کوی دانش - kooy

هشداری که از سوی ترکیب دوپامین داده می شود، نشانه ای از وجود اختلالی موسوم به اوتیسم است

هشداری که از سوی ترکیب دوپامین داده می شود، نشانه ای از وجود اختلالی موسوم به اوتیسم است
12 بهمن
09:00 1393
تغییرات ژنتیکی که به تازگی کشف شده اند و به اختلال اوتیسم (ASD) مربوط هستند، عملکرد ناقل دوپامین را مختل می کنند و این موضوع را مطرح می سازند که هشدار داده شده از سوی دوپامین در ایجاد این شرایط رو به رشد مشارکت دارد. این موضوع توسط تیم پژوهشی دانشگاه واندربیلت واقع در ایالت تنسی در آمریکا، انجام شده است.

توضیحات:

- اوتیسم: اوتیسم یک حالت روحی است که از ابتدای کودکی در فرد به وجود می آید و مشخصه آن، دشواری در ارتباط با سایرین و سختی برقراری ارتباط با آنها می باشد و دیگر آنکه شخص در به کار بردن زبان و استفاده از مفاهیم انتزاعی مشکل دارد.

- دوپامین: دوپامین ترکیبی است که در بدن وجود دارد و به عنوان یک neurotransmitter یا انتقال دهنده عصبی (ماده ای شیمیایی که پیام ها را بین سلول های عصبی و یا از سلول های عصبی به ماهیچه ها منتقل می کند) و نیز به عنوان یک ماده "پیشاهنگ" برای سایر مواد از جمله ماده اپینفرین عمل می کند.

 

دو تغییر ژنتیکی متفاوت ارثی در دو گروه متفاوت از کودکان مبتلا به ASD وجود دارد که منجر به ایجاد همان تغییرات در عملکرد عصبی و رفتار می شود. این خبر توسط یک نشریه پزشکی بنام EBioMedicine گزارش داده شده است، نشریه ای آنلاین که قابلیت ترجمه به زبان های گوناگون را دارد.

استاد فیزیولوژی و بیوفیزیک روانپزشکی، دکتر Aurelio Galli می گوید: "این نخستین گزارش در باره دو تغییر مرتبط با ASD است که همان تغییرات عصبی و رفتاری را در مدل Drosophila (مگس میوه) تولید می کند."

وی می افزاید: "به تازگی پژوهشگران دانشگاه واندربیلت یک مدل موش را برای تأیید این یافته ها ساخته اند و با مؤسسات biopharmaceutical کار می کنند (biopharmaceutical یک ماکرومولکول بیولوژیکی یا یک جزء سلولی از قبیل فرآورده های خونی می باشد که به عنوان دارو به کار می رود) تا درمان های مؤثرتری را برای ASD به وجود آورند که با این کار به طور خاص، ناقل دوپامین را هدف گیری می کنند."

"ما به دنبال یک شبکه مولکولی هستیم که انتقال عصبی را به روش های گوناگونی مختل می کند ولی این روش ها گاهی با همان مکانیسم همگرایی پیدا می کنند. ما پیش از این هرگز چنین حالتی را ندیده بودیم."

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که در رفتارهای جایزه دار دخیل است، رفتارهایی از قبیل اشتها، اعتیاد و واکنش های دو سویه اجتماعی.

معمولا ناقل دوپامین، دوپامین اضافی را از شکاف بین دو عصب (synapse) "جارو" می کند. آمفتامین به گونه ای متناقض، رفتارهای بیش فعالی را در کودکان که اختلال ASD دارند، کاهش می دهد. این عمل با وادار کردن ناقل به کار کردن وارونه انجام می شود و به این گونه، تأمین دوپامین را در synapse افزایش می دهد.

پژوهشگران با همکاری با James Sutcliffe که استاد فیزیولوژی مولکولی و بیوفیزیک و روانپزشکی است، یک سری تغییرات ارثی و نیز سینتاکسین 1 (STX1) را در ژن ناقل دوپامین شناسایی کرده اند، STX1 پروتئینی است که ناقل یاد شده را در دو گروه از کودکان مبتلا به ASD تنظیم می کند.

 

تقلید از پروتئین های مولکولی در هر یک از دو جهش مدل مگس میوه که سبب می شود نقل و انتقال آمفتامین تحریک شده مختل شود، کاهش واکنش رفتاری نسبت به داروی آمفتامین را ثابت می کند. این سخنان را Galli گفته است که تیم او در سال 2013 نخستین مدل از یک حالت خود به خودی را گزارش داد که ناشی از جهشی در ناقل دوپامین و مرتبط با اختلال های عصبی بود.

"مدل نقل و انتقال، مدل خوبی برای رفتارهای جایزه دار می باشد، چون شما ناگزیر هستید که برای گرفتن غذا و یا هر کار دیگری که دوست دارید انجام دهید، از جای خودتان حرکت کنید."

"ما توجه کردن به عملکرد ناقل دوپامین را به روشی کاملا متفاوت آغاز کردیم. این را می فهمیم که از نظر مولکولی چه حالتی در حال رخ دادن در سیستمی است که دوپامین را به عنوان ناقل عصبی به کار می برد و نیز می دانیم که چگونه آن را هدف بگیریم."

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
اولویت های پژوهشی اقیانوس های جنوبی و جنوبگان

اولویت های پژوهشی اقیانوس های جنوبی و جنوبگان

گزارشی از آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی آمریکا به چاپ رسیده است که در آن اولویت های اصلی پژوهش های اقیانوس شناختی تعیین شده است. این اولویت ها عبارتند از: تلاش برای درک بهتر ارتباط ذوب یخ های قطبی با افزایش سطح آب های جهانی، تلاش برای رمزگشایی ژنوم ارگانیسم های دریایی برای درک نحوه تطابق تکاملی و همچنین آزمایش های امواج کوتاه فضایی پیشرفته برای یافتن پاسخ سؤالات اساسی در زمین نحوه شکل گیری کائنات و عالم هستی.

مطالعه متن کامل
ویدئو: تست موشکی که کالیفرنیایی ها را شگفت زده کرد و از مقابل کهکشان راه شیری به هوا برخاست

ویدئو: تست موشکی که کالیفرنیایی ها را شگفت زده کرد و از مقابل کهکشان راه شیری به هوا برخاست

تست موشک ترایندنتی که اخیرا از سوی ارتش آمریکا صورت گرفته است و در این ویدئو به صورت اتفاقی توسط یک عکاس پدیده های نجومی به ثبت رسیده است.

مطالعه متن کامل
دستکاری مدارهای فیزیولوژیکی کرم های پهن موجب تغییر در ریخت شناسی این جانداران شد

دستکاری مدارهای فیزیولوژیکی کرم های پهن موجب تغییر در ریخت شناسی این جانداران شد

زیست شناسانی که روی پروژه تحقیقاتی جدیدی در دانشگاه تافتز ماساچوست کار می کنند با موفقیت اقدام به انجام دستکاری روی گونه خاصی از کرم های پهن نموده اند که موجب شده تا این جانداران داری سر و مغزی به غیر از سر و مغز طبیعی خود شوند. این تحقیقِ راهگشا نه تنها شناخت ما را از آنچه که بر رشد آناتومی بدن حاکم است افزایش می دهد بلکه با کسب اطلاعات جدید می توان کاربردهای بالقوه ای نظیر شناخت نقایص تولد و حتی درمان آنها را متصور شد.

مطالعه متن کامل
درمان سرطان سینه با عوارض جانبی کمتر و با اثراتِ مثبت مانند روش پیشین

درمان سرطان سینه با عوارض جانبی کمتر و با اثراتِ مثبت مانند روش پیشین

هیچ‌گونه افزایشی در عودِ سرطان یا تفاوتی در نتایج مرتبط با زیبایی در زنان مبتلا به سرطان سینه که بعد از جراحی برای حذف تومور (جراحیِ توده‌بردای)، به مدت یک هفته تحت پرتودرمانیِ بخشی از سینه قرار گرفتند در مقایسه با زنانی که به مدت 6 هفته پس از جراحی، تحتِ پرتودرمانیِ کامل قرار گرفتند، مشاهده نشد. این پژوهش، یکی از بزرگترین مطالعاتی است که تا کنون در زمینه پرتودرمانیِ جزئی سینه انجام شده است.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن شما به شکل خطرناکی کاهش پیدا می‌کند. این کاهش دما بشدت خطرناک است. در ادامه برخی عوامل این خطر را توضیح می دهیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل