کوی دانش - kooy

سفیر (SAFFiR)، نمونه اولیه ربات آتش نشان در نیروی دریایی آمریکا آزمایش شد

سفیر (SAFFiR)، نمونه اولیه ربات آتش نشان در نیروی دریایی آمریکا آزمایش شد
20 بهمن
08:30 1393
سفیر با داشتن پوشش محافظ، آتش سوزی را در کشتی مهار می کند. اگر در دنیا یک شغل باشد که کسی با کمال میل از خیر آن بگذرد و به عهده ربات ها بگذارد، آن خاموش کردن آتش سوزی در کشتی است. برای به واقعیت تبدیل کردن چنین رویایی، نیروی دریایی آمریکا و دفتر تحقیقات علوم دریایی ONR جزئیات تمرینات نمایشی یک ربات آتش نشان مستقل (بدون کنترل توسط کاربر) برای انجام عملیات بر روی عرشه موسوم به SAFFiR را منتشر ساختند که ماه گذشته روی کشتی آموزش آتش نشانی اس اس شادول USS Shadwell انجام شده بود.

آتش سوزی روی دریا بدترین کابوس هر ملوانی است، بخصوص که این آتش  سوزی در یک کشتی جنگی هم رخ بدهد. اگر آتش سوزی در کشتی های غیرنظامی اتفاق بیفتد، کافیست افراد تخلیه شده و با قایق های نجات بیرون فرستاده شوند، اما مبارزه با آتش  سوزی بر روی کشتی های متعلق به نیروی دریایی معنای دیگری دارد و باید از گسترش آتش به مخازن مهمات جلوگیری شده و کشتی بتواند در برابر این اتفاق دست به مبارزه بزند، صرف نظر از اینکه شعله ها چقدر شدید یا گسترده باشند. به همین خاطر هم، نیروی دریایی آمریکا علاقه خاصی به ساخت ربات هایی دارد که وظیفه مبارزه با آتش را قبل از رسیدن آتش  به عرشه به عهده بگیرند.  

 جدیدترین حاصل این راهبرد نیز ربات سفیر است، یک ربات انسان نمای دوپا که 178 سانتی متر قد داشته و وزنش 64.8 کیلوگرم می باشد. این ربات که برمبنای ربات CHARLI-L1 (رباتی که قبلا در دانشگاه ویرجینا تِک ابداع شده بود) ساخته شده است، به لحاظ عملکرد، از توانایی های فوق بشری برای حرکت در فضاهای تنگ و تودرتو برخوردار بوده و می تواند روی سطوح پر از موانع متعدد و ناصاف حرکت نماید. 

برایان لاتیمر، استادیار مهندسی مکانیک در ویرجینیا تک می گوید: "حفظ تعادل روی سطوح بی ثبات مخصوصا برای ربات های دوپا بسیار مشکل می باشد. کنترل سرعت کل بدن به این ربات امکان می دهد تا مکان تمام مفاصل خود را بهینه سازی کند ، به این ترتیب تعادلش را روی سطوح نامطمئن و بی ثبات حفظ می کند".

هدف سفیر که ONR حمایت مالی از پروژه اش را به عهده داشته، خاموش سازی آتش و کنترل خسارت است. این ربات از تصویربرداری حرارتی برای مکان یابی و شناسایی آتش استفاده می کند، همچنین از LIDAR و سایر سنسورها برای  تهیه نقشه از نواحی و دیدن از میان دود بهره می گیرد. نکته آخر اینکه، ربات مذکور می تواند گام بردارد و شلنگ آتش  نشانی را خودش حمل نماید، البته درحال حاضر این قابلیتها را با کنترل از راه دور ایفا می کند. با این وجود، حتی هنگامی که قادر به انجام کارهای یادشده باشد باز هم لازم است فرامین از سوی ملوان ها و روسا از راه دور به وی اطلاع داده شود. 

قابلیت های سفیر در تاریخ 4 فوریه و طی نمایشگاه علوم و فناوری نیروی دریایی آمریکا به اطلاع عموم رسید. در این نمایشگاه راجع به آزمایشاتی صحبت شد که سفیر در تاریخ های 3 الی 5 نوامبر روی یو اس اس شادول به انجام رسانیده بود. این کشتی نیروی دریایی بازنشسته شده است. طی تمرینات یادشده، به ربات لباسی پوشانده شد تا از ابزارهای الکترونیکی داخلش  به هنگام استفاده از شلنگ آب و خاموش کردن آتش  محافظت به عمل آمده و خیس نشوند.

دکتر توماس مک کنا، مدیر برنامه های ONR برای تعاملات انسان-رباتیک و علوم عصبی  شناختی می گوید "هدف ما ساخت و به نمایش درآوردن ربات انسان نمایی بود که توانمندی حرکت بر روی کشتی، بازکردن درب و بدست گرفتن شلنگ های آب را داشته باشد و مجهز به سنسورهایی برای دیدن و پیداکردن مسیر در میان دود باشد. هدف بلند مدت نیز آنست تا با تکمیل ربات، پرسنل کشتی دیگر مجبور نباشند با قرارگیری روی عرشه و به خطر انداختن جانشان با آتش روبرو شوند.

 طبق گفته های ONR گام بعدی کار بر روی طرحی پیشرفته تر با لحاظ استقلال و هوشمندی بیشتر، ارتباطات گسترده تر، سرعت بالاتر و عمر باتری طولانی تر می باشد. افزون بر این ها، تیم سازنده سفیر معتقدند که از این ربات می توان برای نگهداری و تعمیرات در کشتی نیز استفاده کرد، بدین صورت که وظیفه بازرسی های دوره ای و به عهده گرفتن مسئولیت های سخت را به عهده داشت باشد.

ویدئویی که در ادامه مشاهده می کنید سفیر را به هنگام ماموریت نشان می دهد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
دانشمندان نحوه تنظیم یک پروتئین مهم پزشکی را توسط مولکول های دارویی نشان می دهند

دانشمندان نحوه تنظیم یک پروتئین مهم پزشکی را توسط مولکول های دارویی نشان می دهند

دانشمندان موفق شدند طی مطالعه ای جدید نحوه اثرگذاری داروهای مختلف بر "خاموش" یا "روشن" کردن سوئیچ های یک پروتئین مهم مسئول سیگنال دهی را نشان بدهند که در بیماری هایی نظیر آسم، چاقی و دیابت نوع 2 مشاهده می شود. یافته های این مطالعه جدید در پیشبرد ساخت دارو موثر است .

مطالعه متن کامل
شرکت بلو آپرون و تولید یک نرم افزار آشپزیِ تمام عیار

شرکت بلو آپرون و تولید یک نرم افزار آشپزیِ تمام عیار

شرکت بلو آپرون یک شرکت نیویورکی است که دستور پخت و مواد لازم تازه را بصورت هفتگی برای پخت غذاهای خانگی برای مشتریانش ارسال می کند. این شرکت اعلام کرده است که اولین نرم افزار موبایل خود را برای سیستم عامل iOS طراحی کرده است.

مطالعه متن کامل
ویدئو: دیدار گرگ در معرض خطر انقراض با خانواده لینکس

ویدئو: دیدار گرگ در معرض خطر انقراض با خانواده لینکس

حیات وحش اروپا که در معرض خطر انقراض قرار گرفته است به تازگی جان گرفته و همانطور که در این ویدئو مشاهده می شود گرگ و لینکس اروپایی با هم دیدار می کنند.

مطالعه متن کامل
نکته بهداشتی: تلاش برای نگهداری وزن

نکته بهداشتی: تلاش برای نگهداری وزن

پس از زحمت فراوان و تحمل سختی و هزینه وزن خود را پایین آورده اید لیکن حفظ این شرایط می تواند سخت تر از دورانی باشد که طی آن به وزن امروز رسیده اید. کوی دانش پیشنهاداتی برای شما دارد...

مطالعه متن کامل
دریافت گواهی TENNA توسط HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfi

دریافت گواهی TENNA توسط HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfi

همان‌طور که قبلاً هم گفته بودیم، TENNA یک آژانس در چین است که مشابه FCC در آمریکا می‌باشد و تعدادی از گوشی‌های جدید توسط TENNA تأیید می‌شوند. این بدان معناست که این گوشی‌ها به‌زودی در چین عرضه خواهند شد. این دو گوشی جدید، HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfie هستند.

مطالعه متن کامل