کوی دانش - kooy

راه های جدید برای استفاده از میدانهای الکتریکی در درمان سرطان

راه های جدید برای استفاده از میدانهای الکتریکی در درمان سرطان
19 بهمن
15:31 1393
گروهی از محققان راه جدیدی را برای هدف قراردادن تومورها با داروهای مبارزه با سرطان پیدا کرده اند، کشفی که ممکن است منجر به درمان های بالینی برای بیماران مبتلا به سرطان شود. این روش که آیونتوفورزیس نامیده می شود، شیمی درمانی را برروی مناطق خاصی انجام می دهد.

 لیزت بیکفورد، استادیار گروه مهندسی پزشکی و مکانیک و گروه مهندسی مکانیک می گوید: "چالش بزرگی که در ارتباط با بسیاری از داروها وجود دارد، هدایت کردن دارو دقیقا به جایی است که لازم است. این فناوری اساسا دارو را مستقیما به سمت تومور و به میان آن می فرستند و تمام سلول های سرطانی در ناحیه موردنظر، دارو را دریافت می کنند."

 بیک فورد، که درحال حاضر هدایت آزمایشگاه تجهیزات پزشکی و تحویل دارو در موسسه فناوری انتقادی و علوم کاربردی در ویرجینیا تِک را به عهده دارد، طی دوره فوق دکترایش در دانشگاه کارولینای شمالی در چپِل هیل در این مطالعه شرکت کرد، وی در دانشگاه یادشده با نویسنده ارشد تحقیق به نام جوزف دسیمونه، استاد برجسته شیمی همکاری داشت

شیمی درمانی سلولهای سرطانی را می کشد، اما برای سلول های سالم سمی است.

هنگامی که دارو به جریان خون تزریق می شود، در واقع تنها مقدار کمی دارو وارد تومور می شود. بقیه در سرتاسر بدن پراکنده می شود، اغلب باعث عوارض جانبی می گردد که ممکن است بیماران را مجبور به به تعویق انداختن و یا متوقف کردن درمان سازد.

برخی از تومورها، مانند آنهایی که ناشی از سرطان لوزالمعده هستند، به سیستم گردش خون کاملا متصل نیستند و به همین خاطر اثر شیمی درمانی را خنثی می سازد

روش جدید که توسط تیمی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی و دانشگاه دوک ابداع شده است، از یک میدان الکتریکی برای راندن دارو به داخل تومور استفاده می کند، مانند موج سواری که روی موج سوار می شود.

 میدان الکتریکی توسط دستگاه کوچکی تولید می شود که می توان آنرا داخل توموری کاشته و یا بر روی پوست قرار داد. این وسیله که محققان طراحی و ساخته اند، شامل مخزنی از داروهای شیمی درمانی است.

هنگامی که دستگاه روشن می شود، میدان الکتریکی با وجود فشار وارده از مناطق اطراف دارو را به تمام قسمت های تومور هل می دهد، که این خود یکی ازعوامل مشکل آفرین بر سر راه سایر استراتژی های هدایت دارو به محل موردنظر است

در موش های مبتلا به سرطان پستانِ التهابیِ انسانی، ترکیب شیمی درمانی یونتوفورتیک محلی با شیمی درمانی داخل وریدی درمقایسه با انجام جداگانه هرکدام از این درمان ها، موجب افزایش طول عمر شد. اثر یادشده هنگام ترکیب با تابش درمانی باز هم بیشتر شد. شیمی درمانی که با دستگاه انجام شد، تومورهای لوزالمعده انسانی را در موش ها کاهش داد.

این پژوهشگران همچنین دریافتند در موش هایی که تحت شیمی درمانیIV  قرار داشتند، با اضافه سازی شیمی درمانی محلی توسط دستگاه، مقدار دارو در تومورهایشان افزایش پیدا کرد، اما به ندرت غلظت بالا در پلاسمای خون مشاهده شد، که می تواند به معنی عوارض جانبی کمتر باشد.

این نتایج نشان می دهد که شیمی درمانی محلی که با شیوه یونتوفورتیک انجام شود، درمان ارزشمندی است که انکولوژیست ها می توانند به خصوص به عنوان درمانی کمکی در نظر بگیرند.

 به گفته محققان، هدایت دارو به صورت محلی، به پزشکان امکان می دهد از داروهای ضد سرطان قوی تراستفاده کنند که شاید در غلظت های بالا به لحاظ سیستماتیک از سوی بدن تحمل نشود.  

ترکیبات چند دارویی اغلب موثرتر از انواع تک دارویی هستند، اما برخی آنقدر سمی هستند که به طورمعمول تنها برای بیماران سالم در نظرگرفته می شود.

 بیک فورد اظهار می کند: "با این حال، بسیاری از بیمارانی که سرطان متاستاتیک دارند، احتمالا آنقدرها هم سالم نیستند و همین ظرفیتِ بیمار را محدود می کند". اما با این استراتژی تحویل محلی، مقدار بیشتری از مخلوط قدرتمند دارو را می توان به تومور رساند و سایر قسمت های بدن نیز تا حد زیادی از مضرات دوز بالا در امان می ماند

نویسنده ارشد تحقیق به نام جیمز بایرن، محقق فوق دکترا و دانشجوی پزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی، می گوید: "ممکن است این امر درنهایت به کاهش مرگ و میر در انواع مختلف سرطان ها منجر شود".

پاتریک دیلون، استادیار هماتولوژی و انکولوژی در دانشگاه ویرجینیا که در تحقیق شرکت نداشته می گوید روش های جدید دارای کاربردهای بالینی بالقوه هستند و معتقد است که "استفاده از دستگاه های جدید دارویی مانند این دستگاه، موجب بهبود درمان سرطان برای بخش مهمی از جمعیت بیماران سرطانی است."

