کوی دانش - kooy

رادار فضایی به ردیابی خطر آلودگی آب زیرزمینی کمک می کند

 رادار فضایی به ردیابی خطر آلودگی آب زیرزمینی کمک می کند
07 فروردین
06:15 1394
دفعه بعد که در حال حفاری برای گنج پنهان هستید، با برخورد به آب، دست نگه دارید. این منابع زیرزمینی باارزش تر از تمام گنج های افسانه ای هستند. در هر زمان خاص، نود درصد آب شیرین دسترس پذیر در زیر سطح قرار دارد. ما آن را می نوشیم، غذای خود را با آن رشد می دهیم، و برق صنایع را با آن تامین می کنیم.

همچنین ما آن را آلوده می کنیم. زمانی که آلاینده ها وارد آب می شوند، تا قرن ها در آنجا باقی می مانند. تصفیه آب سخت و گران است و همیشه موفقیت آمیز نیست. این امر می تواند حفاظت از آب زیرزمینی در برابر آلودگی  را در وهله اول قرار دهد، اما خطر آلودگی بیشتر توسط "اهداف متحرک" بوجود می آید. اگرچه عوامل تغییر ناپذیری مانند خاک متخلخل یا کم عمقی آبخوان نقش دارد، ولی بزرگترین خطر از منبع آلاینده ها منشا می گیرد: "انسان". و انسان همیشه متحرک است. بویژه یک شهر در حال رشد، به معنی یک تهدید در حال رشد برای کیفیت آب زیرزمینی است. برای ردیابی هدف متحرک خطر آب زیرزمینی، طراحان سرتاسر جهان به اطلاعات به روز شده ای از چگونگی تغییر سطح زمین توسط مردم نیاز دارند.

سان قیم (دانشمند پژوهشگری در آزمایشگاه نیروی جت تاسا، کالیفرنیا) تکنیک جدیدی برای استفاده از مشاهدات ماهواری ای تغییرات کاربری زمین بمنظور ارزیابی خطر آلودگی آب توسط گروه مشترکی از ترکیبات آلاینده بنام نیترات ها، ابداع کرده است.  مارکو ماستی (راهنمای POPLEX و پروفسوری در دانشگاه میلان، ایتالیا) اظهار داشت: "برای آزمایش این روش، ما به طور موفقیت آمیزی آزمایش دشت پو (POPLEX) در شمال ایتالیا را انجام دادیم." آن ها با ترکیب کردن داده های این آزمایش با داده ­های ماهواره ای و دو مجموعه داده دیگر جمعیت و کاربری زمین، دریافتند که در این ناحیه، آب زیرزمینی نواحی شهری آسیب پذیرتر از آب زیرزمینی نواحی کشاورزی است. این داده های ماهواره ای نسبت به مجموعه داده های دیگر، نقشه دقیق­ تری از خطرات آب زیرزمینی حاصل کرد. 

تکنیک جدید قیم، داده های پراکنش سنج کوییک اسکات (ماهواره مدیریت شده توسط JPL) را به کار می برد. این روش "فاصله کانونی" تصویر کوییک اسکات را از اندازه پیکسل 15 مایل در هر ضلع (25 کیلومتر) به 0.6 مایل در هر ضلع (1 کیلومتر) بهبود می دهد که جزئیات بیشتری از چگونگی تغییر منظره را ارائه می دهد. قیم شرح داد که این روش از این واقعیت منشا می گیرد که ساختارهای مصنوعی بیشتر از خاک و پوشش گیاهی، سیگنال راداری منتشر می کنند. از آنجایی که ساختمان های بزرگ با چارچوب فولادی در شهرها متمرکز است، شدت سیگنال های برگشتی معیار خوبی برای شهرنشینی است.

استفانیا استونازی (دانشجوی دکتری دانشگاه میلان و نویسنده اصلی مقاله این پژوهش که در 19 مارس در ژورنال هیدروژئولوژی منتشر شد) گفت: "لمباردی (منطقه ای از ایتالیا که آزمایش POPLEX در آنجا انجام شد) یکی از پرجمعیت ترین شهرها و از مهمترین مناطق کشاورزی ایتالیا است." شهر میلان در شمال قرار دارد و بخش جنوبی این منطقه عمدتاً کشتزار است.

کشاورزان لمباردی معمولاً به علت آلودگی نیترات در آبخوان های منطقه مورد سرزنش قرار گرفته اند، زیرا نیترات به عنوان کود شیمیایی مصرف شده است، اما این ترکیبات منبع شهری از جمله تراوش از سامانه فاضلاب هم دارند .

این تیم تحقیقاتی سه نقشه آسیب پذیری آب زیرزمینی بر اساس تغییرات سال 2000 تا 2009 تهیه کردند.

در هر نقشه داده های زمین شناسی و آب شناسی مشابه و یک مجموعه داده متفاوت (نشاندهنده عوامل انسانی   با استفاده ازنتایج سرشماری، بررسی عکس های هوایی با تفکیک پذیری بالا و مشاهدات کوییک اسکات پردارش شده با روش قیم) بکار رفت. تکنیک های آماری برای رده بندی آسیب پذیری هر بخش این دشت، بکار برده شد. برای تایید نتایج از نمونه های آب، از حدود 200 چاه استفاده شد.

