کوی دانش - kooy

میکرو RNA ها می توانند گسترش سرطان را محدود کنند

میکرو RNA ها می توانند گسترش سرطان را محدود کنند
17 بهمن
08:00 1393
توضیح: میکرو RNA ها (miRNAs) ژن های رمزگذاری غیر پروتئینی کوچکی هستند که تقریبا در بدن همه جانوران و گیاهان وجود دارند و گرایش به آن دارند که از چندین جایگاه گوناگون واقع در مجموعه ژن ها رونوشت برداری کنند.

سرطان هایی که به سراسر بدن گسترش می یابند (طی فرآیندی که metastasis نامیده می شود)، سرطان هایی هستند که اغلب کنترل آنها دشوار است و منجر به مرگ و میر می شوند.

ولی بیست سال پیش دو متخصص سرطان از دانشگاه شیکاگو بنام های Samuel Hellman رئیس پیشین بخش علوم بیولوژیکی دانشگاه و Ralph Weichselbaum رئیس بخش تومور شناسی تابشی، مرحله ای میانی از سرطان را تشریح کردند که  در این مرحله سرطان قابل درمان می باشد، مرحله ای که بین یک تومور منفرد و یک سرطان گسترش یافته قرار دارد. آنها این مرحله را oligometastasis نامیدند.

oligometastasis به معنی مرحله ای از سرطان است که طی آن یک تومور مقدماتی، تنها چند تومور ثانویه موضعی را تولید کرده است که به طور معمول بیش از پنج تومور نیستند. آنها این موضوع را مطرح کردند و سپس ثابت کردند که تومورهای oligometastatic را اغلب می توان با معالجات موضعی هدف گیری شده از قبیل جراحی یا پرتودهی متمرکز درمان کرد.

در شماره فوریه 2015 از نشریه Oncotarget، دستیار مدیر مرکز لودیگ برای پژوهش metastasis در دانشگاه شیکاگو که Weichselbaum نام دارد و نیز همکارانش، نخستین نظر اجمالی را بر مکانیسم های بیولوژیکی انداختند، مکانیسم هایی که در پشت قضیه oligometastasis قرار دارند.

آنها اطلاعات ژنتیکی را از نمونه های تومور گردآوری کردند، نمونه هایی که از آزمایش های کلینیکی منتشر شده خودشان بدست آمده بود، اینها تنها مجموعه داده های مربوط به بیماران دچار oligometastases بود. آنها این اطلاعات را برای شناسایی خوشه های کوچکی از میکرو RNA های مسدود کننده ژن به کار بردند که تنها توسط سلول های oligometastatic به کار برده می شوند. همچنین نشان می دهند که چگونه میکرو RNA های معینی می توانند ژن های خاصی را متوقف کنند، این کار با الحاق RNA پیام رسان و خاموش کردن آن انجام می شود.

توضیح: اسید ribonucleic یا RNA یکی از سه مولکول های غول پیکر بیولوژیکی است که به همراه DNA و پروتئین، برای شکل های شناخته شده زندگی نقشی حیاتی دارند.

این پژوهشگران 14 مورد از این میکرو RNA ها را پیدا کردند، اینها دربرگیرنده مهم ترین مواردی بودند که توسط منطقه کروموزومی معروف به 14q32 رمزگذاری شده اند. این منطقه از بابت توسعه اولیه جنینی اهمیت دارد. جهش های ژنی یافت شده در 14q32 به چندین بیماری زمان کودکی نسبت داده شده اند.

هنگامی که پژوهشگران ژن هایی را بررسی کردند که این میکرو RNA ها آنها را سرکوب می کنند، این را فهمیدند که بسیاری از آنها در مسیرهایی دخیل بوده اند که سلول های سرطانی را برای چسبیدن به سایر انواع سلول ها توانمند می کنند، به بافت ها حمله می کنند و به محل های دوردست کوچ می کنند، که این نشانه هایی از metastasis می باشد.

Weichselbaum گفته است که ما این را AIM phenotype می نامیم. سلول های تومور که میکرو RNA های معینی را مطرح می کنند که ناشی از کمبود توانایی الحاق 14q32 و یا تهاجم یا کوچ می باشد. این به جای آنست که آنها به تعداد کمی از تومورهای کم تر تهاجمی ارتقاء یابند، بسیاری از آنهایی که به صورت موضعی معالجه نمی شوند.

پژوهشگران یاد شده این موضوع را مطرح می کنند که این میکرو RNA ها می توانند یک biomarker (شاخص قابل اندازه گیری شدت بیماری) شخصی سازی شده را فراهم سازند که به پزشکان کمک می کند تا پیش گویی کنند که گسترش یک تومور تا چه اندازه می تواند تهاجمی باشد. Weichselbaum می گوید: "ما می توانیم از آن شناخت برای هدایت معالجات استفاده کنیم."

تیم او چهار میکرو RNA از خوشه 14q32  را شناسایی کرد که پیش بینی خوبی را به همراه داشت. بیان این چهار میکرو RNA در ارتباط با یک وقفه عاری از عودت طولانی مدتی بود که پس از حذف تومورهای ثانویه از طریق جراحی بود. شصت درصد از 24 بیماری که میزان میکرو RNA در آنها افزایش یافت، هیچ عودت metastatic را پس از پنج سال پیگیری به همراه نداشت. هفتاد درصد از 24 بیماری که میزان میکرو RNA آنها پایین بود، معمولا در خلال سال نخست دچار عودت بیماری شدند.

