کوی دانش - kooy

به این می‌گویند استفاده مناسب از مغز: مغز متابولیسم چربی را تنظیم کرده و بالقوه باعث جلوگیری از بیماری می‌شود.

به این می‌گویند استفاده مناسب از مغز: مغز متابولیسم چربی را تنظیم کرده و بالقوه باعث جلوگیری از بیماری می‌شود.
11 بهمن
16:30 1393
آترواسکلروز (یا همان سخت شدن و باریک شدن عروق) ممکن است به واسطه انباشت چربی ایجاد گردد که خود باعث رسوب پلاک می‌شود و همین یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. حالا یکی از محققان ارتباط بین چگونگی تنظیم متابولیسم چربی و جلوگیری بالقوه از رشد این عامل بیماری‌زا را در افراد مبتلا به چاقی و دیابت نشان داده است.

با کشف توانایی مغز و کمک رسانی به مقاومت در برابر سخت شدن رگها، راه‌های حفظ سلامت قلب متعددتر شده است.

آترواسکلروز (یا همان سخت شدن و باریک شدن عروق) ممکن است به واسطه انباشت چربی به وجود آید که خود این امر باعث رسوب پلاک می‌شود و یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. جسیکا یو، یک محقق تازه‌استخدام شده در گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، ارتباط بین چگونگی تنظیم متابولیسم چربی توسط مغز و جلوگیری بالقوه از رشد این عامل خطرزا را در افراد چاق و مبتلا به دیابت نشان داده است. یافته‌های او در نسخه ماه جاری مجله ارتباطات طبیعت منتشر شده است واختصاص به تشریح چگونگی استفاده مغز از اسیدهای چربی دارد که وظیفه ایجاد بلوک مولکول‌های چربی را به عهده دارند تا کبد را تحریک به کاهش تولید چربی کنند.

یو می‌گوید: «می دانیم دیس لیپیدمی و یا مقدار غیرطبیعی چربی در جریان خون برای سلامتی خطرناک است. آن هم به این دلیل که منجر به چاقی، اختلالات مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع2، و تصلب شرایین می‌شود و اگر بتوان راه‌هایی برای کاهش چربی در جریان خون پیدا کرد، این امر به کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی‌عروقی حاصل از آترواسکلروز کمک می‌کند.»

یو در مؤسسه تحقیقات عمومی تورنتو تحت نظر تونی لام آموزش دیده است و به همین خاطر هم موفق به دریافت بورس تحصیلی از مؤسسه تحقیقات بهداشتی کانادا (CIHR) و انجمن دیابت کانادا شده است. وی با کمک همکاران خود در تورنتو و پیتر لایت، استاد فارماکولوژی در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، روی موضوع چگونگی اثرگذاری تزریق اسید اولئیک (اسید چرب اشباع شده‌ای که به طور طبیعی تولید می‌شود) بر روی مغز و ارسال سیگنال از هیپوتالاموس به کبد جهت کاهش ترشح چربی تحقیق می‌کند. به گفته یو، اسید اولئیک «غنی از ‌تری‌گلیسرید و لیپوپروتئین بسیار کم‌تراکم است.» لایت، همکار نویسنده مقاله در ژورنال ارتباطات طبیعت و مدیر مؤسسه دیابت آلبرتاست (ADI) که یو نیز قصد عضویت در آن را دارد.

یو ادامه می‌دهد: «این مجموعه چربی از نوع لیپوپروتئین است و زمانی که سطحش در خون بالا می‌رود خطرناک می‌شود. زیرا احتمال ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می‌دهد».

البته نقص تحریک یادشده این است که در مورد بیماران مبتلا به چاقی که سطح چربی خونشان معمولاً بالاست جواب نمی‌دهد. «در مدلی از چاقی که به واسطه رژیم غذایی در نمونه ایجاد شد و می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین و پیش‌دیابت شود، دیگر اسید اولئیک کبد را به کاهش چربی تحریک نمی‌کند». اما یافته‌های یو نحوه رد کردن این سیگنال کاذب را نشان می‌دهد که استفاده از سایر روش‌های بالقوه را برای تحریک همین کارکرد در بیماران چاق ممکن می‌سازد.

به گفته یو نتایج این مطالعه می‌تواند تأثیر بالقوه‌ای بر چگونگی درمان تأثیر چاقی و دیابت داشته باشد. وی قصد دارد کانون مطالعات آینده‌اش را نیز روی همین موضوع بگذارد.

به گفته وی گام‌های بعدی مطالعه نحوه کارکرد مغز در زمینه پی بردن به ترکیبات دیگر، نه تنها برای تنظیم ترشح چربی توسط کبد، که همچنین تولید گلوکز کبدی است که یکی از عوامل اثرگذار و قابل توجه در زمینه ابتلا به دیابت است. یو به عنوان عضوی از گروه زیست‌شناسی مولکولی و سلولی لیپیدها و با داشتن تجربه در زمینه ADI، از بابت محیط تحقیقاتی جدیدش در دانشگاه آلبرتا کاملا خشنود است.

