کوی دانش - kooy

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.
25 بهمن
11:00 1393
شاید تا به حال متوجه شده باشید که سگ‌ها می‌توانند ناراحتی یا رضایت را در چهره شما تشخیص دهند. در واقع طبق نتایج پژوهشی جدید، سگ‌ها دارای توانایی "تمایز قائل شدن" بین چهره عصبانی یا خوشحال انسان هستند.

پژوهشگران 11 قلاده سگ‌ را آموزش دادند تا بتوانند بین تصاویر عصبانی و خوشحال چهره انسان تمایز قائل شوند. در مرحله آموزش به هر سگ تنها نیمه بالایی یا نیمه پایینی صورت نشان داده می‌شد.

سپس پژوهشگران بوسیله نشان دادن تصاویری متفاوت از آنچه در آموزش استفاده شده بود توانایی توله سگ ها را در تمایز قائل شدن بین حالات چهره انسان مورد آزمایش قرار دادند. به سگ‌ها نیمه دیگر چهره‌ای که در مرحله آموزشی استفاده شده بود را نشان دادند، نیمه‌ای که در مراحل آموزشی نشان داده نشده بود یا تصویری از نیمه صورتی مشابه آنچه در آموزش استفاده شده، اما متعلق به چهره شخص دیگری بود. پژوهشگران دریافتند که سگ‌ها می‌توانند بوسیله لمس تصویر با بینی‌شان چهره عصبانی یا خوشحال را مشخص کنند. این حرکت در سگ‌ها آنقدر تکرار  شد که دیگر نمی‌توان احتمال داد که تصادفی بوده است.

در طول آزمایش‌ها، سگ‌ها با لمس تصویر توسط بینی‌شان حالات چهره را مشخص می کردند.

یافته های پژوهش نشان داد که حیوانات توانسته‌اند آنچه در طول دوره آموزشی از حالات چهره انسان فهمیده‌اند را به چهره‌های جدید در دوره آزمایشی منتقل کنند.

Corsin Müller، پژوهشگر رفتار حیوانات در موسسه پژوهشی Messerli دانشگاه دامپزشکی وین گفت: "در حال حاضر این فرضیه که سگ‌ها به راحتی بر اساس نشانه هایی ساده و برجسته مثل دیدن دندان‌ها حالات چهره را تشخیص می دهند قابل رد کردن است. یافته‌های ما نشان می‌دهد سگ‌ها مشابهت بین دهان خندان و چشم های خندان را متوجه می‌شوند. همین امر در مورد حالت دهان فرد عصبانی و چشم‌های عصبانی نیز صادق است. (پژوهشگران در اصل از 24 سگ برای آزمایش استفاده کردند اما 13 تا از آنها قبل از شروع دوره آموزشی به دلایل مختلف از پژوهش حذف شدند، برای مثال صاحب سگ نمی‌توانسته در زمان مشخص سگ را به آزمایشگاه بیاورد.)

پژوهش پیشین نشان داده بود سگ‌ها می‌توانند بین حالات چهره متفاوت افرادی که آنها را می‌شناسند حتی در شرایطی که بخشی از چهره شخص مانند چشم‌ها به آنها نشان داده شده باشد، تمایز قائل شوند. علاوه بر این پژوهشگران در گذشته نیز تلاش کرده بودند تا توانایی سگ‌ها در تشخیص حالات چهره انسان را شناسایی کنند اما نتایج قطعی به دست‌ نیاورده‌ بودند.

Müller گفت: "پژوهش ما الهام گرفته از تلاش‌هایی است که در گذشته انجام شده است. در حال حاضر می‌توانیم با اطمینان بگوییم که حداقل برخی سگ‌ها می‌توانند بین حالات مختلف چهره انسان تمایز قائل شوند."

طبق گفته پژوهشگران در حال حاضر مشخص نیست چرا به نظر می‌رسد سگ‌ها می‌توانند حالات چهره انسان را تشخیص دهند. از نظر پژوهشگران، محتمل‌ترین توضیح درباره این امر به تاریخچه طولانی زندگی سگ‌ها با انسان‌ها بازمی‌گردد، در طول این مدت سگ‌ها بار‌ها با چهره‌های متفاوت انسان روبه‌رو شده‌اند و در این بین فرصت‌های زیادی برای یادگیری تفاوت‌های بین چهره انسان‌ها وجود داشته است.

نتایج این پژوهش در مجله "زیست‌شناسی کنونی" منتشر شده است.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نقش سلول های ایمنی بدن در رویش موی سر

نقش سلول های ایمنی بدن در رویش موی سر

ترمیم و باز سازی موی سر تنها مربوط به متخصصان زیبایی نمی شود، بلکه کشفیات جدید علمی در این زمینه بسیار تاثیر گذار است به تازگی تحقیق جالبی در مجله (CNIO) اسپانیا به چاپ رسیده که روش چگونگی باز سازی و ترمیم پیاز موی سر را ارائه داده است و محققین اسپانیایی ارتباط جالب بین سیستم ایمنی بدن و ترمیم پوست سر را کشف کرده اند.

مطالعه متن کامل
فناوری نگاشت نورِ NTT، نقاشی ها را زنده می کند

فناوری نگاشت نورِ NTT، نقاشی ها را زنده می کند

فناوری HenGenTou که برای جان بخشی به نقاشی استفاده شده است. اگر ناگهان دیدید که پرتره نقاشی آویزان از روی دیوار به شما لبخند زد شاید به خاطر اینست که دیده شما پنهانی خوراکی داخل دهان گذاشتید، ولی امکانش هم هست که این لبخند زدن در نتیجه استفاده از فناوری HenGenTou باشد، منظور ما، فناوری نگاشت نور جدیدی است که توسط NTT Communication Science Laboratories ابداع شده و نقاشی های ثابت را به طرز معجزه آسایی زنده می کند. فناوری نگاشت نور (که به نام Shader Lamps هم شناخته می شود) و در آن تصویری نگاشته شده، روی شیء واقعی انداخته می شود، بنا به گفته NTT Communication Science Laboratories هم هزینه زیادی می برد و هم به لحاظ فنی کار مشکلی است. به همین خاطر لابراتوار مذکور یک فناوری را به نام HenGenTou توسعه داده که در زبان ژاپنی به معنی "لامپ های تغییرشکل" می باشد.

مطالعه متن کامل
GoPro تصویر کوتاهی از محصول جدید quadcopter را منتشر کرد

GoPro تصویر کوتاهی از محصول جدید quadcopter را منتشر کرد

GoPro، سازنده دوربین های صحنه های اکشن، تصاویر کوتاهی از نمونه اولیه محصول جدید خود quadcopter را منتشر کرد. این کمپانی در ماه می (خرداد)، چشم اندازی از محصول جدید خود (quadcopter) را ارائه کرده بود که در آن عنوان شده بود این محصول تا سال 2016، این محصول وارد بازار خواهد شد.

مطالعه متن کامل
سرنخهای تازه از دلایل تولد نوزادان ناقص در مادران مسن

سرنخهای تازه از دلایل تولد نوزادان ناقص در مادران مسن

اخیراً دلیل احتمالی تازه‌ای برای بالاتر بودن خطر ابتلای فرزندان مادران مسن‌تر به اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و سایر موارد غیرطبیعی اختلال در تعداد کروموزومها کشف شده است.

مطالعه متن کامل
ابداع یک سیستم جدید برای مدیریت منابع در اقیانوس ها

ابداع یک سیستم جدید برای مدیریت منابع در اقیانوس ها

اکوسیستم دریاها در سرتاسر جهان به واسطه ماهیگیری بیش از حد مجاز، مسیرهای نقل و انتقال آبی بیشمار، استخراج انرژی، آلودگی و سایر پیامدهای صنایع متکی به دریا در معرض خطر قرار گرفته است . با وجودی که داده های لازم برای محافظت از اکوسیستم های در معرض آسیب را در اختیار داریم، اما به گفته ربکا لوئیسون از زیست شناسان شاغل به کار در دانشگاه دولتی سن دیگو، استراتژی های مدیریتی کنونی غالبا توان واکنش سریع را در برابر اطلاعات جدید ندارد. وی به همراه همکارانش از دیگر دانشگاه ها و سازمان های دولتی و غیردولتی، راهبرد جدیدی به نام "مدیریت پویای اقیانوس" را ابداع کرده و شرح آنرا طی مقاله ای در ژورنال Bio Science به چاپ رسانده اند.

مطالعه متن کامل