کوی دانش - kooy

مجموعه‌ای از میکروکاوشگرها به مشتری فرستاده می‌شوند.

مجموعه‌ای از میکروکاوشگرها به مشتری فرستاده می‌شوند.
10 بهمن
12:00 1393
مجموعه‌ای از کاوشگرهای کوچک که روی هر کدام حسگری متفاوت نصب شده است، به درون ابرهای مشتری پرتاب می‌شوند و موقع سقوط، قبل از اینکه درون اتمسفر سیاره گازی غول‌آسا بسوزند، اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. براساس نتایج به دست آمده توسط دانشمندان علوم سیاره‌ای، کاوشگرها در حدود 15 دقیقه درون جو این سیاره باقی می‌مانند. انتقال20 مگابیت داده در طول 15 دقیقه کافی است تا دانشمندان بتوانند تصویری از بخش بزرگی از اتمسفر این سیاره تهیه کنند.

مجموعه‌ای از کاوشگرهای کوچک که روی هر کدام حسگری متفاوت نصب شده، به درون ابرهای مشتری پرتاب می‌شوند و موقع سقوط، قبل از اینکه درون اتمسفر سیاره گازی غول‌آسا بسوزند، اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. براساس نتایج به دست آمده توسط دانشمندان علوم سیاره‌ای که در مجله International Journal Space Science and Engineering چاپ شده است ، کاوشگرها در حدود 15 دقیقه درون جو این سیاره باقی می‌مانند. انتقال20 مگابیت داده در طول 15 دقیقه کافی می‌باشد تا دانشمندان بتوانند تصویری از بخش بزرگی از اتمسفر این سیاره تهیه کنند.

کاوشگرهای در حال چرخش و پرواز، اطلاعات بسیاری درباره سطح سیارات بیرونی‌تر و قمرهایی که به دور این سیارات می‌چرخند، ارائه داده‌اند. البته کاوش عمیق درون جو این سیارات به نفوذ در ابرهای متراکم نیاز دارد تا اطلاعات مفیدی به دست آید. فضاپیمایی که بیش از 300 کیلوگرم وزن دارد، بسیار آهسته سقوط می‌کند که این مسأله منجر به کاهش میزان داده‌های انتقالی می‌شود. زیرا در این فضاپیما رله باید دورتر باشد.

با کوچک‌سازی لوازم الکترونیکی، دوربین‌ها و سایر ابزار، ساخت کاوشگرهای بسیار کوچک محقق شده است. جان مورس از مرکز تحقیقات علوم زمینی و فضایی دانشگاه یورک در تورنتو و همکارانش در این دانشگاه و دانشگاه تورنتو معتقدند کاوشگرهای بسیار کوچک موقع سقوط در جو مشتری، برای مدت بیشتری بدون چتر نجات سالم می‌مانند. مورس توضیح می‌دهد: «کار ما نشان می‌دهد برای کاوشگری که به اندازه کافی کوچک است، می‌توان چتر نجات را حذف نمود و هنوز هم درون جو، زمان کافی برای جمع‌آوری داده‌های مفید را در اختیار داشت. در حالی که رله، نزدیک‌تر نگه‌داشته شده و سرعت انتقال داده‌ها بالاست.»

ماهواره‌های کوچک که کمتر از یک کیلوگرم وزن دارند و با عنوان ماهواره‌های میکرو، نانو و مکعبی شناخته می‌شوند، هم اکنون در مدار زمین برای گستره وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. محدودیت‌هایی در مورد میزان انرژی خورشیدی که چنین ماهواره‌ها ی کوچکی می‌توانند دریافت کنند، وجود دارد. مقرراتی نیز برای ممانعت از کاربرد ژنراتورهای ترموالکتریک پلوتونیومی وجود دارد. میکروماهواره‌ها همچنین به زیرساخت اصولی برای دریافت سیگنال‌های داده‌ها احتیاج دارند. گروه پیشنهاد می‌کند آغاز حضور مدارگرد JUICE متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)، در مجموعه سیستم‌های مشتری که در سال 2030 انجام می‌شود، می‌تواند مأموریت‌هایی پی‌درپی با هدف حمل میکروماهواره‌ها به سیاره را آسان کند. برنامه و طرح کلی این مأموریت، SMARA for SMAll (شناسایی اتمسفرها) نامگذاری شده است که نام خود را از میوه درخت افرا، سامارا، گرفته است.

مأموریت SMARA می‌تواند به اکتشاف جنبه‌های مختلفی از علوم سیاره‌ای کمک کند. به عنوان مثال با توجه به اینکه بیش از دوسوم جرم کلی منظومه شمسی، البته به غیر از خورشید، سیاره مشتری را تشکیل داده است، مطالعه این سیاره برای درک ماهیت سحابی خورشیدی که از آن، خورشید ما و همه سیاراتش تشکیل شده‌اند، مهم است. علاوه بر این، سیاره مشتری تحت بمباران دائم اجسام کوچک مانند سیارک‌هاست و درک جو این سیاره، درهای جدیدی برای درک ماهیت این اجسام کوچک باز می‌کند. جو سیاره حتی ممکن است اطلاعاتی در مورد سرگذشت، آثار و ترکیب منظومه شمسی ارائه دهد.

علاوه بر اینها، جو سیاره مشتری، عمیق‌ترین جو در میان جوهای سیارات منظومه شمسی است و بدین ترتیب آزمایشگاهی اعجاب‌انگیز برای درک و فهم دینامیک جریان‌ها، میکروفیزیک ابرها و انتقال تابشی تحت شرایطی بسیار متفاوت با آن چیزی ارائه می‌دهد که روی زمین و دیگر سیارات خاکی و سنگی می‌بینیم.

همچنین، مشتری نزدیک‌ترین سیاره غول‌آسای گازی است و سیارات بسیار مشابهی نیز شناخته شده‌اند که دور دیگر ستارگان می‌چرخند. مطالعه نزدیک‌ترین همسایه غول‌آسای گازی ما با جزئیات دقیق می‌تواند برای ما امکان درک غول‌های گازی ستارگان دوردست را با وضوح بیشتری فراهم کند. کاوشگر رباتیک ناسا، گالیله، که در سال 1995 به دور سیاره مشتری چرخید، دوربینی نداشت. پس مجموعه میکروکاوشگرها اولین تصاویر مشتری را با وضوح بیشتر از 15 کیلومتر در پیکسل ارائه خواهند کرد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
ARCHIEE's échelle‌   با نردبانی تغییر پذیر، با هر فضایی تطبیق پیدا می‌کند.

ARCHIEE's échelle‌ با نردبانی تغییر پذیر، با هر فضایی تطبیق پیدا می‌کند.

RCHIEE‘s ‘échelle’ در اصل به عنوان ویترینی برای نمایشگاه هوایی پاریس شناخته شد. این نمایشگاه در bourget برگزار شد.‌ به جای دور انداختن قفسه ها، که متاسفانه اغلب رخ می دهد، به یک باره به این نتیجه رسیدند که آن را برای استفاده مجدد به بوتیک مغازه داران منتقل کنند.‌ بنابراین، معیار های اصلی در طراحی و توسعه این بود که چگونه سیستمی منعطف بسازند که قابلیت نصب، اجرا، تنظیم و حمل و نقل داشته باشد.‌

مطالعه متن کامل
علایم ظاهری زبان و تشخیص نوع بیماری

علایم ظاهری زبان و تشخیص نوع بیماری

معمولا پزشکان از بیماران می خواهند تا زبان خود رابیرون بیاورند که آن را معاینه کنند زیرا زبان بیماری را فاش می کند مخصوصا اگر با عوارض دیگری مانند سرفه، تب، زردی چهره، سردرد یا مشکلات روده ای همراه باشد. معاینه زبان به پزشک در تشخیص نوع بیماری کمک می کند. دستگاه تشخیصی جدیدی توسط محققان هندی طراحی شده است که می تواند با کنار هم گذاشتن اطلاعات ورودی شامل عوارض توضیح داده شده توسط خود بیمار، به همراه بررسی دیجیتالی از تصویرِ زبانِ وی، نوع بیماری را تشخیص دهد.

مطالعه متن کامل
مبارزه با وزغ سمی مهاجم و همنوع خوار با استفاده از سم خود این وزغ

مبارزه با وزغ سمی مهاجم و همنوع خوار با استفاده از سم خود این وزغ

این وزغ ها سال 1935 توسط انسان و به منظور کمک به صنعت نیشکر وارد استرالیا شدند اما به عنوان گونه مهاجم طی دهه بعد رشد پیدا کرده و هم اکنون تعدادشان به یک میلیارد عدد می رسد و خود به مشکلی تبدیل شده اند.

مطالعه متن کامل
ماکرومولکول آی بی ام "گلوله جادویی" در نبرد برابر ویروس ها

ماکرومولکول آی بی ام "گلوله جادویی" در نبرد برابر ویروس ها

به دلیل سرعت تکثیر بالایی که ویروس ها دارند معالجه کردنشان نیز مشکل است، به نحوی که ممکن است بعد از ساخته شدن دارویی برای ویروسی خاص، دیگر آن دارو کاربرد نداشته باشد. به همین خاطر بخش تحقیقاتی آی بی ام با همکاری موسسه مهندسی زیستی و نانوفناوری (IBN) دست به طراحی ماکرومولکولی زده است که می توان ویروس ها را صرف نظر از سرعت تکثیرشان معالجه کند. محققان مارکومولکول خود را در برابر ویروس زیکا ، ابولا و تب دنگو با موفقیت تست کرده اند.

مطالعه متن کامل
فناوری های شگفت انگیزی که فعلا امکان خریدشان نیست: کامپیوتر 9 دلاری و میکروسکوپ گوشی هوشمند 5 دلاری

فناوری های شگفت انگیزی که فعلا امکان خریدشان نیست: کامپیوتر 9 دلاری و میکروسکوپ گوشی هوشمند 5 دلاری

در این مطلب قصد داریم تا تعدادی از فناوری های روز را بررسی کنیم، پس با کوی دانش همراه باشید:

مطالعه متن کامل