کوی دانش - kooy

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.
25 بهمن
11:00 1393
شاید تا به حال متوجه شده باشید که سگ‌ها می‌توانند ناراحتی یا رضایت را در چهره شما تشخیص دهند. در واقع طبق نتایج پژوهشی جدید، سگ‌ها دارای توانایی "تمایز قائل شدن" بین چهره عصبانی یا خوشحال انسان هستند.

پژوهشگران 11 قلاده سگ‌ را آموزش دادند تا بتوانند بین تصاویر عصبانی و خوشحال چهره انسان تمایز قائل شوند. در مرحله آموزش به هر سگ تنها نیمه بالایی یا نیمه پایینی صورت نشان داده می‌شد.

سپس پژوهشگران بوسیله نشان دادن تصاویری متفاوت از آنچه در آموزش استفاده شده بود توانایی توله سگ ها را در تمایز قائل شدن بین حالات چهره انسان مورد آزمایش قرار دادند. به سگ‌ها نیمه دیگر چهره‌ای که در مرحله آموزشی استفاده شده بود را نشان دادند، نیمه‌ای که در مراحل آموزشی نشان داده نشده بود یا تصویری از نیمه صورتی مشابه آنچه در آموزش استفاده شده، اما متعلق به چهره شخص دیگری بود. پژوهشگران دریافتند که سگ‌ها می‌توانند بوسیله لمس تصویر با بینی‌شان چهره عصبانی یا خوشحال را مشخص کنند. این حرکت در سگ‌ها آنقدر تکرار  شد که دیگر نمی‌توان احتمال داد که تصادفی بوده است.

در طول آزمایش‌ها، سگ‌ها با لمس تصویر توسط بینی‌شان حالات چهره را مشخص می کردند.

یافته های پژوهش نشان داد که حیوانات توانسته‌اند آنچه در طول دوره آموزشی از حالات چهره انسان فهمیده‌اند را به چهره‌های جدید در دوره آزمایشی منتقل کنند.

Corsin Müller، پژوهشگر رفتار حیوانات در موسسه پژوهشی Messerli دانشگاه دامپزشکی وین گفت: "در حال حاضر این فرضیه که سگ‌ها به راحتی بر اساس نشانه هایی ساده و برجسته مثل دیدن دندان‌ها حالات چهره را تشخیص می دهند قابل رد کردن است. یافته‌های ما نشان می‌دهد سگ‌ها مشابهت بین دهان خندان و چشم های خندان را متوجه می‌شوند. همین امر در مورد حالت دهان فرد عصبانی و چشم‌های عصبانی نیز صادق است. (پژوهشگران در اصل از 24 سگ برای آزمایش استفاده کردند اما 13 تا از آنها قبل از شروع دوره آموزشی به دلایل مختلف از پژوهش حذف شدند، برای مثال صاحب سگ نمی‌توانسته در زمان مشخص سگ را به آزمایشگاه بیاورد.)

پژوهش پیشین نشان داده بود سگ‌ها می‌توانند بین حالات چهره متفاوت افرادی که آنها را می‌شناسند حتی در شرایطی که بخشی از چهره شخص مانند چشم‌ها به آنها نشان داده شده باشد، تمایز قائل شوند. علاوه بر این پژوهشگران در گذشته نیز تلاش کرده بودند تا توانایی سگ‌ها در تشخیص حالات چهره انسان را شناسایی کنند اما نتایج قطعی به دست‌ نیاورده‌ بودند.

Müller گفت: "پژوهش ما الهام گرفته از تلاش‌هایی است که در گذشته انجام شده است. در حال حاضر می‌توانیم با اطمینان بگوییم که حداقل برخی سگ‌ها می‌توانند بین حالات مختلف چهره انسان تمایز قائل شوند."

طبق گفته پژوهشگران در حال حاضر مشخص نیست چرا به نظر می‌رسد سگ‌ها می‌توانند حالات چهره انسان را تشخیص دهند. از نظر پژوهشگران، محتمل‌ترین توضیح درباره این امر به تاریخچه طولانی زندگی سگ‌ها با انسان‌ها بازمی‌گردد، در طول این مدت سگ‌ها بار‌ها با چهره‌های متفاوت انسان روبه‌رو شده‌اند و در این بین فرصت‌های زیادی برای یادگیری تفاوت‌های بین چهره انسان‌ها وجود داشته است.

نتایج این پژوهش در مجله "زیست‌شناسی کنونی" منتشر شده است.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: شرایط نگهداری غذاها در یخچال

نکته‌ی سلامتی: شرایط نگهداری غذاها در یخچال

در یخچال قرار دادنِ غذهای فاسدشدنی می‌تواند برای مدتی غذاها را سالم نگه‌ دارد البته به شرطی که به درستی از یخچال خود استفاده کنید.

مطالعه متن کامل
جهت یابی فضایی: چگونه میفهمیم کجا هستیم؟

جهت یابی فضایی: چگونه میفهمیم کجا هستیم؟

شناخت این موضوع که در چه محلی هستیم و به خاطر سپردن مسیرهایی را که طی کرده ایم، یکی از مهارتهای حیاتی در زندگی روزمره ماست. به منظور شناسایی چگونگی عملکرد مغز در جهت یابی فضایی، مدیران گروه تحقیق RUB و دکتر Axmacher با همراهی یکدیگر و همکارانشان یک پروژه مربوط امواج مغزی را به کمک دستگاه برق نگاری مغزی یا EEG مستقیما کنترل و آنالیز کرده و نشانگان عصبی را در طول فناوری یادگیری جهت یابی فضایی یک محل خاص و به خاطر سپاری آن شناسایی کردند. گزارش این تحقیق در نسخه اخیر ویرایش شده Current Biology منتشر شده است.

مطالعه متن کامل
سیم پیچ ابرسانا هزینه های تولید توربین های بادی را کاهش و بهره وری آنها را افزایش می دهد

سیم پیچ ابرسانا هزینه های تولید توربین های بادی را کاهش و بهره وری آنها را افزایش می دهد

توربین های متعارف بادی ساحلی گران هستند و دارای اجزای پیچیده مکانیکی می باشند که البته دلیل این امر هم گیربکس های پیچیده و با هزینه تعمیرات بالا است. دکتر شهریار حسین از دانشگاه ولونگونگ (UOW) استرالیا در تلاش است که هزینه های تولید این گیربکس ها را با کمک سیم پیچ های ابرسانا کاهش و کارایی آنها را افزایش بدهد.

مطالعه متن کامل
انتشار عکس‌های جدیدی از Meizu MX5 قبل از معرفی

انتشار عکس‌های جدیدی از Meizu MX5 قبل از معرفی

انتظار می رفت گوشی هوشمند Meizu MX5 در 30 ژوئن (نهم تیرماه) معرفی شود، ولی تعدادی از عکسهای جدید آن به بیرون درز کرده است.

مطالعه متن کامل
اعطای نسخه ای از iOS 8.0.1  به شرکا قبل از انتشاررسمی iOS 8.0  از سوی اپل

اعطای نسخه ای از iOS 8.0.1 به شرکا قبل از انتشاررسمی iOS 8.0 از سوی اپل

از آنجایی که شرکت اپل قرار است به زودی تلفن جدید خود به نام اپل آیفون 6، و به احتمال فراوان فبلت این تلفن را نیز روانه بازار سازد، می توان گفت مدت زمان زیادی تا انتشار رسمی iOS 8 هم نمانده است .

مطالعه متن کامل