کوی دانش - kooy

شناسایی علایم بالینی که نشان‌دهنده مرگ قریب‌الوقوع در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته هستند.

شناسایی علایم بالینی که نشان‌دهنده مرگ قریب‌الوقوع در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته هستند.
22 بهمن
12:30 1393
درحالیکه تشخیص مرگ قریب‌الوقوع همیشه امری ناراحت‌ کننده است، لیکن این امر برای بیمار، خانواده‌ او، پزشکانِ تصمیم‌گیرنده درباره ترخیص از بیمارستان (بدلیل عدم جوابگویی معالجات) بسیار حائز اهمیت است.

 در حال‌ حاضر، پژوهشی جدید به 8 علامت فیزیکی بسیار خاص و مرتبط با مرگ قریب‌الوقوع در طی سه روز در بیماران مبتلا به سرطان پرداخته است. پژوهش مذکور به صورت آنلاین در مجله انجمن سرطان امریکا، منتشر شده است. زمانیکه بیمار روز‌های آخر زندگی‌اش را می‌گذراند، متوقف کردن کار‌های مربوط به آزمایش خون و مصرف دارو‌هایی که بالقوه بیهوده هستند و تمرکز بر راحتی بیمار منطقی به نظر می‌رسد. علاوه بر این دانستن این امر که بیمار به زودی فوت می‌کند می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شخصی برای مراقبت‌های خانوادگی موثر باشد. این امر تشخیصِ با اعتماد به نفس و در میان گذاشتن آن با خانواده بیمار را برای متخصصان سلامتی دشوار می‌کند.

برای بررسی این مساله، دیوید هوی، پزشک و کارشناس ارشد در مرکز سرطان دکتر اندرسون به همراه همکارانش، تغییرات فیزیکی در روز‌های آخر زندگیِ 357 بیمار مبتلا به سرطان را مورد بررسی قرار دادند. افراد مورد بررسی در این پژوهش در مرکز سرطان دکتر اندرسون در هوستون و بیمارستان سرطان Barretos در برزیل تحت مراقبت شدید تسکینی بودند. پژوهشگران به طور منظم هر 12 ساعت، 52 علامت فیزیکی را از زمان پذیرش مرگ یا ترخیص از بیمارستان ثبت می‌کردند. در طول پژوهش 57 درصد از بیماران فوت کردند. پژوهشگران 8 علامت بالینی و فیزیکی را شناسایی کردند که در صورت وجود آنها بیمار به احتمال زیاد طی سه روز فوت می‌کند. این علایم شامل مردمک‌های بدون واکنش، کاهش پاسخ به محرک‌های کلامی ، کاهش پاسخ به محرک‌های بصری، عدم توانایی در بستن پلک‌ها، افتادگی چین‌خوردگی مربوط به لب و بینی (که باعث می‌شود چهره آرام‌تر به نظر برسد)، افتادگی گردن ( باعث می‌شود زمانیکه بیمار دراز کشیده است، گردنش به عقب بیفتد)، شنیدن صدای خرخر کردن از تار‌های صوتی و خونریزی دستگاه گوارش فوقانی می‌شود. این علایم به پزشکان و پرستاران کمک می‌کند تا مرگ قریب‌الوقوع را تشخیص دهند.

دکتر هوی گفت: "این پژوهش نشان می‌دهد مشاهدات بالینی به ما کمک می‌کند تا تشخیص دهیم آیا بیمار در حال سپری کردن روز‌های آخر عمرش است یا اینگونه نیست. پس از تائید سودمندی این علایم می‌توان به پزشکان، پرستاران و خانواده‌ها کمک کرد تا فرایند مرگ بیمار را بهتر تشخیص دهند و به نوبه خود می‌توانند به شکلی بهتر در روز‌های پایانی از بیمار مراقبت کنند."

دکتر هوی و گروه‌اش بر اساس نتایج این پژوهش در حال نوشتن راهنما‌های آموزشی هستند تا به متخصصان و خانواده‌ها در تشخیص اینکه بیمار روز‌های آخر عمرش را سپری می‌کند، کمک کنند. علاوه بر این به منظور پشتیبانی از تصمیم‌گیری های بالینی، در حال ایجاد ابزاری تشخیصی بر اساس این 8 علامت فیزیکی هستند.

