کوی دانش - kooy

بیش از یک حجره ماگمایی آتشفشان کیلوآ هاوایی را تغذیه می کند

بیش از یک حجره ماگمایی آتشفشان کیلوآ هاوایی را تغذیه می کند
22 اسفند
18:00 1393
یکی از دریاچه های گدازه کیلوآ گدازه را تا چند متر به هوا پرتاب می کند. دانشمندان چند منبع را برای این ماگمای آتشفشان پیدا کردند.

مطالعه جدیدی تایید کرد که انفجارات غرش وار و بزرگ هاوایی فقط از قله آتشفشانی کیلوآ متولد می شود.

با توجه به آنالیز مواد شیمیایی ردیاب جریان های گدازه 50 سال پیش، دو مخزن کوچک از سنگ ذوب شده (ماگما) انفجارات اخیر را تغذیه کردند. این نتایج حاکی از آنست که آتشفشان کیلوآ منشا عمیق تری دارد، زیرا این حجره های ماگمایی کم عمق تر برای تغذیه کل گدازه های جریان یافته بر سطح جزیره از سال 1983، بسیار کوچک هستند. 

نویسنده مطالعه سرب آرن پیترو سزکا (یک زمین شناس سازمان زمین شناسی آمریکا مستقر در دنور) اظهار کرد: "میزان ماگما خیلی کم است. شما باید منبع ثابتی از مذاب جدید (ماگما) در حال بالا آمدن داشته باشید، زیرا این آتشفشان به تنهایی نمی تواند انفجارات رخ داده از سال 1983 را تامین کند."

پیتروسزکا داشت: "اندازه هر دو حجره ماگمایی مجموعاً کمتر از نیم کیلومتر مکعب (0.12 مایل مکعب) از سنگ ذوب شده است. انفجار حاضر از سال 1983 شروع شده است و کیلوآ 8 بار برون ریزی مواد مذاب داشته است که میزان سنگ ذوب شده تقریباً 4 کیلومتر مکعب (حدود 1 مایل مکعب) گدازه بوده است."

پیترو سزکا و نویسندگان همکارش محل این حجره های ماگمایی زیرین را بوسیله ایزوتوپ های سرب در سنگ گدازه کیلوآ تعیین کردند. این ایزوتوپ ها (اتم های سرب با تعداد نوترون های متفاوت)، پیشینه گدازه را در طول حرکت زیرزمینی قبل از انفجار ردیابی می کنند. پیترو سزکا بیان داشت: "نسبت های ایزوتوپ سرب مانند اثرات انگشت منقوش بر ماگما قبل از ورود به سامانه در حال عمق پیمایی هستند. هنگامیکه شما شروع به تجزیه و تحلیل می کنید، می توانید الگوهایی در نسبت های ایزوتوپ سرب ببینید."

پیترو سزکا گفت: "کیلوآ یک آتشفشان منفرد با دو نسبت ایزوتوپی سرب مشخص در گدازه های قله است. گدازه با نسبت ایزوتوپی بالاتر از دهانه هلنا اومائو و با نسبت ایزوتوپی کمتر از نزدیکی حلقه این دهانه منشا می گیرد (آتشفشان کیلوآ دارای یک گودی عمیق بنام کالدرا است که در سال 1970 توسط انفجار آتشفشانی شدیدی ایجاد بوجود آمد.)

این تفاوت های ایزوتوپ سرب نشاندهنده وجود دو منشا ماگمایی در زیر قله کیلوآ است. پیترو سزکا اظهار کرد: "تنها دلیل قابل توضیح وجود دو توده ماگمایی مجزا و مشخص است."

وی بیان کرد: منشا عمیق تر انفجارات کیلوآ، مانند تمام آتشفشان های هاوایی، یک پلوم گوشته زیر پوسته اقیانوسی است. این پلوم قطره ای از سنگ داغ است که از عمق درون زمین بالا آمده و در حال حاضر در حال داغ کردن پوسته است، و به عقیده دانشمندان، زنجیره بلند جزایر آتشفشانی هاوایی را تشکیل می دهد.

شیمی و بررسی های ژئوفیزیکی این آتشفشان بر هم منطبق است که حجره های ماگمایی زیر قله کیلوآ در نقاط داغ یکسان مشخص می کند. مایکل پلند (زمین شناس سازمان نظارت بر آتشفشان هاوایی که در این مطالعه حضور ندارد) اظهار داشت: "ما در حال حاضر بر مدل مشترکی برای مطالعات کیلوآ و اینکه در زیر سطح به چه صورت است، اتفاق نظر داریم."

یک مخزن در کمتر از 1.2 مایلی (2 کیلومتری) زیر دهانه هلنا اومائو قرار دارد که که دریاچه گدازه ای را در سال  2008 ایجاد کرد. مخزن دیگر تقریباً عمیق تر و بزرگ تر است، و در حدود 1.2 تا 2.4 مایلی (2 تا 4 کیلومتری) زیر حلقه جنوبی این دهانه قرار دارد.

پلند و پیترو سزکا هر دو بیان کردند که اندازه گیری های ژئوفیزیکی جداگانه نشاندهنده اینست که این حجره های ماگمایی تا حدی بزرگتر از چیزی هستند که توسط ردیابی ژئوشیمیایی نشان داده می شود. این می تواند بیانگر وجود سنگ ذوب شده بیشتر از میزانی باشد که آنالیز شیمیایی نشان می دهد. اما در حال حاضربیشتر محققان عقیده دارند که در مخازن آتشفشانی مانند آن هایی که زیر آتشفشان کیلوآ وجود دارد، این سنگ بیشتر شبیه slushy porridge (مخلوطی از بلورهای گرم محصورشده با ماگما) هستند.

پیترو سزکا اضافه کرد: "ژئوشیمی دانان بخش سیال این سامانه را می بینند، و ژئوفیزیکدانان ممکن است حرکت ماگما همراه با این بلورهای تغییرشکل پذیر داغ را ببینند. من فکر می کنم این دلیل اختلاف بین اندازه های محاسبه شده است"

این محققان مطالعه خود را در مارس 2015 در ژورنال Earth and Planetary Science Letters منتشر شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
استفاده از روش چاپ سه بعدی برای خلق گوش انسانی

استفاده از روش چاپ سه بعدی برای خلق گوش انسانی

دانشمندان موفق به چاپ گوش انسانی شده اند که آماده پیونده زده شدن است. این دستاورد چشمگیر به واسطه ابداع سیستم چاپ اعضای بدن و بافت یکپارچه (Tissue and Organ Printing System (ITOP ممکن شد که توسط تیمی تحقیقاتی به سرپرستی آنتونی آتالا از انستیتوی پزشکی «احیاکننده ویک فورست» عرضه گردیده تا بتوان با بهره گیری از سیستم مزبور دست به جایگزینی بخش های بدن آسیب دیده یا قطع شده زد.

مطالعه متن کامل
پیشرفت های جدید در درمان سرطان روده بزرگ

پیشرفت های جدید در درمان سرطان روده بزرگ

معلوم شده است در بیمارانی که دچار سرطان روده بزرگ از نوع متاستاتیک (1) هستند (از نوع سرطانی که در ژن های مربوطه جهشی ایجاد نمی کند)، ادامه درمان توسط گیرنده عامل رشد آنتی اپیدرمال (EGFR) به طور چشمگیری در آنها مؤثر است و این پس از پیشرفتِ پس از شیمی درمانی مرحله اول و نیز پادتن ضدّ EGFR می باشد. اینها نتایجی می باشد که در هفدهمین کنگره جهانی سرطان دستگاه گوارش در شهر بارسلون واقع در اسپانیا اعلام شده است.

مطالعه متن کامل
با اپِ سفارشی سازی فورد، خودروی موستانگ باب میل تان را طراحی کنید!

با اپِ سفارشی سازی فورد، خودروی موستانگ باب میل تان را طراحی کنید!

مدت زیادی از آن دوره نگذشته که مشتری ها برای سفارشی کردن خودروی جدید خود مجبور بودند بروشور شرکت خودروساز را در دست بگیرند و در حالی که به آن زل زده اند، چرخها، باله ها و رنگهای مختلف را یکی یکی تصور کنند تا ببینند کدامشان بهتر است! در اینجا به معرفی اپ جدید Mustang Customizer از شرکت فورد می پردازیم که به مشتریان فعلی و آینده این شرکت اجازه می دهد در فضای مجازی به آراستنِ خودروی موستانگ خود بپردازند.

مطالعه متن کامل
جت برقی لیلیوم و امکان تیک آف و فرود عمودی (VTOL) برای توده مردم

جت برقی لیلیوم و امکان تیک آف و فرود عمودی (VTOL) برای توده مردم

هواپیمای لیلیوم که همانند یک هلکوپتر به صورت عمودی تیک آف و فرود می کند، می تواند با چرخاندن موتورهای خود از وضعیت VTOL به پرواز رو به جلو تغییر حالت بدهد. حال اگر شما دوست نداشته باشید مسیر منزل تا فرودگاه را برای پرواز کردن طی کنید می توانید سوار هواپیمای موتور جت تمام برقی تیک آف و فرود عمودی VTOL دو نفره خود بشوید! جت لیلیوم با همین اندیشه طراحی شده است، هواپیمایی که درحال حاضر در کشور آلمان در مرحله توسعه قرار دارد و نظارت بر ساخت آن توسط مرکز راه اندازی کسب و کار نهاد فضایی اروپا انجام می شود. از مشخصات این وسیله می توان به کنترل های جوی استیک مانند سیستم مدرن (FBW)، ارابه فرود با قابلیت جمع شدن، درب هایی که رو به بالا باز می شوند و نیز سرعت حداکثری ادعایی 400 کیلومتر بر ساعت اشاره کرد. به گفته طراحان این هواپیما، جت یاد شده تا سال 2018 در دسترس عموم قرار می گیرد.

مطالعه متن کامل
چگونه برنامه ی Action Center در ویندوز 10 را مطابق نیازمان تنظیم کنیم؟

چگونه برنامه ی Action Center در ویندوز 10 را مطابق نیازمان تنظیم کنیم؟

هنگامی که مایکروسافت برای نخستین بار نوتیفیکیشن ها برای سیستم های کامپیوتری را در سیستم هایش قرار داد توجه زیادی به این قابلیت نشد. هنگامی که برای اعلام نوتیفیکیشن ها جعبه ای کوچک و مستطیلی در ویندوز 8 قرار گرفت این جعبه خیلی مفید نبود زیرا هنگامی که از صفحه ی اصلی ویندوز خارج می شد دیگر برای همیشه از بین می رفت. با این حال اگرچه در نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز موقعیت مشخص برای نمایش یا مدیریت این نوتیفیکیشن ها وجود نداشت ولی مایکروسافت در ویندوز 10 این مشکل را برطرف کرده است و در ساخت مرکزی کارا برای نوتیفیکیشن ها خوب عمل کرده است. مرکز جدید نوتیفیکیشن ها بنام "Action Center" برای نوتیفیکیشن های تمام برنامه های شما مکانی مشخص فراهم کرده است و امکان دسترسی سریع به برخی از تنظیماتی که معمولا واردشان می شوید را هم به شما می دهد. در ادامه به بررسی اجمالی Action Center می پردازیم و آموزشی در خصوص تنظیمات نوتیفیکیشن ها ارائه می دهیم. پس با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل