد پیامدهای وضعیت سلامتی این کودکان در بلندمدت به تازگی درحال آشکار شدن است. مطالعات نشاندهنده ریسک بالاتر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله سرطان های دوران کودکی و بزرگسالی در فرزندانی است که والدین با سنین بالا داشته اند. مطالعه California Teacher's Study که روی بیش از 100 هزار زن بزرگسال در کالیفرنیا انجام شده است، ارتباط میان سن والد (و نه مادر) را در هنگام تولد کودک با خطر ابتلا به سرطان هماتوولوژیک نشان داده است که چهارمین سرطان شایع در آمریکا به شمار می رود.

مطالعه متن کامل
دبی و چاپ سه بعدی اولین ساختمان اداری و تمام متعلقات آن

دبی و چاپ سه بعدی اولین ساختمان اداری و تمام متعلقات آن

از چاپ سه بعدی فعلا بیشتر برای خلق اشیای کوچک و بخش های جایگزین شدنی استفاده می شود، اما اگر پول شیخ نشین های دبی را داشته باشید قضیه فرق خواهد کرد. امارات متحده عربی که یکی از کشورهای نفت خیز جهان میباشد برنامه های خود را برای چاپ سه بعدی ساختمان ها در شهر دبی اعلام داشته است. انجام این کار هرچند نیازمند سخت افزار سفارشی بسیاری است، اما زمینه های انجامش نیز آماده است.

مطالعه متن کامل
تکنولوژی جدید شرکت پاناسونیک جهت تصفیه آب با استفاده از نور خورشید و کاتالیزورهای نوری

تکنولوژی جدید شرکت پاناسونیک جهت تصفیه آب با استفاده از نور خورشید و کاتالیزورهای نوری

نوشیدن آب تمیز و سالم یکی از امتیازاتی است که بسیاری از مردم دنیا از آن محروم می باشند. بنابراین آنها به همان منابع آبی آلوده اکتفا کرده و هیچگونه دسترسی به سیستم های تصفیه آب ندارند. در این راستا شرکت پاناسونیک روش جدیدی بکار برده است که توسط نور خورشید، آب سالم و پاک را از زمین استخراج می کند. این شرکت از یک سیستم تازه ای رونمایی کرده است که با استفاده از نور خورشید و کاتالیزوهای نوری، آبِ آلوده را با سرعت واکنش بالاتری تصفیه می کند تا مناطقی که از آب سالم محروم می باشند به آن دسترسی داشته باشند.

مطالعه متن کامل
پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

بر اساس یک مطالعه ی جدید که توسط محققان در بیمارستان بیریگهام و زنان (BWH) انجام شده است، نشانگری که معمولاً برای تعیین حمله ی قلبی یک بیمار مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای تشخیص بیمارانی با وضعیت ثابت که در معرض خطر بالای حوادث قلبی مرگبار هستند نیز مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از آزمایشی حساس تر نسبت به آنچه هم اکنون در بیمارستان های آمریکا استفاده می شود، تیم تحقیقاتی کشف کرد که 40 درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری ثابت قلبی، دارای سطح غیرطبیعی پروتئینِ تروپونین در خون می باشند. احتمال مرگ بیمارانی با سطوح بالای تروپونین در اثر حمله ی قلبی، انسداد جریان خون یا سایر عوامل قلبی عروقی در طول پنج سال، دو برابر بالاتر بود. تیم تحقیقاتی همچنین یافتند که یک مداخله ی درمانی کلیدی که به عنوان رگ سازی دوباره ی عروق کُرونری شناخته می شود و به طور مکرر در بیمارانی با حمله ی قلبی و تروپونین غیر طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، سبب پایین آوردن سطح تروپونین بالا یا خطر حوادث قلبی مرگبار نشد. این یافته ها در شماره ی 13 آگوست 2015 در مجله ی The New England Journal of Medicine به چاپ می رسد.

مطالعه متن کامل
عکس، مشخصات، قیمت و جعبه Xiaomi Redmi Note 2 افشا شد

عکس، مشخصات، قیمت و جعبه Xiaomi Redmi Note 2 افشا شد

عکسی از گوشی معرفی نشده Xiaomi Redmi Note 2 توسط فرد چینی فروشنده اطلاعات و اسناد محرمانه افشا شده است.

مطالعه متن کامل