وی در توصیف تحقیقات علوم اعصاب در زمینه بیماری متابولیک می‌گوید: «این یک میدان بزرگ و در حال ظهوراست. در حالی که از نظر آزادسازی قند و چربی توجه زیادی به اندام‌های فرعی می‌شود این کشف که مغز عضوی دارای نقش عمده در کنترل سلامت ماست، طی یک دهه و نیم گذشته سابقه نداشته و بسیار هیجان‌انگیز است.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دانشمندان مدارهای مغزی دخیل در میل به خوردن غذا را کشف کردند

دانشمندان مدارهای مغزی دخیل در میل به خوردن غذا را کشف کردند

محققان به هنگام مطالعه موش ها دریافتند فعال سازی گیرنده های عصبی طراح می تواند منتهی به سرکوب ولع به مصرف غذا در منطقه ای از مغز شود که در تحریک بوجود آمدن این ولع دخیل است. این مطالعه اولین تحقیق از نوع خود است که به صورت نظام مند نشان می دهد چگونه گیرنده های مغزیِ طراح و داروهای طراح با همکاری هم نحوه تحریک میل به غذا توسط نشانه های غذایی را تغییر می دهند.

مطالعه متن کامل
JDS architects  چشم انداز متمایز ترکمنستان را در قالب پارک آواز آقای این کشور متبلور می سازد

JDS architects چشم انداز متمایز ترکمنستان را در قالب پارک آواز آقای این کشور متبلور می سازد

Julian de smedt architects به هدف جذب توریست به کشور ترکمنستان اقدام به طراحی "پارک آواز آقای" جدید در این کشور نموده است. پارک یادشده که در ساحل آوازا در این کشور واقع شده و پهلو به پهلوی دریای خزر قرار داد، طرح مدوری 90 هزار مترمربعی است که مجموعه ای از تسهیلات از جمله پارک آبی، مرکز خرید، استراحتگاه هتل و باشگاه قایق را داراست.

مطالعه متن کامل
معرفی اجمالیِ Lumia 640 مایکروسافت

معرفی اجمالیِ Lumia 640 مایکروسافت

موبایل‌های نوکیا طی این چند سال گذشته، تغییر زیادی کرده‌اند. بعد از کاهش فروشِ دستگاه‌های گوشیِ سیمبیان (Symbian)، این شرکت تصمیم‌ گرفت تا در همه گوشی‌ها از پلت‌فرمِ ویندوزفون متعلق به مایکروسافت استفاده کند. در مدت زمان کوتاهی، نوکیا به فروشنده‌ی تراز اولِ گوشی‌های هوشمند ویندوزفون در جهان تبدیل شد. با این وجود، حرکت به سمت ویندوزفون هم نتوانست شرکت را دوباره احیاء کند. در اینجا روی بررسی Lumia 640 مایکروسافت تمرکز می‌کنیم. این گوشی در فوریه، همزمان با Lumia 640 XL در MWC عرضه شده است. Lumia 640 یکی از اولین دستگاه‌های Lumia است که با نام تجاری مایکروسافت عرضه شده است.

مطالعه متن کامل
دوچرخه‌سواری با طعم تکنولوژی، BikeHUD Adventure یک ابزار پوشیدنی با صفحه نمایش شفاف و دوربینهای عقب و جلو با کیفیت HD

دوچرخه‌سواری با طعم تکنولوژی، BikeHUD Adventure یک ابزار پوشیدنی با صفحه نمایش شفاف و دوربینهای عقب و جلو با کیفیت HD

شاید شما پیش از این با تکنولوژی صفحه های نمایش BikeHUD که مخصوص موتورسواران و از نوع heads-up بود، چیزهایی شنیده باشید (در صفحه نمایش heads-up، شخص بدون نیاز به تغییر مسیر دید و یا زوایه سر خود، صفحه نمایش را در جلوی چشمان خود می بیند). متأسفانه، عینکی یک چشمی که داخل کلاه ایمنی قرار داشت و سیم‌کشی‌های پیچیده و درهم‌وبرهم بین HUD و اجزای آن که بر روی موتورسیکلت یا دوچرخه نصب می‌شدند، از عیوب قابل توجه این تکنولوژی محسوب می شدند. اما BikeHUD به روند توسعه و بهبود خود ادامه داده است و به همین دلیل در مدل جدید آن یعنی BikeHUD Adventure خبری از این سیم‌کشی‌ها و... نیست. صفحه نمایش نازک و شفاف که با برقراری ارتباط بی‌سیم با یک گوشی هوشمند و مستقل از باتری کار می کند و می‌تواند با استفاده از دیگر تجهیزات جانبی خود، کاربری‌های بیشتر و فوق‌العاده ای نظیر دید همزمان و زنده از عقب یا ضبط ویدئویی تصاویر از زاویه عقب و جلو دوچرخه ارائه دهد.

مطالعه متن کامل
ایمپلنت مغزی جدید و قدرت حرکت انگشتان

ایمپلنت مغزی جدید و قدرت حرکت انگشتان

ایان بورخارت، که طی تصادفی فلج شده بود، می تواند به لطف ابزاری برای رمزگشایی از سیگنال ها در مغز خود و ارسال این سیگنال ها به صورت فرمان به ماهیچه های ساعد وی، از دست خود استفاده کند. ابزار مزبور در مغز این فرد کار گذاشته شده است و به آستینی پوشیده از الکترود متصل است که این فرد آنرا روی ساعد خود نصب می کند. با کمک همین ابزار ایان می تواند کارهای روزانه خود را به کمک دست خود انجام بدهد، به عنوان مثال کارهایی مثل ریختن آب در لیوان، کشیدن کارت اعتباری و حتی بازی کردن "قهرمان گیتار." بورخارت در سن 19 سالگی به خاطر برخورد با موجی کم عمق در ساحل و بستر شنی دریا با آسیب شدید در نخاع خود مواجه شد. به دلیل مکان رخ دادن جراحت در بدن وی، بورخارت توانایی استفاده از پاها و ساعد خود را از دست داد.

مطالعه متن کامل