کوی دانش - kooy

همکاری ناسا و مایکروسافت به دانشمندان امکان کار بر روی مریخ را خواهد داد

همکاری ناسا و مایکروسافت به دانشمندان امکان کار بر روی مریخ را خواهد داد
07 بهمن
08:30 1393
ناسا و مایکروسافت برای توسعه نرم افزاری به نام OnSight همکاری میکنند، این نرم افزار فناوری جدیدی است که دانشمندان را قادر میسازد تا با استفاده از یک فناوری پوشیدنی به نام Microsoft HoloLens ، به صورت عملی روی مریخ کار کنند.

OnSight که توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا طراحی شده است، به دانشمندان ابزاری برای برنامه­ریزی ارائه می کند تا در کنار مریخ­نورد Curiosity، عملیات­های علمی را بر روی سیاره سرخ انجام دهند.

دیو لیوری، مدیر اجرایی آزمایشگاه علمی مریخ واقع در مقر ناسا در واشنگتن، می ­گوید: "OnSight برای دانشمندان مریخ­نورد Curiosity، پیاده ­روی و اکتشاف روی مریخ از دفاتر کارشان را ممکن می­سازد. "وی افزود: "این دستاورد، درک ما از مریخ و اینکه چگونه محیط مریخ در اطراف مریخ­نورد را درک می­کنیم، دستخوش تغییرات اساسی می­کند."

OnSight از اطلاعات واقعی مریخ­نورد استفاده خواهد کرد و با ایجاد یک شبیه­ سازی سه بعدی از محیط مریخ، ابزار برنامه­ریزی موجود برای ماموریت­های مریخ­ نورد را توسعه می­دهد، این محیط شبیه­ سازی شده جایی است که دانشمندان سراسر دنیا می­توانند همدیگر را ملاقات کنند. دانشمندان قادر به ارزیابی محیط کار مریخ­نورد از دیدگاه اول شخص، برنامه­ریزی برای فعالیت­های جدید و پیش­نمایش نتایج کار خود خواهند بود.

جف نوریس، مدیر پروژه OnSight JPL’s می­گوید: "ما بر این باوریم که OnSight روش­هایی را که از طریق آن­ها در سیاره مریخ دست به اکتشاف می­زنیم و سفر اکتشافی خود را با دنیا به اشتراک می­گذاریم، پیشرفته­تر می­کند."

تاکنون در عملیات­های مریخ­نورد، نیاز به دانشمندانی بوده تا تصاویر مریخ را روی صفحه کامپیوتر بررسی کنند و استنباط­هایی درمورد آنچه که می­بینند، انجام دهند. اما تصاویر، حتی نماهای سه بعدی استریو، فاقد حس طبیعی از عمق که چشم انسان برای درک روابط فضایی از آن بهره می برد، می­باشند.

سیستم OnSight از محاسبات هولوگرافیک به منظور پوشش اطلاعات بصری و انتقال داده­ها به درون میدان دید کاربر استفاده می­کند. محاسبات هولوگرافیک، نمایی از جهان فیزیکی را با تصاویر تولیدشده توسط کامپیوتر ترکیب می­کند تا ترکیبی از واقعیت و دنیای مجازی ایجاد کند.

برای مشاهده این ناحیه هولوگرافیک، اعضای گروه مریخ­نورد Curiosity، دستگاه HoloLens Microsoft را بر تن می­کنند که این پوشش آنها را با تصاویری از فضای کاری مریخ نورد می پوشاند. آنها سپس می­توانند روی سطح سنگی مریخ قدم بزنند و یا برای بررسی شکل ظاهری سنگ­ها از زوایای مختلف، به سمت پایین خم شوند. این ابزار برای دانشمندان و مهندسین، مشاهده مریخ را ممکن می­سازد و بدین ترتیب آنها به صورت طبیعی­تر با سیاره مریخ در تماسند.

نوریس می­گوید: "پیش از این، کاوشگران و کاشفان مریخ، پشت صفحه نمایشگر کامپیوتر می­نشستند. این ابزار جدید، توانایی اکتشاف محیط اطراف مریخ­نورد را مانند حالتی فراهم می­کند که زمین­شناسان در سیاره خودمان روی محیط کار می­کنند."

OnSight همچنین برای برنامه­ ریزی عملیات­های مریخ­نورد مفید خواهد بود. به عنوان مثال، دانشمندان می­توانند برای بسیاری از ابزار علمی مریخ­نورد، فعالیت­هایی را از طریق مشاهده هدف و استفاده از حرکاتی برای انتخاب دستورات منو، برنامه­ریزی کنند.

تلاش مشترک با مایکروسافت برای توسعه OnSight، از همکاری ناسا و مایکروسافت به منظور بررسی پیشرفت­هایی در تعامل انسان و ربات رشد نمود. گروه JPL که مسئولیت OnSight را بر عهده دارد، در زمینه سیستم­های کنترل ربات­ها و فضاپیماها متخصص می­باشد. این ابزار به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا محیط و فضای کاری فضاپیمای رباتیک را بهتر درک کنند، البته ممکن است این ابزار در مواجهه با مجموعه ابزارهای مرسوم آنها، چالش­های بزرگی ایجاد کند.

