کوی دانش - kooy

وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری

 وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری
17 اسفند
11:00 1393
افراد مبتلا به دیابت به نسبت افرادی که به دیگر بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و به میزان مشابه‌ای مراقبت و درمان نیاز دارند، بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها و مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش گذاشته شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است، همچنین بعد از آن مکانیسمی را پیاده کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد.

دلیل این اظطراب ناشی از دیابت به درستی معلوم نیست، با این وجود پژوهشگران مرکز دیابت Joslin توانسته‌اند یک توضیح بالقوه برای این امر کشف کنند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها برای مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش‌ گذاشته‌ شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است. همچنین بعد از آن به مکانیسمی اشاره کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد. رونالد کان، پزشکِ مدیر ارشد علمی در مرکز Joslin، پروفسورِ Mary K. Iacocca در دانشکده پزشکیِ دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد در مقاله گزارش شده در مجله PNAS گفت: "این پژوهش یکی از اولین پژوهش‌هایی است که به طور مستقیم نشان می‌دهد مقاومت به انسولین در مغز واقعاً می‌تواند تغییرات رفتاری ایجاد کند."

 

گروه پژوهشی او، موش‌های از نظر ژنتیکی اصلاح شده را با چندین آزمایش ارزیابی کردند. در این آزمایش‌ها موش ها تحت استرس قرار می‌گرفتند. این آزمایشات به طور معمول برای تحلیل دارو‌هایی انجام می‌شوند که در درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. موش‌های جوان بیشتر شبیه به موش‌های طبیعی رفتار کردند با این وجود موش‌ها در 17 ماهگی مورد آزمایش قرار گرفتند (سنی که شروع میانسالی موش‌ها محسوب می‌شد). نتایج این آزمایش نشان‌دهنده اختلالات رفتاری قابل توجهی بود.

پژوهشگران بعد از بررسی مغز موش‌ها دریافتند که در سوخت‌وسازِ میتوکندری تغییر ایجادشده است. میتوکندری انرژی سلول را تولید می‌کند.‌ بعد از این تغییرات، تولید دو آنزیم در میتوکندری افزایش یافت. این آنزیم‌ها سطح دوپامین را کاهش می‌دهند. دوپامین یک انتقال‌دهنده اصلی در رفتار مغزی است.‌

دکتر کان توضیح داد: "این موش‌ها، مقادیر طبیعی از دوپامین را آزاد می‌کنند، اما به علت ایجاد این تغییرات در میتوکندری، دگرگونی دوپامین از طریق سوخت‌و‌ساز سریع‌تر می‌شود. علاوه بر این چنین وضعیتی خیلی طول نمی‌کشد. به اعتقاد ما این فرایند منجر به چنین رفتار‌هایی می‌شود و در حقیقت وقتی داروی‌های ضد افسردگی به موش‌ها می‌دهیم، می‌توانیم برخی از این تغییرات رفتاری را اصلاح کنیم. دارو‌های ضد افسردگی باعث کاهشِ سرعت تخریت دوپامین‌ها می‌شوند."

اگرچه اثرات رفتاری در موش‌های جوان‌تر و اصلاح ژنتیکی شده دیده نشده است، پژوهشگران تغییرات مشابه‌ای را در سلول‌های مغزی آنها مشخص کرده‌اند. مشخص نیست چرا تغییرات در رفتار ممکن است با افزایش سن بیشتر شود اما این اثرات در نمونه‌های موشی که به اختلالات عصبی مبتلا هستند، رایج است. در انسان‌های مبتلا به بیماری‌های عصبی نیز به همین ترتیب است.

پژوهش قبلی در موش‌ها و انسان‌ها بین مقاومت به انسولین و دیگر شرایط عصبی، به ویژه بیماری آلزایمر ارتباط برقرار کرده است. دکتر کان گفت: "پژوهش‌های بالینی نشان داده‌اند که سطوح پروتئینِ علامت دهنده به انسولین مشخص در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش می‌یابد. همین امر نیز نقش مهمی در وجود مقاومت به انسولین در این بیمار‌ی‌ها دارد. علاوه بر این پژوهش‌ قبلی بر روی‌ موش‌ها نشان داد که مقاومت به انسولین باعث ایجاد تغییر در پروتئینی می‌شود که به عنوان tau شناخته شده است. تغییر در این پروتئین یکی از نشانگر‌های اولیه در بروز آلزایمر است."

