کوی دانش - kooy

الگوی روشنایی در آسمان به شدت وابسته به موقعیت مکانی است.

الگوی روشنایی در آسمان به شدت وابسته به موقعیت مکانی است.
29 بهمن
13:45 1393
در بسیاری از نقاط جهان، آسمان شب، صدها برابر روشن‌تر از زمان روشنایی چراغها می‌باشد. در حال حاضر دانشمندان مشغول مطالعه تغییرات تشعشع آسمان شب می‌باشند و تغییرات عمده قابل ملاحظه‌ای در روشنایی آسمان شب در مکانهای مختلف مشاهده کرده‌اند. ورود نور به محیط شبانه یکی از قابل‌توجه‌ترین تغییراتی است که انسان در محیط فیزیکی زمین ایجاد کرده است و با چندین پیامد منفی ناخواسته همراه است.

در بسیاری از نقاط جهان، آسمان شب صدها برابر روشن‌تر از زمان روشنایی چراغ­ها می‌باشد. محققان برلینی از مؤسسه اکولوژی آب شیرین و شیلات لایب­نیتس (IGB) و دانشگاه Freie برلین، مطالعه پیشگامانه‌ای را در زمینه تغییرات تشعشع آسمان شب سرپرستی می‌کنند. این مطالعه با همکاری گروهی بین‌­المللی از پژوهشگران اروپا، آمریکای شمالی و آسیا انجام می‌شود. آنان تغییرات عمده قابل ملاحظه­‌ای در روشنایی آسمان شب در مکانهای مختلف مشاهده کرده‌­اند. مطالعه آنها که روز پنجشنبه 23 بهمن در مجله Scientific Report منتشر شده است، جامع­ترین ارزیابی انجام شده در زمینه درخشش آسمان می‌باشد.

نور به ما امکان ادامه فعالیتهای روزانه و افزایش بهره‌وری می‌دهد. ورود نور به محیط شبانه یکی از قابل‌توجه‌ترین تغییراتی است که انسان در محیط فیزیکی زمین ایجاد کرده است و با چندین پیامد منفی ناخواسته همراه است. درخشش آسمان یا به عبارتی روشنایی چراغ­ها در آسمان شب یک نمونه از این پیامدهاست. تا به حال همه تحقیقات منتشر شده در زمینه درخشش آسمان، در مقیاس محلی یا منطقه‌ای بوده است. مطالعه جدید تا میزان زیادی گسترش کارهای قبلی است و الگوهای نور را در 50 مکان در سراسر جهان بررسی می‌کند. بسیاری از مکان­های مورد مطالعه، درخشش آسمانی قابل توجهی داشتند. در 30 مورد، آسمان در بیش از 95٪ موارد، بیش از دو برابر روشن‌تر از یک آسمان طبیعی پرستاره بود.

 

شب­های ابری از همه مهم‌تر هستند.

در این مطالعه، تأثیر ابرها بر روشنایی آسمان شب بررسی شده و محققان به این نتیجه رسیدند که روشنایی آسمان شب، بسته به موقعیت مکان مورد بررسی، به صورت قابل توجهی تغییر می‌کند. دکتر کریستوفر کیبا، سرپرست پژوهش و پژوهشگر سابق IGB که در حال حاضر در مرکز تحقیقات علوم زمینی آلمان (GFZ) مشغول فعالیت است، می‌گوید: «ابرهای ضخیم مانند یک سطح عمل کرده و نور را در همان جهتی که از آن آمده است، پراکنده می‌کنند.» برای میلیون­ها سال، شب­های ابری که نور ستارگان به درون فضا بازتاب می‌­شود، تاریک‌تر بودند. با این حال این موضوع در تنها 2 مورد از 22 مکانی رخ داده است که مشاهدات هواشناسی درنزدیکی آنها قابل دسترس بود. در اکثر مکان­ها، شب­های ابری چندین برابر روشن‌تر از شب­های صاف بود. محققان از این اکتشاف متعجب شده‌اند که نسبت بین روشنایی آسمان ابری و صاف در شهرهای نزدیک به هم به سرعت در حال افزایش است. هنگامی که از مرز شهرها عبور می‌کنیم، به نظر می‌رسد افزایش این نسبت، آهسته­‌تر می‌شود.

روشن‌ترین مشاهده در مکانی در نزدیکی شهر هلندی شیپلویدن گزارش شده است. در این مکان، آسمان 10000 مرتبه روشن‌تر از تاریک‌ترین مشاهده گزارش شده در کیت پیک آمریکاست. کیبا می­گوید: «این تفاوت نسبت به آنچه در طول روز مشاهده می‌شود، بسیار بیشتر است و تقریباً با تفاوت بین درخشندگی سطحی که توسط نور مستقیم خورشید روشن شده و سطح دیگری که در منطقه کم نور بین دو خیابان قرار دارد، قابل مقایسه است.»

حتی هنگامی که محققان تجزیه و تحلیل خود را به بررسی میزان متوسط روشنایی آسمان در نیمه شب محدود کردند، تفاوت­های بزرگ باقی ماند. کای پنگ تانگ، نویسنده دوم مطالعه و دانشجوی دکترا در دانشگاه برمن می‌گوید: «شبهای ابری در برلین به طور معمول 300 برابر روشن‌تر از شبهای مشابه در جزیره هلندی شیرمونیکوگ در دریای شمال هستند.»

