کوی دانش - kooy

آیا ماده تاریک سبب انقراض های انبوه زندگی موجودات و نیز تحولات زمین شناختی می شود؟

آیا ماده تاریک سبب انقراض های انبوه زندگی موجودات و نیز تحولات زمین شناختی می شود؟
01 اسفند
18:00 1393
پژوهشی که توسط استاد بیولوژیک دانشگاه نیویورک Michael Rampino انجام شده، به این نتیجه رسیده است که مسیر نسبتاً بی همتا ولی قابل پیش بینی که زمین در میان قرص کهکشان ما می پیماید، می تواند در پدیده زمین شناختی و بیولوژیکی که در حال رخ دادن در کره زمین است، اثر مستقیم و چشمگیری داشته باشد. Rampino در مقاله جدیدی که در نشریه "اعلان های ماهیانه جامعه سلطنتی نجوم" منتشر شده است، نتیجه گیری می کند که ممکن است حرکت زمین از میان ماده تاریک، در مدارات ستاره های دنباله دار آشفتگی ایجاد کند و منجر به گرمای اضافی در هسته کره زمین شود. هر دوی این اختلال ها می توانند با انقراض های انبوه زندگی موجودات مرتبط باشند.

قرص کهکشان، منطقه ای از کهکشان راه شیری است که منظومه شمسی ما در آن قرار دارد. این قرص با ستارگان و ابرهایی از گاز و غبار احاطه شده است و نیز انباشته از ماده تاریک فرّار می باشد. ماده تاریک از ذرات زیر- اتمی تشکیل شده است که تنها با اثرات جاذبه ای قابل ردیابی هستند.

مطالعات پیشین نشان داده است که کره زمین هر 250 میلیون سال یک بار به دور کهکشانی قرصی شکل می چرخد. ولی مسیر زمین به دور کهکشان، موج دار است و این به همراه حرکت خورشید و سیارات می باشد که هر 30 میلیون سال یک بار از میان این قرص پر ازدحام عبور می کنند. Rampino گذرهای زمین را از میان قرص کهکشان آنالیز کرده است و طبق این آنالیز یادآوری می کند که بنظر می رسد این گذرگاه ها، با زمان هایی که ستاره های دنباله دار تأثیر گذاری داشته اند و با انقراض های انبوهی که در زندگی موجودات کره زمین رخ داده است، مرتبط باشند. برخورد مشهور یک ستاره دنباله دار که 66 میلیون سال پیش رخ داد و منجر به انقراض نسل دایناسورها شد، تنها یک نمونه از این موضوع است.

 

چه عاملی سبب می شود که بین گذرهای کره زمین از میان قرص کهکشان از یک سو و برخوردها و انقراض ها از سوی دیگر، ارتباطی وجود داشته باشد؟ انقراض هایی که بنظر می رسد در دنباله آن برخوردها بوده اند.

طبق مشاهدات Rampino، ماده تاریک متراکم درحالی که از میان این قرص عبور می کند، مسیرهای ستاره های دنباله دار را که به طور معمول بیرون از منظومه شمسی سیر می کنند، مختل می کند. این به آن معنی می باشد که برخی از ستاره های دنباله دار که معمولاً به جای گذر از مسیرهای نامتعارف، در فاصله های بسی دور از کره زمین حرکت می کنند، با کره زمین تصادم دارند.

ولی موضوعی که حتی از این هم چشمگیرتر می باشد، آن است که ماده تاریک با هر غوطه ور شدن در میان قرص کهکشان، ظاهراً می تواند در درون هسته کره زمین انباشته شود. سرانجام، ذرات ماده تاریک یکدیگر را نابود می کنند و گرمای قابل ملاحظه ای را تولید می کنند. گرمای پدید آمده توسط نابودی ماده تاریک در هسته کره زمین، می تواند سبب ایجاد ناگهانی رویدادهایی از این قبیل شود: فوران های آتشفشانی، پیدایش کوه ها، وارونه شدن قطب های میدان مغناطیسی زمین و تغییراتی در سطح دریاها که هر سی میلیون سال یک بار، قله هایی را از خود نشان می دهند. از این رو Rampino این ایده را پیشنهاد می دهد که پدیده نجومیِ حاصل از مسیر مارپیچی زمین از میان قرص کهکشان و انباشتگی ماده در درون سیاره که پیامد آن است، می تواند منجر به تغییرات چشمگیری در فعالیت زمین شناختی و بیولوژیکی کره زمین شود.

