کوی دانش - kooy

تأثیر تابش خورشید بر اقلیم زمین، در فصل های سرد بیشتر از روزهای گرم است.

تأثیر تابش خورشید بر اقلیم زمین، در فصل های سرد بیشتر از روزهای گرم است.
12 اسفند
17:15 1393
فعالیت های خورشید، یکی از عوامل بسیار مهمِ برهم کنش های پیچیده ای است که اقلیم زمین را تحت سلطه خود دارند. پژوهشهای جدید حاکی از عدم ثبات دائمیِ میزان فعالیت خورشید در بازه های زمانی مختلف است و همچنین نشان میدهد بالابودن فعالیتهای خورشیدی، در روزهای سرد سال به میزان چشمگیرتری از روزهای گرم است.

در گذشته بحثهای فراوانی در مورد نقش خورشید در ایجاد تغییرات اقلیمی و همچنین شدت و ضعف این پدیده بین محققین درگرفته بود. پژوهش های امروزی، ماهیت فعالیت های خورشیدی (میزان تشعشعات خورشیدی) را در تأثیر بر تغییرات اقلیمی بیشتر و بیشتر روشن می سازند.

در جدیدترین پژوهش که در مجله علمی "زمین شناسی" به چاپ رسیده است، پژوهشگران مؤسسات پژوهشی مختلف و در رأس آن ها دانشگاه Aarhus دانمارک، به این نتیجه رسیده اند که  رابطه بسیار نزدیکی بین افزایش فعالیت های خورشیدی با میزان دمای سطحی آب دریا در فصل تابستان در اقیانوس اطلس شمالی طیِ 4000 سال گذشته وجود داشته است که چنین همبستگی نزدیکی در دوره های ماقبل 4000 سال، مشاهده نمی شود.

با پایان گرفتن آخرین عصر یخبندان بزرگ زمین (حدود 12 هزار سال پیش)، زمین اقلیمی عموما گرم داشته است. البته با درنظر گرفتن تغییرات دمایی در دوره های زمانی طولانی، می توان گفت که اساسا اقلیم زمین حالت ثابتی نداشته و همواره پویا بوده است. در 4000 سال اخیر شرایط اقلیمی زمین، عموما متمایل به تغییرات بسیار آهسته به سوی اقلیم سرد بوده و جریان های اقیانوسی اطلس شمالی رو به ضعف گذاشته است.

 

پرفسور Marit-Solveig Seidenkrantz یکی از دانشمندان دانمارکی دست اندرکار این پروژه از دانشگاه Aarhus معتقد است: "نقش خورشید در اقلیم زمین بسیار مهم است، اما کاملا مشخص نیست. بدین معنی که تغییرات اقلیمی با شدت و ضعف فعالیت های خورشیدی اتفاق می افتند و در واقع میزان فعالیت خورشیدی در طول زمان، ثابت نبوده است. تنها چیزی که میتوان از آن با قطعیت سخن گفت بیشتر بودن میزان تأثیرپذیری تغییرات اقلیمی از فعالیت های خورشیدی در فصول سرد سال، حداقل در ناحیه اقیانوس اطلس شمالی است."

تکه کوچکی از پازل بزرگ اقلیم زمین

در این مطالعه، پژوهشگران دمای سطحی آب دریا در فصل تابستانِ بخش شمالی اقیانوس اطلس شمالی طی 9300 سال گذشته را اندازه گیری کرده اند. اندازه گیری مستقیم این دماها، فقط برای 140 سال اخیر، آن هم از گزارشهای موجود کشتیرانی در این اقیانوس موجود است.

بیشتر اطلاعات بر مبنای مطالعه فسیل های جلبک های دریایی (دیاتومه ها) موجود در رسوبات کف اقیانوس اطلس شمالی به دست آمده است. اساس بازسازی تغییرات دمایی سطحی آب دریا با مطالعه نحوه توزیع این گونه ها (هرگونه منحصر به اقلیم خاصی است) میسر شده است.

