کوی دانش - kooy

داروی آزمایشی، چربی سفید رنگ مضر را به چربی قهوه ایی رنگ مفید تبدیل کرد

داروی آزمایشی، چربی سفید رنگ مضر را به چربی قهوه ایی رنگ مفید تبدیل کرد
19 اسفند
08:15 1393
استفاده از یک داروی جدید بر روی موشها در آزمایشی در شهر سن دیگو، میزان چربی و وزن آنها را کاهش داد. نتیجه این آزمایش روز جمعه در نود و هفتمین همایش سالانه انجمن غدد درون ریز در شهر سن دیگو ارائه می شود.

این دارو با نامGC-1  باعث افزایش سوخت و ساز بدن و سلول های چربی می شود.

دکتر کلوین فیلیپس محقق موسسه تحقیقاتی متدیست (Methodist) و مسئول آزمایش بروی داروی GC-1 اظهار کرد: این دارو بطور چشمگیری میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، بویژه چربی های سفید که کالری مازاد را ذخیره و با مشکلات متابولیسمی و چاقی بدن مرتبط هستند را به چربی قهوه ایی کالری سوز تغییر می دهد.

تصور دانشمندان از سال ها پیش اینگونه بوده است که تنها جانوران و نوزاد انسان چربی قهوه ای رنگ مفید مولد انرژی دارند.

دکتر فیلیپس ادامه داد، چربی قهوه ایی رنگ در انسان بالغ بر اثر فعالیتهای چربی سوزی از بین می رود.

وی بافت چربی سفید رنگ و یا چربی بیش از حد را عاملی مضر برای انسان می داند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که چربی قهوه ای رنگ بیشتری دارند از خطرات بیماری دیابت و امراض چاقی در امانند. محققان در تلاشند تا بتوانند راهی برای تبدیل چربی مضر به چربی مفید پیدا کنند.

طبق گفته دکتر فیلیپس، عملکرد داروی GC-1 با فعال کردن گیرنده های هورمون تیروئید می باشد که در نظم دادن فرآیند متابولیسم (تبدیل غذا به انرژی) نقش دارند. این گیرنده ها به کمک گرمازایی تطبیقی فرآیند متابولیسم که تبدیل انرژی مازاد بدن به گرما است را انجام می دهند.

دکتر فیلیپس و همکارانش در موسسه تحقیقاتی متدیست همچنین با استفاده از اعتبار مالی جزئی موسسه ملی سلامت بر روی صدها موش آزمایش کردند. موش هایی که بطور ژنتیکی چاق هستند و موشهایی که رژیم تحمیلی چاقی داشتند بصورت روزانه از داروی GC-1 مصرف کردند.

دکتر فیلیپس گزارش داد که موش های چاق بعد از گذشت تقریبا دو هفته بیش از 50% توده چربی خود را از دست دادند. موش های تحت درمان، تاثیرات ضددیابتی از قبیل بهبود شش برابری یا بهبود حساسیت به انسولین (تا چه میزان بدن می تواند گلوکز را از جریان خون خارج کند) را نیز نشان دادند. تاثیر دارو بر روی موش های تحت رژیم تحمیلی نیز نتیجه یکسانی را دربرداشت.

این دارو همچنین بر روی سلولهای چربی موش ها بصورت جداگانه اثر گرمازایی تطبیقی اعمال می کند. سلولها همانند نمونه های بافتی موش های چاق، در ظرف کشت آزمایشگاهی رشد می کنند که این امر نشان دهنده فرآیند تبدیل چربی سفید به قهوه ایی می باشد.

دکتر فیلیپس بیان کرد که اطلاعات بدست آمده از این آزمایش، داروی GC-1 را به عنوان عاملی برای تبدیل چربی سفید رنگ به چربی قهوه ایی معرفی کرد که می تواند در درمان بیماری های چاقی و متابولیکی نقش موثری ایفا کند.

داروی GC-1 هنوز برای استفاده انسانی به منظور کاهش وزن مورد تایید قرار نگرفته است. این داروی آزمایشی با نام تجاری سوبتیرومه (sobetirome) شناخته می شود. دکتر فیلیپس در پایان بیان کرد که میزان غلظت استفاده شده در این پژوهش از میزان مورد نیاز برای کاهش وزن خیلی کمتر است.

درباره نویسنده

مرتضی خطیبی

مرتضی خطیبی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

قرار است سدان متوسط Volkswagen Passat برای مدل 2016 تغییرات چشمگیری داشته باشد. بنابراین VW در حال معرفی مدل تریم Limited جدید (واژه لیمیتد یا لیمیتد ادیشن به نوع خاصی از یک خودروی تولید انبوده گفته می شود که با ویژگی متفاوت فنی و ظاهری در تعداد محدودی تولید و عرضه می گردد) است تا تولید Passat 2015 رامتوقف سازد. این مدل جایگزین Wolfsburg 1.8T SE می شود و دارای بسیاری از تجهیزات استاندارد است و قیمت پایه آن 24815 دلار با هزینه حمل می باشد.

مطالعه متن کامل
چیپ های مغز مانند "فاقد طراحی"با استفاده از تکامل مصنوعی خلق شده است

چیپ های مغز مانند "فاقد طراحی"با استفاده از تکامل مصنوعی خلق شده است

طراحی نوع جدید از چیپ ممکن است منتهی به محاسبه موازی عظیم و مصرف کارآمد انرژی شود که کارهای پیچیده ای همانند تشخیص الگو را بهتر و سریع تر از هر زمان دیگری انجام می دهد. دانشمندان دانشگاه تونته در هلند موفق به ابداع نوع جدیدی از چیپ الکترونیکی شده اند که عملکرد بهتری در تقلید از مغز انسان دارد. این وسیله از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه است، همچنین کارکردی کاملاً موازی داشته و می تواند داده ها را به اشکال قراردادی دستکاری کند، و در این بین نیازی به انجام هیچ نوع طراحی خاصی برای اجرای هیچ کدام از این کارها نمی باشد.

مطالعه متن کامل
آخرین نمونه خانه اس (S House) که فقط در عرض سه ساعت سرهم و درست می شود.

آخرین نمونه خانه اس (S House) که فقط در عرض سه ساعت سرهم و درست می شود.

در ماه سپتامبر گزارشی مبنی بر تلاش برای ساختن خانه ای مناسب برای مردم فقیر ویتنام داده شد. آخرین دستاورد این شرکت، نمونه اصلاح شده خانه اس ازران قیمت می باشد. این خانه مسکونی دارای ساختمانی محکم تر است و ظرف مدت بسیار اندک سه ساعت ساخته می شود.

مطالعه متن کامل
سایه‌های مدور، مشخصه اصلیِ مجموعه یونیون، حاصل همکاری شرکت طراحی معماری اتوبان و د لا اسپادا

سایه‌های مدور، مشخصه اصلیِ مجموعه یونیون، حاصل همکاری شرکت طراحی معماری اتوبان و د لا اسپادا

یونیون، حاصل همکاری شرکت طراحی اتوبان و دِ لا اسپادا (de la espada) برای پروژه مشترک سال 2015 این دو شرکت است. شرکت اتوبان که در استانبول ترکیه مستقر می‌باشد، در این مجموعه سایه‌های یک جفت مبلمان و تختخواب را به صورت مدور طراحی کرده است.

مطالعه متن کامل
طراحی نخستین آسانسور جهان با حرکت افقی و عمودی

طراحی نخستین آسانسور جهان با حرکت افقی و عمودی

آسانسورها در مدت زمان 160 سال گذشته تاکنون پیشرفت چندانی نداشته‌اند و همچنان کابینهای آنها به صورت عمودی حول یک محور، بالا و پایین می‌روند و توسط کابلها نگه داشته می شوند. این وضعیت محدود کننده است، چرا که افراد مدت زمانی طولانی منتظر می‌مانند تا بتوانند به طبقه بعدی بروند. اما شرکت آلمانی ThyssenKrupp طرحی مفهومی از ساخت یک آسانسور ارائه داده است که در سبک آسانسورهای امروزه تغییر و تحول بنیادی ایجاد می کند، بدین صورت که چند کابین همزمان و در آن واحد در جهت های افقی و عمودی و حول محوری یکسان حرکت می کنند.

مطالعه متن کامل