کوی دانش - kooy

دلیلی مستدل بر میکروبی بودن بیماری سندرم خستگی مزمن

دلیلی مستدل بر میکروبی بودن بیماری سندرم خستگی مزمن
13 اسفند
11:00 1393
محققین مرکز عفونت و ایمنی دانشگاه کلمبیای آمریکا تغییرات چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بیماران با تشخیص سندرم خستگی مزمن یا درد عضلانی مزمن و ناتوان کننده ناشی از التهاب مغزو نخاع یا (myialgia encephalomyelitis) مشاهده کرده‌اند.علایم ابتلا به این بیماری در افراد از ناتوانی در انجام کارهای روزمره تا سردردهای شدید و گرفتگی‌های عضلانی فلج کننده شناخته شده است.

محققان دانشگاه کلمبیای آمریکا در یک مطالعه نشان دادند علی‌رغم یاقته‌های قبلی که بیماری سندرم خستگی مزمن را یک بیماری روان‌تنی می‌دانستند، این سندرم یک بیماری میکروبی یا زیست‌شناختی است. این مطالعه اولین دلایل محکم و روشن را در اثبات این موضوع مطرح کرده و مقاله پژوهشی مربوطه نیز درمجله علمی آنلاین Sience Advance به چاپ رسیده است. در آغاز مطالعه، از آزمایش تشخیص بیماری Hatchin Family Foundation (تورم غدد لنفاوی) برای ارزیابی عملکرد سیستم ایمنی شرکت کنندگان در تحقیق استفاده شده و میزان سطح 51 نشانگر زیستی یا bio marker موجود درنمونه‌های پلاسمای خون آنها اندازه‌گیری و ثبت شد. این تحقیقات در دو مطالعه در چند آزمایشگاه و به صورت طولی و case-control انجام شدند. 298 نفر بیمار مبتلا به ME/CFS گروه بیمار و 348 نفراز افراد سالم گروه کنترل را تشکیل می‌دادند. دانشمندان الگوهای متفاوت و خاصی بین دو گروه بیماران با سابقه ابتلای 3 سال یا کمتر در مقایسه با بیماران با سابقه ابتلای بیش از 3 سال پیدا کردند. در گروه اول با فاصله زمانی کوتاه‌تر از شروع بیماری، افزایش سطح نوع خاصی از نشانگرهای تولیدی سیستم ایمنی به نام سیتوکین‌ها و مشخصاً گروهی از آنها به نام ایترفرون گاما مشاهده شد. این در حالی است که افزایش سطح سیتوکین‌ها غالباً پس ازابتلا به عفونتهای ویروسی مانند بیماری مونونوکلئوسیس (ناشی از ویروس Epstin-Barr) دیده می‌شود، از طرفی افزایش سطح اینترفرون‌های گاما در این بیماران با افزایش درد ناشی از سندرم خستگی مزمن نیز همراه بود.

دکتر هومینگ نویسنده اصلی مقاله و استاد اپیدمیولوژی دانشگاه کلمبیا می‌گوید: «نتایج این تحقیق، فرایند تشخیص زودهنگام بیماری را برای ما در پی داشت و همچنین به ما کمک کرد بتوانیم با تمرکز بیشتری به درمان در مراحل اولیه بیماری بپردازیم و درنهایت، ما تکنیک درمان را بر اساس اندازه گیری سه نشانگر زیستی خونی پایه‌ریزی کردیم».

در بدن انسان به طور معمول انتی‌بادی‌های مونوکلونالی (ریشه گرفته از یک کلون یا مجموعه مولکولی) وجود دارند که سطح سیتوکین‌ها را تعدیل می‌کنند. مانند اینترلوکین‌های A-17، که نتایج بیانگر افزایش سطح آن در مراحل اولیه بیماری بودند. دکتر هومینگ و همکارانش قبل از هر گونه تداخل دارویی،از طریق یک مطالعه طولی و یک مطالعه مقطعی بیماران را به مدت یک سال تحت نظر گرفتند و سطح سیتوکین‌ها و اینترلوکین‌های A را از آغاز بیماری و در طی ادامه آن اندازه‌گیری و ثبت کردند.

نتایج مطالعات نشانگر این مطلب بود که شاید بیماری ME/CFS بازتابی از عفونت‌های کوچک و شایعی باشد که بیماران هرگز گزارشی از بهبود کامل آنها نمی‌دهند. معمولاً سیستم ایمنی پس از پاسخ‌دهی به عفونت‌ها به صورت خودکار به حالت قبل از بیماری برگشته و فعالیت خود را تعدیل می‌کند. اما در پی این عفونت‌های خاص، چرخشی در توانایی فعالیت سیستم ایمنی رخ می‌دهد و در نتیجه توان سرکوب خود و تنظیم دوباره فعالیتش را از دست داده و همچنان در همان حالت فعال باقی می‌ماند. دانشمندان از این شرایط به عنوان «ماشین گیر کرده در دنده بالا» یاد می‌کنند.

علاوه بر این، نتایج نشان دادند در آغاز بیماری، بدن لبریز از سیتوکین‌ها می‌شود. اما با گذشت زمان (3 سال بعد)، سیستم ایمنی کم‌کم علایم فرسودگی خود را آشکار کرده، سطح سیتوکین‌ها نیز کاهش می‌یابد. دکتر هومینگ امیدوار است این مطالعات بتوانند فرصت استثنایی مؤثرتری برای درمان در مراحل اولیه بیماری در اختیار پزشکان قرار دهند.

محققان به غربالگری طولانی‌مدت بیماران پرداختند تا از ابتلای آنان به بیماری اطمینان یابند. همچنین از بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری قرارداشتند، تعداد بیشتری را در تحقیق خود ثبت‌نام کردند. قبل از هرگونه اندازه‌گیری و ثبت فاکتورهای خونی بیماران، آنان را از نظر میزان استرس طبقه‌بندی کرده و از ایشان خواستند فرم استاندارد سنجش علایم بیماری سندرم خستگی مزمن را پر کنند. همچنین فاکتورهای مؤثر دیگری را مانند سن، نژاد، جنس، منطقه جغرافیایی، فصل و… ثبت کردند.

قبلاً در سال 2012، دکتر لیپکین، مدیر بخش عفونت و ایمنی دانشگاه کلمبیا و همکارانش در طی یک مطالعه ثابت کرده بودند حداقل دو نوع از رترویروس‌ها به نام (xenotropic murine (MLV و (cerebrospinal polytropic (PMLV در ابتلا به سندرم خستگی مزمن نقش دارند. هر دوی این محققین، دکتر هومینگ و دکتر لیپکین، در انتظار یافته‌های به دست آمده از تحقیق دوم (بعد از غربالگری) بودند و سپس در طی انجام مطالعات جداگانه پیشرفته، به دنبال ردپای ملکولی از یک عامل پشت‌پرده هستند که این عامل می‌تواند ویروس، قارچ یا باکتری باشد.

دکتر لیپکین می‌افزاید: «هدف این مطالعات یافتن یک علت روشن و قطعی میکروبی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و بروز این سندرم می‌شود و همچنین یافتن نشانگر‌های زیستی است که تغییرات آنها این می‌تواند بیانگر آغاز ابتلا به این بیماری باشد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

لادن بهگو

لادن بهگو

  1. لیلا بینش
    لیلا بینش 13 خرداد, 19:38

    اخبار پزشکی تون رو دوست دارم و همه رو می خونم. ممنون

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
برنامه ی صفحه ی ساعت تعاملی در اندروید وِر اطلاعات را سریعتر از همیشه به شما انتقال می دهد

برنامه ی صفحه ی ساعت تعاملی در اندروید وِر اطلاعات را سریعتر از همیشه به شما انتقال می دهد

اولین کاری که ساعت باید انجام دهد نشان دادن زمان است اما قرار دادن سایر اطلاعات در اختیار شما هم می تواند به همان اندازه مهم باشد. برای اینکار، گوگل برنامه های صفحه ی ساعتش را عرضه کرده است. این برنامه ها با تمام ساعت های هوشمند جدید اندروید سازگارند.

مطالعه متن کامل
سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

هر ساله میلیون ها نفر از بازدیدکنندگان به واسطه مناظر جذاب طبیعی راهی پارک ملی یلواستون در آمریکا می شوند.اما در این میان گروهی از دانشمندان مشتاقند تا فراتر از مناظر موجود، این پارک را مورد کاوش قرار بدهند و به همین منظور رباتی شیرجه زن ساخته اند که هدف از طراحی آن بررسی اکوسیستم میکروب هایی است که زیر سطح دریاچه یلواستون به سر می برند.

مطالعه متن کامل
دارویی که مانع از عفونت اسهال رقیق می شود

دارویی که مانع از عفونت اسهال رقیق می شود

محققین ثابت کردند هپارین نوعی سولفات پلی ساکارید است که مانع کریپتواسپوردیوم پارووم (جنسی از پروتوزوآهای انگلی (تک یاخته های انگلی) در دستگاه روده ای بیشتر پستانداران از جمله انسان) می شوند، نوعی تک یاخته که باعث اسهال در انسانها و دیگر پستانداران می شود. این، گسترش عناصر ضد کریپتواسپوردیوم را تسهیل می کند.

مطالعه متن کامل
نیم سه‌چرخه HalfbikeII، روشی جدید برای عبور و مرور

نیم سه‌چرخه HalfbikeII، روشی جدید برای عبور و مرور

سال گذشته، دو معمار بنامهای میهیل کلنوف و مارتین انگلوف نیم سه‎چرخه Halfbike را به دنیا معرفی کردند. ظاهرا تفاوت و نوآوری در این محصول توجه علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرد و در Kirckstarter نیز سرمایه خوبی به دست آورد. اکنون آن‌ها در حال جلب سرمایه بیشتر برای یک نیم سه‌چرخه HalfbikeII جدید و پیشرفته‌تر هستند.

مطالعه متن کامل
ایسوس نسخه ZenFone 5 Lit 124 دلاری خود را در فیلیپین عرضه کرد

ایسوس نسخه ZenFone 5 Lit 124 دلاری خود را در فیلیپین عرضه کرد

ماه ژانویه بود که شاهد انتخاب CES 2014 از سوی ایسوس به عنوان صحنه عرضه رسمی خط تولید جدید ابزارهای ZenFone این شرکت بودیم. جمعا 3 ابزار در این رویداد معرفی شدند، که اندازه صفحاتشان از 4 تا 6 اینچ متفاوت بود ZenFone4 ،ZenFone 5 و ZenFone 6 .

مطالعه متن کامل