کوی دانش - kooy

سرنخهای تازه از دلایل تولد نوزادان ناقص در مادران مسن

سرنخهای تازه از دلایل تولد نوزادان ناقص در مادران مسن
04 اسفند
16:30 1393
اخیراً دلیل احتمالی تازه‌ای برای بالاتر بودن خطر ابتلای فرزندان مادران مسن‌تر به اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و سایر موارد غیرطبیعی اختلال در تعداد کروموزومها کشف شده است.

محققان کالج آلبرت اینشتین دانشکده پزشکی Yeshiva دراین باره سرنخی احتمالی یافته‌اند که چرا مادران مسن‌تر، بیشتر با خطر تولد فرزندان دچار اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون مواجه می‌شوند (که مشخصاً با تعداد غیرطبیعی کروموزومها همراه هستند). یک مطالعه با استفاده از داده‌های به دست آمده از آزمایشهای ژنتیکی که مستقیماً بر4000 خانواده انجام شده‌اند نشان داد فرایند طبیعی به هم آمیختن کروموزومهای والدین و انتقالشان به فرزند در مادران مسن‌تر با دقت پایین‌تری تنظیم و انجام می‌گردد. این مطالعه امروز به صورت آنلاین در Nature Communication ثبت شده است.

محققین بر نوعی تقسیم سلولی به نام میوزیس یا میوز متمرکز شدند. سلولهای انسانی به‌طور معمول شامل 46 کروموزوم (یک جفت 23 تایی) هستند که در مردها درطی میوز به صورت اسپرم و در زنها به شکل سلول تخمک از هم متمایز می‌شوند که هر کدام از آنها حاوی 23 کروموزوم هستند. قبل از تقسیم، این دو جفت 23 تایی از کروموزومها اطلاعات ژنتیکی خود را با یکدیگر مبادله می‌کنند که این فرایند، به هم آمیختگی کروموزمی یا recombination (نوترکیبی) نام دارد.

پدیده recombination یا نوترکیبی برای تنوع ژنتیکی گونه‌های موجودات و اطمینان از تولید سلول تخم با داشتن ترکیب و ویژگیهای جدید ژنتیکی ضروری است. هرگونه اشتباه در این مرحله از لقاح باعث بروز اختلالات کروموزومی یا اصطلاحاً Aneuploidy (اختلال در تعداد کروموزومهای اسپرم یا تخمک) گشته و یا باعث بازچینش وسیع کروموزومها می‌گردد. این مطالعه برای اولین بار نشان داد وقوع تکراری recombinatins و تعداد بالاتر رخداد نوترکیبی در کروموزومها با توجه به سن مادر تحت کنترل و محدودیت کمتری قرار می‌گیرند.

دکتر آدام اتون، مدیر گروه مطالعه و استادیار ژنتیک و اپیدمیولوژی در سلامتی جامعه کالج اینشتین می‌گوید: «سالهای زیادی است که اثر میزان recombination بر تغییرات توالی ژنها ثابت شده است. اما کمتر مشخص شده بود چگونه انجام این مرحله از لقاح می‌تواند تحت تأثیر سن والدین قرار گیرد.»

مطالعه کالج اینشتین بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از بیش از 4200 خانواده که هر کدام حداقل دو بچه داشتند انجام شده و اطلاعات دریافتی از زمان لقاح تا زمان تولد فرزندان توسط محققین گروه دنبال شده ست. گفته می‌شود گروه تحقیق، 645000 واقعه لقاح را مورد بررسی قرار داده است. محققین اطمینان یافتند میزان انتقال نوترکیب‌ها از مادر به کودک با افزایش سن مادر رابطه مستقیم دارد. یعنی تعداد موارد نوترکیب با توالیهای متفاوت کروموزمی در مادران با افزایش سن زیاد شده و همچنین میزان انتقال و فرافکنی آنها از مادر به کودک نیز افزایش می‌یابد. به علاوه در مادران مسن‌تر recomendation‌ها در فاصله توالی نزدیک‌تر به هم اتفاق می‌افتند. در عوض اثرات وابسته به سن در پدران دیده نشد.

