کوی دانش - kooy

بیش از یک حجره ماگمایی آتشفشان کیلوآ هاوایی را تغذیه می کند

بیش از یک حجره ماگمایی آتشفشان کیلوآ هاوایی را تغذیه می کند
22 اسفند
18:00 1393
یکی از دریاچه های گدازه کیلوآ گدازه را تا چند متر به هوا پرتاب می کند. دانشمندان چند منبع را برای این ماگمای آتشفشان پیدا کردند.

مطالعه جدیدی تایید کرد که انفجارات غرش وار و بزرگ هاوایی فقط از قله آتشفشانی کیلوآ متولد می شود.

با توجه به آنالیز مواد شیمیایی ردیاب جریان های گدازه 50 سال پیش، دو مخزن کوچک از سنگ ذوب شده (ماگما) انفجارات اخیر را تغذیه کردند. این نتایج حاکی از آنست که آتشفشان کیلوآ منشا عمیق تری دارد، زیرا این حجره های ماگمایی کم عمق تر برای تغذیه کل گدازه های جریان یافته بر سطح جزیره از سال 1983، بسیار کوچک هستند. 

نویسنده مطالعه سرب آرن پیترو سزکا (یک زمین شناس سازمان زمین شناسی آمریکا مستقر در دنور) اظهار کرد: "میزان ماگما خیلی کم است. شما باید منبع ثابتی از مذاب جدید (ماگما) در حال بالا آمدن داشته باشید، زیرا این آتشفشان به تنهایی نمی تواند انفجارات رخ داده از سال 1983 را تامین کند."

پیتروسزکا داشت: "اندازه هر دو حجره ماگمایی مجموعاً کمتر از نیم کیلومتر مکعب (0.12 مایل مکعب) از سنگ ذوب شده است. انفجار حاضر از سال 1983 شروع شده است و کیلوآ 8 بار برون ریزی مواد مذاب داشته است که میزان سنگ ذوب شده تقریباً 4 کیلومتر مکعب (حدود 1 مایل مکعب) گدازه بوده است."

پیترو سزکا و نویسندگان همکارش محل این حجره های ماگمایی زیرین را بوسیله ایزوتوپ های سرب در سنگ گدازه کیلوآ تعیین کردند. این ایزوتوپ ها (اتم های سرب با تعداد نوترون های متفاوت)، پیشینه گدازه را در طول حرکت زیرزمینی قبل از انفجار ردیابی می کنند. پیترو سزکا بیان داشت: "نسبت های ایزوتوپ سرب مانند اثرات انگشت منقوش بر ماگما قبل از ورود به سامانه در حال عمق پیمایی هستند. هنگامیکه شما شروع به تجزیه و تحلیل می کنید، می توانید الگوهایی در نسبت های ایزوتوپ سرب ببینید."

پیترو سزکا گفت: "کیلوآ یک آتشفشان منفرد با دو نسبت ایزوتوپی سرب مشخص در گدازه های قله است. گدازه با نسبت ایزوتوپی بالاتر از دهانه هلنا اومائو و با نسبت ایزوتوپی کمتر از نزدیکی حلقه این دهانه منشا می گیرد (آتشفشان کیلوآ دارای یک گودی عمیق بنام کالدرا است که در سال 1970 توسط انفجار آتشفشانی شدیدی ایجاد بوجود آمد.)

این تفاوت های ایزوتوپ سرب نشاندهنده وجود دو منشا ماگمایی در زیر قله کیلوآ است. پیترو سزکا اظهار کرد: "تنها دلیل قابل توضیح وجود دو توده ماگمایی مجزا و مشخص است."

وی بیان کرد: منشا عمیق تر انفجارات کیلوآ، مانند تمام آتشفشان های هاوایی، یک پلوم گوشته زیر پوسته اقیانوسی است. این پلوم قطره ای از سنگ داغ است که از عمق درون زمین بالا آمده و در حال حاضر در حال داغ کردن پوسته است، و به عقیده دانشمندان، زنجیره بلند جزایر آتشفشانی هاوایی را تشکیل می دهد.

شیمی و بررسی های ژئوفیزیکی این آتشفشان بر هم منطبق است که حجره های ماگمایی زیر قله کیلوآ در نقاط داغ یکسان مشخص می کند. مایکل پلند (زمین شناس سازمان نظارت بر آتشفشان هاوایی که در این مطالعه حضور ندارد) اظهار داشت: "ما در حال حاضر بر مدل مشترکی برای مطالعات کیلوآ و اینکه در زیر سطح به چه صورت است، اتفاق نظر داریم."

یک مخزن در کمتر از 1.2 مایلی (2 کیلومتری) زیر دهانه هلنا اومائو قرار دارد که که دریاچه گدازه ای را در سال  2008 ایجاد کرد. مخزن دیگر تقریباً عمیق تر و بزرگ تر است، و در حدود 1.2 تا 2.4 مایلی (2 تا 4 کیلومتری) زیر حلقه جنوبی این دهانه قرار دارد.

پلند و پیترو سزکا هر دو بیان کردند که اندازه گیری های ژئوفیزیکی جداگانه نشاندهنده اینست که این حجره های ماگمایی تا حدی بزرگتر از چیزی هستند که توسط ردیابی ژئوشیمیایی نشان داده می شود. این می تواند بیانگر وجود سنگ ذوب شده بیشتر از میزانی باشد که آنالیز شیمیایی نشان می دهد. اما در حال حاضربیشتر محققان عقیده دارند که در مخازن آتشفشانی مانند آن هایی که زیر آتشفشان کیلوآ وجود دارد، این سنگ بیشتر شبیه slushy porridge (مخلوطی از بلورهای گرم محصورشده با ماگما) هستند.

پیترو سزکا اضافه کرد: "ژئوشیمی دانان بخش سیال این سامانه را می بینند، و ژئوفیزیکدانان ممکن است حرکت ماگما همراه با این بلورهای تغییرشکل پذیر داغ را ببینند. من فکر می کنم این دلیل اختلاف بین اندازه های محاسبه شده است"

این محققان مطالعه خود را در مارس 2015 در ژورنال Earth and Planetary Science Letters منتشر شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کارمند Microsoft Store به سوالات شما در مورد ویندوز فون و تبلت Surface پاسخ می دهد

کارمند Microsoft Store به سوالات شما در مورد ویندوز فون و تبلت Surface پاسخ می دهد

جالب ترین چیز در مورد ویندوز فون چیست؟ طبق ویدئویی که از طرف مایکروسافت منتشر شده، کورتانا یکی از دلایل استفاده کاربران از ویندوز فون است. این سری از ویدئوها، که نامشان hashtag #AskAnswerDeskاست، با حضور یکی از کارمندانMicrosoft Store ضبط شده اند و در آن ها به سوالات کاربران، که از طریق توئیتر فرستاده شده پاسخ داده می شود. در ادامه دو تا از این ویدئوها را برایتان قرار می دهیم. در ویدئوی اول سوال "امتیازهای ویژه ویندوز فون مایکروسافت چیست؟" پرسیده شده است که همانگونه که به آن اشاره کردیم جواب کورتاناست.

مطالعه متن کامل
گسترش بخش های موزه تاریخ طبیعی آمریکا

گسترش بخش های موزه تاریخ طبیعی آمریکا

موزه تاریخ طبیعی آمریکا یا AMNH از طرح های خود برای گسترش زیربنای موجود موزه با اختصاص مبلغ 325 میلیون دلار جهت بازسازی خبر داد. اجرای پروژه مزبور به استودیو ژان گنگ سپرده شده است و شامل "مرکز گیلدر" می شود که قرار است از سال 2017 کار ساخت آن آغاز شود، تاریخ تکمیل هدف نیز با سالگرد صد و پنجاهم آغاز به کار این موسسه در سال 2019 مصادف خواهد شد.

مطالعه متن کامل
سامسونگ Gear S در اولین روز عرضه خود در کره جنوبی، فروش 10000تایی را ثبت کرد + جدول مشخصات

سامسونگ Gear S در اولین روز عرضه خود در کره جنوبی، فروش 10000تایی را ثبت کرد + جدول مشخصات

Gear S سامسونگ برخلاف بسیاری از ساعت های هوشمند که برای نمایش دادن اعلان های مربوط به تماس های تلفنی و پیام های متن باید با گوشی های هوشمند جفت شوند، قابلیت اتصال 3G و پورت سیم کارت دارد. به همین خاطر، ابزار پوشیدنی مذکور می تواند راسا اقدام به گرفتن تماس تلفنی و پاسخ دادن به تماس کند. این ساعت صرفا در کره جنوبی و از طریق توزیع کننده های SK Telecom و KT ارائه می شود و در روز عرضه رسمی اش، تعداد 10000 قطعه از آن به فروش رفت.

مطالعه متن کامل
«تریومف راکت»

«تریومف راکت»

تریومف راکت توسط یک برند انگلیسی طراحی و ساخته شده و هم اکنون در شمال غربی ایالت یوتا در آمریکا آماده تست است. هدف از طراحی و ساخت این وسیله، عبور از رکورد فعلی «سرعت بر روی زمین» می باشد. سرعت فعلی 605 کیلومتر بر ساعت است و گروه سازنده قصد دارند تا به سرعتی بیش از 643 کیلومتر دست پیدا کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
افراد مبتلا به افسردگی در پیگیری گفتار‌های هیجانی دچار مشکل می‌شوند.

افراد مبتلا به افسردگی در پیگیری گفتار‌های هیجانی دچار مشکل می‌شوند.

متخصصان شنودشناسی‌ روانی توانستند 5 نوع اصلی گفتار هیجانی را شناسایی کنند: خشمگین، هراسناک، شاد، غمگین و خنثی. گروه پژوهشی به منظور داشتن درک کاملی از آنچه در درک گفتار اتفاق می‌افتد به بررسی نحوه‌ی ادراک افراد افسرده از انواع متفاوت گفتار هیجانی در محیط‌هایی با صداهای مختلف پرداختند.

مطالعه متن کامل