کوی دانش - kooy

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.

سگ‌ها می‌توانند عصبانی یا خوشحال بودن چهره انسان را تشخیص دهند.
25 بهمن
11:00 1393
شاید تا به حال متوجه شده باشید که سگ‌ها می‌توانند ناراحتی یا رضایت را در چهره شما تشخیص دهند. در واقع طبق نتایج پژوهشی جدید، سگ‌ها دارای توانایی "تمایز قائل شدن" بین چهره عصبانی یا خوشحال انسان هستند.

پژوهشگران 11 قلاده سگ‌ را آموزش دادند تا بتوانند بین تصاویر عصبانی و خوشحال چهره انسان تمایز قائل شوند. در مرحله آموزش به هر سگ تنها نیمه بالایی یا نیمه پایینی صورت نشان داده می‌شد.

سپس پژوهشگران بوسیله نشان دادن تصاویری متفاوت از آنچه در آموزش استفاده شده بود توانایی توله سگ ها را در تمایز قائل شدن بین حالات چهره انسان مورد آزمایش قرار دادند. به سگ‌ها نیمه دیگر چهره‌ای که در مرحله آموزشی استفاده شده بود را نشان دادند، نیمه‌ای که در مراحل آموزشی نشان داده نشده بود یا تصویری از نیمه صورتی مشابه آنچه در آموزش استفاده شده، اما متعلق به چهره شخص دیگری بود. پژوهشگران دریافتند که سگ‌ها می‌توانند بوسیله لمس تصویر با بینی‌شان چهره عصبانی یا خوشحال را مشخص کنند. این حرکت در سگ‌ها آنقدر تکرار  شد که دیگر نمی‌توان احتمال داد که تصادفی بوده است.

در طول آزمایش‌ها، سگ‌ها با لمس تصویر توسط بینی‌شان حالات چهره را مشخص می کردند.

یافته های پژوهش نشان داد که حیوانات توانسته‌اند آنچه در طول دوره آموزشی از حالات چهره انسان فهمیده‌اند را به چهره‌های جدید در دوره آزمایشی منتقل کنند.

Corsin Müller، پژوهشگر رفتار حیوانات در موسسه پژوهشی Messerli دانشگاه دامپزشکی وین گفت: "در حال حاضر این فرضیه که سگ‌ها به راحتی بر اساس نشانه هایی ساده و برجسته مثل دیدن دندان‌ها حالات چهره را تشخیص می دهند قابل رد کردن است. یافته‌های ما نشان می‌دهد سگ‌ها مشابهت بین دهان خندان و چشم های خندان را متوجه می‌شوند. همین امر در مورد حالت دهان فرد عصبانی و چشم‌های عصبانی نیز صادق است. (پژوهشگران در اصل از 24 سگ برای آزمایش استفاده کردند اما 13 تا از آنها قبل از شروع دوره آموزشی به دلایل مختلف از پژوهش حذف شدند، برای مثال صاحب سگ نمی‌توانسته در زمان مشخص سگ را به آزمایشگاه بیاورد.)

پژوهش پیشین نشان داده بود سگ‌ها می‌توانند بین حالات چهره متفاوت افرادی که آنها را می‌شناسند حتی در شرایطی که بخشی از چهره شخص مانند چشم‌ها به آنها نشان داده شده باشد، تمایز قائل شوند. علاوه بر این پژوهشگران در گذشته نیز تلاش کرده بودند تا توانایی سگ‌ها در تشخیص حالات چهره انسان را شناسایی کنند اما نتایج قطعی به دست‌ نیاورده‌ بودند.

Müller گفت: "پژوهش ما الهام گرفته از تلاش‌هایی است که در گذشته انجام شده است. در حال حاضر می‌توانیم با اطمینان بگوییم که حداقل برخی سگ‌ها می‌توانند بین حالات مختلف چهره انسان تمایز قائل شوند."

طبق گفته پژوهشگران در حال حاضر مشخص نیست چرا به نظر می‌رسد سگ‌ها می‌توانند حالات چهره انسان را تشخیص دهند. از نظر پژوهشگران، محتمل‌ترین توضیح درباره این امر به تاریخچه طولانی زندگی سگ‌ها با انسان‌ها بازمی‌گردد، در طول این مدت سگ‌ها بار‌ها با چهره‌های متفاوت انسان روبه‌رو شده‌اند و در این بین فرصت‌های زیادی برای یادگیری تفاوت‌های بین چهره انسان‌ها وجود داشته است.

نتایج این پژوهش در مجله "زیست‌شناسی کنونی" منتشر شده است.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: تغییر آب و هوا بر سلامتی اثر می گذارد

نکته سلامتی: تغییر آب و هوا بر سلامتی اثر می گذارد

حرارت زیاد، گرما و خشکسالی باعث بروز برخی آلودگی ها می شوند که در ادامه به سه مورد اشاره می کنیم. با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
آشنایی با خانواده جدید پردازشگرهای اینتل، Xeon نسخه E5، با قابلیت قرارگیری 18 هسته Haswell EP

آشنایی با خانواده جدید پردازشگرهای اینتل، Xeon نسخه E5، با قابلیت قرارگیری 18 هسته Haswell EP

به عبارت ساده، تراشه های پردازشگر های جدید، تراشه های عظیم چند هسته ای هستند: آنها تا 18 هسته را پشتیبانی می‌کنند (با HyperThreading تا 36 هسته منطقی). تعداد هسته سالهاست که افزایش می‌یابد، بنابراین، شاید بنظر برسد،روانه کردن xeon E5-2600 v3 نوعی " تجارت معمول" است، اما قطعا اینگونه نیست. جمع آوری هسته ها داخل پردازشگر یک چیز است، ولی کنار هم قرار دادن آنها برای درست کار کردن، زنجیره ای طولانی از تلاش های مهندسی را می‌طلبدکه با هوش سخت افزاری شروع می‌شود و با استفاده درست از بهترین کتابخانه های نرم افزاری موجود به پایان می‌رسد

مطالعه متن کامل
  کازمو (COSMO) توسط آندرس خاکه، برنده برنامه معماران جوانMOMA PS1 شد

کازمو (COSMO) توسط آندرس خاکه، برنده برنامه معماران جوانMOMA PS1 شد

موزه هنرمدرن وMOMA PS1 اعلام کرده اند که دفتر نوآوری سیاسی آندرس خاکه، برنده برنامه سالانه معماران جوان 2015 شده است. این برنامه ابتکاری که درحال حاضر دوره 16 آن برگزار شده است، به استعدادهای نوظهور معماری فرصت می دهد تا دست به طراحی و ارائه بنیانه های موقتی و مخصوص هوای آزاد بزنند که سایه، جای نشستن و آب را فراهم می آورد.

مطالعه متن کامل
تسلا وعده داد: توانایی پیمودن 670 کیلومتر توسط رودستر 3.0

تسلا وعده داد: توانایی پیمودن 670 کیلومتر توسط رودستر 3.0

جدیدترین آپشن هایی که در بروزرسانی نسخه رودستر 3.0 تسلا جای داده شده اند عبارتند از بلبرینگ های چرخ کارآمدتر و کشش ترمزِ کمتر

مطالعه متن کامل
ممکن است روزی مریخ هم سیاره ای حلقه دار شود

ممکن است روزی مریخ هم سیاره ای حلقه دار شود

ظرف چند ده میلیون سال آینده ممکن است سیاره سرخ با نزدیک ترین قمر خود که فوبوس نام دارد برخورد کند و به این ترتیب حلقه ای از نخاله های سنگ و صخره ای به دور این سیاره تشکیل شود. فوبوس هر ساله به مریخ اندکی نزدیک تر می شود، این امر حاکی از افزایش کشش جاذبه ای مریخ روی قمر خود است. برخی از دانشمندان این فرضیه را بیان داشته اند که در نهایت فوبوس و مریخ با هم برخورد می کنند، اما تحقیق جدید نشان می دهد عمر این قمر کوچک ممکن است به آن مرحله هم قد ندهد.

مطالعه متن کامل