کوی دانش - kooy

تأثیر تابش خورشید بر اقلیم زمین، در فصل های سرد بیشتر از روزهای گرم است.

تأثیر تابش خورشید بر اقلیم زمین، در فصل های سرد بیشتر از روزهای گرم است.
12 اسفند
17:15 1393
فعالیت های خورشید، یکی از عوامل بسیار مهمِ برهم کنش های پیچیده ای است که اقلیم زمین را تحت سلطه خود دارند. پژوهشهای جدید حاکی از عدم ثبات دائمیِ میزان فعالیت خورشید در بازه های زمانی مختلف است و همچنین نشان میدهد بالابودن فعالیتهای خورشیدی، در روزهای سرد سال به میزان چشمگیرتری از روزهای گرم است.

در گذشته بحثهای فراوانی در مورد نقش خورشید در ایجاد تغییرات اقلیمی و همچنین شدت و ضعف این پدیده بین محققین درگرفته بود. پژوهش های امروزی، ماهیت فعالیت های خورشیدی (میزان تشعشعات خورشیدی) را در تأثیر بر تغییرات اقلیمی بیشتر و بیشتر روشن می سازند.

در جدیدترین پژوهش که در مجله علمی "زمین شناسی" به چاپ رسیده است، پژوهشگران مؤسسات پژوهشی مختلف و در رأس آن ها دانشگاه Aarhus دانمارک، به این نتیجه رسیده اند که  رابطه بسیار نزدیکی بین افزایش فعالیت های خورشیدی با میزان دمای سطحی آب دریا در فصل تابستان در اقیانوس اطلس شمالی طیِ 4000 سال گذشته وجود داشته است که چنین همبستگی نزدیکی در دوره های ماقبل 4000 سال، مشاهده نمی شود.

با پایان گرفتن آخرین عصر یخبندان بزرگ زمین (حدود 12 هزار سال پیش)، زمین اقلیمی عموما گرم داشته است. البته با درنظر گرفتن تغییرات دمایی در دوره های زمانی طولانی، می توان گفت که اساسا اقلیم زمین حالت ثابتی نداشته و همواره پویا بوده است. در 4000 سال اخیر شرایط اقلیمی زمین، عموما متمایل به تغییرات بسیار آهسته به سوی اقلیم سرد بوده و جریان های اقیانوسی اطلس شمالی رو به ضعف گذاشته است.

 

پرفسور Marit-Solveig Seidenkrantz یکی از دانشمندان دانمارکی دست اندرکار این پروژه از دانشگاه Aarhus معتقد است: "نقش خورشید در اقلیم زمین بسیار مهم است، اما کاملا مشخص نیست. بدین معنی که تغییرات اقلیمی با شدت و ضعف فعالیت های خورشیدی اتفاق می افتند و در واقع میزان فعالیت خورشیدی در طول زمان، ثابت نبوده است. تنها چیزی که میتوان از آن با قطعیت سخن گفت بیشتر بودن میزان تأثیرپذیری تغییرات اقلیمی از فعالیت های خورشیدی در فصول سرد سال، حداقل در ناحیه اقیانوس اطلس شمالی است."

تکه کوچکی از پازل بزرگ اقلیم زمین

در این مطالعه، پژوهشگران دمای سطحی آب دریا در فصل تابستانِ بخش شمالی اقیانوس اطلس شمالی طی 9300 سال گذشته را اندازه گیری کرده اند. اندازه گیری مستقیم این دماها، فقط برای 140 سال اخیر، آن هم از گزارشهای موجود کشتیرانی در این اقیانوس موجود است.

بیشتر اطلاعات بر مبنای مطالعه فسیل های جلبک های دریایی (دیاتومه ها) موجود در رسوبات کف اقیانوس اطلس شمالی به دست آمده است. اساس بازسازی تغییرات دمایی سطحی آب دریا با مطالعه نحوه توزیع این گونه ها (هرگونه منحصر به اقلیم خاصی است) میسر شده است.

