کوی دانش - kooy

الگوی روشنایی در آسمان به شدت وابسته به موقعیت مکانی است.

الگوی روشنایی در آسمان به شدت وابسته به موقعیت مکانی است.
29 بهمن
13:45 1393
در بسیاری از نقاط جهان، آسمان شب، صدها برابر روشن‌تر از زمان روشنایی چراغها می‌باشد. در حال حاضر دانشمندان مشغول مطالعه تغییرات تشعشع آسمان شب می‌باشند و تغییرات عمده قابل ملاحظه‌ای در روشنایی آسمان شب در مکانهای مختلف مشاهده کرده‌اند. ورود نور به محیط شبانه یکی از قابل‌توجه‌ترین تغییراتی است که انسان در محیط فیزیکی زمین ایجاد کرده است و با چندین پیامد منفی ناخواسته همراه است.

در بسیاری از نقاط جهان، آسمان شب صدها برابر روشن‌تر از زمان روشنایی چراغ­ها می‌باشد. محققان برلینی از مؤسسه اکولوژی آب شیرین و شیلات لایب­نیتس (IGB) و دانشگاه Freie برلین، مطالعه پیشگامانه‌ای را در زمینه تغییرات تشعشع آسمان شب سرپرستی می‌کنند. این مطالعه با همکاری گروهی بین‌­المللی از پژوهشگران اروپا، آمریکای شمالی و آسیا انجام می‌شود. آنان تغییرات عمده قابل ملاحظه­‌ای در روشنایی آسمان شب در مکانهای مختلف مشاهده کرده‌­اند. مطالعه آنها که روز پنجشنبه 23 بهمن در مجله Scientific Report منتشر شده است، جامع­ترین ارزیابی انجام شده در زمینه درخشش آسمان می‌باشد.

نور به ما امکان ادامه فعالیتهای روزانه و افزایش بهره‌وری می‌دهد. ورود نور به محیط شبانه یکی از قابل‌توجه‌ترین تغییراتی است که انسان در محیط فیزیکی زمین ایجاد کرده است و با چندین پیامد منفی ناخواسته همراه است. درخشش آسمان یا به عبارتی روشنایی چراغ­ها در آسمان شب یک نمونه از این پیامدهاست. تا به حال همه تحقیقات منتشر شده در زمینه درخشش آسمان، در مقیاس محلی یا منطقه‌ای بوده است. مطالعه جدید تا میزان زیادی گسترش کارهای قبلی است و الگوهای نور را در 50 مکان در سراسر جهان بررسی می‌کند. بسیاری از مکان­های مورد مطالعه، درخشش آسمانی قابل توجهی داشتند. در 30 مورد، آسمان در بیش از 95٪ موارد، بیش از دو برابر روشن‌تر از یک آسمان طبیعی پرستاره بود.

 

شب­های ابری از همه مهم‌تر هستند.

در این مطالعه، تأثیر ابرها بر روشنایی آسمان شب بررسی شده و محققان به این نتیجه رسیدند که روشنایی آسمان شب، بسته به موقعیت مکان مورد بررسی، به صورت قابل توجهی تغییر می‌کند. دکتر کریستوفر کیبا، سرپرست پژوهش و پژوهشگر سابق IGB که در حال حاضر در مرکز تحقیقات علوم زمینی آلمان (GFZ) مشغول فعالیت است، می‌گوید: «ابرهای ضخیم مانند یک سطح عمل کرده و نور را در همان جهتی که از آن آمده است، پراکنده می‌کنند.» برای میلیون­ها سال، شب­های ابری که نور ستارگان به درون فضا بازتاب می‌­شود، تاریک‌تر بودند. با این حال این موضوع در تنها 2 مورد از 22 مکانی رخ داده است که مشاهدات هواشناسی درنزدیکی آنها قابل دسترس بود. در اکثر مکان­ها، شب­های ابری چندین برابر روشن‌تر از شب­های صاف بود. محققان از این اکتشاف متعجب شده‌اند که نسبت بین روشنایی آسمان ابری و صاف در شهرهای نزدیک به هم به سرعت در حال افزایش است. هنگامی که از مرز شهرها عبور می‌کنیم، به نظر می‌رسد افزایش این نسبت، آهسته­‌تر می‌شود.

روشن‌ترین مشاهده در مکانی در نزدیکی شهر هلندی شیپلویدن گزارش شده است. در این مکان، آسمان 10000 مرتبه روشن‌تر از تاریک‌ترین مشاهده گزارش شده در کیت پیک آمریکاست. کیبا می­گوید: «این تفاوت نسبت به آنچه در طول روز مشاهده می‌شود، بسیار بیشتر است و تقریباً با تفاوت بین درخشندگی سطحی که توسط نور مستقیم خورشید روشن شده و سطح دیگری که در منطقه کم نور بین دو خیابان قرار دارد، قابل مقایسه است.»

حتی هنگامی که محققان تجزیه و تحلیل خود را به بررسی میزان متوسط روشنایی آسمان در نیمه شب محدود کردند، تفاوت­های بزرگ باقی ماند. کای پنگ تانگ، نویسنده دوم مطالعه و دانشجوی دکترا در دانشگاه برمن می‌گوید: «شبهای ابری در برلین به طور معمول 300 برابر روشن‌تر از شبهای مشابه در جزیره هلندی شیرمونیکوگ در دریای شمال هستند.»

