کوی دانش - kooy

مصرف ویتامین D مانع پیشرفت تومورهای خوشخیم پروستات می شود

مصرف ویتامین D مانع پیشرفت تومورهای خوشخیم پروستات می شود
05 فروردین
02:45 1394
مصرف مکمل های ویتامین D می تواند باعث کند شدن و یا توقف پیشرفت تومورهای خوشخیم پروستات شود، بدون اینکه نیازی به جراحی و پرتو درمانی باشد.

اگر یک تومور در یک بافت زنده پروستات وجود داشته باشد، یک آسیب شناس (پاتولوژیست) می تواند درجه وخیم بودن یا نبودن آن را با استفاده از مقیاسی به نام سیستم درجه دهی Gleason تعیین کند. تومورهایی که طبق مقیاس Gleason نمره 7 یا بالاتر می گیرند، تومورهایی بدخیم بوده و احتمال انتشار آنها در بدن وجود دارد و از این رو غده پروستاتی می بایست از طریق جراحی و یا پرتو درمانی از بین برود. در مقابل، تومورهای پروستاتی که طبق این مقیاس نمره ای برابر با 6 یا کمتر را کسب می کنند، تومورهای خوشخیم می باشند و در برخی موارد ممکن است هیچ گونه علائم یا مشکلات سلامتی را در طول عمر فرد بروز ندهند.

در موارد وجود سرطان پروستات خوشخیم، بسیاری از ارولوژیست ها درمانی را صورت نمی دهند و در عوض اقدام به عملی می کنند که آن را "مراقبت فعال" می نامند. درمان از طریق جراحی و یا پرتو درمانی احتمالا از خود بیماری نیز می تواند بدتر باشد، بنابراین متخصصان یک سال صبر می کنند و پس از آن مجددا اقدام به بافت برداری می کنند تا ببینند وضعیت بیمار چگونه است.

با این حال، حتی اگر بیماران بدانند که دچار تومور سرطانی خوشخیم نیز هستند، باز هم خود و خانواده آنها دچار اضطراب مفرط می شوند که باعث می شود این مردان علی رغم آگاهی از خطراتی مانند عفونت، بی اختیاری ادراری و اختلال در نعوذ، ترجیح دهند غده پروستات را خارج کنند. اما فرد می بایست 60 روز پس از بافت برداری و پیش از عمل خارج کردن غده پروستات منتظر بماند تا اینکه تورم ایجاد شده ناشی از بافت برداری از بین برود.

محققی به نام Hollins قصد داشت بداند که آیا تجویز کردن مکمل های ویتامین D طی این 60 روز و مصرف آن توسط بیماران می تواند بر سرطان پروستات آنها تاثیر بگذارد یا خیر. مطالعه پیشین او نشان داده بود که در مواردی که مردان دچار سرطان خوشخیم پروستات بودند و به مصرف مکمل های ویتامین D روی آوردند، درجه سرطان در 55% از آنها کاهش یافت یا حتی بطور کامل برطرف شد.

در یک آزمایش بالینی تصادفی دیگر نیز تیم او 37 مرد را که قصد داشتند عمل خارج کردن غده پروستات را انجام دهند در نظر گرفت. گروهی از آنها روزانه ویتامین D را به طور مرتب (4000 واحد) مصرف کردند و گروهی دیگر نیز آن را مصرف نکردند. غده های پروستات این افراد پس از 60 روز خارج شده و مورد آزمایش و مشاهده قرار گرفت.

نتایج اولیه از این مشاهده نشان داد که در بسیاری از افرادی که ویتامین D مصرف کرده بودند، غده های پروستات با بهبودهایی رو به رو شده بود اما در افرادی که این ویتامین را مصرف نکرده بودند، شرایط به همان گونه و در مواردی نیز بدتر شده بود. همچنین مصرف ویتامین D باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری بسیاری از سلول های چربی و پروتئین ها شده بود، بخصوص آنهایی که دچار تورم شده بودند. سرطان پروستات همراه با تورم شدید در غده پروستات می باشد و مصرف ویتامین D با این تورم مبارزه می کند.

پروتئینی که به شدت تحت تاثیر ویتامین D می باشد، فاکتور تمایز رشد 15 (GDF15) نام دارد. مطالعات پیشین توسط سایر گروه ها نشان داد که GDF15 تورم را کاهش می دهد و بسیاری از سرطان های بدخیم پروستات دارای مقادیر کمی از GDF15 بوده یا بطور کلی فاقد آن می باشند.

پژوهش جدید بیان می کند که مصرف مکمل های ویتامین D می تواند از طریق کاهش تورم، موجب بهبود سرطان پروستات خوشخیم شود و احتمالا نیاز برای درمان های دیگر از قبیل جراحی و یا پرتو درمانی را کاهش دهد. محققان هنوز نمی دانند که آیا ویتامین D بطور کلی می تواند سرطان پروستات را درمان کند یا خیر، اما آنچه می دانند این است که حداقل می تواند مانع وخیم شدن سرطان های خوشخیم پروستات شود.

Hollins همچنین اشاره می کند که دُز مصرفی ویتامین D که در این پژوهش بیان شده (4000 واحد)، تا حد قابل توجهی کمتر از میزان 10000 یا 20000 واحدی است که بدن انسان طی تماس روزانه با نور خورشید می سازد. در واقع محققان این بیماران را از طریق میزان طبیعی ویتامین D که قابلیت تولید در بدن دارد درمان می کنند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا پورمهرگان

علیرضا پورمهرگان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
با استفاده از کنترل موسیقی "پالس"هزاران ابزار مجاری را بنوازید

با استفاده از کنترل موسیقی "پالس"هزاران ابزار مجاری را بنوازید

"پالس" محصول شرکت تایتان ریئالیتی (titan reality ) یک کنترل موسیقی واقعیت مجازی به همراه پلت فرمی است که به نوازندگان امکان می دهد هزاران ابزار مجازی را از طریق سنسور 3 بعدی منحصر به فردی بنوازند.

مطالعه متن کامل
شناسایی علایم بالینی که نشان‌دهنده مرگ قریب‌الوقوع در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته هستند.

شناسایی علایم بالینی که نشان‌دهنده مرگ قریب‌الوقوع در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته هستند.

درحالیکه تشخیص مرگ قریب‌الوقوع همیشه امری ناراحت‌ کننده است، لیکن این امر برای بیمار، خانواده‌ او، پزشکانِ تصمیم‌گیرنده درباره ترخیص از بیمارستان (بدلیل عدم جوابگویی معالجات) بسیار حائز اهمیت است.

مطالعه متن کامل
کیف فون سواپ از نور فرابنفش برای تمیزکردن  گوشی هوشمند شما استفاده کرده و در ضمن آنرا شارژ هم می کند

کیف فون سواپ از نور فرابنفش برای تمیزکردن گوشی هوشمند شما استفاده کرده و در ضمن آنرا شارژ هم می کند

از شنیدن این نکته حتما تعجب خواهید کرد، اما گوشی هوشمند 18 بار آلوده تر از سرویس های بهداشتی عمومی است! این میزان آلودگی به اندازه ایست که از هر6 تلفن همراه، آلودگی یکی به اندازه سرویس بهداشتی است. اما خب، فون سواپ (PhoneSoap ) هم به همین خاطر ساخته شده است.

مطالعه متن کامل
آیا دوران استفاده از قطره چکان برای جراحت‌های چشم پایان یافته است؟

آیا دوران استفاده از قطره چکان برای جراحت‌های چشم پایان یافته است؟

سال‌هاست در درمان سوزش یا خراش چشم از قطره چکان برای ریختن دارو در چشم استفاده می‌شود. این کار برای برخی از افراد روزی چند بار و گاهی هفته‌ها انجام می‌شود، گاهی که دُز دارو کم و یا زیاد می‌شود عوارض جانبی دارو نمایان می شود. اما دانشمندان در مجله ACS Nano اعلام کردند ورقه نازک خمیری شکلی ساخته‌اند که بیمار می‌تواند آنرا روزی یک بار مستقیما روی محل آسیبدیده چشم بگذارد. این خمیر به تدریج دارو را به چشم می‌رساند. گروه محقق معتقدند این وسیله بهتر از استفاده از قطره چکان است و بیمار نیز زودتر بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه متن کامل
NAO یک ربات دستیار در سیستم خدمت رسانی به مشتریان در بانک می باشد

NAO یک ربات دستیار در سیستم خدمت رسانی به مشتریان در بانک می باشد

در ژاپن ربات های انسان نما راه حلی اساسی برای مقابله با مشکل کمبود نیروی کار و جمعیت سالخورده می باشند. اولین چالشی که ربات ها با آن مواجه هستند این است که می بایست با انجام کارهای روزمره به عنوان «فردی عادی» در جامعه ظاهر شوند. ربات کوچک مؤسسه ی رباتیک آلدباران بنام "NAO" برای مقابله با این چالش ساخته شده است و اخیرا یک دوره ی دو ماهه ی کارآموزی را در یکی از بانک های واقع در مرکز توکیو گذرانده است.

مطالعه متن کامل