کوی دانش - kooy

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.
25 بهمن
11:00 1393
شاید تا به حال متوجه شده باشید که سگ‌ها می‌توانند ناراحتی یا رضایت را در چهره شما تشخیص دهند. در واقع طبق نتایج پژوهشی جدید، سگ‌ها دارای توانایی "تمایز قائل شدن" بین چهره عصبانی یا خوشحال انسان هستند.

پژوهشگران 11 قلاده سگ‌ را آموزش دادند تا بتوانند بین تصاویر عصبانی و خوشحال چهره انسان تمایز قائل شوند. در مرحله آموزش به هر سگ تنها نیمه بالایی یا نیمه پایینی صورت نشان داده می‌شد.

سپس پژوهشگران بوسیله نشان دادن تصاویری متفاوت از آنچه در آموزش استفاده شده بود توانایی توله سگ ها را در تمایز قائل شدن بین حالات چهره انسان مورد آزمایش قرار دادند. به سگ‌ها نیمه دیگر چهره‌ای که در مرحله آموزشی استفاده شده بود را نشان دادند، نیمه‌ای که در مراحل آموزشی نشان داده نشده بود یا تصویری از نیمه صورتی مشابه آنچه در آموزش استفاده شده، اما متعلق به چهره شخص دیگری بود. پژوهشگران دریافتند که سگ‌ها می‌توانند بوسیله لمس تصویر با بینی‌شان چهره عصبانی یا خوشحال را مشخص کنند. این حرکت در سگ‌ها آنقدر تکرار  شد که دیگر نمی‌توان احتمال داد که تصادفی بوده است.

در طول آزمایش‌ها، سگ‌ها با لمس تصویر توسط بینی‌شان حالات چهره را مشخص می کردند.

یافته های پژوهش نشان داد که حیوانات توانسته‌اند آنچه در طول دوره آموزشی از حالات چهره انسان فهمیده‌اند را به چهره‌های جدید در دوره آزمایشی منتقل کنند.

Corsin Müller، پژوهشگر رفتار حیوانات در موسسه پژوهشی Messerli دانشگاه دامپزشکی وین گفت: "در حال حاضر این فرضیه که سگ‌ها به راحتی بر اساس نشانه هایی ساده و برجسته مثل دیدن دندان‌ها حالات چهره را تشخیص می دهند قابل رد کردن است. یافته‌های ما نشان می‌دهد سگ‌ها مشابهت بین دهان خندان و چشم های خندان را متوجه می‌شوند. همین امر در مورد حالت دهان فرد عصبانی و چشم‌های عصبانی نیز صادق است. (پژوهشگران در اصل از 24 سگ برای آزمایش استفاده کردند اما 13 تا از آنها قبل از شروع دوره آموزشی به دلایل مختلف از پژوهش حذف شدند، برای مثال صاحب سگ نمی‌توانسته در زمان مشخص سگ را به آزمایشگاه بیاورد.)

پژوهش پیشین نشان داده بود سگ‌ها می‌توانند بین حالات چهره متفاوت افرادی که آنها را می‌شناسند حتی در شرایطی که بخشی از چهره شخص مانند چشم‌ها به آنها نشان داده شده باشد، تمایز قائل شوند. علاوه بر این پژوهشگران در گذشته نیز تلاش کرده بودند تا توانایی سگ‌ها در تشخیص حالات چهره انسان را شناسایی کنند اما نتایج قطعی به دست‌ نیاورده‌ بودند.

Müller گفت: "پژوهش ما الهام گرفته از تلاش‌هایی است که در گذشته انجام شده است. در حال حاضر می‌توانیم با اطمینان بگوییم که حداقل برخی سگ‌ها می‌توانند بین حالات مختلف چهره انسان تمایز قائل شوند."

طبق گفته پژوهشگران در حال حاضر مشخص نیست چرا به نظر می‌رسد سگ‌ها می‌توانند حالات چهره انسان را تشخیص دهند. از نظر پژوهشگران، محتمل‌ترین توضیح درباره این امر به تاریخچه طولانی زندگی سگ‌ها با انسان‌ها بازمی‌گردد، در طول این مدت سگ‌ها بار‌ها با چهره‌های متفاوت انسان روبه‌رو شده‌اند و در این بین فرصت‌های زیادی برای یادگیری تفاوت‌های بین چهره انسان‌ها وجود داشته است.

