کوی دانش - kooy

سوشی‌خوری نوزومی، طرحی توسط ماسکسپاسیو که همانند خیابانی ژاپنی طراحی شده است.

سوشی‌خوری نوزومی، طرحی توسط ماسکسپاسیو که همانند خیابانی ژاپنی طراحی شده است.
09 بهمن
22:23 1393
عکس از استودیوی عکس کولیتی تمامی تصاویر توسط ماسکسپاسیو در اختیار قرار گرفته است. گروه مشاوران خلاق ماسکسپاسیو از اسپانیا، طراحی سوشی‌خوری نوزومی را در بارسلونای این کشور به عهده داشته اند. براساس این پروژه، شرکت مذکور مسئول برندسازی و طراحی داخلی رستورانی متعلق به خوزه میگوئل اررا و نویا مورل، دو کارآفرین مشتاق و متخصص در امر سوشی سنتی اصیل ژاپنی بوده است.

نمای سردر

 

کار طراحی این پروژه از ژانویه 2014 آغاز شد و این آژانس اسپانیایی مأموریت یافت فرهنگ ژاپنی را دقیق‌تر مطالعه کند و هویت این فرهنگ را در این مجال مختصر هر چه بهتر ارائه دهد. نام «نوزومی» توسط مؤسسان پروژه و به این علت انتخاب شده است که همزمان هم به معنی «قطار سریع‌السیر ژاپنی » بوده و هم معنای «آرزوی برآورده شده» می‌دهد. دو مفهومی که بنا به نظر خوزه میگوئل و نوریا، دوگانگی جاری در کل پروژه، یعنی «عصر قدیم سرشار از عاطفه» و «دوران مدرن مبتنی بر عقل‌مداری» را به خوبی تجسم می‌دهد. بنا به گفته استودیوی اسپانیایی «به عنوان مثال، این دوگانگی در زمینه برند رستوران به شکلی پیاده‌سازی شده است که از یک طرف عصر مدرن مبتنی بر عقل‌مداری را در قالب چاپ غربی نشان می‌دهد و از سوی دیگر هیراگانا (دست خط ژاپنی) هم که حال و هوای عصر قدیم سرشار از عاطفه را تداعی می‌کند در لوگو به کار رفته است.

نمای ورودی

 

اگر فضای داخلی 233 مترمربعی را در نظر بگیریم، باید گفت با توجه به این حجم فضا، تأکید بر چیدمان عناصر، بسیار زیاد بوده است. در بیشتر سازه‌های این رستوران همانند دیوارها، سقف و کف، از بتن و چدن استفاده شده است. در مقابل، از هنر نجاری هم در ساخت داخل بنا استفاده شده و رنگ نهایی با دست زده شده است و گرمای چوب جنگلی را به انسان منتقل می‌کند.

نمایی از استراحتگاه روستایی

 

بعد از وارد شدن به رستوران نوزومی تازه می‌بینید چوب و بتن چگونه توجه مهمان‌ها را به خود جلب می‌کند. بعد از عبور از درب رستوران، مکعبی مشاهده می‌شود که دو راهرو از آن به سوی استراحتگاه مرکزی امتداد می‌یابد و هم شامل عناصر تزئینی بوده و هم سرویس‌های بهداشتی و هم انبار در آنجا قرار دارد. به این ترتیب مسیر رفت‌وآمد ممتد و روانی به وجود آمده است. از دیدگاه زیبایی‌شناختی، رسوران نوزومی همانند خیابان رستوران‌های ژاپنی به نظر می‌رسد که با استفاده از ماژول‌های مختلف بازار، عطاری، درب و پنجره‌های سنتی بازآفرینی شده است. در مقابل، سقف رستوران، خود، بازتابی از جزئیات معماری و روش‌های ساخت‌وساز ژاپنی است.

استراحتگاه، نما از محل بارِ سوشی

 

انا میلنا هرناندز پالاسیوس می‌گوید: «در این پروژه، به منظور خلق استعاره‌ای از خیابان‌های ژاپن، عکس‌های مربوط به خیابان‌های اصیل ژاپن را مطالعه کرده‌ایم. طی زمان اجرای پروژه نیز بسیاری از افراد با دیدنش آن را مشابه خیابان‌های کیوتو می‌دانستند. به این خاطر که بیشتر خانه‌های سنتی ژاپنی در این شهر همچنان به حالت قدیمی خود حفظ شده‌اند.»

جزئیات روستا

 

«در واقع هدف از ارائه بخش اول رستوران به این صورت آن است که مشتری با ورودش به این فضا، تجربه راه رفتن در میان خیابانی ژاپنی برایش تداعی شود و مسحور زیبایی و علاقه‌مند جزئیات ساخت‌وساز نجاری ژاپنی شود. سپس به ناحیه استراحت اصلی برسد که نه تنها سوشی اصیل ژاپنی عرضه خواهد شد، همزمان امکان تجربه منحصربه‌فرد نشستن زیر درخت گیلاس ژاپنی نیز برایش فراهم می‌شود. تو گویی فرد در حیاط خانه‌ای ژاپنی نشسته است. سپس هر فرد با نشستن روی صندلی خود می‌تواند فرایند سرو غذا در رستوران را مشاهده کند که دستفروشی سوشی را در ژاپن به خطر می‌آورد و می‌توان آن را به عنوان اولین دکه فست‌فود متحرک به حساب آورد. همزمان، گل‌های درخت گیلاس هم که الهام گرفته از هنر اوریگامی هستند به‌صورت طبیعی شکوفا می‌شوند».

نمای باز از استراحگاه خصوصی

 

در ناحیه اختصاصی، محیط‌های جداگانه‌ای برای راحت‌تر بودن افراد در نظر گرفته شده است، به نحوی که فرد از جریان اتفاقاتی که چند قدم آن‌طرف‌تر روی می‌دهد هم باخبر شود. افزون بر این به واسطه نورپردازی صورت گرفته، سایه‌هایی نیز ایجاد می‌شود و فضا هر چه بیشتر شبیه ژاپنی کوچک به نظر می‌رسد که هنر نجاری منحصربه‌فرد این کشور را تداعی می‌کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

این پل که توسط استودیوی چینی-اتریشیِ پندا طراحی شده، قرار است بر روی رودخانه giu چین ساخته شود. طراحی این پل که قرار است برای المپیک زمستانی 2022 آماده شود برگرفته از نماد المپیک می باشد.

مطالعه متن کامل
پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

یک مرکز پزشکی غیر عادی که برای العین، چهارمین شهر بزرگ امارات متحده عربی برنامه ریزی شده است شامل برج بزرگی است که در پوششی تغییر شکل پذیر پیچیده شده است. این پوشش عجیب کمک می کند تا نوسانات حرارتی شدید این منطقه متوازن شود. شرکت معماری Philippe Barriere Collective (PB+Co) دست به طراحی این پروژه به عنوان ترکیب مدرنی از پزشکی غربی و آلترناتیو، شیوه های حفظ محیط طبیعی و فناوری زده اند.

مطالعه متن کامل
زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

پروژه "زندگی بر لبه " شهرهای آینده را به صورت اجتماعات پراکنده ای تجسم کرده است که در دل صخره های ساحلی سراسر جهان حفر شده اند. طراحان به جای اضافه کردن زمین بیشتر به نواحی شهری موجود، برای شکل دهی به زیست محیط های شهری آینده پیشنهاد استفاده از خطوط ساحلی و صخره ها را داده اند. این پروژه برنده جایزه نخست رقابت بین المللی سال گذشته d3 Housing Tomorrow شد که طی آن از طراحان دعوت شده بود تا کانسپت معماری مسکونی را مورد اکتشاف و بازنگری قرار بدهند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونالد رائل و دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تازگی از سازه ای بدیع پرده برداری کرده اند که به روش چاپ سه بعدی ساخته شده و از جنس بتن پودری می باشد. این ساختمان که در اصل یک پاویلیون پیچ و تاب دارمی باشد 2.7 متر ارتفاع در 3.6 در 3.6 متر مساحت دارد و متشکل از 840 بلوک سفارشی از جنس پلیمر بتن پورتلندی ِ فاقد اکسیدآهن می باشد. آجرهای رنگی براساس الگوهای پیچ و تاب دار ظریفی پرینت شده اند که به نور طبیعی امکان می دهد به فضای داخلی پاویلیون بتابد و ساختمان آن به هنگام روشن شدن از داخل، همانند فانوسی بدرخشد. به گفته دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا برکلی این پاویلیون "اولین و بزرگترین سازه بتنی چاپ سه بعدی پودر محور می باشد که تاکنون ساخته شده است."

مطالعه متن کامل
باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

شرکت فرانسوی برزیلی riptyque Architecture از طرح بلند پروازانه ای برای تبدیل فضای زیر یک پل Minhocão viaduct که مدت ها به حال خود رها شده به یک فضای عمومی شاداب رونمایی کرده است که پوشیده از گیاهان معلق باشد. معماران شرکت، بنحوی برنامه ریزی کرده اند تا گیاهانی را که از نظر تولید اکسیژن بهینه هستند در طولِ سه کیلومتر از بخش مرتفع بنا قرار بدهند که بدین ترتیب 20 درصد از دی اکسید کربن اتومبیل های بزرگراه تصفیه شود.

مطالعه متن کامل
توری نقره ای به عنوان گرم کننده به دور اعضای بدن عمل می‌کند.

توری نقره ای به عنوان گرم کننده به دور اعضای بدن عمل می‌کند.

اغلب به بیماران توصیه می‌شود مفاصل صدمه دیده خود را گرم نگه دارند. برای این کار معمولا از کیسه آب جوش یا کیسه قابل گرم کردن در فر مایکروویو( که سنگین است و خیلی زود سرد می‌شود) و یا پتوی برقی (که نیاز به پریز برق دارد) استفاده می‌شود. اما دانشمندان کره ای و آمریکایی توری نازکی اختراع کرده‌اند که با باتری کار می‌کند و با قرار گرفتن روی محل آسیب دیده آن را گرم نگه می‌دارد.

مطالعه متن کامل
ریزش مو و طاسی سر: عوامل ، نشانه ها و شیوه های درمانی

ریزش مو و طاسی سر: عوامل ، نشانه ها و شیوه های درمانی

معمولا ریزش مو را مختص افراد ذکور سن بالا می دانند، اما این شرایط (که علل بسیاری نیز دارد)، تقریبا هر کسی را فارغ از سن و سال مبتلا می کند. هر فرد روزانه تقریبا حدود 100 تار مو از دست می دهد که این خود بخشی از چرخه رشد طبیعی موهاست، ولی از دست دادن بیش از حد مو معمولا افراد را نگران می سازد.

مطالعه متن کامل
اعطای نسخه ای از iOS 8.0.1  به شرکا قبل از انتشاررسمی iOS 8.0  از سوی اپل

اعطای نسخه ای از iOS 8.0.1 به شرکا قبل از انتشاررسمی iOS 8.0 از سوی اپل

از آنجایی که شرکت اپل قرار است به زودی تلفن جدید خود به نام اپل آیفون 6، و به احتمال فراوان فبلت این تلفن را نیز روانه بازار سازد، می توان گفت مدت زمان زیادی تا انتشار رسمی iOS 8 هم نمانده است .

مطالعه متن کامل
نکات کاربردی در اندروید 6

نکات کاربردی در اندروید 6

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید به احتمال قوی بدین معناست که شما از کاربران اندروید 6 (مارشمالو) می باشید که جمعیتی معادل دو درصد کاربرانی اندروید را شامل می شوند. بهرحال، شما از خواندن ادامه مطلب شگفت زده خواهید شد. با کوی دانش همراه شوید تا نکاتی کاربردی از اندروید 6 را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
گوشی هوشمند جدید شرکت سونی با نمایشگر 4.6 اینچی و روزولوشن 1080 پیکسل در حال ساخت است، آیا نام این گوشی Xperia Z4 Compact خواهد بود؟

گوشی هوشمند جدید شرکت سونی با نمایشگر 4.6 اینچی و روزولوشن 1080 پیکسل در حال ساخت است، آیا نام این گوشی Xperia Z4 Compact خواهد بود؟

دستگاه معرفی نشده ی شرکت سونی با شماره مدل E5663 اخیراً در سایت های GFXBench و GeekBench معرفی شده است. به طور حتم این موضوع خبر جذابی نیست، اما مشخصات این دستگاه جدید واقعاً جالب توجه است.

مطالعه متن کامل