کوی دانش - kooy

چگونه آموزش تمرکز حواس بر سلامت تاثیر می گذارد

چگونه آموزش تمرکز حواس بر سلامت تاثیر می گذارد
30 بهمن
19:15 1393
در طول دهه گذشته، یافته های دلگرم کننده بسیاری بدست آمده است که نشان دهنده اثرگذاری آموزش تمرکز حواس بر طیف گسترده ای از مشکلات سلامت روانی و جسمانی و بهبود آنهاست. با این حال، اینکه تمرکز حواس دقیقا به چه شکلی اثرگذاری مثبتی را بر سلامت ایفا می کند هنوز مشخص نیست. اکنون، محققان مدلی را تهیه کرده اند که بر طبق آن تمرکز حواس از طریق کاهش استرس، سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد.

جی. دیوید کرسول، از دانشگاه کارنگی ملون در کارولینای شمالی، که تحقیقات ارزشمند وی نحوه اثرگذاری مدیتیشن یا تمرکز حواس را بر کاهش تنهایی و کاهش استرس در افراد مسن نشان داده است، به همراه دانشجوی دوره کارشناسی ارشد خود به نام امیلی کی. لیندسی، مدلی را طراحی کرده اند که نشان می دهد تمرکز حواس از طریق کاهش استرس، سلامت را تحت تاثیر مثبت خود قرار می دهد. این دو نفر در تحقیق خود که در ژورنال  "Current Directions in Psychological Science"  به چاپ رسیده است، مسیرهای بیولوژیکی را شامل می شود که رابطه میان آموزش تمرکز حواس و کاهش استرس و پیامدهای ناشی از بیماری های مربوط به استرس را توصیف می کند.

 کرسول، استادیار روانشناسی در کالج علوم انسانی و اجتماعی دیتریش در دانشگاهCMU  می پرسد: "اگر آموزش تمرکز حواس بر بهبود سلامت مردم اثر می گذارد، چه اثری می تواند بر سایر پیامدها داشته باشد؟ "ما یکی از اولین مطالعات بیولوژیکی را عرضه کرده ایم که مبتنی بر شواهد بوده و مربوط به  اثرگذاری آموزش تمرکز حواس، کاهش استرس و سلامت می شود."

کرسول و لیندسی در مطالعه خود، مکانیسم های بیولوژیکیِ اثراتِ کاهش استرس در نتیجه آموزش تمرکز حواس را به تصویر کشیده اند. هنگامی که فردی دچار استرس می شود، فعالیت در قشر جلوی مغز که مسئول تفکر آگاهانه و برنامه ریزی است، کاهش می یابد، درحالی که فعالیت در آمیگدال، هیپوتالاموس و کمربندی قدامی قشر، مناطقی که واکنش بدن به استرس را به سرعت فعال می سازند، افزایش می یابد. مطالعات نشان داده اند که تمرکز حواس در طول استرس، موجب معکوس شدن این الگوها می شود و فعالیت قسمت قدامی مغز را که می تواند در تنظیم و روشن کردن پاسخ استرس های بیولوژیکی نقش داشته باشد، افزایش می دهد.

فعال سازی بیش از حد واکنش در برابر استرس های بیولوژیکی، خطر ابتلا به بیماری نهفته استرس (مانند افسردگی، ایدز و بیماری های قلبی) را افزایش می دهد. با کاهش مواجه افراد با استرس، تمرکز حواس ممکن است در تنظیم پاسخ بدن به استرس فیزیکی کمک کند و در نهایت خطر و شدت بیماری های مرتبط با استرس را کاهش دهد.

کرسول معتقد است با درک چگونگی تاثیرگذاری آموزش تمرکز حواس بر بیماری ها و اختلالات مختلف، محققان قادر به انجام مداخلات بهتر خواهند بود و مثلا خواهند دانست که فلان درمان خاص چه زمانی اثرگذاری بیشتری خواهد داشت و افرادی را که آموزش تمرکز حواس منفعت بیشتری برایشان خواهد داشت، شناسایی می نمایند.

کارنگی ملون به عنوان دانشگاهی که زادگاه هوش مصنوعی و روانشناسی شناختی می باشد، بیش از 50 سال است که در زمینه مطالعه مغز و رفتار پیشتاز بوده است. این دانشگاه برخی از اولین آموزگاران عرصه شناختی را تربیت کرده است، در تهیه  Jeopardy-winning Watsonمشارکت داشته، دوره دکترای پیشگامی را در زمینه محاسبات عصبی راه اندازی نموده و در زمینه درک ژنتیک اوتیسم نیز کارهای چشمگیری را انجام داده است.CMU  به واسطه قوت خود در حوزه هایی نظیر زیست شناسی، علوم کامپیوتر، روانشناسی، آمار و مهندسی، به تازگی دست به راه اندازی BrainHubSM هم زده است که ابتکار عملی جهانی محسوب می شود و هدف از آن کسب آگاهی راجع به چگونگی بوجود آمدن رفتارهای پیچیده به واسطه ساختار و فعالیت مغز است.

