کوی دانش - kooy

هشداری که از سوی ترکیب دوپامین داده می شود، نشانه ای از وجود اختلالی موسوم به اوتیسم است

هشداری که از سوی ترکیب دوپامین داده می شود، نشانه ای از وجود اختلالی موسوم به اوتیسم است
12 بهمن
09:00 1393
تغییرات ژنتیکی که به تازگی کشف شده اند و به اختلال اوتیسم (ASD) مربوط هستند، عملکرد ناقل دوپامین را مختل می کنند و این موضوع را مطرح می سازند که هشدار داده شده از سوی دوپامین در ایجاد این شرایط رو به رشد مشارکت دارد. این موضوع توسط تیم پژوهشی دانشگاه واندربیلت واقع در ایالت تنسی در آمریکا، انجام شده است.

توضیحات:

- اوتیسم: اوتیسم یک حالت روحی است که از ابتدای کودکی در فرد به وجود می آید و مشخصه آن، دشواری در ارتباط با سایرین و سختی برقراری ارتباط با آنها می باشد و دیگر آنکه شخص در به کار بردن زبان و استفاده از مفاهیم انتزاعی مشکل دارد.

- دوپامین: دوپامین ترکیبی است که در بدن وجود دارد و به عنوان یک neurotransmitter یا انتقال دهنده عصبی (ماده ای شیمیایی که پیام ها را بین سلول های عصبی و یا از سلول های عصبی به ماهیچه ها منتقل می کند) و نیز به عنوان یک ماده "پیشاهنگ" برای سایر مواد از جمله ماده اپینفرین عمل می کند.

 

دو تغییر ژنتیکی متفاوت ارثی در دو گروه متفاوت از کودکان مبتلا به ASD وجود دارد که منجر به ایجاد همان تغییرات در عملکرد عصبی و رفتار می شود. این خبر توسط یک نشریه پزشکی بنام EBioMedicine گزارش داده شده است، نشریه ای آنلاین که قابلیت ترجمه به زبان های گوناگون را دارد.

استاد فیزیولوژی و بیوفیزیک روانپزشکی، دکتر Aurelio Galli می گوید: "این نخستین گزارش در باره دو تغییر مرتبط با ASD است که همان تغییرات عصبی و رفتاری را در مدل Drosophila (مگس میوه) تولید می کند."

وی می افزاید: "به تازگی پژوهشگران دانشگاه واندربیلت یک مدل موش را برای تأیید این یافته ها ساخته اند و با مؤسسات biopharmaceutical کار می کنند (biopharmaceutical یک ماکرومولکول بیولوژیکی یا یک جزء سلولی از قبیل فرآورده های خونی می باشد که به عنوان دارو به کار می رود) تا درمان های مؤثرتری را برای ASD به وجود آورند که با این کار به طور خاص، ناقل دوپامین را هدف گیری می کنند."

"ما به دنبال یک شبکه مولکولی هستیم که انتقال عصبی را به روش های گوناگونی مختل می کند ولی این روش ها گاهی با همان مکانیسم همگرایی پیدا می کنند. ما پیش از این هرگز چنین حالتی را ندیده بودیم."

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که در رفتارهای جایزه دار دخیل است، رفتارهایی از قبیل اشتها، اعتیاد و واکنش های دو سویه اجتماعی.

معمولا ناقل دوپامین، دوپامین اضافی را از شکاف بین دو عصب (synapse) "جارو" می کند. آمفتامین به گونه ای متناقض، رفتارهای بیش فعالی را در کودکان که اختلال ASD دارند، کاهش می دهد. این عمل با وادار کردن ناقل به کار کردن وارونه انجام می شود و به این گونه، تأمین دوپامین را در synapse افزایش می دهد.

پژوهشگران با همکاری با James Sutcliffe که استاد فیزیولوژی مولکولی و بیوفیزیک و روانپزشکی است، یک سری تغییرات ارثی و نیز سینتاکسین 1 (STX1) را در ژن ناقل دوپامین شناسایی کرده اند، STX1 پروتئینی است که ناقل یاد شده را در دو گروه از کودکان مبتلا به ASD تنظیم می کند.

 

تقلید از پروتئین های مولکولی در هر یک از دو جهش مدل مگس میوه که سبب می شود نقل و انتقال آمفتامین تحریک شده مختل شود، کاهش واکنش رفتاری نسبت به داروی آمفتامین را ثابت می کند. این سخنان را Galli گفته است که تیم او در سال 2013 نخستین مدل از یک حالت خود به خودی را گزارش داد که ناشی از جهشی در ناقل دوپامین و مرتبط با اختلال های عصبی بود.

"مدل نقل و انتقال، مدل خوبی برای رفتارهای جایزه دار می باشد، چون شما ناگزیر هستید که برای گرفتن غذا و یا هر کار دیگری که دوست دارید انجام دهید، از جای خودتان حرکت کنید."

"ما توجه کردن به عملکرد ناقل دوپامین را به روشی کاملا متفاوت آغاز کردیم. این را می فهمیم که از نظر مولکولی چه حالتی در حال رخ دادن در سیستمی است که دوپامین را به عنوان ناقل عصبی به کار می برد و نیز می دانیم که چگونه آن را هدف بگیریم."

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
شبکه بزرگ ماهواره ای سامسونگ  می تواند دسترسی به اینترنت پرسرعت را در سرتاسر جهان فراهم کند

شبکه بزرگ ماهواره ای سامسونگ می تواند دسترسی به اینترنت پرسرعت را در سرتاسر جهان فراهم کند

سامسونگ قصد مستقر کردنِ ناوگانی از ماهواره ها را دارد تا بدین ترتیب اینترنت پرسرعت در اختیار حدود 5 میلیارد نفر از ساکنان کره زمین قرار بگیرد.

مطالعه متن کامل
کشف شهر گمشده مایاها

کشف شهر گمشده مایاها

دانش آموز 15 ساله ای از کبک ظاهرا کشف غیر قابل تصوری را انجام داده است. ویلیام گادوری فرضیه ای را در نظر گرفت مبنی بر اینکه مایاها شهرهای خود را بر اساس صورت های فلکی شان می ساخته و شهرها را در امتداد ستاره ها قرار می دادند. وی به هنگام قیاس کردن مکان شهرهای شناخته شده مایاها با نقشه ای از ستارگان، نکته جالبی را دریافت مبنی بر اینکه اگر فرضیه وی درست باشد، یکی از شهرهای گم شده، کشف شده است.

مطالعه متن کامل
القا هیدروژن به سم مار، باعث توقف سریع خونریزی فقط در 6 ثانیه می شود.

القا هیدروژن به سم مار، باعث توقف سریع خونریزی فقط در 6 ثانیه می شود.

از میدان جنگ گرفته تا کار در یک تئاتر، خونریزی های شدید که قابل کنترل نیستند، می توانند بسیار خطرساز شوند. با اینکه داروهای ضد خونریزی، از وخامت اوضاع تا حدی جلوگیری می کنند. اما با داروهای ضد انعقاد خون تفاوت دارند. و باعث رقیق شدن خون می شوند. اکنون دانشمندان موفق به کشف داروئی شدند، که با «القا هیدروژن» و سم مار جذب زخم شده و خونریزی را در چند ثانیه، قطع می کنند.

مطالعه متن کامل
فناوری تیری دی سل اکسپلورر (3D Cell Explorer) هولوگرام های 3 بعدی از سلول های زنده را در آینده نزدیک تولید خواهد کرد

فناوری تیری دی سل اکسپلورر (3D Cell Explorer) هولوگرام های 3 بعدی از سلول های زنده را در آینده نزدیک تولید خواهد کرد

شرکت سوییسی نانولایو (Nanolive)، فناوری تیری دی سل اکسپلورر را ابداع کرده است، فناوری جدیدی که هولوگرام های 3 بعدی با جزئیات زنده از سلول های زنده را در مقیاس نانومتری خلق می کند. میکروسکوپ جدید که از طریق ترکیب تصویربرداری 3 بعدی با رنگ زنی دیجیتال ساخته شده است، ابزاری بی همتا در اختیار محققان و بیمارستان ها قرار می دهد تا سلول های زنده را به روشی غیرتهاجمی و تقریبا به صورت زنده مورد بررسی قرار بدهند، به این ترتیب، روزنه های جدیدی از تحقیق در حوزه زیست شناسی گشوده می شود.

مطالعه متن کامل
 چگونه حالت خوانشگر (Reader Mode)  کروم را برای ویندوز فعال کنیم

چگونه حالت خوانشگر (Reader Mode) کروم را برای ویندوز فعال کنیم

آیا دوست دارید آگهی و عناصر مزاحم را از وب سایت هایی که می خواهید مطالعه کنید حذف نمایید؟ بالاخره Reader Mode برای نسخه ویندوز (بر روی گوگل کروم) عرضه شد. این ویژگی جدید، صرفا آن عناصری از صفحه را نشان می دهد که در بدنه متن اصلی جای داشته باشند، بنابراین می توانید روی متن و تصاویر مربوط تمرکز کنید.

مطالعه متن کامل