پیامدهای پیش‌بینی نشده روشنایی

تأثیر شبهای روشن‌تر روی محیط طبیعی، هنوز تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است. محققان فرضیه‌ای مطرح نموده‌اند که این تغییرات، رفتار شبانه حیوانات و جهت‌یابی و مهاجرت برخی از گونه‌ها را تحت تاثیر قرار داده و روابط سنتی طعمه و شکارچی را نامتعادل کرده است. آنها بر این عقیده­‌اند حتی تعاملات اجتماعی مانند تولید مثل نیز تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته ‌اند.

کیبا به این موضوع اشاره می‌کند که گرچه مطالعه حاضر گسترده­‌ترین مطالعه صورت گرفته تا به امروز است، تنها بخش کوچکی از منطقه روشن شبانه زمین را در نظر گرفته است. محققان برای یک شبکه بین‌المللی از ایستگاه­‌های نظارت مشابه فراخوان داده‌­اند. داده­‌های جمع­‌آوری شده توسط چنین شبکه­‌ای به محققان اجازه می‌دهد مدلهایی را اندازه‌گیری و آزمایش کنند که این مد­لها درخشش آسمان را در مناطقی پیش‌بینی می‌کنند که نظارت وجود ندارد. کیبا می‌گوید: «مدل­ها ابزاری ضروری برای درک اثرات اجتماعی و زیست‌محیطی درخشش آسمان‌اند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
موفقیت دانشمند ایرانی "امین امینی مقصود بیگی" در کمک به بیماران پارکینسون؛ با حسگر Kinect بیماران پارکینسونی می توانند در یک خط راه بروند

موفقیت دانشمند ایرانی "امین امینی مقصود بیگی" در کمک به بیماران پارکینسون؛ با حسگر Kinect بیماران پارکینسونی می توانند در یک خط راه بروند

بیشتر شما از حرکات و لرزش های شدید بیماران مبتلا به پارکینسون آگاه هستید اما این تنها مشکل و نشانه ای نیست که این بیماران باید با آن تا کنند. علاوه بر این مشکل آن ها باید بتوانند با عارضه ای که Freezing of Gait یا FOG نامیده می شود هم دست و پنجه نرم کنند. در اثر این عارضه ماهیچه های بیماران ممکن است هنگام راه رفتن آن ها یک دفعه بگیرد و منجمد شود به گونه ای که آن ها حس می کنند پاهایشان به زمین چسبیده است و همین اتفاق می تواند منجر به زمین خوردن آن ها بشود. محققان دانشگاه برونل لندن یک حسگر Kinect را هک کردند تا بتوانند به این مشکل غلبه پیدا کنند.

مطالعه متن کامل
بارش شهابی منظومه جبار: باقی مانده های ستاره دنباله دار هالی

بارش شهابی منظومه جبار: باقی مانده های ستاره دنباله دار هالی

بارش شهابی منظومه جبار در سال 2015 چند روز است که آغاز شده و در تاریخ های 20 و 21 اکتبر یا (28 و 29 مهر 94) به اوج خود رسید، به نحوی که بنابر پیش بینی های ناسا در تاریخ های مزبور ساعتی حدود 20 شهاب آسمانی در هوا ظاهر خواهد شد. بهترین زمان برای مشاهده این پدیده جوی طی ساعات تاریک قبل از طلوع خورشید صبح چهارشنبه (29 مهر) بوده است.

مطالعه متن کامل
آفیس آنلاین (Office Online) و اضافه سازی بروزرسانی ها و قابلیت های نوین برای راحتی کاربران و رقابت  با گوگل داکیومنتس (Google Documents)

آفیس آنلاین (Office Online) و اضافه سازی بروزرسانی ها و قابلیت های نوین برای راحتی کاربران و رقابت با گوگل داکیومنتس (Google Documents)

مایکروسافت در وبلاگ آفیس خود خبر انجام تغییرات بزرگی را بر روی آفیس آنلاین اعلام کرده است. قابل توجه خوانندگان این که آفیس آنلاین رقیب اصلی گوگل داکیومنتس به شمار می رود. در جدیدترین دور از بروزرسانی ها برخی موارد ارتقا پیدا کرده اند و ویژگی های نوینی نیز اضافه شده اند تا کاربران را خشنودتر سازد. از جمله موارد شایان ذکر می توان به نمای خوانشی بهتر، گزینه های ذخیره سازی، یکپارچه سازی بیشتر با وان درایو (OneDrive) اشاره کرد.

مطالعه متن کامل
نگهدارنده دوچرخه با قابلیت نصب زیر سقف خانه

نگهدارنده دوچرخه با قابلیت نصب زیر سقف خانه

حتی در انبارهای جادار و ایمن، نگهداری دوچرخه می تواند دست و پا گیر باشد. قرار دادن عمودی دوچرخه کنار دیوار، یک گزینه است. اما شرکت ایتالیایی SrI، هم اکنون با معرفی نگهدارنده مسطح دوچرخه، این امکان را به دوچرخه سواران می دهد تا دوچرخه خود را، با استفاده از جک های بادی و هیدرولیکی، به سقف وصل کنند.

مطالعه متن کامل
گوشت و سرطان، چه رابطه ای با هم دارند؟

گوشت و سرطان، چه رابطه ای با هم دارند؟

این جملات را بسیار شنیده ایم که گوشت های فرآوری شده مانند انواع سوسیس ها، گوشت خشک، گوشت نمک سود شده و انواع کالباس باعث سرطان می شوند. بنابر مطالعه ای جدید گوشت قرمز احتمالا سرطان زاست.

مطالعه متن کامل