نتایج این پژوهش در مجله "زیست‌شناسی کنونی" منتشر شده است.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
لوییجی روسلینی ارشیتکتس و احیای خانه ساحلی سبک آرت دکو در سیدنی

لوییجی روسلینی ارشیتکتس و احیای خانه ساحلی سبک آرت دکو در سیدنی

با اندکی فاصله از دریای روبرو، این خانه مسکونی واقع در سیدنی به وسیله شرکت معماری محلی لوییجی روسلینی آرشیتکتس احیا شده است. در طرح بازآفرینی خانه که رو به بندر سیدنی قرار دارد، استفاده مجدد از فضا در نظر گرفته شده و شکل متمایز و کیفیت شیک و مُد روزِ خانه باعث تمایز آن است.

مطالعه متن کامل
شواهد بیشتری حاکی از قرار داشتن زمین در دوره انقراض بزرگ ششم

شواهد بیشتری حاکی از قرار داشتن زمین در دوره انقراض بزرگ ششم

طبق نتایج مطالعه ای جدید جمعیت انواع مختلف حیوانات در سرتاسر جهان همزمان با ورود زمین به دوره انقراض بزرگ ششم به سرعت درحال کاسته شدن و از میان رفتن است. به گفته نویسندگان مطالعه مذکور، از آغاز قرن گذشته، گونه های مختلف مهره داران با سرعتی حداکثر 114 برابر سریع تر از قبل از زمان آغاز دخالت انسانی در اکوسیستم های طبیعیِ زمین، رو به زوال می روند. این گفته محققانی است که از محافظه کارانه ترین آمارهای موجود برای ارزیابی نرخ انقراض گونه های حیوانی سود جسته اند و در تفسیر نتایج بدست آمده اظهار داشته اند که در شرایط عادی زیستی 11400سال طول می کشیده تا گونه هایی که طی 100 سال اخیر از بین رفته (یا درحال انقراض هستند) نابود شوند.

مطالعه متن کامل
کشف ابر سوئیچ سوخت و سازی که زیربنای چاقی است

کشف ابر سوئیچ سوخت و سازی که زیربنای چاقی است

چاقی یکی از بزرگترین چالش های سلامت عمومی قرن 21 محسوب می شود. این بیماری که بیش از 500 میلیون انسان را در سرتاسر کره زمین درگیر خود ساخته است منتهی به اختلالات مرگباری از قبیل بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و سرطان هم می شود.

مطالعه متن کامل
اگر با ایمیل شما اِسپم فرستاده می شود چه باید کرد؟

اگر با ایمیل شما اِسپم فرستاده می شود چه باید کرد؟

«عدم اعتبار». تنها عبارتی که می توان برای اِسپم بکار برد همین واژه است. وقتی ایمیلی اِسپم می شود حتی ممکن است تا مدتها دیده نشود. به این موضوع این را هم اضافه کنید که ممکن است بنام شما و بدون اطلاع شما، اسپم ارسال شود. مطلبی که حتی تصورش هم ناخوشایند است. اگر ناخواسته با ایمیل شما اِسپم ارسال می شود باید این حقیقت را بپذیرید که فرد یا افرادی از آدرس ایمیل شما در حال سوء استفاده هستند. حقیقت ماجرا آنست که ارسال اِسپم حتی ممکن است از کامپیوتر شما ویا از کامپیوتر شخصِ مجرم صورت نگیرد. در حقیقت، سیستمی که قربانیِ ارسال این اِسپمها می شود، سیستم ناشناس دیگریست که توسط بدافزارها آلوده شده است. در مطلب پیش رو چند اقدام احتیاطی را با هم مرور می کنیم تا از این موضوع پیشگیری کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بررسی گوشی هوشمند Meizu m2 note

بررسی گوشی هوشمند Meizu m2 note

گوشی Meizu m2 note تولید برند چینی «Meizu» است که دور از دسترس مشتریان غربی باقی مانده است. این، بدان معناست نیست که این برند ناشناخته است. در حقیقت، Meizu مشتریان وفاداری در چین دارد و اخیراً به‌وسیله پرچم‌دار سال پیش خود یعنی Meizu MX4، نامی برای خود دست‌وپا کرده که در بسیاری از بازارهای اروپایی نیز عرضه شد. Meizu m2 note یک فبلت مقرون‌به‌صرفه با صفحه‌نمایش بزرگ 5.5 اینچی با رزولوشن 1080×1920 پیکسل، پردازنده هشت هسته‌ای MediaTek با 2 گیگابایت رم و آخرین نسخه اندروید 5.1 آب‌نبات‌چوبی است. هرچند اغلب مشخصات گویای همه چیز نیست اما آیا Meizu M2 Note به همان خوبیست که بر روی کاغذ آمده؟ در این بررسی قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم، پس با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل