کوی دانش - kooy

وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری

 وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری
17 اسفند
11:00 1393
افراد مبتلا به دیابت به نسبت افرادی که به دیگر بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و به میزان مشابه‌ای مراقبت و درمان نیاز دارند، بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها و مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش گذاشته شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است، همچنین بعد از آن مکانیسمی را پیاده کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد.

دلیل این اظطراب ناشی از دیابت به درستی معلوم نیست، با این وجود پژوهشگران مرکز دیابت Joslin توانسته‌اند یک توضیح بالقوه برای این امر کشف کنند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها برای مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش‌ گذاشته‌ شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است. همچنین بعد از آن به مکانیسمی اشاره کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد. رونالد کان، پزشکِ مدیر ارشد علمی در مرکز Joslin، پروفسورِ Mary K. Iacocca در دانشکده پزشکیِ دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد در مقاله گزارش شده در مجله PNAS گفت: "این پژوهش یکی از اولین پژوهش‌هایی است که به طور مستقیم نشان می‌دهد مقاومت به انسولین در مغز واقعاً می‌تواند تغییرات رفتاری ایجاد کند."

 

گروه پژوهشی او، موش‌های از نظر ژنتیکی اصلاح شده را با چندین آزمایش ارزیابی کردند. در این آزمایش‌ها موش ها تحت استرس قرار می‌گرفتند. این آزمایشات به طور معمول برای تحلیل دارو‌هایی انجام می‌شوند که در درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. موش‌های جوان بیشتر شبیه به موش‌های طبیعی رفتار کردند با این وجود موش‌ها در 17 ماهگی مورد آزمایش قرار گرفتند (سنی که شروع میانسالی موش‌ها محسوب می‌شد). نتایج این آزمایش نشان‌دهنده اختلالات رفتاری قابل توجهی بود.

پژوهشگران بعد از بررسی مغز موش‌ها دریافتند که در سوخت‌وسازِ میتوکندری تغییر ایجادشده است. میتوکندری انرژی سلول را تولید می‌کند.‌ بعد از این تغییرات، تولید دو آنزیم در میتوکندری افزایش یافت. این آنزیم‌ها سطح دوپامین را کاهش می‌دهند. دوپامین یک انتقال‌دهنده اصلی در رفتار مغزی است.‌

دکتر کان توضیح داد: "این موش‌ها، مقادیر طبیعی از دوپامین را آزاد می‌کنند، اما به علت ایجاد این تغییرات در میتوکندری، دگرگونی دوپامین از طریق سوخت‌و‌ساز سریع‌تر می‌شود. علاوه بر این چنین وضعیتی خیلی طول نمی‌کشد. به اعتقاد ما این فرایند منجر به چنین رفتار‌هایی می‌شود و در حقیقت وقتی داروی‌های ضد افسردگی به موش‌ها می‌دهیم، می‌توانیم برخی از این تغییرات رفتاری را اصلاح کنیم. دارو‌های ضد افسردگی باعث کاهشِ سرعت تخریت دوپامین‌ها می‌شوند."

اگرچه اثرات رفتاری در موش‌های جوان‌تر و اصلاح ژنتیکی شده دیده نشده است، پژوهشگران تغییرات مشابه‌ای را در سلول‌های مغزی آنها مشخص کرده‌اند. مشخص نیست چرا تغییرات در رفتار ممکن است با افزایش سن بیشتر شود اما این اثرات در نمونه‌های موشی که به اختلالات عصبی مبتلا هستند، رایج است. در انسان‌های مبتلا به بیماری‌های عصبی نیز به همین ترتیب است.

پژوهش قبلی در موش‌ها و انسان‌ها بین مقاومت به انسولین و دیگر شرایط عصبی، به ویژه بیماری آلزایمر ارتباط برقرار کرده است. دکتر کان گفت: "پژوهش‌های بالینی نشان داده‌اند که سطوح پروتئینِ علامت دهنده به انسولین مشخص در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش می‌یابد. همین امر نیز نقش مهمی در وجود مقاومت به انسولین در این بیمار‌ی‌ها دارد. علاوه بر این پژوهش‌ قبلی بر روی‌ موش‌ها نشان داد که مقاومت به انسولین باعث ایجاد تغییر در پروتئینی می‌شود که به عنوان tau شناخته شده است. تغییر در این پروتئین یکی از نشانگر‌های اولیه در بروز آلزایمر است."

