کوی دانش - kooy

وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری

 وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری
17 اسفند
11:00 1393
افراد مبتلا به دیابت به نسبت افرادی که به دیگر بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و به میزان مشابه‌ای مراقبت و درمان نیاز دارند، بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها و مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش گذاشته شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است، همچنین بعد از آن مکانیسمی را پیاده کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد.

دلیل این اظطراب ناشی از دیابت به درستی معلوم نیست، با این وجود پژوهشگران مرکز دیابت Joslin توانسته‌اند یک توضیح بالقوه برای این امر کشف کنند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها برای مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش‌ گذاشته‌ شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است. همچنین بعد از آن به مکانیسمی اشاره کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد. رونالد کان، پزشکِ مدیر ارشد علمی در مرکز Joslin، پروفسورِ Mary K. Iacocca در دانشکده پزشکیِ دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد در مقاله گزارش شده در مجله PNAS گفت: "این پژوهش یکی از اولین پژوهش‌هایی است که به طور مستقیم نشان می‌دهد مقاومت به انسولین در مغز واقعاً می‌تواند تغییرات رفتاری ایجاد کند."

 

گروه پژوهشی او، موش‌های از نظر ژنتیکی اصلاح شده را با چندین آزمایش ارزیابی کردند. در این آزمایش‌ها موش ها تحت استرس قرار می‌گرفتند. این آزمایشات به طور معمول برای تحلیل دارو‌هایی انجام می‌شوند که در درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. موش‌های جوان بیشتر شبیه به موش‌های طبیعی رفتار کردند با این وجود موش‌ها در 17 ماهگی مورد آزمایش قرار گرفتند (سنی که شروع میانسالی موش‌ها محسوب می‌شد). نتایج این آزمایش نشان‌دهنده اختلالات رفتاری قابل توجهی بود.

پژوهشگران بعد از بررسی مغز موش‌ها دریافتند که در سوخت‌وسازِ میتوکندری تغییر ایجادشده است. میتوکندری انرژی سلول را تولید می‌کند.‌ بعد از این تغییرات، تولید دو آنزیم در میتوکندری افزایش یافت. این آنزیم‌ها سطح دوپامین را کاهش می‌دهند. دوپامین یک انتقال‌دهنده اصلی در رفتار مغزی است.‌

دکتر کان توضیح داد: "این موش‌ها، مقادیر طبیعی از دوپامین را آزاد می‌کنند، اما به علت ایجاد این تغییرات در میتوکندری، دگرگونی دوپامین از طریق سوخت‌و‌ساز سریع‌تر می‌شود. علاوه بر این چنین وضعیتی خیلی طول نمی‌کشد. به اعتقاد ما این فرایند منجر به چنین رفتار‌هایی می‌شود و در حقیقت وقتی داروی‌های ضد افسردگی به موش‌ها می‌دهیم، می‌توانیم برخی از این تغییرات رفتاری را اصلاح کنیم. دارو‌های ضد افسردگی باعث کاهشِ سرعت تخریت دوپامین‌ها می‌شوند."

اگرچه اثرات رفتاری در موش‌های جوان‌تر و اصلاح ژنتیکی شده دیده نشده است، پژوهشگران تغییرات مشابه‌ای را در سلول‌های مغزی آنها مشخص کرده‌اند. مشخص نیست چرا تغییرات در رفتار ممکن است با افزایش سن بیشتر شود اما این اثرات در نمونه‌های موشی که به اختلالات عصبی مبتلا هستند، رایج است. در انسان‌های مبتلا به بیماری‌های عصبی نیز به همین ترتیب است.

پژوهش قبلی در موش‌ها و انسان‌ها بین مقاومت به انسولین و دیگر شرایط عصبی، به ویژه بیماری آلزایمر ارتباط برقرار کرده است. دکتر کان گفت: "پژوهش‌های بالینی نشان داده‌اند که سطوح پروتئینِ علامت دهنده به انسولین مشخص در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش می‌یابد. همین امر نیز نقش مهمی در وجود مقاومت به انسولین در این بیمار‌ی‌ها دارد. علاوه بر این پژوهش‌ قبلی بر روی‌ موش‌ها نشان داد که مقاومت به انسولین باعث ایجاد تغییر در پروتئینی می‌شود که به عنوان tau شناخته شده است. تغییر در این پروتئین یکی از نشانگر‌های اولیه در بروز آلزایمر است."