بازسازی دقیق تغییرات دمایی سطحی آب دریا و مقایسه آن با تغییرات فعالیت خورشیدی در همان بازه زمانی، انطباق روشنی میان تغییرات اقلیمی اقیانوس اطلس شمالی و تغییرات میزان فعالیت های خورشیدی در 4000 سال گذشته نشان می دهد که هم منطبق بر تغییرات بزرگ مقیاس دوره های صد ساله و تغییرات کوچک مقیاس ده – بیست ساله است. پرفسور Seidenkrantz معتقد است: "اگرچه دانش ما از این پدیده بسیار اندک است، اما یافته های این پژوهش می توانند به عنوان مبنایی مهم، برای درک بهتر کل سیستم تغییرات اقلیمی به کار گرفته شوند."

وی چنین ادامه می دهد: " زمین، پیچیدگی های اقلیمی بسیار زیادی دارد. جمع آوری تدریجی و  بخش به بخش نحوه تعاملِ عناصرِ منفردِ تأثیرگذار بر آن به همدیگر و با همدیگر که باعث تقویت، کاهش و یا خنثی کردن یک تغییر اقلیمی می شوند، می تواند ما را به یک درک کلی از مفهوم و مکانیسم های تغییرات اقلیمی زمین برساند.چنین پژوهشی اساسا برای درک بهتر نقش فعالیت های انسانی در تأثیرگذاری و تأثیرپذیری از این تغییرات بسیار مهم است."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کدام سردردها را باید جدی گرفت

کدام سردردها را باید جدی گرفت

همه ما گاهی اوقات دچار سردرد می شویم و معمولا آنها جدی نمی گیریم اما بعضی سردردها علایم هشدار دهنده ای دارند که باید به پزشک مراجعه کنید، در ادامه شما را با این علایم آشنا می کنیم...

مطالعه متن کامل
مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق

مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق

بر اساس باز تحلیل جدید 40 مطالعه، مردان نسبت به زنان در قضاوتهای اخلاقی بیشتر سودگرایی را ترجیح می دهند. این تفاوت جنسیتی در تصمیم گیریهای اخلاقی به دلیل ناسازگاری عاطفی شدیدتر در مقابل اعمال آسیب زا در میان زنان می باشد؛ مطالعه هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در ارزیابی عقلانی خروجیهای اعمال آسیب زا پیدا نکرده است.

مطالعه متن کامل
چگونه بوتِ انیمیشنِ  Marshmallow در اندروید 6.0 را روی Note 4 نصب کنیم؟

چگونه بوتِ انیمیشنِ Marshmallow در اندروید 6.0 را روی Note 4 نصب کنیم؟

آیا بوتِ انیمیشنِ شاد و رنگارنگ Marshmallow در اندروید 6.0 را به دیده اید؟ این بوتِ انیمیشنِ زیبا اخیراً به شکل APK در دسترس است اما ظاهراً هنوز هم باید آن را برای گوشی‌های مختلف به منظور داشتنِ بهترین نتایج، تنظیم کرد. در این آموزش، نصب این بوت زیبا را بر روی گلکسی نوت 4 بررسی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته بهداشتی: پرخوری مفرط می تواند به سلامتی آسیب برساند

نکته بهداشتی: پرخوری مفرط می تواند به سلامتی آسیب برساند

پرخوری مفرط به معنی خوردن سریع مقادیر زیادی غذا، بدون کنترل ظاهری این رفتار است.

مطالعه متن کامل
Soundbrenner Pulse ساعت هوشمند موسیقی‌دان

Soundbrenner Pulse ساعت هوشمند موسیقی‌دان

برای بیش از دویست سال مترونوم (زمان سنج دقیق) یک وسیله ضروری اما محدود و معمولا موجب حواس پرتی برای موسیقی‌دان ها بوده است که امکان استفاده در تنظیم اجرا را نداشته است. تولید جدیدِ شرکت Soundbrenner برلینی محصولی بنام Pulse است. یک مترونوم قابل پوشیدن که ضرب ها را با ویبره یا نور حفظ کرده و برای چندین نوازنده‌ نیز قابل برنامه ریزی است.

مطالعه متن کامل