د سیمونه به پاس تحقیقات خود در زمینه بررسی رابط بین تولید و پزشکی، جوایز متعدد و تشویق های بسیاری را به دست آورده است. او تحت هدایت های جیمز مک گراث فقید، استاد برجسته و پرفسورشیمی شرکت اتیل در کالج علوم، مدرک دکترای خود را در شیمی از ویرجینیا تک بدست آورده است.

 بیک فورد می گوید: "به عنوان یک مهندس، ساخت و تست دستگاه، یادگیری در مورد فارماکوکینتیک و انجام مطالعات زیست توزیعی، همه در سایه کار با پزشکان و بیماران، تجربه بزرگی بود. این پروژه واقعا یک کار چند بعدی بود."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
مقایسه HTC One m9 و Sony Xperia Z4

مقایسه HTC One m9 و Sony Xperia Z4

دوست داران گوشی های هوشمند پرچمدار، از امسال کمی دلخوری دارند. فقط به این دو گوشی معرفی نشده زیبا یعنی HTC One M9 و Sony Xperia Z4 نگاه کنید. هر دو دارای بنده فلزی، مشخصات سطح بالا، صفحه نمایش با کیفیت و پردازنده 64 بیتی هستند و طراحی آنها با وسواس انجام شده است. این دو گوشی هوشمند از گوشی های برتری خواهند بود که در سال 2015 به شما طرفداران گوشی های پرچمدار ارائه می شوند، بنابراین همه نگاه ها به آنهاست و ما با قرار دادن آن ها در مقابل هم، در چندین گروه کلیدی، بررسی خود را انجام دادیم.

مطالعه متن کامل
Snooz با استفاده از صدای سفید به ارتقاء خواب شما کمک می‌کند.

Snooz با استفاده از صدای سفید به ارتقاء خواب شما کمک می‌کند.

دستگاه‌های متعددی برای کمک به ارتقاء خواب تولید شده است اما Snooz به دنبال این است که اتاق خواب شما را تبدیل به بهترین مکانِ ممکن برای خوابیدن کند.

مطالعه متن کامل
دست مکانیکی انقلابی و اضافه سازی حس لامسه به پروتزهای کنترل شونده ذهنی

دست مکانیکی انقلابی و اضافه سازی حس لامسه به پروتزهای کنترل شونده ذهنی

در دست ماژولار یاد شده که توسط دانشگاه جانز هاپکینز ساخته شده است، از فناوری دارپا به منظور ایجاد حس لامسه در کاربر بهره گیری می شود. دست مکانیکی که درساخت آن از فناوری های عصبی ابداعی دارپا استفاده شده است، اولین نمونه در نوع خود محسوب می شود که به بیماران معلول امکان برخورداری از حس لامسه از طریق استفاده ازپروتز را می بخشد. کاربر 28 ساله ای که در تست این وسیله شرکت داشت توانست با چشمان بسته و با دقت تمام «لمس کردن» را تشخیص بدهد.

مطالعه متن کامل
با استفاده از چتر Phone-Brella می توانید در زیر باران از گوشی همراهتان استفاده کنید

با استفاده از چتر Phone-Brella می توانید در زیر باران از گوشی همراهتان استفاده کنید

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که در حال قدم زدن در خیابان با دوستتان اس ام اس بازی می کرده اید و ناگهان باران گرفته. در این هنگام اگر گوشیتان ضد آب نباشد با دردسر مواجه می شوید. اگر خوش شانس باشید و چتر همراهتان بوده باشد آن را باز می کنید، با اینحال مجبورید با یک دست چتر را نگه دارید و با دست دیگر تلفن همراهِ هوشمند و بزرگتان را. ممکن است سعی کنید چتر را به شانه تان تکیه دهید و به کمک بازویتان آنرا نگه دارید و هر دو دستتان را آزاد کنید، اما در این حالت هم هنگام کار با گوشیتان ممکن است باران از لبه ی چتر پایین بیاید و گوشی را خیس کند. در ضمن دوستتان هم منتظر نشسته است تا جواب او را بدهید. شما در این لحظه شرایط بغرنجی را سپری می کنید. ولی برای رفع مشکل چه باید کرد؟

مطالعه متن کامل
چگونه کامپیوتر و موبایل به ستون فقرات آسیب می زنند

چگونه کامپیوتر و موبایل به ستون فقرات آسیب می زنند

مایکل شوماخر قهرمان آلمانی مسابقات اتومبیلرانی زمانی که نحوه «فرمان گیری» را آموزش می داد اعتقاد داشت که راننده تحت هیچ شرایطی (حتی هنگام رانندگی در شهر) نباید دستان خود را از فرمان جدا کند. شوماخر همیشه معتقد بود که دستان راننده می بایست در ساعت 3 و 9 قرار گیرد و اگر نیاز به چرخاندن فرمان بود بدون جدا کردن دست از این دو قسمت باید فرمان را بچرخاند. اینکار علاوه بر حفظ شرایط صحیح ستون فقرات از راننده یک حرفه ای می سازد. این موضوع (حفظ حالت درست بدن) در دنیای ابزار دیجیتال، به نیاز امروز و نگرانی بخشهای سلامت جامعه تبدیل شده است. با کوی دانش همراه شوید تا با هم ضمن بررسی مضرات این موضوع، چند نکته کلیدی را برای جلوگیری از پیامدهای آن مرور کنیم.

مطالعه متن کامل