JPL قصد دارد سال آینده، آزمایش OnSight را در عملیات­های کاوشگر Curiosity آغاز کند. کاربردهای آینده OnSight ممکن است شامل عملیات­های مریخ­نورد Mars 2020 و سایر کاربردها برای پشتیبانی از سفر ناسا به مریخ باشد.

JPL (سازنده مریخ­نورد Curiosity) مدیریت پروژه آزمایشگاه علمی مریخ وابسته به مدیریت علمی ناسا در واشنگتن را بر عهده دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


خال های پروانه از کجا آمده است؟

خال های پروانه از کجا آمده است؟

محققان دانشگاه کورنل با دستکاری یکی دو ژن، اقدام به تغییر الگوی موجود روی بال های یک نوع پروانه نمودند. طرحی که حاصل شده اثر هنری بزرگی نیست اما نشانه مهمی است برای شناخت نحوه تکامل پروانه ها و احتمالاً شناختی از نحوه تکامل الگوهای رنگ، اشکال و سایر الگو ها در گونه های جانوری دیگر.

مطالعه متن کامل
«ساعت مغزی» به سازماندهی خاطرات می پردازد

«ساعت مغزی» به سازماندهی خاطرات می پردازد

همانطور که اعضای ارکستر نیازمند رهبری هستند که آنها را هدایت کند، نورون هایی که در مغز ما وجود دارد نیز محتاج موج های فعالیتی با زمان بندی دقیق می باشند تا بتوانند خاطرات را به مرور زمان سازماندهی نمایند و در هیپوکامپ که مرکز حافظه مغز می باشد، یک کد عصبی برای «مرتب سازی موقت» جهت ساخت نقشه ذهنی از مکانی که فرد در آن حضور داشته، جایی که الان در آن حضور دارد و جایی که قصد رفتن به آن را دارد، تولید کند. تحقیقی که به تازگی از سوی موسسه علم مغز RIKEN در ژاپن انجام شده و در نسخه 30 می Nature Neuroscience منتشر شده است، نشان می دهد که چگونه نورون هایی که نماینده فضا در ذهن موش هستند، طی زمان باقی می مانند.

مطالعه متن کامل
سوییچی برای الکترونیک های موج نوری

سوییچی برای الکترونیک های موج نوری

امکان دارد در آینده، از امواج نوری برای توسعه فناوریِ ترانزیستورها استفاده شود. امواج الکترومغناطیسِ نوری در یک میلیاردم ثانیه تقریباً یک میلیون بار نوسان می کنند، بنابراین سرعت فرکانس های پتاهرتزی دارند. در اصل دستگاه های الکترونی آینده نیز می توانند به این سرعت دست پیدا کنند و 100 هزار بار سریع تر از ابزارهایِ دیجیتالی کنونی باشند. این امر نیازمند شناخت بهتر از حرکت زیراتمی الکترون ها دارد که بواسطه یک میدان الکتریکیِ نوریِ فوق سریع رخ می دهد. هم اکنون تیمی در لابراتوار فیزیک آتوثانیه (LAP) در انستیتوی اپتیک های کوانتومی مکس پلانک (MPQ) و دانشگاه لودویگ ماکسی میلیان (LMU) و نظریه پردازانی از دانشگاه تسوکابا تکنیک های نظری و تجربی منحصر به فردی را با هم ترکیب نموده اند که دسترسی مستقیم را برای اولین بار به این حرکت فراهم کرده است.

مطالعه متن کامل
آسمان خراش هایی برای تغییر چهره بیابان های شمال آفریقا به واحاتی پر حیات

آسمان خراش هایی برای تغییر چهره بیابان های شمال آفریقا به واحاتی پر حیات

به تازگی پروپوزال طراحی جدیدی عرضه شده است که بر اساس آن، شمال آفریقا، نه تنها اثری از درگیری و بیابان زایی نخواهد داشت، بلکه با تنوع فرهنگی هم روبرو خواهد شد. اریک راندال مورسی و گالو سکانیزارس دست به کار طراحی دره غول ها شده اند که عبارت است از مجموعه ای از سازه های استوانه ای بلند و لاغر که تمام عناصر لازم برای بدل ساختن بیابان خشک به واحه ای حیات بخش را دارا هستند.

مطالعه متن کامل
مدل های جدید و خیره کننده میزهای "لاگون" یادآور زیبایی اقیانوس هستند

مدل های جدید و خیره کننده میزهای "لاگون" یادآور زیبایی اقیانوس هستند

الکساندر شالین از لا تیبل (La Table) مدت زمانی است که به کار ساخت میزهای سفارشی و منحصر به فرد اشتغال داشته است، اما جدیدترین مجموعه عرضه شده توسط وی که لاگون نام دارد واقعا خیره کننده هستند.

مطالعه متن کامل
ربات زیرآبی اولین نقشه های سه بعدی با رزولوشن بالا و مفصل را از یخ دریای آتلانتیک تهیه کرد

ربات زیرآبی اولین نقشه های سه بعدی با رزولوشن بالا و مفصل را از یخ دریای آتلانتیک تهیه کرد

رباتی به نام seaBED-DAUV ناحیه ای را زیر یخ اقیانوس جنوبگان(منجمد جنوبی) نقشه برداری می کند که سابقا غیرقابل دسترسی بود. دانشمندان قطب جنوب با ترکیب ابعاد اندازه گیری شده توسط رباتی زیرآبی و داده های موجود ماهواره ای دریافته اند که یخ قاره جنوبگان احتمالا ضخیم تر از چیزیست که پیش از این تصور می شد. نقشه های دارای رزولوشن بالای سه بعدی این ربات که اولین نمونه درنوع خودشان محسوب می شوند، بیش از500 هزار مترمربع (معادل با 5.4 میلیون فوت مربع) از مساحت نواحی ودل، بلینگ شاوسن و ویلکس لند از جنوبگان را شامل می شود. افزون بر این نقشه های حاصله، تغییر شکل هر سه ناحیه که وخیم تر از پیش بینی ها بود رانیز آشکار می سازد که از جمله نواحی تولیدکننده میانگین ضخامت یخ های قطبی (ناحیه ای از یخ که زیر آب است) می باشند. تغییر شکل یادشده بسیار بیشتر از ابعادیست که از طریق حفاری و تخمین با استفاده از کشتی ها بدست آمده بود.

مطالعه متن کامل
«شیر نخود» با صرفه جویی 93 درصدی در مصرف آب

«شیر نخود» با صرفه جویی 93 درصدی در مصرف آب

به تازگی شیری غیر لبنی به بازار عرضه شده است که کمترین میزان اثر ناخوشایند زیست محیطی را بر جای می گذارد و به علاوه از نظر کلسیمی که دارد بسیار غنی تر از شیر گاو می باشد. Ripple Foods شرکتی است که شیر گیاهی یاد شده را بر پایه نخود تولید و عرضه داشته و هدفش را آموزش به مردم در مورد سلامت و اثرات زیست محیطی شیر عنوان کرده است.

مطالعه متن کامل
چسب زخم الکترونیکی جایگزینی برای آنتی بیوتیک هاست

چسب زخم الکترونیکی جایگزینی برای آنتی بیوتیک هاست

محققان مخصوصا به این راهبرد ابداعی بسیار امیدوار هستند، زیرا می تواند جایگزینی بر استفاده از آنتی بیوتیک ها باشد استفاده از بانداژ برای جلوگیری از ورود میکروب ها به داخل زخم و بدتر کردن اوضاع سلامت فرد مجروح اهمیت زیادی دارد، اما آیا می توان کاری کرد که بانداژها نقش فعال تری ایفا کرده و شرایط را بهبود بدهند؟

مطالعه متن کامل
نانوساختارهای عاج دندان: پدیده  ای"فوق طبیعی"

نانوساختارهای عاج دندان: پدیده ای"فوق طبیعی"

عاج دندان یکی از مواد بیولوژیکی بسیار بادوام در بدن انسان است. محققان Charité -- Universitätsmedizin برلین توانستند نشان بدهند که دلیل این موضوع به نانوساختارها و مخصوصاً به تعامل بین ترکیبات ارکانیگ و غیرارگانیک آن باز می گردد. اندازه گیری هایی که در BESSYII، منبع تشعشع سینکترون هلم هولتز-زنتروم برلین انجام داده شد، حاکی از آنست که کوپلینک مکانیکی بین فیبرهای پروتئین کلاژن و نانوساختارهای معدنی باعث می شود تا عاج دندان قادر به مقاومت در برابر نیروهای فوق العاده باشد. نتایج این تحقیق به تازگی در ژورنال Chemistry of Materials منتشر شده است.

مطالعه متن کامل
هر چه در مورد گوشته زمین می دانستیم کاملا اشتباه بوده است!

هر چه در مورد گوشته زمین می دانستیم کاملا اشتباه بوده است!

تحقیقی که به تازگی توسط محققان دانشگاه کمبریج صورت گرفت نشان می دهد تئوری های سابق در مورد گوشته زمین کاملاً اشتباه بوده است. گوشته که لایه ضخیمی 3 هزار کیلومتری از صخره فشرده می باشد و بین پوسته و هسته مذاب زمین قرار دارد، ظرف 30 سال گذشته توسط زمین شناسان مورد بررسی قرار گرفته بود اما تا همین اواخر فناوری لازم برای بررسی آن به صورت دقیق وجود نداشت.

مطالعه متن کامل