کوی دانش - kooy

دانشمندان مسیر درمانی جدیدی را شناسایی کردند.

دانشمندان مسیر درمانی جدیدی را شناسایی کردند.
09 بهمن
21:48 1393
پژوهشگران، پدیده ای که در گذشته ناشناخته بود و باعث می‌شد سلول‌های عضلانیِ بیمار، خود را بخورند، شناسایی کردند. طبق گفته پژوهشگران، این مکانیسم که پیشتر شناخته نشده بود، می‌تواند اثرات گسترده‌ای بر درک و درمان بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های التهابی و دیستروفی (پلاسیدگی) عضلانی دوشن داشته باشد.

دانشمندان دانشگاه پورتسموث این پدیده ناشناخته را کشف کرده‌اند. این اکتشاف توسط دکتر کریس یانگ و گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور Darek Gorecki به عنوان بخشی از تحقیقات ادامه‌دار آنها درباره بیماری دیستروفی عضلانی دوشن انجام شده است.

در گذشته تصور می‌شد که آسیب بافتی، سبب آزادسازی مواد شیمیایی خاصی می‌شود که برای بدن مانند سیگنال خطر عمل می‌‌کند. این سیگنال "گیرنده خطر" نامیده می‌شد، نام علمی این پروتئین، P2X7 است. با این وجود، عملکرد این گیرنده، یکی از اسرار بزرگ در علم سلول باقی مانده است.

گروه پژوهشی پروفسور Gorecki بر روی سلول‌ها عضلانی دچار دیستروفی مطالعه کردند، سلول‌هایی که به علت بیماری دیستروفی عضلانی دوشن، وضعیت رو به وخامتی داشتند. در ابتدا گروه دریافتند که گیرنده‌های P2X7 در سلول‌های دچار دیستروفی می‌توانند به سیگنال خطرِ فرستاده شده از سوی بافتی که پیشتر آسیب‌دیده است، واکنش نشان دهند.

همان گروه، اکتشاف تازه‌ای داشتند که نشان می‌دهد در عضلات دچار دیستروفی، P2X7 است که باعث ایجاد تغییر می‌شود. در صورتی که تغییر توسط P2X7 ایجاد نشود، فرآیندی سلامت و متابولیک به نام autophagy (واژه یونانی به معنای خوردنِ خود) رخ می‌دهد.  

Autophagy، فرآیندِ "کنترل کیفیت" است که پروتئین‌های آسیب‌دیده یا غیرضروری را برای استفاده مجدد در سلول بازیافت می‌کند.

متاسفانه زمانی‌که P2X7 در سلول‌های دچار دیستروفی فعال شود، مکانیسم Autophagy شروع به خوردن سلول‌های سالم و پروتئین‌های ضروری می‌کند در نتیجه منجر به مرگ غیر قابل کنترل سلول‌های عضلانی‌ سالمی می‌شود که در کنار سلول‌های آسیب‌دیده هستند.

پروفسور Gorecki  امیداوار است با استفاده از داروی‌هایی که برای درمان سایر بیماری‌ها مثل ورم مفاصل استفاده می‌شود بتوان گیرنده‌های خطر را مسدود کرد و بنابراین بتوان جلوی ایجاد فرایند Autophagy معیوب را گرفت.

پروفسور Gorecki می‌گوید: "ما می‌دانیم که عملکرد غیر طبیعی ملکول P2X7 حداقل پاسخ به سلول‌های آسیب‌دیده‌ای است که در سلول‌های دیستروفی دیده می‌شوند، اما تاکنون متوقف کردنِ اثر گیرنده P2X7 در مبارزه با عضلات دچار دیستروفی تنها در نمونه‌های موش‌های آزمایشگاهی ثابت شده است.

در حال حاضر آنچه که ما به دنبال آن هستیم، مسدود کردن این گیرنده‌ها با دارو‌هایی است که به طور کلی باعث بهبود و ارتقاء فرآیند درست autophagy می‌شوند."

شیوعِ بیماری دیستروفی عضلانی دوشن در پسران 1 در هر 3500 نفر است. دیستروفی یک بیماری ارثی است و در کودکان سنین پیش از دبستان تشخیص داده می‌شود. به این علت در پسران دیده می‌شود که آنها تنها یک کپی از کروموزوم X دارند. ژن آسیب‌دیده در همین کروموزوم قرار دارد. اغلب بیماران در سن 12 سالگی قادر به راه‌رفتن نیستند و در عرض چند سال دیگر نمی‌توانند از عضلاتشان استفاده کنند، در موارد استثنایی آنها می‌توانند عضلات چشم یا انگشتان را کنترل کنند.

شواهد نشان داده‌اند که مراقبت‌های حمایتی پیشرفته سبب می‌شود تا بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن تا بزرگسالی به زندگی ادامه دهند اما هنوز درمانی وجود ندارد.  

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
4 قابلیت پنهان که به روز رسانیِ Lollipop اندروید را ارزشمند می‌کند.

4 قابلیت پنهان که به روز رسانیِ Lollipop اندروید را ارزشمند می‌کند.

آخرین نسخه اندروید، درواقع یک به روز رسانی بزرگ است. اندروید 5.0 Lollipop همانطور که تولیدات و حامل های خود را به آرامی به روز رسانی‌ می‌کند، برای به روز رسانی دستگاه های بیشترو بیشتری آماده می‌شود. در اینجا به بررسی مفصل تری درباره تعدادی از جالب ترین قابلیت ها و به روز رسانی های جدید می‌پردازیم که پنجمین نسخه اندروید را تبدیل به بهترین آنها کرده است.

مطالعه متن کامل
خفاش ها و بارورسازی درختان استوایی: بازی دو سر برد در جنگل های بارانی

خفاش ها و بارورسازی درختان استوایی: بازی دو سر برد در جنگل های بارانی

خفاش هایی که در نواحی استوایی زندگی می کنند با دفع مدفوع خود در بارورسازی درختان نقش دارند. تیمی از دانشمندان بین المللی به تازگی دریافته اند که دانه های درختان گونه های استوایی که معمولا خفاش ها در فرورفتگی هایشان لانه می کنند حاو ی موادمغذی است که در مدفوع خفاش ها یافت می شود. این مطالعه به تازگی در ژورنال علمی Biotropica به چاپ رسیده است.

مطالعه متن کامل
تولد کرگدن نادر سوماترایی

تولد کرگدن نادر سوماترایی

کرگدن سوماترایی که با نام های کرگدن مودار یا کرگدن دو شاخ آسیایی نیز شناخته شده است، یک عضو نادر از خانواده Rhinocerotidae و یکی از پنج کرگدن موجود در جهان است. این تنها گونه موجود از جنس Dicerorhinus می باشد که به خاطر شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه تقریباً در حیات وحش منقرض شده تصور می شوند. از این رو تولد یک کرگدن جدید اتفاق بسیار بزرگ و با ارزشی می باشد.

مطالعه متن کامل
AirDroid 3 یکی از بهترین ویژگی‌های iOS را برای آندروید به ارمغان می‌آورد.

AirDroid 3 یکی از بهترین ویژگی‌های iOS را برای آندروید به ارمغان می‌آورد.

این سیستم جذاب، تلفن آندرویدی‌تان را به دسکتاپ کامپیوترتان متصل می‌کند تا بتوانید از راه دور به تماس‌های تلفنی و پیام‌های متنی پاسخ دهید.

مطالعه متن کامل
آشنایی با بی همتاترین طراحی های گوشی های هوشمند

آشنایی با بی همتاترین طراحی های گوشی های هوشمند

در دهه 2000، وقتی که انقلاب گوشی های هوشمند شروع شد، تولید کننده هایی شامل نوکیا، سامسونگ، موتورولا و دیگران قادر به تجربه طراحی های دیوانه کننده ای بودند، زیرا هیچ شکل استانداردی برای گوشی ها (احتمالا چون صفحه نمایش ها بسیار کوچک بود) وجود نداشت. امروزه، بیشتر گوشی های هوشمند از اصول طراحی نسبتا مشابهی استفاده می کنند. بنابراین آن ها فقط یک مستطیل نازک هستند و کار زیادی با یک مستطیل نمی توانید انجام دهید. با این حال، هنوز برخی طراحی های گوشی های هوشمند می توانند بی همتا به نظر آیند. شما را دعوت می کنیم که به چند نمونه از آنها نظری بیاندازید. پس با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل