کوی دانش - kooy

Android Wear در برابر Apple Watch : کدام یک زینت بخش مچ دست شا خواهد بود؟

Android Wear در برابر Apple Watch : کدام یک زینت بخش مچ دست شا خواهد بود؟
22 اسفند
22:22 1393
انکار وجود بازار علاقمندان خرید فناوری ابزارهای پوشیدنی کار مشکلی است. همانطور که در نمایشگاه CES 2014 شاهد بودیم، ردیاب های تناسب اندام حضور بسیار گسترده ای داشتند و علی رغم احتیاط فراوانی که به خرج دادیم و نامی از برخی ابزارها نبردیم، اما مواردی از قبیل ردیاب فعالیت جسمانی Misfit Shine از DT که مورد تحسین هم قرار گرفت و به کار جمع آوری داده های بیومتریک می پردازند، به وقت خودشان طرفداران فراوانی خواهند داشت و چه از لحاظ ویژگی های کیفی و چه از لحاظ طراحی جذابشان، حرفهای زیادی برای گفتن دارند. این نکته را هم اضافه کنیم که صنعت ساعت های هوشمند به سرعت در حال مطرح سازی خود به عنوان رقیب ردیاب های مزبور است. هم اکنون نیز شایعات بسیار زیادی حول محور ساخت ساعت های هوشمند توسط تولید کنندگانی مانند ایسوس، نایک، ال جی، مایکروسافت و بقیه بر سر زبان هاست. این درحالی است که اپل و گوگل در خط مقدم بازار ابزارهای مذکور جای دارند.

Android Waer که به تازگی از طرف شرکت گوگل معرفی شده است، اولین ساعت هوشمندی بود که از سوی یکی از دو غول دنیای فناوری معرفی شد و هرچند که هم اکنون در حدواندازه یک سیستم عامل عمل نمی کند و به تنهایی ساعتی هوشمند تلقی نمی شود، اما ویژگی های بسیار گسترده ای را برای عرضه روی هر ساعتی داراست. گوگل مطمئنا گام بلندی را در عرصه فناوری ابزارهای پوشیدنی برداشته است، زیرا سیستم عامل عرضه شده از سوی این شرکت قابلیت هایی همچون جهت یابی کنترل شده از طریق صوت، ردیابی فعالیت های ورزشی و قابلیت چندصفحه ای را ارائه می دهد. البته در نهایت استفاده شما از Android Waer بسته به این است که ساعت هوشمند مدنظرتان تولید کدام سازنده باشد و شما خواستار چه ویژگی هایی باشید. 

با این وجود، در ماه سپتامبر اپل بالاخره گوشی هوشمند خود را طی رویداد بزرگی که در کورپرتینو برگزار شد به جهانیان معرفی نمود. قرار است این ساعت در سال 2015 و در سه مدل عمده عرضه شود که شامل Apple Watch اسپورت فیت نسی تا مدل لوکس و شیک طلای 18 عیار این شرکت می شود. افزون بر این ها اپل در حال طراحی مجموعه ساعت هایی است که مناسب استفاده همه افراد، صرف نظر از چپ دست یا راست دست بودن و کوچک یا بزرگ بودن مچ دست فرد باشد.

 قرار بر این است که تمام مدل های یادشده، مجموعه متجانسی از ویژگی ها و قابلیت ها را داشته باشند، از جمله فناوری Force Touch که برای تعامل برقرار کردن روی صفحه نمایش استفاده می شود و نیز “Digital Crown” برای برقراری تعامل بدون بلوکه کردن صفحه با استفاده از انگشت. اما کدام ساعت هوشمند برتر است؟ برای اینکه بتوانید بین دو برند یادشده یکی را انتخاب کنید، خصوصیات فنی، ویژگی ها و حتی طراحی آنها را با هم مقایسه کرده ایم. 

