کوی دانش - kooy

سندرم اختلال پر اشتهایی عصبی یا سندرم اختلال پرخوری شبانه؟

سندرم  اختلال پر اشتهایی عصبی یا سندرم اختلال پرخوری شبانه؟
25 بهمن
18:00 1393
اختلالِ خوردن، نوعی بیماری است که به صورت انواع عادات ناسالمِ خوردن، خود را نشان می دهد. ماهیت این عادات وسواسی، جبری و یا تکانه ای است. سه نوع اصلی اختلالات خوردن عبارتند از: بی اشتهایی عصبی یا انورکسیا نرووزا، عادات غلط جبرانی پرخوری مانند سعی در بالا آوردن و استفاده از ملینها یا بولیمیا نرووزا و اختلال پر خوری افراطی که به دو شکل پرخوری شبانه و پرخوری عصبی بروز میکند.در حال حاظر تصور میشود که این مشکلات علل متفاوتی مانند ژنتیک، علل زیست شناختی و فرهنگی دارند.از مهمترین عوامل موثر شناخته شده در eating disorders ابتلا به افسردگی و مشکلات روحی -روانی هستند.

آیا شما در طول شب بارها دچار بیخوابی شده و احساس گرسنگی و میل به صرف غذا دارید؟ آیا معمولا آخر شبها تمایل و اشتهای بالایی برای "خوردن" در خود حس می کنید؟ پس شما احتمالا به پرخوری شبانه یا پر اشتهایی عصبی مبتلا شده اید. اما چه تفاوتهایی بین این دو وجود دارد؟ پراشتهایی عصبی و پرخوری شبانه دو بیماری کاملا مجزا هستند که درگروه اختلالات خوردن قرار می گیرند اما علائم و اثرات آنها بر سلامتی انسان می تواند بسیار به هم شبیه باشند.شما ممکن است حتی در یک زمان به هردوی آنها مبتلا شده باشید!

در هر دوی این اختلالها شما بدون احساس گرسنگی واقعی و نیاز به غذا، شروع به خوردن می کنید. دکتر Kelly Allison مدیر بخش کلینیکال اختلالات تغذیه و وزن دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است مبتلایان به پرخوری افراطی برای رسیدن به احساس آرامش و تسلی خود در برخورد با مشکلات به خوردن روی می آورند. آنها سعی می کنند با پرخوری به جنگ احساسات منفی مانند غم یا عصبانیت بروند و به این ترتیب خود را تسکین دهند.

بیماران مبتلا به سندرم پرخوری شبانه بارها در طول شب دچار بی خوابی شده و تنها راه دوباره به خواب رفتن را خوردن یک یا چند وعده غذایی می دانند. آنها به صورت کاملا جبری و اجتناب ناپدیری دچار این احساس نا خواسته می شوند. دکتر Cynthia Bulik مدیر بخش مهندسی علوم در مرکز اختلالات خوردن دانشگاه کارولینای شمالی می گوید: این هشدار و احساس نیازبه خوردن ناگهان طغیان کرده و برای خیلی از افراد غیرقابل مقاومت و گریز ناپذیر است و ناچارا آنها تسلیم خواهند شد. کسانی که مبتلا به پرخوری عصبی هستند مقادیر بالایی از مواد غذایی را در مدت زمان کوتاهی صرف می کنند در حالیکه مبتلایان به پرخوری شبانه در طول شب شکم چرانی می کنند. آنها در یک زمان مقدار خیلی زیادی مواد خوراکی دریافت نمی کنند بلکه بارها از خواب بیدار شده و هر بار چیزی مثل یک کاسه غلات صبحانه میل کرده و دوباره به خواب می روند.

شما ممکن است دچار سندرم پرخوری شبانه باشید اگر:

 - بیشتر از 25 درصد کالری روزانه خود را بعد از وعده شام در یافت کنید.

 - سه بار ویا بیشتر در طول شب (به صورت هفتگی) برای غذا خوردن از خواب شبانه بیدار شوید.

 - باور داشته باشید که خوردن به بهتر خوابیدن شما کمک می کند.

 - صبحها اشتها و تمایلی به صرف صبحانه نداشته باشید.

به یاد داشته باشید که شما باید کاملا بیدار شده و غدا میل کنید. "خوردن"در طول شرایطی مانند خواب گردی یا nocturnal sleep-related eating disorder یا خواب در اثر تجویز داروهای خواب آور،شامل این اختلال نمی شود.

شما ممکن است دچار پرخوری عصبی باشید اگر:

 - مقدار زیادی مواد غذایی را درمدت زمان کوتاهی میل کنید.

 - هیچگونه توانایی در کنترل بر خوردن خود نداشته باشید.

 - حتی بعد از احساس پری و سیری نیز به خوردن ادامه بدهید تا زمانی که دچار درد و مشکلات گوارشی بشوید.

 - به علت احساس شرم و اضطراب در حضو دیگران، به خوردن در تنهایی روی بیاورید.

 - با احساس غم و عذاب وجدان شدید دوباره و دوباره به پرخوری روی بیاورید.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

لادن بهگو

لادن بهگو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
کشف ذراتی "شبح مانند" زیرِ زمین

کشف ذراتی "شبح مانند" زیرِ زمین

با استفاده از خمره های عظیمی حاوی یک مایع ارگانیک و ردیاب Borexino که زیر کوهی در آزمایشگاه ملی Gran Sasso در ایتالیا دفن شده اند دانشمندان موفق به یافتن سرنخ های جدیدی از ذرات شبح مانندی شده اند که نوترینو نام داشته و توسط زمین تولید می شوند.

مطالعه متن کامل
ردیابی ابرهای خاکستر آتش فشانی توسط ماهواره و به منظور کمک به پرواز هواپیماها

ردیابی ابرهای خاکستر آتش فشانی توسط ماهواره و به منظور کمک به پرواز هواپیماها

فوران های آتش فشانی از مصایب بزرگ برای جداول زمانی خطوط هوایی محسوب می شود، زیرا در نتیجه رخ دادنشان باید منتظر لغو پرواز ویا مسیریابی مجدد هواپیما بود. یک ماهواره از ناسا مسئول بررسی ابرهای خاکستری شده است. در ادامه ویدئویی از عملکرد آنرا مشاهده می نمایید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نقش ربات ها و فیبر کربن در "چهارمین انقلاب صنعتی" چیست ؟

نقش ربات ها و فیبر کربن در "چهارمین انقلاب صنعتی" چیست ؟

به گفته آخیم منگس (معمار) انقلاب چهارم صنعتی پیش روی ما قرار دارد. وی که مدیر و بنیان گذار مؤسسه طراحی محاسباتی در دانشگاه اشتوتگارت می باشد اظهار داشته ترکیب ربات ها و فیبر کربن ما را به عصر جدیدی در حوزه معماری پیش می برد. وی در حال توسعه یک برنامه نرم افزاری است که به ربات ها اجازه می دهد تا با استفاده از مواد و مصالح اولیه سقف استادیوم بسازند، طرحی که به گفته وی بسیاری به ظرفیت های استفاده آن فکر نمی کنند.

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ساخت ابزارهای پزشکیِ اختصاصی برای بیمار با فناوری چاپ 3 بعدی

ساخت ابزارهای پزشکیِ اختصاصی برای بیمار با فناوری چاپ 3 بعدی

فناوری چاپ 3 بعدی جدید می تواند برای هر نوزاد بیمار کاتترها و ایمپلنت های جراحی خاص را تولید کند. بیشتر ابزارهای پزشکی که در بازار موجودند برحسب اندازه های استاندارد تولید می شوند، اما همانطور که شاید شما نیز توجه کرده اید اندازه و شکل بدن افراد بسیار متفاوت با هم است. از این نظر مخصوصا نوزادان بیمار یا نارس به واسطه بدن نحیفی که دارند نیازمند دقت دوچندان از سوی کادر پزشکی و مراقبت هنگام وارد کردن یا اتصال ابزار به قسمت های مختلف بدنشان هستند. اما در آینده نزدیک تمام تجهیزات زیست پزشکی را می توان به روش سه بعدی چاپ نمود، آنهم بر طبق ابعاد دقیقی که مطابق با ابعاد بدن بیمار خاص باشد.

مطالعه متن کامل