مدل Rampino درباره فعل و انفعال هایی که ماده سیاه با کره زمین انجام می دهد (درحالی که زمین از میان کهکشان می گذرد)، تأثیر شدیدی بر روی درک ما از این موضوع دارد، درکی که از توسعه زمین شناختی و بیولوژیکی زمین و نیز سایر سیارات درون کهکشان داریم.

Rampino می گوید: "ما آن قدر خوش شانس هستیم که بر روی سیاره ای زندگی کنیم که برای توسعه دادن یک زندگی پیچیده ایده آل باشد." ولی تاریخ کره زمین مدام با رخ دادن انقراض های بزرگی انباشته شده است که ما تلاش داریم برخی از آنها را توضیح دهیم. ممکن است که پاسخ ما در ماده تاریک نهفته باشد (ماده ای که هنوز ذات آن مبهم است ولی حدود یک چهارم از کیهان را تشکیل داده است). ماده تاریک همان قدر که در بزرگ ترین مقیاس ها مهم است، ممکن است تأثیر مستقیمی نیز بر روی زندگی در کره زمین داشته باشد."

او این موضوع را مطرح می کند که ممکن است زمین شناسان در آینده این یافته های فیزیک نجومی را با هم ادغام کنند تا بتوانند از رویدادهایی که اکنون تصور می شود در ذات کره زمین هستند، درک بهتری ارائه دهند.

Rampino می افزاید که این مدل، شناخت نوینی از توزیع و نیز رفتار احتمالی ماده تاریک را در درون کهکشان بدست می دهد.

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Xiaomi Mi 5 در ماه نوامبر با پردازشگر اسنپ دراگون 820 و 4 گیگابایت رم عرضه خواهد شد.

Xiaomi Mi 5 در ماه نوامبر با پردازشگر اسنپ دراگون 820 و 4 گیگابایت رم عرضه خواهد شد.

آخرین پرچمدار شرکت Xiaomi با مشخصات فوق العاده در کشور چین تولید می شود. در گزارش امروز صبح، مشخصات Xiaomi Mi 5 اعلام شد. طرفداران گوشی های Xiaomi از مشخصات این گوشی راضی هستند و این شرکت روند رو به رشد تولید گوشی Xiaomi Mi 4 را با یک دستگاه نا امید کننده خراب نمی کند.

مطالعه متن کامل
کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

چندی پیش اخبار نگران کننده ای درباره ی گسترش ابتلاء به بیماری وبا در سطح جهان منتشر شد. در طی پخش گزارش ها از سراسر جهان مبنی بر افزایش روزافزون مرگ ناشی از آلودگی به ویروس ابولا، عملکرد سازمان های بین المللی بهداشت توسط مردم و حکومت ها به چالش کشیده شد. البته خوشبختانه دانشمندان به تازگی موفق به کشف یک داروی مؤثر در درمان موش های آلوده شده اند.

مطالعه متن کامل
گاردن بریج سبز لندن

گاردن بریج سبز لندن

بنا به برنامه ریزی های انجام شده قرار است روی این پل انواع گیاهان گل دار و میوه دار کاشته شود. هم اکنون اطلاعات بیشتری در مورد گیاهانی که روی گاردن بریج لندن کاشته خواهند شد اعلام شده است. قرار است این پل "بهشت سبزی در میانه شهر لندن" باشد. کار طراحی چشم انداز توسط دن پیرسون صورت گرفته است و گیاهان مورد نظر منعکس کننده زمان، اقلیم ها و فصول مختلف سال خواهند بود.

مطالعه متن کامل
تبدیل متان به متانول توسط پلیمر چاپ شده به روش سه بعدی

تبدیل متان به متانول توسط پلیمر چاپ شده به روش سه بعدی

دانشمندان برای خلق اولین راکتوری که قادر به تولید مستمر متانول از متان در درجه حرارت و فشار عادی اتاق باشد، دست به ترکیب توأمان بیولوژی و پرینت سه بعدی زده اند. در تصویر فوق، سارا بیکر شیمی دان لابراتوار ملی لاورنس لیورمور، ویال کروماتوگرافی گازی را نگاه داشته است که از آن برای اندازه گیری مقدار متانول تولید شده توسط پلیمرِی با آنزیم جاسازی شده استفاده می شود. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: رژیم غذایی می تواند روی سلامت دندان اثر گذارد

نکته سلامتی: رژیم غذایی می تواند روی سلامت دندان اثر گذارد

رژیم غذایی نقش اساسی در سلامت دندان شما دارد.

مطالعه متن کامل