 

او افزود: "مطالعات اولیه نشان داده‌اند که درمان بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر با انسولینی که از طریق بینی استنشاق می‌شود ممکن است منجر به تغییر در عملکرد شناختی شود. دریافت انسولین از طریق بینی باعث انتقال مستقیم انسولین به مغز می‌شود. بدیهی است که هنوز برای نتیجه گرفتن زود است، چرا که ما در مراحل اولیه تحقیقات هستیم اما می‌توان تصور کرد که استنشاق انسولین از طریق بینی ممکن است واقعاً در بیماران مبتلا به دیابت تاثیر ضد افسردگی و ضد اضطرابی داشته باشد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
هنگامی که فاسد شدن مواد خوراکی آغاز می‌شود، حسگر وایرلس به گوشی هوشمند شما هشدارمی دهد.

هنگامی که فاسد شدن مواد خوراکی آغاز می‌شود، حسگر وایرلس به گوشی هوشمند شما هشدارمی دهد.

در حالی که بوی زننده غذا سبب می‌شود از غذا خوردن دست بکشید، شانس با شما یار است؛ چون نامناسب بودن مصرف را از طریق بوهای بدی حس می‌کنید که از طریق سوراخ‌های بینی شما وارد می‌شود. شیمیدانان در دانشگاه ام.آی.تی روی یک حسگر وایرلس با قیمت مناسب کار می‌کنند. این حسگر در بین سایر چیزهای موجود در محیط، غذای فاسد را زودهنگام و با شناسایی گازهای حاصله از آن که در هوا پخش شده است، شناسایی می‌کند. سپس داده‌های مربوطه با یک گوشی هوشمند به اشترک گذاشته می‌شوند که به طور بالقوه به کاربران هشدار می‌دهد که بجنبید! میوه کپک زده‌ای در پایین یخچال وجود دارد.

مطالعه متن کامل
قطع درختان به معنی از دست رفتن تسلط مورچه ها، کرم های خاکی و سایر بی مهرگان بر جنگل های استوایی است

قطع درختان به معنی از دست رفتن تسلط مورچه ها، کرم های خاکی و سایر بی مهرگان بر جنگل های استوایی است

تصویر: یک مورچه پلی راچیس اس پی به همراه طعمه خود. چنین مورچه هایی تعداد بی مهرگان را کنترل می کنند. بی مهرگان نقشی اساسی را در جریان آرام اکوسیستم جنگل های استوایی ایفا می کنند. به عنوان مثال، جاندارانی نظیر موریانه ها و هزارپاها به تجزیه برگ های پژمرده و آزادسازی مواد مغذی آنها در خاک کمک می کنند، مورچه های گوشتخوار و عنکبوت ها نیز به عنوان شکارچی، بی مهرگانِ گیاهخوار را شکار می کنند که در غیر اینصورت، تمام شاخ و برگ درختان را پر خواهند کرد.

مطالعه متن کامل
علايم قطعی بیماری پسوریازیس پوسته سر

علايم قطعی بیماری پسوریازیس پوسته سر

"پسوریازیس" یک بیماری پوستی است که می تواند پوست مناطق مختلف بدن را درگیر نماید که از جمله این مناطق، پوست سر می باشد. در مواردی تشخیص این بیماری از بیماری "شوره پوست سر" مشکل و گیج کننده است در حالیکه این دو، دو بیماری کاملاً متفاوت با علایم تهاجمی کاملاً متفاوت هستند. بنابراین جهت جلوگیری از تشخیص اشتباه در بیماران، انجمن متخصصین پوست و امراض پوستی مواردی را به عنوان علایم اصلی پسوریازیس پوسته سر اعلام کرده اند.

مطالعه متن کامل
MIA design studio با ارائه طرح اسپای نامان، آرامش گرمسیری را در ویتنام متجلی می سازد

MIA design studio با ارائه طرح اسپای نامان، آرامش گرمسیری را در ویتنام متجلی می سازد

شرکت معماری ویتنامی MIA design studio، واحه ای از آرامش گرمسیری را در اسپای نامان در دا نانگ کشور ویتنام خلق کرده است. اسپای یادشده هم از نظر فضاهای داخلی و هم بیرونی در گیاهان فروهشته، باغ های معلق و دیوارهای سبز غرق شده است.

مطالعه متن کامل
فشار خون بالا و مزمن خطر ابتلا به بیماری گلوکوم (آب آوردن چشم) را افزایش می‌دهد.

فشار خون بالا و مزمن خطر ابتلا به بیماری گلوکوم (آب آوردن چشم) را افزایش می‌دهد.

مطالعه جدیدی نشان داده است که فشار خون بالا و مزمن (طولانی مدت)، حساسیت بدن را نسبت به بیماری آب آوردن چشم (گلوکوم) افزایش می‌دهد. طبق نتایج این مطالعه، پزشکان باید سطح فشار خون بیماران را در کنترل این بیماری در نظر بگیرند. آب آوردن چشم (گلوکوم) به طور بالقوه می‌تواند منجر به نابینایی تدریجی شود.

مطالعه متن کامل