کوی دانش - kooy

یافته های جدید اقلیمی از رسوبات کف حوضه مدیترانه با قدمت بیش از 20 هزار سال

یافته های جدید اقلیمی از رسوبات کف حوضه مدیترانه با قدمت بیش از 20 هزار سال
17 اسفند
14:45 1393
دانشمندان داده های جدیدی مربوط به آب و هوای دوره های با قدمت بیش از 20 هزار سال را در کف دریای مدیترانه یافته اند. این داده ها مدیون ترکیب شیمیایی رسوبات کف بستر است.

تصویر نقشه شماتیک حوضه مدیترانه را با حوضه های آبریز و بادخیز متفاوت آن نشان میدهد.

این پژوهش در نشریه Quaternary Science Reviews به چاپ رسیده است. نویسندگان این مقاله پژوهشی عبارتند از: Francisca Martínez Ruiz و David Gallego Torres از مؤسسه علوم زمین اندلس، Miguel Ortega Huertas از گروه کانی و سنگ شناسی دانشگاه اندلس، پژوهشگران اصلی و همکاران آن ها عبارتند از: Miriam Kastner از مؤسسه اقیانوس شناسی Scrippes آمریکا، Marta Rodrigo Gámiz از NIOZ (مؤسسه ملی – سلطنتی اقیانوس شناسی هلند) و Vanesa Nieto Moreno  از مؤسسه تحقیقات اقلیمی و تنوع زیستی، آلمان.

فرانسیسکا مارتینز رویز، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: "مطالعه ترکیب شیمیایی رسوبات بستر دریا، از آن جهت جالب توجه است که علاوه بر داده هایی که صرفا جنبه ابزاری دارند، شامل داده هایی است که "غیرمستقیم" اطلاعات خوبی از اقلیم گذشته فراهم می آورند."

نخستین مزیت مطالعه دقیق رسوبات بستر دریا، بازسازی اقلیم های گذشته است که خود این امر می تواند درک بهتری از فرآیندهای جاری تغییرات اقلیمی به ما بدهد و مجموع این دانسته ها، ما را در پیش بینی سناریوهای آینده تغییرات اقلیمی یاری می کنند.

به زعم فرانسیسکا مارتینز، حوضه مدیترانه شرایط استثنایی برای پژوهش های دیرینه محیطی دارد که به خاطر نیمه بسته بودن این حوضه است. طبیعت نیمه بسته دریای مدیترانه به نوبه خود حساسیت تأثیرپذیری نسبت به تغییرات جهانی را به میزان چندین برابر افزایش میدهد. 

آخرین رویداد بیشینه یخچالی

فاصله زمانی بررسی شده در این مقاله، داده های قابل توجهی ازتغییرات اقلیمی گسترده پس از آخرین رویداد بیشینه یخچالی (LGM) نظیر رویداد Heinrich (دوره اقلیمی که درآن امواج ناشی از توده های یخی شناور "کنده شده از یخچال" سراسر اقیانوس اطلس شمالی را درنوردیدند، دوره بین یخچالی Bolling - Allerod و سرانجام رویدادهای جوان یخچالی مانند رویداد Dryas (فاز سرد شدگی اقلیمی انتهای پلیوستسن) و نوسانات اقلیمی هولوسن (عهدحاضر) آشکار می کند.

در این پژوهش، توانایی نشانگرهای ژئوشیمیایی و کانی شناختی مختلف، برای مطالعه تغییرات اقلیمی، سودمندترین و قابل اعتمادترین ترکیبات شیمیایی که نتایج دقیقی برای این مطالعه فراهم می کنند به شرح ذیل دسته بندی گردید:

ترکیبات تیتانیوم - آلومینیوم و زیرکونیم - آلومینیوم برای مطالعه و تفسیر "تغییر الگوی وزش باد" و در نتیجه برای بازسازی شرایط محیطی چرخه ای "خشک – مرطوب" مناسبند و ترکیبات منیزیم - آلومینیوم، پتاسیم - آلومینیوم و روبیدیم - آلومینیوم نشانگرهای خوبی برای الگوهای آواری (رسوب آوری رودخانه ای) و بازسازی شرایط زمین شناختی "اکسایش" هستند.

این یافته ها به مدد ترکیبات عناصر نادر (اورانیم، مولیبدن، وانادیم، کبالت، نیکل و کروم) به دست آمده اند.

مطالعه تولیدکنندگی زیستی قابل توجه تر است. این مطالعه با استفاده از محتوی باریم موجود در رسوبات که از باریت زیستی به دست آمده بود، انجام گرفت. پرفسور مارتینز تأکید می کند: "داده های ما نشان می دهند بخش زیادی از تغییرات اقلیمی به صورت چرخه ای صورت می پذیرد. پیش بینی نحوه تحول اقلیم آینده و مکانیزم های کنترل کننده آن (طبیعی و انسانی) نیازمند داشتن بینش دقیق از سیستم های اقلیمی گذشته زمین و پاسخی است که عناصر مختلف زمین (جو، زیست کره، سنگ کره، آب کره و یخ کره) به این تغییرات داده اند. بیشتر این پاسخ ها، عموما در مقیاسی بسیار وسیع تر از توانایی ثبت دستگاهی ما به وقوع می پیوندند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

  1. امیر
    امیر 18 اسفند, 20:10

    بسیار آموزنده بود.ممنون

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.

نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.

نانومیله های طلایی را می توان به صورت کنترل از راه دور به عنوان نانو گرم کننده هایی به کار برد که مقدار مناسبی از درمان حرارتی را به سلول های سرطانی اعمال می کنند. این کار با استفاده از نانوبلورهای الماسی انجام می شود که به عنوان سنسورهای دمایی مورد استفاده قرار می گیرند.

مطالعه متن کامل
آموزش کامل گرفتن اسکرین شات در کروم بوک

آموزش کامل گرفتن اسکرین شات در کروم بوک

اگر برای وبگردی به دنبال یک دستگاه ارزان، سبک و ساده هستید، کروم بوک ها (لپ تاپ های با سیستم عامل کروم) و دیگر دستگاه های تحت سیستم عامل کروم، گزینه خوبی برای شما هستند. با این وجود، «مرورگر همه کاره گوگل» کمی کاربران را سردرگم کرده است، خصوصاً کاربران همیشگیِ سیستم عامل های ویندوز یا مَک (مکینتاش) را.

مطالعه متن کامل
دوچرخه دو رکابه سنتیدوس دوئتا (sentidos duetta) امکان دوچرخه سواری راحت و مفرح را برای دو نفر در اختیار می گذارد

دوچرخه دو رکابه سنتیدوس دوئتا (sentidos duetta) امکان دوچرخه سواری راحت و مفرح را برای دو نفر در اختیار می گذارد

دوچرخه اشتراکی "سنتیدوس دوئتا" با همان اندازه، وزن و قیمت دوچرخه های استاندارد عرضه می شود اما می تواند به راحتی پذیرای دو نفر برای یک رکاب زنی لذتبخش باشد. این دوچرخه که بر اساس ایده همکاری دو نفره طراحی شده است، دو فرمان دارد و هر دو نفر می توانند رکاب بزنند، به این ترتیب از قوای مورد نیاز برای به پیش راندن وسیله نیز کاسته می شود و افراد لحظات خوشی را با هم خواهند داشت. به این منظور، یک صندلی ثانویه قابل تنظیم هم تعبیه شده است که نسبت به دوچرخه های معمول (که سرنشین عقبی مجبور به نشستن روی انتهای دوچرخه است) گزینه ایمن تر و راحتتری را برای سواری در اختیار می گذارد. البته می شود از این دوچرخه به صورت تک نفره هم استفاده کرد، اما در اصل مقصود از طراحی آن، در اختیار گذاردن امکان حمل و نقل دو نفره و بوجود آمدن محیطی مفرح و سرگرم کننده بوده است.

مطالعه متن کامل
مسافران قطار مگلو ژاپن سرعت 500 کیلومتر بر ساعت را تجربه کردند

مسافران قطار مگلو ژاپن سرعت 500 کیلومتر بر ساعت را تجربه کردند

مسافران قطار مگلو شینکانسن شرکت راه آهن مرکزی ژاپن، در بخشی از مسیر حرکتی قطار و بمنظور تست سرعت در مسیر آن، سرعت 500 کیلومتر بر ساعت، را تجربه کردند. این قطار در اولین تست سرنشین دار خود در این سرعت، بیش از صد نفر مسافر داشت که همگی با علاقه و چشمانی حیرت زده، این سرعت را تجربه می کردند. اجرای تست های سرعت این قطار، تا هشت روز دیگر ادامه خواهد داشت.

مطالعه متن کامل
تسریع مرحله شکل گیری پیوند اکسیژن با اکسیژن در اکسیداسیون آب

تسریع مرحله شکل گیری پیوند اکسیژن با اکسیژن در اکسیداسیون آب

دانشمندان سال ها تلاش می کردند تا فوتوسنتز را تقلید کنند، منظور همان روندی است که گیاهان، جلبک ها و برخی از باکتری ها طی آن نورخورشید را مهار می کنند تا آب و دی اکسید کربن را به صورت شیمیایی تبدیل به انرژی ای کنند که برای استفاده در زمانی دیگر ذخیره می شود. نسخه مصنوعی فوتوسنتز می تواند یک منبع انرژی تمیز و تجدید پذیر برای کمک به برطرف سازی تقاضاهای روز افزون جامعه در اختیار بگذارد. به این منظور لازم است بهینگی و سرعت اکسیداسیون آب، همان واکنشی که آب را بدل به گاز اکسیژن، یون های هیدروژنی و الکترون می کند ارتقا پیدا کند.

مطالعه متن کامل