کوی دانش - kooy

داروی آزمایشی، چربی سفید رنگ مضر را به چربی قهوه ایی رنگ مفید تبدیل کرد

داروی آزمایشی، چربی سفید رنگ مضر را به چربی قهوه ایی رنگ مفید تبدیل کرد
19 اسفند
08:15 1393
استفاده از یک داروی جدید بر روی موشها در آزمایشی در شهر سن دیگو، میزان چربی و وزن آنها را کاهش داد. نتیجه این آزمایش روز جمعه در نود و هفتمین همایش سالانه انجمن غدد درون ریز در شهر سن دیگو ارائه می شود.

این دارو با نامGC-1  باعث افزایش سوخت و ساز بدن و سلول های چربی می شود.

دکتر کلوین فیلیپس محقق موسسه تحقیقاتی متدیست (Methodist) و مسئول آزمایش بروی داروی GC-1 اظهار کرد: این دارو بطور چشمگیری میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، بویژه چربی های سفید که کالری مازاد را ذخیره و با مشکلات متابولیسمی و چاقی بدن مرتبط هستند را به چربی قهوه ایی کالری سوز تغییر می دهد.

تصور دانشمندان از سال ها پیش اینگونه بوده است که تنها جانوران و نوزاد انسان چربی قهوه ای رنگ مفید مولد انرژی دارند.

دکتر فیلیپس ادامه داد، چربی قهوه ایی رنگ در انسان بالغ بر اثر فعالیتهای چربی سوزی از بین می رود.

وی بافت چربی سفید رنگ و یا چربی بیش از حد را عاملی مضر برای انسان می داند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که چربی قهوه ای رنگ بیشتری دارند از خطرات بیماری دیابت و امراض چاقی در امانند. محققان در تلاشند تا بتوانند راهی برای تبدیل چربی مضر به چربی مفید پیدا کنند.

طبق گفته دکتر فیلیپس، عملکرد داروی GC-1 با فعال کردن گیرنده های هورمون تیروئید می باشد که در نظم دادن فرآیند متابولیسم (تبدیل غذا به انرژی) نقش دارند. این گیرنده ها به کمک گرمازایی تطبیقی فرآیند متابولیسم که تبدیل انرژی مازاد بدن به گرما است را انجام می دهند.

دکتر فیلیپس و همکارانش در موسسه تحقیقاتی متدیست همچنین با استفاده از اعتبار مالی جزئی موسسه ملی سلامت بر روی صدها موش آزمایش کردند. موش هایی که بطور ژنتیکی چاق هستند و موشهایی که رژیم تحمیلی چاقی داشتند بصورت روزانه از داروی GC-1 مصرف کردند.

دکتر فیلیپس گزارش داد که موش های چاق بعد از گذشت تقریبا دو هفته بیش از 50% توده چربی خود را از دست دادند. موش های تحت درمان، تاثیرات ضددیابتی از قبیل بهبود شش برابری یا بهبود حساسیت به انسولین (تا چه میزان بدن می تواند گلوکز را از جریان خون خارج کند) را نیز نشان دادند. تاثیر دارو بر روی موش های تحت رژیم تحمیلی نیز نتیجه یکسانی را دربرداشت.

این دارو همچنین بر روی سلولهای چربی موش ها بصورت جداگانه اثر گرمازایی تطبیقی اعمال می کند. سلولها همانند نمونه های بافتی موش های چاق، در ظرف کشت آزمایشگاهی رشد می کنند که این امر نشان دهنده فرآیند تبدیل چربی سفید به قهوه ایی می باشد.

دکتر فیلیپس بیان کرد که اطلاعات بدست آمده از این آزمایش، داروی GC-1 را به عنوان عاملی برای تبدیل چربی سفید رنگ به چربی قهوه ایی معرفی کرد که می تواند در درمان بیماری های چاقی و متابولیکی نقش موثری ایفا کند.

داروی GC-1 هنوز برای استفاده انسانی به منظور کاهش وزن مورد تایید قرار نگرفته است. این داروی آزمایشی با نام تجاری سوبتیرومه (sobetirome) شناخته می شود. دکتر فیلیپس در پایان بیان کرد که میزان غلظت استفاده شده در این پژوهش از میزان مورد نیاز برای کاهش وزن خیلی کمتر است.

درباره نویسنده

مرتضی خطیبی

مرتضی خطیبی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
سرما می‌تواند چربی سفید شما را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند.

سرما می‌تواند چربی سفید شما را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، در هوای سرد کت یا بارانی نپوشید. محققان آمریکایی در بررسی شگفت‌انگیزی متوجه شده‌اند چربی‌های سفید و قهوه‌ای با توجه دمای محیط می‌توانند به یکدیگر تبدیل شوند، مخصوصاً اگر هوا سرد باشد، چربی مضر یا چربی سفید بدن به چربی مفید یا چربی قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

مطالعه متن کامل
 موج سواری رابی مدیسون، ورزشکار موتوروکراس روی امواج خروشان

موج سواری رابی مدیسون، ورزشکار موتوروکراس روی امواج خروشان

تابستان امسال رابی مدیسون ورزشکار رشته موتوکراس و DC Shoes با کمک همدیگر در تلاش برای از میان برداشتن مرز بین رویا و واقعیت سعی کردند رویای سه ساله ای را جامه عمل بپوشانند. تیم وی مدت سه سال گذشته را مشغول تست و ساخت پره ها، موتورهای ضد آب مهروموم شده و تایرهای عقبی مختلف بوده اند تا موتور پرنده ای را درست کنند.

مطالعه متن کامل
دریچه هایی به سوی مواد جدید

دریچه هایی به سوی مواد جدید

تیمی از پژوهشگران دانشکده هوا فضا و مکانیک از دانشگاه Notre Dame واقع در ایالت ایندیانا در آمریکا شرح می دهند که چگونه یک توصیف دقیق آماری مربوط به مواد خاص ناهمگون که در نظریه های میکرومکانیکی آماری به کار می رود، بر خواص ترمومکانیکی کلی حاکم است. این شرح مفصل آماری با به کارگیری یک طرح کلی جدید سازگار، با کمک بزرگ ترین کامپیوترهای موازی محاسبه شده است. تعیین کمیت ساختاری بسیاری از سیستم ها، در زمینه های علمی زیادی کاربرد دارند که این زمینه ها حوزه وسیعی دارند، حوزه ای که از پیکربندی های مولکولی تا ترکیبات ساختاری و اجرام آسمانی را در بر می گیرد.

مطالعه متن کامل
زن واچ ایسوس یکی  از شیک ترین ساعت های پوشیدنی آندرویدی

زن واچ ایسوس یکی از شیک ترین ساعت های پوشیدنی آندرویدی

این هفته شرکت ایسوس هم در نمایشگاه IFA اقدام به رونمایی از اولین ابزار پوشیدنی خود یعنی ساعت ZenWatch نمود و اکنون ما در کوی می خواهیم تا از نزدیک نگاهی به این ساعت آندرویدی انداخته و بررسی اش کنم .

مطالعه متن کامل
این رصدخانه پس از انجام عملیات ارتقاء، در آینده ای نزدیک امواج گرانشی را به دام خواهد انداخت

این رصدخانه پس از انجام عملیات ارتقاء، در آینده ای نزدیک امواج گرانشی را به دام خواهد انداخت

در تصویر، رصدخانه Livingston دیده می شود.

مطالعه متن کامل