طراحی

وقتی مسئله ساعت هوشمند مطرح باشد، سلیقه به همان اندازه مهم است که قابلیت کارکردی ساعت. ساعت تنها وسیله ای برای نشان دادن زمان نیست، بلکه قطعه جواهری است که قرار است زینت بخش مچ دست شما باشد. هم گوگل و هم اپل نهایت تلاش خود را به کار گرفته اند تا اطمینان حاصل شود که ساعت های هوشمند پرچمدارشان از نظر طراحی و زیبایی شناسی سرآمد هستند. ساعت هایی مثل موتورولا 360 و G Watch R ساخت ال جی که در آینده عرضه خواهد شد، به صفحه گرد خود می نازند، هرچند که چنین طرحی به بهای صفحه نمایش کوچک تر انجام می گیرد. به عنوان نمونه، موتورولا 360  صفحه نمایش گرد 1.56 اینچی در ابعاد تقریبی 320 در 290 دارد و لبه انتهایی آن اندکی تخت می باشد. آنهایی که به دنبال پرداخت هزینه کمتر هستند می توانند صفحه نمایش مربع را انتخاب نمایند که فضای نمایش آن اندکی بزرگتر است.

 جای تعجب بسیاری دارد، اما اپل هم تصمیم گرفته  تا روی ساعت های هوشمند خود از صفحه مربع شکل استفاده نماید. در عوض Apple Watch در اندازه صفحات و بندهای مختلف عرضه می شود تا هم علاقمندان مد و هم دوستداران فعالیت های ورزشی را راضی کند.Apple Watch  ساعت ویژه و لوکس اپل از طلای 18 عیار ساخته می شود و تمامی ساعت ها با Digital Crown تزئین می شوند که برای افزودن قابلیتهای کارکردی و کلاس بیشتر به ساعت می باشد. البته صرف نظر از اینکه شما برند اپل را انتخاب کنید یا گوگل، هر کدام را که به دست بیاندازید دیگران به دیده تحسین به مچ دست شما می نگرند. 

ویژگی ها

 از نظر ویژگی های به کار رفته باید گفت که شباهت های بسیاری بین Android Wear و Apple Watch به چشم می خورد. Android Wear در مورد قابلیت صدای ادغام شده خود مبالغه می کند. کافی است تا کاربران صرفا “OK Google”  را بگویند و سپس سوالی در مورد زمان های پرواز، نتایج مسابقات و کلی موضوعات دیگر را سوال کنند تا پاسخی مفصل و منظم را دریافت دارند. این نرم افزار حتی امکان اجرای فرامین از طریق صوت، تنظیم هشدارها و سایر اعمال سازگار با گوشی های هوشمند را نیز می دهد. افزون بر این ها می دانیم که قرار است برای Apple Watch نیز از سیری کمک گرفته شود، به این ترتیب اگر نگوییم همه، اما مطمئنا بیشتر ویژگی هایی که هم اکنون هم بخشی از این نرم افزار برجسته اپل را تشکیل می دهند راه خودشان را به ساعت های هوشمند نیز پیدا خواهند کرد.

 بحث تناسب اندام نیز نقش بسیار مهمی را در هر دو محصول این برندها بازی می کند. گوگل اعلام داشته که Android Wear، واجد قابلیت هایی برای تنظیم اهداف ورزشی، یادآوری ها و خلاصه تمرینات ورزشی، به همراه توانایی در اختیار نهادن داده های سرعت، فاصله و اطلاعات مربوط به شتاب برای فعالیت های مختلف است. تمامی این ویژگی ها در گوگل فیت جای نهاده شده اند و حول و حوش یک API (اینترفیس برنامه اپلیکیشن) ساده طراحی شده اند تا توسعه دهندگان طرف ثالث امکان استفاده راحت را داشته باشند. به همین منوال، می توان انتظار داشت که ردیابی فعالیت های ورزشی و سلامتی بخش ادغام شده ای از Apple Watch باشد، مخصوصا با در نظر گرفتن ویژگی های اپ جدید ردیابی فعالیت های ورزشی اپل به نام Hralthbook و استخدام نانسی دوئرتی و روای ناراسیمان دو تن از متخصصان فناوری های سلامت توسط این شرکت. 