این سه نقشه نشان داد که منابع شهری آلاینده آب زیرزمینی مهمتر از منابع روستایی هستند. نقشه کوییک اسکات، بهرحال، با بیشترین دقت، انطباق با نمونه های آب را تایید کرد. برای مثال، نقشه بکار رفته بوسیله داده های سرشماری نشان داد که چند ناحیه در میلان خیلی در معرض خطر نیستند، درحالیکه داده های ماهواره ای نشان داد که این نواحی آسیب پذیری بالایی دارند. این به این علت است که سرشماری ها، آدرس منزل شهرنشینان را در نظر می گیرد اما بیشتر نیروی کار میلان مسافرانی را شامل می شود که بیشتر ساعات بیداری و آلوده سازی، مشغول به کار هستند.

استونازی اضافه کرد: "تحیل های ما نشان می دهد که بیشتر تغییرات کاربری زمین مرتبط با افزایش یا کاهش آلودگی در دهه 2000 است. همچنین این نتایج در ارزیابی نحوه بهبود برنامه ریزی های مناسب آتی جهت کاربری زمین و بمنظور حفاظت از کیفیت آب زیرزمینی و سلامت  انسان، سودمند است."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نتایج پژوهشی جدید نشان داد سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، ریشه جنینی ندارند.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، ریشه جنینی ندارند.

پژوهشگران دانشکده سلامت عمومی در دانشگاه کلمبیا و همکارانشان در هلند، ارتباط بین شرایط تغذیه‌ای در اوایل زندگی و سلامتِ بزرگسالی در پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد قرار گرفتن در معرض سوء تغذیه در طول سه ماه اول بارداری با افزایش مرگ و میر به علت بیماری‌هایی به غیر از سرطان یا بیماری قلبی عروقی ارتباط دارد. در این پژوهش برای اولین بار به صورت کمی اثرات احتمالی و طولانی مدتِ محرومیت غذایی در مراحل مختلف بارداری و مرگ در دراز مدت به دلایلی که در طبقه‌بندی بین‌المللی آماری از بیماری‌ها مطرح شده است، مورد بررسی قرار گرفت.

مطالعه متن کامل
اکوکیوب ایر (EcoQube Air) تصفیه کننده هوا، فضای سبز شاداب و هوای پاک را به هر خانه ای هدیه می دهد

اکوکیوب ایر (EcoQube Air) تصفیه کننده هوا، فضای سبز شاداب و هوای پاک را به هر خانه ای هدیه می دهد

برای حفظ سلامتی نوع بشر تنفس از هوای طبیعی و تمیز بسیار حیاتی است. اکسیژن پاکی که از گیاهان بدست می آید مواد شیمیایی فرار در هوا را حذف می کند و درعین حال سطوح اکسیژن خون افراد را بالا می برد و به تبع آن کارآمدی و شادی افراد نیز افزایش پیدا می کند.

مطالعه متن کامل
کشف گودالی  در مریخ که  میلیونها سال یک دریاچه بوده است.

کشف گودالی در مریخ که میلیونها سال یک دریاچه بوده است.

بشر سالهاست که در اندیشه پیدا کردن آب روی سیاره مریخ به جست و جو می پردازد و حالا به وسیله کاوشگر "Curiosity" جزئیات بیشتری درباره چگونگی نگهداری رطوبت و آب روی این سیاره سرخ یافته است. ناسا اعلام کرده گودال "Gale Crater" که توسط کاوشگر "Curiosity" از سال 2012 مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است، میلیون ها سال یک دریاچه بزرگ بوده است و بیش از 150کیلومتر پهنا داشته است...

مطالعه متن کامل
یادگیری زبان های مختلف به کمک Learn Immersive و در دنیای واقعیت مجازی

یادگیری زبان های مختلف به کمک Learn Immersive و در دنیای واقعیت مجازی

یکی از مشکلات یادگیری زبان های خارجی این است که اگر شخص بخواهد در یک بازه زمانی منطقی، در صحبت کردن کاملا روان شود و یا حتی اینکه بتواند مفاهیم را بطور قابل قبولی به دیگران منتقل کند، باید بطور کامل در آن زبان غوطه ور شود. مثلا لازم است شخص در یک کشور که زبان اصلی آن ها، زبان خارجی مدنظر اوست، برای مدتی زندگی کند. اما هزینه این کار و یا عدم امکان آن، این راه حل را گاهی غیرممکن می سازد. راه اندازی سیستم Learn Immersive سان فرانسیسکو این مشکل را تقریبا حل کرده است. این تیم دونفره، پلت فرمی در دنیای حقیقت مجازی ساخته اند که شما را به محیطی مشابه دنیای واقعی برده و کمک می کند تا شما با اجزای این محیط در زبان جدید ارتباط تعاملی داشته و در آن زندگی را تجربه کنید.

مطالعه متن کامل
ویدئوی خارج ساختن نی از سوراخ های بینی یک لاک پشت دریایی که شما را به تفکر واخواهد داشت

ویدئوی خارج ساختن نی از سوراخ های بینی یک لاک پشت دریایی که شما را به تفکر واخواهد داشت

عدم مسئولیت پذیریِ انسان در مقابل طبیعت گاها صحنه های دردناکی را خلق می کند. باید باور کنیم که حتی یک رفتار ساده ی ما هم می تواند طبعات سنگینی در محیط زیست داشته باشد. شاید تماشای ویدئوی 8 دقیقه ای در این خبر که تلاشیست برای خارج ساختن نی نوشابه از بینی یک لاک پشت دریایی بیگناه، باعث شود کمی مسئولانه تر در قبال محیط زیست رفتار کنیم...

مطالعه متن کامل