دکتر اتون اشاره دارد: «ما می‌دانستیم فرایند سلولی سختگیرانه‌ای پدیده لقاح و نوترکیبی را کنترل می‌کند. اما مشاهده تعداد بالاتر نوترکیب‌ها در مادران مسن‌تر، ما را به این سمت دلالت کرد که عملکرد این سیستم با افزایش سن مادر، کاهش می‌یابد و دریافتیم اساساً فرایند نوترکیبی، پویاتر از آنی است که ما در گذشته درک کرده بودیم.»

محققین اشاره کرده‌اند یافته‌های ایشان تا به حال کاربرد بالینی یا پزشکی نداشته است. دکتر اتون در ادامه می‌افزاید: «مطالعه ما به درک اساس زیست‌شناسی تقسیم سلولی و چگونگی نقش نوترکیبها در فرایند تکامل انسان کمک می‌کند. همچنین این مطالعه می‌تواند در طول زمان بیشتر راهنمایی برای درک اشتباهات کروموزمی و یا خلق نوع خاصی از ژنومها در نوترکیبیهای ناقص باشد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

لادن بهگو

لادن بهگو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
روش جدید تشخیص مصرف کوکائین با اثر انگشت

روش جدید تشخیص مصرف کوکائین با اثر انگشت

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه سورری (Surrey) انگلستان روشی غیر تهاجمی را ابدع کرده است که قادر است با تحلیل اثر انگشت بیمار، مصرف کوکائین را تشخیص دهد. این تکنیک جدید بر خلاف تست های موجود حتی معین می کند که آیا آزمایش شونده مواد را مصرف کرده یا فقط آن را لمس کرده است.

مطالعه متن کامل
تحریک الکتریکی، التیام زخم را تسریع می کند

تحریک الکتریکی، التیام زخم را تسریع می کند

در نتیجه یک تحقیق با موضوع التیام زخم پوستی که بر روی 40 داوطلب (انسانی) انجام گرفت مشخص گردید که تحریک الکتریکی به طور شگفت انگیزی سرعت فرایند التیام زخم را افزایش می دهد. اکنون محققان امید دارند مرهم ها و ابزارهایی بسازند که در معالجه زخم های عمل های جراحی انسان و دام، جراحات ورزشی و سایر آسیب دیدگی های شدید پوستی مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه متن کامل
ارتباط زیاده‌روی در تماشای تلویزیون با احساس تنهایی و افسردگی

ارتباط زیاده‌روی در تماشای تلویزیون با احساس تنهایی و افسردگی

چرا ما در تماشای تلویزیون زیاده‌روی می کنیم و آیا چنین کاری می‌تواند بی‌ضرر باشد؟ پژوهش اخیر، انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین نشان داد که هرچقدر بیشتر تنها و افسرده باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که در تماشای تلویزیون زیاده‌روی کنید.

مطالعه متن کامل
محافظ دهان هوشمند به استفاده کنندگان وقتی دندان هایشان را می سایند اطلاع می دهد.

محافظ دهان هوشمند به استفاده کنندگان وقتی دندان هایشان را می سایند اطلاع می دهد.

دندان قروچه کردن در حین خواب یا همان دندان ساییدن برای خیلی از افراد مشکلی شایع است. این عمل که عموماً ناشی از استرس است می تواند منجر به خرابی دندان، سردرد، بی خوابی و درد فک شود. متاسفانه از آنجایی که در زمان خواب اتفاق می افتد، خیلی از افراد حتی متوجه انجام آن هم نمی شوند. معمولا تنها راه این است که شبی در یک کلینیک خواب تحت نظر قرار گیرید تا در حین عمل مشاهده شوید. تغییر این عادت به لطف ساخت یک محافظ دهانی تشخیص دهنده دندان قروچه امکام پذیر شده است.

مطالعه متن کامل
درز مشخصات LG G Pro 3: صفحه 6 اینچی QHD، 4 گیگابایت رم و حسگر اثرانگشت

درز مشخصات LG G Pro 3: صفحه 6 اینچی QHD، 4 گیگابایت رم و حسگر اثرانگشت

اگر شما از کاربران گوشی‌های هوشمند و همچنین از طرفداران گوشی‌هایی با آخرین مشخصات هستید، پس باید نگاهی به LG G Pro 3 بیندازید. از زمان عرضه LG G Pro 2 حدود 16 ماه می‌گذرد، ولی گزارشی جدید حاکی از این است که این انتظار طولانی ممکن است تا پایان امسال تمام شود.

مطالعه متن کامل