پیامدهای پیش‌بینی نشده روشنایی

تأثیر شبهای روشن‌تر روی محیط طبیعی، هنوز تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است. محققان فرضیه‌ای مطرح نموده‌اند که این تغییرات، رفتار شبانه حیوانات و جهت‌یابی و مهاجرت برخی از گونه‌ها را تحت تاثیر قرار داده و روابط سنتی طعمه و شکارچی را نامتعادل کرده است. آنها بر این عقیده­‌اند حتی تعاملات اجتماعی مانند تولید مثل نیز تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته ‌اند.

کیبا به این موضوع اشاره می‌کند که گرچه مطالعه حاضر گسترده­‌ترین مطالعه صورت گرفته تا به امروز است، تنها بخش کوچکی از منطقه روشن شبانه زمین را در نظر گرفته است. محققان برای یک شبکه بین‌المللی از ایستگاه­‌های نظارت مشابه فراخوان داده‌­اند. داده­‌های جمع­‌آوری شده توسط چنین شبکه­‌ای به محققان اجازه می‌دهد مدلهایی را اندازه‌گیری و آزمایش کنند که این مد­لها درخشش آسمان را در مناطقی پیش‌بینی می‌کنند که نظارت وجود ندارد. کیبا می‌گوید: «مدل­ها ابزاری ضروری برای درک اثرات اجتماعی و زیست‌محیطی درخشش آسمان‌اند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
شرکت Oppo مشخصات گوشی جدید Neo 5 مدل 2015 و Neo 5s را اعلام کرد.

شرکت Oppo مشخصات گوشی جدید Neo 5 مدل 2015 و Neo 5s را اعلام کرد.

شرکت چینی Oppo به تازگی کار ساخت گوشی جدید (Neo 5 (2015 و Neo 5s را به پایان رسانده است. این دو گوشی به منظور عرضه در بازار گوشی های متوسط هدف گذاری شده اند. گوشی Neo 5 مدل 2015 را می توان مدلی با مشخصات ارتقا یافته Neo 5 دانست که سال گذشته عرضه شد. با این حال گوشی 5s از لحاظ میزان حافظه داخلی، دارا بودن پردازشگر بهتر و برخی ویژگی های نمایشگر کمی قدرتمندتر به نظر می رسد.

مطالعه متن کامل
کیف فون سواپ از نور فرابنفش برای تمیزکردن  گوشی هوشمند شما استفاده کرده و در ضمن آنرا شارژ هم می کند

کیف فون سواپ از نور فرابنفش برای تمیزکردن گوشی هوشمند شما استفاده کرده و در ضمن آنرا شارژ هم می کند

از شنیدن این نکته حتما تعجب خواهید کرد، اما گوشی هوشمند 18 بار آلوده تر از سرویس های بهداشتی عمومی است! این میزان آلودگی به اندازه ایست که از هر6 تلفن همراه، آلودگی یکی به اندازه سرویس بهداشتی است. اما خب، فون سواپ (PhoneSoap ) هم به همین خاطر ساخته شده است.

مطالعه متن کامل
بهبود عملکرد و کاهش مصرف سوخت با سیستم تزریق آب BMW

بهبود عملکرد و کاهش مصرف سوخت با سیستم تزریق آب BMW

سوخت و آب معمولاً با یکدیگر سر سازگاری ندارند، ولی شرکت خوردروسازی BMW که همیشه در کنار افزایش توان خودرو به دنبال کاهش مصرف سوخت است، برای نیل به این هدف به استفاده از فناوری تزریق آب روی آورده است. در آخرین نمونه ی اولیه از خودروی BMW از سری 1، به منظور کمک به کاهش دمای احتراق موتور، از سیستم تزریق آب استفاده شده است که تا حدود 8 درصد باعث کاهش مصرف سوخت در جاده می شود.

مطالعه متن کامل
بزرگترین مزرعه کرگدن در جهان و کشت شاخ کرگدن

بزرگترین مزرعه کرگدن در جهان و کشت شاخ کرگدن

شاخ کرگدن که برخی معتقدند در درمان سرطان و سایر انواع بیماری ها موثر است، پودر شده و در بازار سیاه به قیمت بیش از 1700 دلار به ازای هر اونس (هر اونس کمی بیشتر از 28 گرم است) یا بیش از 27 هزار دلار به ازای هر پاوند (هر پاوند معادل 453 گرم) به فروش می رسد.

مطالعه متن کامل
بهترین وسیله برای کمک به پیاده‌رویِ بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی (COPD)

بهترین وسیله برای کمک به پیاده‌رویِ بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی (COPD)

تصویر فوق: تصویری از دوچرخه‌ی بدون پدال در پژوهشِ "respirology". پژوهشگران با انجام پژوهشی که در نوع خود جزء اولین‌ها محسوب می‌شود به بررسی تأثیرِ انواع وسایلِ کمک‌کننده به بیمارانِ مبتلا به انسداد مزمن ریوی (COPD) پرداختند.

مطالعه متن کامل