Android Wear به کاربران امکان دسترسی و کنترل ابزارها را مستقیم از روی مچ دست به همراه فرامین صوتی خاص فراهم می کند و کاربران می توانند فهرست پخش موسیقی را روی گوشی خودشان پخش نمایند یا برنامه تلویزیونی محبوبشان را روی مجموعه تلوزیون های سازگار پخش کنند. علاوه بر این، ترکیب پیچیده Android Wear با گوگل ناو، تمامی انواع اطلاعات  را در قالب آنچه که گوگل "context stream" می نامند عرضه می دارد،  که در اساس فهرستی عمودی از کارت هاست و برای مشاهده اطلاعات مربوط به مواردی همچون پیام های متنی، وضعیت آب و هوا، جداول پروازی و غیره می توان یکی از کارت ها را کشیده و مشاهده نمود. هر هنگام یکی از قابلیت های Android Wear را فعال کنید، عمل همسان آن روی ساعت هوشمند شما رخ می دهد. ترکیب همزمان دو وسیله ای گوگل، به خاطر راحت تر کردن کار کاربران است. هر اعلانی که روی ساعت خودتان رد کنید، روی گوشی هوشمند نیز رد می شود و در نتیجه هیچ گاه دو اعلان یکسان را نمی بینید. 

افزون بر موارد یادشده، Android Wear مکان حضور شما را مورد توجه قرار داده و اعلان های مرتبط و یادآوری های متناسب را در اختیارتان می گذارد. هر اپلیکیشنی که روی گوشی هوشمند خودتان دانلود کرده باشید به صورت خودکار بعد از سینک کردن دو ابزار روی ساعت هوشمند Android Wear نیز نصب خواهد شد. گذشته از این ها،  اپلیکیشن ها به صورت همزمان روی گوشی هوشمند و ساعت هوشمند به روز رسانی می شوند تا اطمینان حاصل شود که همواره از جدیدترین نسخه اپ ها استفاده کنید. البته هنوز اطلاعات زیادی را در مورد API، SDK و سایر قابلیت های ادغامی که قرار است اپل بین آیفون و اپ های Watchkit خود روی Apple Watch به ارمغان بیاورید نمی دانیم، اما این نکته را می دانیم که اپل سعی کرده تا در زمینه مشاهده اطلاعات، ترکیب و پاسخ گویی، راهبردی بسیار شبیه گوگل را در پیش بگیرد. با توجه به نزدیک تر شدن به زمان عرضه Apple Watch، مطمئنا اطلاعات بیشتری از طریق اپل در مورد اپ های Watchkit در اختیار قرار خواهد گرفت. 

عرضه محصول

هم اکنون تعدادی ساعت های هوشمند Android Wear در بازار هستند. هرچند تصمیم  گیری در مورد ساعت خاصی که مناسب شما باشد کار مشکلی است و بسته به مواردی از این قبیل است که مثلا شما چه نوع ساعتی می خواهید، آیا صفحه گرد دوست دارید، آیا می خواهید 200 دلار هزینه کنید، 300 دلار یا بیشتر؟ ساعت پیشنهاد ما موتورلا 360 است، هرچند که خالی از ایراد هم نیست، مخصوصا از نظر عمر باتری. در این میان اپل هنوز  تاریخ عرضه ای را برای خط جدید ساعت های هوشمند خود ارائه نداده است و صرفا به معرفی  "اوایل 2015" به عنوان تاریخ هدف بسنده نموده است، که می تواند هر زمانی بین  ژانویه و مارچ 2015 باشد. اگر بدنبال خرید یکی از این ساعت ها در ایام کریسمس هستید، متاسفانه امکانش نیست. البته به موازت نزدیک تر شدن به تعطیلات کریسمس 2015، جزئیات بیشتری را در مورد تاریخ ارائه و قیمت ساعت های اپل خواهیم دانست.

نتیجه گیری

تصمیم گیری راجع به نوع ساعت هوشمندی که قصد خریدش را دارید بسیار به نوع گوشی هوشمندتان بستگی دارد. هم Android Wear و هم Apple Watch کلی قابلیت و ویژگی را در اختیار مشتریان ساعت های خود می گذارند، البته اگر قرار به خریدن گوشی هوشمند به موازات خرید ساعت هوشمند باشد، تصمیم گیری مقداری مشکل خواهد شد. به هر صورت درحال حاضر ساعت های هوشمند Android Wear در اختیار قرار دارد و می توانید امتحانشان کنید. اما اگر علاقمند به Apple Watch هستید باید اندکی بیشتر منتظر بمانید. البته صرف نظر از برندی که در نهایت انتخاب می کنید، هم گوگل و هم اپل حسابی تلاش کرده اند تا بهترین محصول ممکن را در اختیار شما قرار بدهند. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
Hydrogen، بلند گویی با قدرت فوق العاده در ذخیره نیرو “Supercapacitor-powered"

Hydrogen، بلند گویی با قدرت فوق العاده در ذخیره نیرو “Supercapacitor-powered"

دیگر زمان آن رسیده است که supercapacitor-powered را با Blueshift Hydrogen تجربه کنید. این به معنای تجربه ای برای آینده نیست، همین لحظه و الان، این بلندگویی است که می توانید روی آن حساب کنید. شرکت سازنده تضمین کرده که این محصول را می توانید نیم میلیون بار شارژ کنید و صدایی با قدرت فوق العاده خواهید داشت. این دستگاه می تواند به طور کامل در عرض 5 دقیقه شارژ شود و بیش از 4 ساعت تا 80 درصد حجم صدا کار کند. این محصول با بلوتوث کار می‌کند- آن را به گوشی هوشمند یا تبلت خود با بلوتوث وصل کنید-

مطالعه متن کامل
رزمونت (Rosemont) دبی، جنگل بارانی اختصاصی خود را خواهد داشت

رزمونت (Rosemont) دبی، جنگل بارانی اختصاصی خود را خواهد داشت

قد کشیدن ساختمان های لوکس در دبی دیگر یک موضوع غیرعادی نیست، هر یک از این ساختمان ها زرق و برق های خاص خود را دارند که آنها را از سایر نمونه های مشابه مجزا می سازد. اما تعداد ساختمان هایی که همانند پروژه هتل و آپارتمان های مسکونی رزمونت (ZAS Group) دارای یک جنگل بارانی ویژه باشند کم است. این پروژه که بصورت دو برج طراحی شده توسط برند تجاری معروف هیلتون ساخته خواهد شد.

مطالعه متن کامل
تهیه نقشه توزیع خزه های دریایی در زیر یخ های دریای شمالگان توسط یک ربات زیرآبی کاملا "خود هدایت شونده"

تهیه نقشه توزیع خزه های دریایی در زیر یخ های دریای شمالگان توسط یک ربات زیرآبی کاملا "خود هدایت شونده"

هرسال اوایل بهار در شمالگان و زیر یخ های دریایی پوشش های خزه تشکیل می شود. این توده ها (به همراه باکتری هایی که داخلشان زندگی می کنند) منبع غذای زوپلانکتون ها هستند که اساسا زنجیره غذای سالیانه از آنها نشأت می گیرد. با توجه به چنین نقش مهم اکولوژیکی که این خزه های دریایی بازی می کنند، دانشمندان دانشگاه آرهوسِ دانمارک تصمیم به بررسی بهتر توزیع خزه ها گرفتند. به همین منظور، از یک وسیله بی سرنشینِ های-تک زیرآبی استفاده می کنند.

مطالعه متن کامل
 خلق حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی با استفاده از پارچه ای بازیافتی

خلق حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی با استفاده از پارچه ای بازیافتی

آیا شما نیز به دنبال اثر هنری می گردید که برای تزئین دیوار منزل از آن استفاده کنید؟ در اینصورت شاید خوب باشد سراغ «کلی رنه جلینک» هنرمند مقیم ویسکانسین از لیتل استیج استودیو بروید که در تزئین دیوارهای منزل با استفاده از حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی و البته از جنس پارچه رو مبلی کمکتان کند.

مطالعه متن کامل
شارژ سریع باتری توسط "پرونتو "

شارژ سریع باتری توسط "پرونتو "

قدرت باتری گوشیهای هوشمند امروزی غالبا به اندازه ای کافی هست تا انرژی گوشی شما را تا زمان مناسب تامین کند. اما مشکل این است که هنوز هم برای پر شدن کامل شارژ خود باتری، زمان زیادی را باید منتظر ماند.

مطالعه متن کامل