 

او افزود: "مطالعات اولیه نشان داده‌اند که درمان بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر با انسولینی که از طریق بینی استنشاق می‌شود ممکن است منجر به تغییر در عملکرد شناختی شود. دریافت انسولین از طریق بینی باعث انتقال مستقیم انسولین به مغز می‌شود. بدیهی است که هنوز برای نتیجه گرفتن زود است، چرا که ما در مراحل اولیه تحقیقات هستیم اما می‌توان تصور کرد که استنشاق انسولین از طریق بینی ممکن است واقعاً در بیماران مبتلا به دیابت تاثیر ضد افسردگی و ضد اضطرابی داشته باشد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
به چالش کشیده شدن نظریه شکل گیری دره ها روی سطح مریخ به واسطه نتایج مطالعه ای جدید

به چالش کشیده شدن نظریه شکل گیری دره ها روی سطح مریخ به واسطه نتایج مطالعه ای جدید

منطقه دشت های Nili Fossae روی مریخ، تصویر توسط مدارگرد Reconnaissance مریخ گرفته شده است. بر طبق نتایج مطالعه ای جدید، طی دوره شکل گیری دره های متمایز روی سطح سیاره سر خ، اتمسفر مریخ احتمالا خالی تر از آن بوده که آب جاری را در این سیاره حفظ کند، درحالیکه بنا به باورهای موجود همین آب باعث تراشیده شدن سطح مریخ گشته است.

مطالعه متن کامل
لامپ های ال ای دی در خیابان های لس آنجلس هوشمندتر می شوند

لامپ های ال ای دی در خیابان های لس آنجلس هوشمندتر می شوند

مصرف انرژی شهر لس آنجلس با استفاده از لامپ های ال ای دی در خیابان های این شهر تا حداکثر 70% کاهش می یابد شرکت فیلیپس به تازگی اعلام داشته که قصد متصل سازی 110 هزار لامپ خیابانی ال ای دی را در شهر لس آنجلس دارد. قرار است این لامپ ها بصورت آنلاین با استفاده از فناوری جدید سیتی تاچ عرضه شوند. گفته می شود که نصب فناوری مذکور آسان و سریع بوده و امکان مانیتور لامپ های شهر و کنترلشان را از طریق اینترنت فراهم می آورد.

مطالعه متن کامل
استفاده از تکنیک بلوک های خانه سازی برای کمک به پرورش اعضای بدن انسان

استفاده از تکنیک بلوک های خانه سازی برای کمک به پرورش اعضای بدن انسان

دانشمندان با به هم چسباندن سلول های انسان، همانند بلوک های خانه سازی، روشی را برای خلق مدل های ریز و سه بعدی از بافت های انسانی پیدا کرده اند. این پیشرفت ها ممکن است امکان آزمودن داروهای شخصی سازی شده را قبل از تزریق به بیماران و در نهایت پرورش اعضای کامل بدن انسان را فراهم سازد.

مطالعه متن کامل
کهکشان های غرق در ستاره! کشف متراکم ترین کهکشان های فضا توسط دو دانشجوی نجوم

کهکشان های غرق در ستاره! کشف متراکم ترین کهکشان های فضا توسط دو دانشجوی نجوم

با کشف جدیدی که توسط دانشجویان دانشگاه سن خوزه انجام گرفته است شب پرستاره معنای دیگری خواهد یافت، این دو دانشجو موفق به کشف متراکم ترینِ کهکشان ها شده اند، قلمروهای کیهانی که آسمان شب با انبوهی از ستارگان از فراز سطح یک سیاره در آن می درخشد.

مطالعه متن کامل
تمرینات ورزشی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی موثر هستند

تمرینات ورزشی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی موثر هستند

بیماری کبد چرب غیرالکلی یا NAFLD شایع ترین عامل بیماری مزمن کبدی در دنیای غرب است. مطالعه جدیدی نشان می دهد که تمرینات ورزشی صرف نظر از تعداد دفعات و شدت آن، می تواند به افراد چاق یا دارای اضافه وزن مبتلا به NAFLD کمک کند. در این تصویر اثرات میزان تمرینات ایروبیک را روی چربی داخلی و چاقی احشایی ملاحظه می کنید.

مطالعه متن کامل