 

او افزود: "مطالعات اولیه نشان داده‌اند که درمان بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر با انسولینی که از طریق بینی استنشاق می‌شود ممکن است منجر به تغییر در عملکرد شناختی شود. دریافت انسولین از طریق بینی باعث انتقال مستقیم انسولین به مغز می‌شود. بدیهی است که هنوز برای نتیجه گرفتن زود است، چرا که ما در مراحل اولیه تحقیقات هستیم اما می‌توان تصور کرد که استنشاق انسولین از طریق بینی ممکن است واقعاً در بیماران مبتلا به دیابت تاثیر ضد افسردگی و ضد اضطرابی داشته باشد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
آیا دوران استفاده از قطره چکان برای جراحت‌های چشم پایان یافته است؟

آیا دوران استفاده از قطره چکان برای جراحت‌های چشم پایان یافته است؟

سال‌هاست در درمان سوزش یا خراش چشم از قطره چکان برای ریختن دارو در چشم استفاده می‌شود. این کار برای برخی از افراد روزی چند بار و گاهی هفته‌ها انجام می‌شود، گاهی که دُز دارو کم و یا زیاد می‌شود عوارض جانبی دارو نمایان می شود. اما دانشمندان در مجله ACS Nano اعلام کردند ورقه نازک خمیری شکلی ساخته‌اند که بیمار می‌تواند آنرا روزی یک بار مستقیما روی محل آسیبدیده چشم بگذارد. این خمیر به تدریج دارو را به چشم می‌رساند. گروه محقق معتقدند این وسیله بهتر از استفاده از قطره چکان است و بیمار نیز زودتر بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه متن کامل
اولین نقشه آب و هوایی اگزوپلنت وزش بادهایی با سرعت 8700کیلومتر بر ساعت را نشان می دهد

اولین نقشه آب و هوایی اگزوپلنت وزش بادهایی با سرعت 8700کیلومتر بر ساعت را نشان می دهد

دانشمندان دانشگاه وارویک اولین نقشه آب و هوایی از سیاره ای خارج از منطومه شمسی را تولید نمودند. سیاره ای که مورد اشاره است HD 189733b نام داشته و جایگاه بالایی در فهرست مقاصد توریستی بین ستاره ای به خود اختصاص نداده است. نقشه تهیه شده برمبنای مشاهدات زمینی حاکی از وزش بادهایی با سرعتی 20 برابر سریع تر از بادهای ثبت شده روی زمین یا هفت برابر سرعت صوت می باشد.

مطالعه متن کامل
سپارک SPARK در سنگاپور ساختمان مسکونی را با باغ شهری ترکیب می کند.

سپارک SPARK در سنگاپور ساختمان مسکونی را با باغ شهری ترکیب می کند.

این طرح به دلیل رشد سریع سالمندان سنگاپور به وجود آمد. در این طرح ساختمانی مسکونی، برای شهروندان مسن با باغی عمودی تزیین می شود. تا سال 2030 یک پنجم شهروندان به سن 65 یا بیشتر می رسند، که مشکل بزرگی از نظر زیر بنای ساختمانی و منابع طبیعی منطقه خواهد بود. به همین دلیل مزرعه خانگی برنامه دارد برای ساکنین این کشور محیطی سر سبز مثل باغ فراهم کند که گنجایش اسکان افراد زیادی را داشته و نیازهای سالمندان را نیز بر آورده سازد.

مطالعه متن کامل
سه‌چرخه برقی johanson3  با قابلیت حمل بار بالا

سه‌چرخه برقی johanson3 با قابلیت حمل بار بالا

اسکوترهای برقی به گونه‌ای فزاینده، تبدیل به نوع پایداری از وسایل حمل‌ونقل شهری می‌شوند؛ حمل‌ونقلی که دوست‌دار محیط‌زیست می‌باشد. بسیاری از این اسکوترها به گونه‌ای تعبیه می‌شوند که بیش از یک سوار را حمل نمی‌کنند. شرکت حمل‌ونقل Begium's Neerman در جستجوی تغییری در سه‌چرخه است تا آن را به سه‌چرخه برقی منحصربه‌فرد حمل بار تبدیل کند.

مطالعه متن کامل
این ساعت هوشمند شما را از شرمندگی پاسخ به تماس های تلفنی از روی مچ دستتان راحت می کند

این ساعت هوشمند شما را از شرمندگی پاسخ به تماس های تلفنی از روی مچ دستتان راحت می کند

ساعت هوشمند دستبند مانندِ ویل آی ام (Will.i.am) به نام Puls، تنها ساعتی نیست که این هفته توجهات را به خود جلب کرده است. klatz، بعنوان جدیدترین پروژه ساعت هوشمند مانند Puls، طرح غیرعادیِ فانتزیِ خاص خودش را دارد. مطمئنا طراحی این ساعت یکی از عوامل جذابیت آن است، اما آنچه که غیرعادی اش می کند امکان استفاده از آن به عنوان تلفن همراه است.

مطالعه متن کامل