کوی دانش - kooy

دلیلی مستدل بر میکروبی بودن بیماری سندرم خستگی مزمن

دلیلی مستدل بر میکروبی بودن بیماری سندرم خستگی مزمن
13 اسفند
11:00 1393
محققین مرکز عفونت و ایمنی دانشگاه کلمبیای آمریکا تغییرات چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بیماران با تشخیص سندرم خستگی مزمن یا درد عضلانی مزمن و ناتوان کننده ناشی از التهاب مغزو نخاع یا (myialgia encephalomyelitis) مشاهده کرده‌اند.علایم ابتلا به این بیماری در افراد از ناتوانی در انجام کارهای روزمره تا سردردهای شدید و گرفتگی‌های عضلانی فلج کننده شناخته شده است.

محققان دانشگاه کلمبیای آمریکا در یک مطالعه نشان دادند علی‌رغم یاقته‌های قبلی که بیماری سندرم خستگی مزمن را یک بیماری روان‌تنی می‌دانستند، این سندرم یک بیماری میکروبی یا زیست‌شناختی است. این مطالعه اولین دلایل محکم و روشن را در اثبات این موضوع مطرح کرده و مقاله پژوهشی مربوطه نیز درمجله علمی آنلاین Sience Advance به چاپ رسیده است. در آغاز مطالعه، از آزمایش تشخیص بیماری Hatchin Family Foundation (تورم غدد لنفاوی) برای ارزیابی عملکرد سیستم ایمنی شرکت کنندگان در تحقیق استفاده شده و میزان سطح 51 نشانگر زیستی یا bio marker موجود درنمونه‌های پلاسمای خون آنها اندازه‌گیری و ثبت شد. این تحقیقات در دو مطالعه در چند آزمایشگاه و به صورت طولی و case-control انجام شدند. 298 نفر بیمار مبتلا به ME/CFS گروه بیمار و 348 نفراز افراد سالم گروه کنترل را تشکیل می‌دادند. دانشمندان الگوهای متفاوت و خاصی بین دو گروه بیماران با سابقه ابتلای 3 سال یا کمتر در مقایسه با بیماران با سابقه ابتلای بیش از 3 سال پیدا کردند. در گروه اول با فاصله زمانی کوتاه‌تر از شروع بیماری، افزایش سطح نوع خاصی از نشانگرهای تولیدی سیستم ایمنی به نام سیتوکین‌ها و مشخصاً گروهی از آنها به نام ایترفرون گاما مشاهده شد. این در حالی است که افزایش سطح سیتوکین‌ها غالباً پس ازابتلا به عفونتهای ویروسی مانند بیماری مونونوکلئوسیس (ناشی از ویروس Epstin-Barr) دیده می‌شود، از طرفی افزایش سطح اینترفرون‌های گاما در این بیماران با افزایش درد ناشی از سندرم خستگی مزمن نیز همراه بود.

دکتر هومینگ نویسنده اصلی مقاله و استاد اپیدمیولوژی دانشگاه کلمبیا می‌گوید: «نتایج این تحقیق، فرایند تشخیص زودهنگام بیماری را برای ما در پی داشت و همچنین به ما کمک کرد بتوانیم با تمرکز بیشتری به درمان در مراحل اولیه بیماری بپردازیم و درنهایت، ما تکنیک درمان را بر اساس اندازه گیری سه نشانگر زیستی خونی پایه‌ریزی کردیم».

در بدن انسان به طور معمول انتی‌بادی‌های مونوکلونالی (ریشه گرفته از یک کلون یا مجموعه مولکولی) وجود دارند که سطح سیتوکین‌ها را تعدیل می‌کنند. مانند اینترلوکین‌های A-17، که نتایج بیانگر افزایش سطح آن در مراحل اولیه بیماری بودند. دکتر هومینگ و همکارانش قبل از هر گونه تداخل دارویی،از طریق یک مطالعه طولی و یک مطالعه مقطعی بیماران را به مدت یک سال تحت نظر گرفتند و سطح سیتوکین‌ها و اینترلوکین‌های A را از آغاز بیماری و در طی ادامه آن اندازه‌گیری و ثبت کردند.

نتایج مطالعات نشانگر این مطلب بود که شاید بیماری ME/CFS بازتابی از عفونت‌های کوچک و شایعی باشد که بیماران هرگز گزارشی از بهبود کامل آنها نمی‌دهند. معمولاً سیستم ایمنی پس از پاسخ‌دهی به عفونت‌ها به صورت خودکار به حالت قبل از بیماری برگشته و فعالیت خود را تعدیل می‌کند. اما در پی این عفونت‌های خاص، چرخشی در توانایی فعالیت سیستم ایمنی رخ می‌دهد و در نتیجه توان سرکوب خود و تنظیم دوباره فعالیتش را از دست داده و همچنان در همان حالت فعال باقی می‌ماند. دانشمندان از این شرایط به عنوان «ماشین گیر کرده در دنده بالا» یاد می‌کنند.

علاوه بر این، نتایج نشان دادند در آغاز بیماری، بدن لبریز از سیتوکین‌ها می‌شود. اما با گذشت زمان (3 سال بعد)، سیستم ایمنی کم‌کم علایم فرسودگی خود را آشکار کرده، سطح سیتوکین‌ها نیز کاهش می‌یابد. دکتر هومینگ امیدوار است این مطالعات بتوانند فرصت استثنایی مؤثرتری برای درمان در مراحل اولیه بیماری در اختیار پزشکان قرار دهند.

محققان به غربالگری طولانی‌مدت بیماران پرداختند تا از ابتلای آنان به بیماری اطمینان یابند. همچنین از بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری قرارداشتند، تعداد بیشتری را در تحقیق خود ثبت‌نام کردند. قبل از هرگونه اندازه‌گیری و ثبت فاکتورهای خونی بیماران، آنان را از نظر میزان استرس طبقه‌بندی کرده و از ایشان خواستند فرم استاندارد سنجش علایم بیماری سندرم خستگی مزمن را پر کنند. همچنین فاکتورهای مؤثر دیگری را مانند سن، نژاد، جنس، منطقه جغرافیایی، فصل و… ثبت کردند.

قبلاً در سال 2012، دکتر لیپکین، مدیر بخش عفونت و ایمنی دانشگاه کلمبیا و همکارانش در طی یک مطالعه ثابت کرده بودند حداقل دو نوع از رترویروس‌ها به نام (xenotropic murine (MLV و (cerebrospinal polytropic (PMLV در ابتلا به سندرم خستگی مزمن نقش دارند. هر دوی این محققین، دکتر هومینگ و دکتر لیپکین، در انتظار یافته‌های به دست آمده از تحقیق دوم (بعد از غربالگری) بودند و سپس در طی انجام مطالعات جداگانه پیشرفته، به دنبال ردپای ملکولی از یک عامل پشت‌پرده هستند که این عامل می‌تواند ویروس، قارچ یا باکتری باشد.

دکتر لیپکین می‌افزاید: «هدف این مطالعات یافتن یک علت روشن و قطعی میکروبی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و بروز این سندرم می‌شود و همچنین یافتن نشانگر‌های زیستی است که تغییرات آنها این می‌تواند بیانگر آغاز ابتلا به این بیماری باشد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

لادن بهگو

لادن بهگو

  1. لیلا بینش
    لیلا بینش 13 خرداد, 19:38

    اخبار پزشکی تون رو دوست دارم و همه رو می خونم. ممنون

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
7 ترفند هوشمندانه برای افزایش طول عمر باتری در LG G4

7 ترفند هوشمندانه برای افزایش طول عمر باتری در LG G4

هرچند باتری LG G4 دارای طول عمر مناسبی است، ولی قطعاً عمر درازی ندارد. ناراحت نباشید، زیرا کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا به گوشی هوشمند خود در مدیریت بخش باتری کمک کنید. ازاین‌رو، ما 7 نکته ساده را معرفی خواهیم کرد که نیازی به روت یا رفتن به منوی های مخفی و ویژگی‌های مبهم را ندارند و با مرور ساده چند منو می‌توان آن‌ها را انجام داد. با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
معرفی 10 گوشی هوشمند اندرویدی با طراحی فوق العاده زیبا

معرفی 10 گوشی هوشمند اندرویدی با طراحی فوق العاده زیبا

مردم می گویند که زیبایی در چشمان تماشاگر نهفته است و در این سخن در زمینه گوشی‌های هوشمند بسیار درست است زیرا هر فردی گوشی محبوبی برای خود دارد. با این حال، به نظر می‌رسد که گرایش‌های جدید تکامل گوشی‌های هوشمند را به جایی برده که شما باید معیارهای خاصی داشته باشید تا یک دستگاه را انتخاب کنید.

مطالعه متن کامل
تنش بسیار شدید ممکن است باعث تبدیل چربی به ماشین سوزاندن کالری شود

تنش بسیار شدید ممکن است باعث تبدیل چربی به ماشین سوزاندن کالری شود

تحقیقی جدید پیشنهاد می دهد که تنش شدید ممکن است سبب شود تا سلول های چربی سفید به شکل چربی های قهوه ایِ سوزاننده ی انرژی درآیند.

مطالعه متن کامل
رسوباتِ غار زیرآبی، نشان دهنده خشکسالی های شدید در دوره مایاهاست

رسوباتِ غار زیرآبی، نشان دهنده خشکسالی های شدید در دوره مایاهاست

تمدن مایاها قرن ها پیش، ازمیان رفت و رازهای بسیاری راجع به دلیل منقرض شدن این قوم باقی ماند. یکی ازاین رازها، مربوط به چرایی "ناپدیدشدگی" ناگهانی مایاها از روی زمین است. این را می دانیم که مایاها سال 800 بعد از میلاد مسیح(ع) به سمت شمال راهی شدند و یکی ازتئوری های شایع نیز ناظر به خشکسالی به عنوان دلیل مهاجرت آنهاست. یافته های جدید این تئوری را تقویت کرده اند، دانشمندان مواد معدنی را از غاری زیرزمینی جمع آوری نموده اند تا بهتر به دلیل از میان رفتن مایاها پی ببرند. امکان دارد این خشکسالی حتی بدتر از آن چیزی بوده باشد که پیش از این تصور می شد.

مطالعه متن کامل
اعطای جایزه به خاطر استفاده از حیوانات تولید شده به سبک CGI به آرونوفسکی، کارگردان پروژه "نوح "

اعطای جایزه به خاطر استفاده از حیوانات تولید شده به سبک CGI به آرونوفسکی، کارگردان پروژه "نوح "

دارن آرونوفسکی در جدیدترین فیلم خود به نام "نوح"، به خاطر پرکردن فضای کشتی نوح ِپیامبر از حیوانات مجازی، شایسته تقدیر شناخته شد. علاوه بر استفاده درخشان از تصویرسازی تولید شده توسط کامپیوتر، تصمیم این کارگردان برای بهره گیری از حیوانات مجازی جایزه ای دلگرم کننده را برای وی به ارمغان آورده است و وی اولین دریافت کننده جایزه فیلم سازان از سوی جامعه انسانی ایالات متحده شناخته می شود.

مطالعه متن کامل