هنوز مشخص نیست که آیا این اطلاعات خارج از مرکز سرطان نیز منتشر می‌شود یا فقط در دسترس پزشکانی باقی می‌ماند که مسئول مراقبت از بیماران مبتلا به سلامت هستند. پژوهشگران در حال حاضر به اعتباریابی یافته‌های خود در خانه ها و آسایشگاه‌ها مشغول هستند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

 1. رامین شهیدی
  رامین شهیدی 06 آذر, 16:42

  در این لحظه که قلبم مالامال از اندوه و ماتمه در عین حال خوشحالم در عصری زندگی میکنیم که براحتی با لمس نوازش گونه انگشتمان میتونیم به انبوهی از از اطلاعات دسترسی داشته باشیم .. ممنون از همه کسانی که دستی در این کار دارند . با حق

 2. سارا
  سارا 15 اسفند, 15:35

  مادر من سالهای طولانیه که سرطان داره و از پا در اومده متاسفانه نه خوب میشه و نه…:'(این اواخر بیش از حد ضیف شده و نمیتواند از دست و پاهایش استفاده کند,ولی هوشیاریش خیلی خوبه,بعنوان یه درد کشیده ازتون خاهش میکنم در این مورد کمک کنید و حرف بزنید بنظرتون چطور میشه؟

 3. انسان
  انسان 04 اردیبهشت, 03:47

  آقای مدیر محترم من هرچقدر خواستم تو نظرات این مطلبو بنویسم نشد و error داد لطفا شما این مطلبو تو نظرات بخش های مختلف سایت یا در قسمتی که خودتون سلاح میدونید بنویسید چون خیلی مهمه و امید رو برای کسایی که خیلی عزیزاشون براشون مهمن و  سرطان دارن و تو مراحل وخیم سرطانند  یا قطع امید شده ازشون امید رو براون زنده میکنه و زندگیشون و متحول میکنه که غم بیش از حد نخورن خواهش میکنم به خاطر عزیزای خودتون اگه ممکنه اینو تو سایتتون و نظر سنجی ها بزارید انسان : حتی اگه عزیزتون تو مرحله وخیمی از سرطان هست ودیگه ازش قطع امید شده این  شاید بتونه ذره ای امید تو وجودتون زنده کنه :راجب "سرما زیستی" سرچ و مطالعه کنید

 4. قاصدک
  قاصدک 10 خرداد, 01:13

  بدرمن سرطا ن معده داشت ولی روزمرگش هیچکدام از این علایم رو نداشت فقط میگفت چشمام میسوزه حالش کاملا خوب بود گفت یه کم میخوابم که توخواب تموم کرد

 5. علی
  علی 01 شهریور, 04:31

  سلام. متاسفانه یکی از اقوام نزدیک ما دیروز صبح شدیدا شروع به عرق کردن کرد و همش ابراز گرمای بیش از حد نمود. و به طور عجیبی هوس هندوانه کرد. یک هندوانه را تماما خورد. بلافاصله گفت دلم خرما و عسل میخواهد. بهش خرما و عسل هم دادیم. بهش گفتیم چی شده چرا اینجور شدی. گفت نمیدونم فقط هر لحظه دارم احساس اینگه همه جا را سفید میبینم میکنم. که بلافاصله با ماشین بردیمش بیمارستان. در بیمارستان ازش آزمایش گرفتن و مشخص شد ایشون چند سال بوده سرطان خون داشته ولی نه خودش و نه هیچ کس دیگه اطلاع نداشته چون اصلا دکتر نمیرفته.یعنی حتی مریض هم نمیشده در اون حد که به دکتر مراجعه کنه. خلاصه در بیمارستان بستری شد. پس از نیم ساعت معاینه در آی سی یو دکتر از اتاف بیرون امد و بهم گفت برو به خانوادش بگو اگه میخوان بیان ببیننش واسه لحظات آخر سریع بیان.. گفتم دکتر ایشون که مثل یک بیمار عادی رو تخت داره استراحت میکنه. دکتر گفت ن عزیزم ایشون بیهوشه و دیگه هم بهوش نمیاد. یه آمپول بهش زدم که یا به هوش میاد و سریعا شیمی درمانی را شروع میکنیم. یا دیگه تموم میکنه. بعد از حدود 2ساعت هم نگهبان بخش گفت بیمارتون تموم کرد. یعنی همه چیز فقط در عرض 6ساعت تموم شد. کسی که صبحش داشتی میگفتی باهاش و میخندیدی ناگهان کار به بیمارستان کشید و تمام. من سوالم اینه ایا واقعا اشنباهی پزشکی رخ نداده بوده؟؟که اینطور سریع ایشون فوت نمود.. و اینکه اسم اون آمپول چیه ؟

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
Solar Paper یک شارژ پرتابل خورشیدیِ متفاوت

Solar Paper یک شارژ پرتابل خورشیدیِ متفاوت

پنل های فشرده خورشیدی گزینه سالمی برای پر نگه داشتن شارژ گجت های موبایل محسوب می شوند اما اکثر قریب به اتفاق این پنل ها یا به قدری کوچک هستند که موثر واقع نمی شوند و یا به قدری حجیم و جاگیر هستند که امکان جابجایی شان وجود ندارد. اخیراً یک شارژ خورشیدی پرتابل به نام Solar Paper ساخته شده است که این محدودیت ها را کنار زده و تا 10 وات انرژی تولید می کند و در عین حال سبکتر از یک آی فون 6plus بوده و اندکی طول و عرض بیشتری نسبت به آن دارد.

مطالعه متن کامل
توانایی چشم انسان در دیدن امواج نامرئی مادون قرمز

توانایی چشم انسان در دیدن امواج نامرئی مادون قرمز

تا به حال در همه منابع علمی ذکر شده است که نور امواج الکترومغناطیسی مانند اشعه ایکس و امواج رادیویی برای چشم انسان نامرئی است و از محدوده دید او خارج است. اما یک تیم تحقیقاتی بین المللی زیر نظر مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتون دریافتند که برخلاف آنچه گفته شده تحت شرایطی خاص، شبکیه چشم میتواند اشعه مادون قرمز را دریافت کند.

مطالعه متن کامل
دهکده سبز و زیبای بلوراک در آفریقای جنوبی

دهکده سبز و زیبای بلوراک در آفریقای جنوبی

شرکت معماری Swisatec به تازگی از طرح های خود برای ساخت یک "دهکده سبز" در کیپ تاون آفریقای جنوبی پرده برداری نموده که قرار است به طور کلی فاقد هر نوع اتومبیل باشد و انرژی آن نیز از انرژی خورشیدی تامین شود. این دهکده که تقریبا 40 هکتار زمین را دربرمی گیرد، شامل هزار واحد آپارتمانی شده و نیز تمام تاسیساتی از جمله مطب دکتر، بوتیک، مدرسه و غیره را دربرمی گیرد که ساکنان برای انجام کسب و کار روزانه شان لازم دارند.

مطالعه متن کامل
بهترین پخش کننده های موسیقی برای iOS

بهترین پخش کننده های موسیقی برای iOS

موسیقی دوست دارید؟ البته که اینطور است و همه موسیقی دوست دارند. موسیقی یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین فرم های هنر و سرگرمی است. علاوه براین، میتوان هر زمان و هرکجا سراغش رفت، فقط کافی است چند قطعه موسیقی روی تلفن خودتان بارگذاری کنید، هدفون هایتان را به گوش بزنید و اپ پخش موسیقی مربوطه را روشن کرده و لذت ببرید!

مطالعه متن کامل
تولید سلول سوختی معکوس

تولید سلول سوختی معکوس

بوئینگ نوع جدیدی از سلول سوختی را برای تست به نیروی دریایی آمریکا تحویل داده است که هم می تواند انرژی را ذخیره کرده و هم الکتریسیته تولید نماید. این سلول سوختی "سلول سوختی اکسید جامد معکوس" نامیده شده است که هدف از طراحی آن جذب انرژی از منابع قابل تجدید همانند باد و خورشید می باشد و سپس بنا به نیاز موجود انرژی را آزادسازی می کند تا یک منبع نیروی پاک تر و پایدارتر در اختیار کاربران نظامی و تجاری قرار بگیرد.

مطالعه متن کامل