کوی دانش - kooy

به این می‌گویند استفاده مناسب از مغز: مغز متابولیسم چربی را تنظیم کرده و بالقوه باعث جلوگیری از بیماری می‌شود.

به این می‌گویند استفاده مناسب از مغز: مغز متابولیسم چربی را تنظیم کرده و بالقوه باعث جلوگیری از بیماری می‌شود.
11 بهمن
16:30 1393
آترواسکلروز (یا همان سخت شدن و باریک شدن عروق) ممکن است به واسطه انباشت چربی ایجاد گردد که خود باعث رسوب پلاک می‌شود و همین یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. حالا یکی از محققان ارتباط بین چگونگی تنظیم متابولیسم چربی و جلوگیری بالقوه از رشد این عامل بیماری‌زا را در افراد مبتلا به چاقی و دیابت نشان داده است.

با کشف توانایی مغز و کمک رسانی به مقاومت در برابر سخت شدن رگها، راه‌های حفظ سلامت قلب متعددتر شده است.

آترواسکلروز (یا همان سخت شدن و باریک شدن عروق) ممکن است به واسطه انباشت چربی به وجود آید که خود این امر باعث رسوب پلاک می‌شود و یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. جسیکا یو، یک محقق تازه‌استخدام شده در گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، ارتباط بین چگونگی تنظیم متابولیسم چربی توسط مغز و جلوگیری بالقوه از رشد این عامل خطرزا را در افراد چاق و مبتلا به دیابت نشان داده است. یافته‌های او در نسخه ماه جاری مجله ارتباطات طبیعت منتشر شده است واختصاص به تشریح چگونگی استفاده مغز از اسیدهای چربی دارد که وظیفه ایجاد بلوک مولکول‌های چربی را به عهده دارند تا کبد را تحریک به کاهش تولید چربی کنند.

یو می‌گوید: «می دانیم دیس لیپیدمی و یا مقدار غیرطبیعی چربی در جریان خون برای سلامتی خطرناک است. آن هم به این دلیل که منجر به چاقی، اختلالات مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع2، و تصلب شرایین می‌شود و اگر بتوان راه‌هایی برای کاهش چربی در جریان خون پیدا کرد، این امر به کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی‌عروقی حاصل از آترواسکلروز کمک می‌کند.»

یو در مؤسسه تحقیقات عمومی تورنتو تحت نظر تونی لام آموزش دیده است و به همین خاطر هم موفق به دریافت بورس تحصیلی از مؤسسه تحقیقات بهداشتی کانادا (CIHR) و انجمن دیابت کانادا شده است. وی با کمک همکاران خود در تورنتو و پیتر لایت، استاد فارماکولوژی در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، روی موضوع چگونگی اثرگذاری تزریق اسید اولئیک (اسید چرب اشباع شده‌ای که به طور طبیعی تولید می‌شود) بر روی مغز و ارسال سیگنال از هیپوتالاموس به کبد جهت کاهش ترشح چربی تحقیق می‌کند. به گفته یو، اسید اولئیک «غنی از ‌تری‌گلیسرید و لیپوپروتئین بسیار کم‌تراکم است.» لایت، همکار نویسنده مقاله در ژورنال ارتباطات طبیعت و مدیر مؤسسه دیابت آلبرتاست (ADI) که یو نیز قصد عضویت در آن را دارد.

یو ادامه می‌دهد: «این مجموعه چربی از نوع لیپوپروتئین است و زمانی که سطحش در خون بالا می‌رود خطرناک می‌شود. زیرا احتمال ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می‌دهد».

البته نقص تحریک یادشده این است که در مورد بیماران مبتلا به چاقی که سطح چربی خونشان معمولاً بالاست جواب نمی‌دهد. «در مدلی از چاقی که به واسطه رژیم غذایی در نمونه ایجاد شد و می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین و پیش‌دیابت شود، دیگر اسید اولئیک کبد را به کاهش چربی تحریک نمی‌کند». اما یافته‌های یو نحوه رد کردن این سیگنال کاذب را نشان می‌دهد که استفاده از سایر روش‌های بالقوه را برای تحریک همین کارکرد در بیماران چاق ممکن می‌سازد.

به گفته یو نتایج این مطالعه می‌تواند تأثیر بالقوه‌ای بر چگونگی درمان تأثیر چاقی و دیابت داشته باشد. وی قصد دارد کانون مطالعات آینده‌اش را نیز روی همین موضوع بگذارد.

به گفته وی گام‌های بعدی مطالعه نحوه کارکرد مغز در زمینه پی بردن به ترکیبات دیگر، نه تنها برای تنظیم ترشح چربی توسط کبد، که همچنین تولید گلوکز کبدی است که یکی از عوامل اثرگذار و قابل توجه در زمینه ابتلا به دیابت است. یو به عنوان عضوی از گروه زیست‌شناسی مولکولی و سلولی لیپیدها و با داشتن تجربه در زمینه ADI، از بابت محیط تحقیقاتی جدیدش در دانشگاه آلبرتا کاملا خشنود است.

وی در توصیف تحقیقات علوم اعصاب در زمینه بیماری متابولیک می‌گوید: «این یک میدان بزرگ و در حال ظهوراست. در حالی که از نظر آزادسازی قند و چربی توجه زیادی به اندام‌های فرعی می‌شود این کشف که مغز عضوی دارای نقش عمده در کنترل سلامت ماست، طی یک دهه و نیم گذشته سابقه نداشته و بسیار هیجان‌انگیز است.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دستگاهی برای ثبت چند روزه ی نوار قلب بیماران که به صورت خودکار مرطوب باقی می ماند

دستگاهی برای ثبت چند روزه ی نوار قلب بیماران که به صورت خودکار مرطوب باقی می ماند

برای هدایت سیگنال های الکتریکی از سطح پوست، الکترودهای دستگاه سنجش ضربان قلب باید کمی مرطوب شوند. به همین دلیل است که ابتدا از ژلی برای مرطوب کردن پوست بیمار استفاده می شود. متأسفانه این ژل طی 24 ساعت خشک می شود. با این حال امروزه دانشمندان موسسه تحقیقاتی Empa دانشگاه سوئیس راه حلی برای این مشکل یافته اند. نواری که روی قفسه سینه بیمار برای نظارت بر ضربان قلب او بسته می شود و به طور مداوم خود را مرطوب نگه می دارد. در مواقعی که نیاز است نوار قلب یا همان الکتروکاردیوگرام ها (ECGs) به مدت چند روز ثبت و ضبط شوند، این نوار بسیار کارآمد خواهد بود.

مطالعه متن کامل
 گوگل، ارث پرو (Earth Pro)را بصورت مجانی در اختیار مسافران دنیای مجازی قرار می دهد

گوگل، ارث پرو (Earth Pro)را بصورت مجانی در اختیار مسافران دنیای مجازی قرار می دهد

مطمئنا گوگل ارث برای استفاده های روزانه و سفرهای دور دنیای معمولی که انجام می دهیم مناسب است، حال نسخه Pro آن نیز به همراه یک سری ویژگی های جلب توجه عرضه خواهد شد که بهترین آنها، مجانی بودن این سرویس است.

مطالعه متن کامل
از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

همه ما شایعاتی درباره پیوند عضو قطع شده افراد معلول توسط چاپگر سه بعدی و یا چاپ اعضای مصنوعی شنیده ایم . اما اگر آنها از بافت سلولی زنده انسان به جای استفاده از اعضای مصنوعی چاپ شوند چه ؟ اگرچه عجیب به نظر می رسد اما با کوی دانش همراه باشید تا ببینیم علم فناوری چه پاسخی برای این سوال دارد..

مطالعه متن کامل
 وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری

وجود ارتباط مستقیم بین مقاومت نسبت به انسولین در مغز با اختلالات رفتاری

افراد مبتلا به دیابت به نسبت افرادی که به دیگر بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و به میزان مشابه‌ای مراقبت و درمان نیاز دارند، بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند. بعد از اصلاح ژنتیکی موش‌ها و مقاوم کردن مغز آنها به انسولین، پژوهشگران در ابتدا دریافتند که رفتار‌های به نمایش گذاشته شده توسط حیوانات نشان‌دهنده افسردگی و اضطراب است، همچنین بعد از آن مکانیسمی را پیاده کردند که سطوح دوپامین را کاهش می‌دهد. دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی در بخشی از مغز است که با بروز چنین شرایطی ارتباط دارد.

مطالعه متن کامل
Vivo  ماه آینده رسما از تلفن 4.75 میلی متری خود به نام X5 Max (ظریف ترین تلفن هوشمند جهان) پرده برداری خواهد نمود

Vivo ماه آینده رسما از تلفن 4.75 میلی متری خود به نام X5 Max (ظریف ترین تلفن هوشمند جهان) پرده برداری خواهد نمود

گوشی جدیدی که تنها 4.75 میلی متر ضخامت دارد و به اندازه یک تارمو نازک تر از Oppo R5 4.85 میلی متری می باشد که هم اکنون به عنوان ظریف ترین تلفن جهان شناخته می شود. Vivo به صورت رسمی وجود Vivo X5 Max را تایید کرده است و تصویر تیزری از این تلفن نیز منتشر شده است تا همگان بدانند که تلفن یادشده در آینده نزدیک رسما معرفی خواهد شد که زمان آن ظاهرا و طبق شایعات جدید ماه دسامبر خواهد بود.

مطالعه متن کامل