تست های اضافی که با بهره گیری از یک مدل جانوری برای سرطان پستان در انسان بود، به ریه ها گسترش یافت که این نتایج اولیه را تأیید کرد. سه مورد از چهار میکرو RNA (miR-127-5p, miR-544a and miR-655-3p)، رشد سریع تومورهای جدید ریه را در موش دچار نقص سیستم ایمنی سرکوب کردند، به این موش  سلول های سرطان پستان تزریق شده است.

آنها این توانایی را داشتند تا برخی از منافع جلوگیری از ژن های خاص را دنبال کنند. مسدود کردن ژنی که TGFBR2 نامیده می شود، الحاق سلولی و تهاجم را سرکوب کرد و شماری از metastase های ریه را کاهش داد. جلوگیری از ROCK2، تهاجم را سرکوب کرد و نیز منجر به metastasis شد.

مؤلفین نتیجه گیری می کنند که این یافته ها از فرضیه آنها در ارتباط با oligometastasis و پروتئین های مولکولی حمایت می کنند، که خود به عنوان یک مورد کلینیکی همراه با مکانیسم های بیولوژیکی است که ممکنست با بیماری polymetastatic متفات باشند. نتایجی که آنها بدست آورده اند، مرحله شناسایی بهبود یافته بیمارانی را تعیین می کند که دچار oligometastasis هستند و توسعه معالجات را هدایت می کند تا توسعه metastasis محدود شود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

  1. پری
    پری 18 فروردین, 13:39

    عالی بود

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
علاقه اپل به استفاده مستقیم از حسگر لمسیِ تعیین هویت در صفحه‌ نمایش‌های لمسی

علاقه اپل به استفاده مستقیم از حسگر لمسیِ تعیین هویت در صفحه‌ نمایش‌های لمسی

یکی از بزرگترین نقد‌های همیشگی به اپل درمورد وجود حاشیه نسبتا بزرگ در بالا و پایین صفحه نمایش است. در شرایطی که گوشیهای‌ برجسته اپل همچنان از دکمه صفحه اصلی گرد استفاده می‌کند، نیاز به یکسری اصلاحات دارد تا تقارن ظاهری گوشی حفظ شود. اگر اپل تصمیمی درباره حذف یا کاهش فضای دکمه صفحه اصلی نگرفته باشد، جایی برای قرار دادن حسگر لمسیِ تعیین هویت وجود ندارد. ثبت اختراع جدید نشان می‌دهد این امکان وجود دارد که اپل از حسگر لمسی به طور مستقیم در صفحه نمایش‌های لمسی استفاده کند.

مطالعه متن کامل
Google Translate نیز همانند اسکایپ، قابلیت ترجمه صوتی زنده خواهد داشت

Google Translate نیز همانند اسکایپ، قابلیت ترجمه صوتی زنده خواهد داشت

همین یک ماه قبل بود که مایکروسافت در خبری مجهز شدن ابزار "مترجم اسکایپ" این شرکت را به قابلیتِ ترجمه زنده از انگلیسی به اسپانیولی و برعکس اعلام داشت. حال، قرار است گوگل ترنسلیت نیز، که ترجمه متون از یک دو جین زبانهای مختلف را انجام می دهد، مجهز به قابلیت های ارتقا یافته ای همانند اسکایپ شود. به این ترتیب می توان به هنگام صحبت با شخصی متکلم به زبان دیگر، از ابزاری برای ترجمه خودکار استفاده کرد، گویی واقعا زمان از میان برداشتن سد زبان در ارتباطات انسانی فرا رسیده است.

مطالعه متن کامل
طراحی جدیدAudi  TT با عرضه یک مدل مفهومی

طراحی جدیدAudi TT با عرضه یک مدل مفهومی

تولیدکنندگان آلمانی برای اولین بار در نمایشگاه Paris motor مدل موفق Audi TT را با 4 صندلی و 5 در، عرضه می‌کنند. TT sportback، آخرین ماشینِ خانواده Audi است که از مشخصات آن می توان به موتوری با 400 اسب بخار قدرت و گیربکس 7 سرعته S tronic‌ اشاره کرد. این موشک آلمانی فاصله 0 تا 100 کیلومتر ( 62.1 مایل ) را در طول 3.9 ثانیه طی می‌کند.

مطالعه متن کامل
ژن بالقوه "منشاء جوانی" کشف شد

ژن بالقوه "منشاء جوانی" کشف شد

این ژن در جلوگیری از حمله قلبی و سکته موثر بوده و ممکن است راهی برای متوقف ساختنِ اثرات پیری نیز در اختیار بگذارد. به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا، برخی دانشمندان باور داشتند که این ژن در بزرگسالی فعال نیست ولی در اصل یک نقش حیاتی در جلوگیری از «دلیل زیربناییِ» بیشتر حملات قلبی و سکته های مغزی ایفا می نماید. کشف یاد شده مسیر جدیدی را برای نبرد با عوارض کشنده مزبور باز می کند و امید به استفاده از این ژن را برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن برخی از عوارض پیری برمی انگیزد.

مطالعه متن کامل
اطاق ها میادین تبلیغ از فیس بوک هستند  که عملکردی شبیه اینستاگرام دارند

اطاق ها میادین تبلیغ از فیس بوک هستند که عملکردی شبیه اینستاگرام دارند

فیس بوک از زمانی که سرویس پشتیبانی اشتراک گذاری عکس را در سال 2012 خریداری کرد، استفاده زیادی از اینستاگرام کرد.

مطالعه متن کامل