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دانشمندان دانشگاه Northwestern University اولین نانولیزر مایع را تولید کردند.

دانشمندان دانشگاه Northwestern University اولین نانولیزر مایع را تولید کردند.

این ماده می‌تواند در زمان کوتاهی در رنگ‌های مختلف ایجاد شود، یعنی می‌توان به سادگی و به سرعت آن را به رنگ‌های دلخواه تولید کرد، محصولی منحصر به فرد و مفید. فناوری لیزر می‌تواند محصولات جدید بسیار مفیدی تولید کند، مثل نوع جدیدی از "آزمایشگاه بر روی یک تراشه" که در تشخیص پزشکی به کار می‌آید. علاوه بر تغییر رنگ فوری، «نانو لیزر مایع» فواید دیگری نیز دارد: به راحتی ساخته می‌شود، تولید آن ارزان است و قابل استفاده در دمای اتاق است.

مطالعه متن کامل
Medtronic اعلام کرد موفق به ساخت کوچکترین ضربان ساز جهان شده است

Medtronic اعلام کرد موفق به ساخت کوچکترین ضربان ساز جهان شده است

دو سال پیش بود که خبرهایی از ساخت ضربان ساز Nanostim منتشر شد. ضربان سازی که تنها یک دهم اندازه ضربان سازهای معمول آن زمان را داشت. هر چند این ضربان ساز بسیار کوچک بنظر می رسد، اماMicra TPS (Transcatheter Pacing System، جدیدترین ضربان ساز شرکت Medtronic از آن هم کوچکتر و باریک تر است. گفته می شود این دستگاه که عنوان کوچکترین ضربان ساز جهان را از آن خود کرده است، تنها به اندازه یک کپسول ویتامین بزرگ است و با استفاده از یک catheter می توان آن را در بدن کار گذاشت.

مطالعه متن کامل
چگونه می‌توان تِمِ UI و آیکون‌های برنامه‌ها در Asus Zenfone 2 را تغییر داد؟

چگونه می‌توان تِمِ UI و آیکون‌های برنامه‌ها در Asus Zenfone 2 را تغییر داد؟

درست مانندِ دیگر گوشی‌های گران‌قیمتِ اندروید، Asus ZenFone 2 نیز دارای گزینه‌ای برای تغییر تمِ UI و آیکون برنامه‌هاست. تغییر دادنِ تم و آیکون‌های برنامه‌ها ممکن است در ابتدا برای کاربرانِ تازه‌کار، تلاشی ترسناک به نظر برسد. اگر این موضوع در مورد شما صدق می‌کند، نگران نباشید. تنها می بایست از چند گام ساده پیروی کنید تا بتوانید با تغییرِ ظاهرِ ZenFone 2 از یکنواختی رها شوید.

مطالعه متن کامل
تنظیم قند خون با کنترل از راه دور

تنظیم قند خون با کنترل از راه دور

افرادی که از دیابت نوع یک رنج می برند، نیاز دارند تا برای تنظیم قند خون خود به طور منظم انسولین تزیق نمایند، اقدامی که نیازمند توجه و هوشیاری ویژه است. اما مطالعات جدید انجام شده توسط موسسه پلی تکنیک Rensselaer بیان می کند که بکارگیری روش های آسانتر دور از دسترس نیست، بطوریکه دانشمندان این موسسه توانسته اند با کمک کنترل از راه دور، تولید انسولین را از طریق تولید امواج الکترومغناطیسی در موش ها کنترل و تنظیم کنند.

مطالعه متن کامل
استفاده از لامپ هوشمند برای کنترل ابزارهای موجود در محیط

استفاده از لامپ هوشمند برای کنترل ابزارهای موجود در محیط

لای سنس (Li Sense) با تهیه نقشه از سایه هایی که روی کف اتاق افتاده است و بازآفرینی وضعیت قرارگیری سه بعدی کاربر، حرکات وی را حس می کند. تصور کنید اگر لامپی در اختیار داشتید که با ورود شما به اتاق بتواند حرکت دستتان را تشخیص بدهد چه می شد؟ اگر این لامپ می توانست تغییرات لحظه ای را در نور تابشی ایجاد کند که به قهوه ساز هوشمند اتاق علامت روشن شدن را اعلان کند چه؟ دانشمندان کالج دارتموث سیستمی حسی به نام لای سنس را توسعه داده اند که هدف از ساخت آن "هوشمند" ساختن نور محیط اطراف می باشد.

مطالعه متن کامل