بازسازی دقیق تغییرات دمایی سطحی آب دریا و مقایسه آن با تغییرات فعالیت خورشیدی در همان بازه زمانی، انطباق روشنی میان تغییرات اقلیمی اقیانوس اطلس شمالی و تغییرات میزان فعالیت های خورشیدی در 4000 سال گذشته نشان می دهد که هم منطبق بر تغییرات بزرگ مقیاس دوره های صد ساله و تغییرات کوچک مقیاس ده – بیست ساله است. پرفسور Seidenkrantz معتقد است: "اگرچه دانش ما از این پدیده بسیار اندک است، اما یافته های این پژوهش می توانند به عنوان مبنایی مهم، برای درک بهتر کل سیستم تغییرات اقلیمی به کار گرفته شوند."

وی چنین ادامه می دهد: " زمین، پیچیدگی های اقلیمی بسیار زیادی دارد. جمع آوری تدریجی و  بخش به بخش نحوه تعاملِ عناصرِ منفردِ تأثیرگذار بر آن به همدیگر و با همدیگر که باعث تقویت، کاهش و یا خنثی کردن یک تغییر اقلیمی می شوند، می تواند ما را به یک درک کلی از مفهوم و مکانیسم های تغییرات اقلیمی زمین برساند.چنین پژوهشی اساسا برای درک بهتر نقش فعالیت های انسانی در تأثیرگذاری و تأثیرپذیری از این تغییرات بسیار مهم است."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: رقابت در مسابقات دو ماراتن

نکته سلامتی: رقابت در مسابقات دو ماراتن

مسیر مسابقات دوی ماراتن بدلیل طولانی بودن ممکن است از مناطقی عبور کند که خطر ابتلا به بیماری از طریق آب آلوده ورزشکار را تهدید کند.

مطالعه متن کامل
قبل از سفارش استیک بعدی بیشتر فکر کنید؛ پی آمدهای مهم  مصرف گوشت

قبل از سفارش استیک بعدی بیشتر فکر کنید؛ پی آمدهای مهم مصرف گوشت

مصرف بالای محصولات دامی می تواند نتایج خطرناکی برای انسان و محیط داشته باشد، طبق تحقیق صورت گرفته، تقاضای محصولات غذایی دامی در سالهای اخیر به اوج خود رسیده است. نویسنده با این حال، این مقاله تاکید دارد اگر بدون کنترل، یکباره از مصرف محصولات گوشی جهان دست بکشیم منجر به از دست رفتن گونه ها، خطرات اقلیمی، محروم شدن یا حتی از کار افتادگی شرکت های بزرگ تولید کننده ی گوشت که همواره جایگزین کشاورزان در مقیاس های کوچک می شوند، می شویم.

مطالعه متن کامل
2 مشکل آزار دهنده ی دیگر در Galaxy Note 4 و نحوه برطرف سازی آن‌ها

2 مشکل آزار دهنده ی دیگر در Galaxy Note 4 و نحوه برطرف سازی آن‌ها

احتمالاً شما هم مانند همه بیشتر وقت خود را با گوشی هوشمند خود می‌گذرانید. بنابراین در هنگام خراب شدن آن چکار می‌کنید؟ ناامید نشوید. داد و فریاد شما را به جایی نخواهد رساند. اگر با گوشی Galaxy Note 4 خود به مشکل خورده‌اید، نگران نباشید، مشکلی نیست. ما این مشکلات را برای شما حل می‌کنیم. حالا یک نفس عمیق کشیده و در زیر به دنبال پیدا کردن مشکل خود و راه حال برطرف سازی آن باشید.

مطالعه متن کامل
لیتوسفر فلات مرکزی ایران

لیتوسفر فلات مرکزی ایران

زمین شناسان نازک شدگی لیتوسفر مرکزی ایران را در ارتباط با تشکیل یک مجموعه دگرگونی حلقوی فلات ایران مرکزی توصیف می کنند.

مطالعه متن کامل
سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

هر ساله میلیون ها نفر از بازدیدکنندگان به واسطه مناظر جذاب طبیعی راهی پارک ملی یلواستون در آمریکا می شوند.اما در این میان گروهی از دانشمندان مشتاقند تا فراتر از مناظر موجود، این پارک را مورد کاوش قرار بدهند و به همین منظور رباتی شیرجه زن ساخته اند که هدف از طراحی آن بررسی اکوسیستم میکروب هایی است که زیر سطح دریاچه یلواستون به سر می برند.

مطالعه متن کامل