کوی دانش - kooy

دانشمندان مسیر درمانی جدیدی را شناسایی کردند.

دانشمندان مسیر درمانی جدیدی را شناسایی کردند.
09 بهمن
21:48 1393
پژوهشگران، پدیده ای که در گذشته ناشناخته بود و باعث می‌شد سلول‌های عضلانیِ بیمار، خود را بخورند، شناسایی کردند. طبق گفته پژوهشگران، این مکانیسم که پیشتر شناخته نشده بود، می‌تواند اثرات گسترده‌ای بر درک و درمان بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های التهابی و دیستروفی (پلاسیدگی) عضلانی دوشن داشته باشد.

دانشمندان دانشگاه پورتسموث این پدیده ناشناخته را کشف کرده‌اند. این اکتشاف توسط دکتر کریس یانگ و گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور Darek Gorecki به عنوان بخشی از تحقیقات ادامه‌دار آنها درباره بیماری دیستروفی عضلانی دوشن انجام شده است.

در گذشته تصور می‌شد که آسیب بافتی، سبب آزادسازی مواد شیمیایی خاصی می‌شود که برای بدن مانند سیگنال خطر عمل می‌‌کند. این سیگنال "گیرنده خطر" نامیده می‌شد، نام علمی این پروتئین، P2X7 است. با این وجود، عملکرد این گیرنده، یکی از اسرار بزرگ در علم سلول باقی مانده است.

گروه پژوهشی پروفسور Gorecki بر روی سلول‌ها عضلانی دچار دیستروفی مطالعه کردند، سلول‌هایی که به علت بیماری دیستروفی عضلانی دوشن، وضعیت رو به وخامتی داشتند. در ابتدا گروه دریافتند که گیرنده‌های P2X7 در سلول‌های دچار دیستروفی می‌توانند به سیگنال خطرِ فرستاده شده از سوی بافتی که پیشتر آسیب‌دیده است، واکنش نشان دهند.

همان گروه، اکتشاف تازه‌ای داشتند که نشان می‌دهد در عضلات دچار دیستروفی، P2X7 است که باعث ایجاد تغییر می‌شود. در صورتی که تغییر توسط P2X7 ایجاد نشود، فرآیندی سلامت و متابولیک به نام autophagy (واژه یونانی به معنای خوردنِ خود) رخ می‌دهد.  

Autophagy، فرآیندِ "کنترل کیفیت" است که پروتئین‌های آسیب‌دیده یا غیرضروری را برای استفاده مجدد در سلول بازیافت می‌کند.

متاسفانه زمانی‌که P2X7 در سلول‌های دچار دیستروفی فعال شود، مکانیسم Autophagy شروع به خوردن سلول‌های سالم و پروتئین‌های ضروری می‌کند در نتیجه منجر به مرگ غیر قابل کنترل سلول‌های عضلانی‌ سالمی می‌شود که در کنار سلول‌های آسیب‌دیده هستند.

پروفسور Gorecki  امیداوار است با استفاده از داروی‌هایی که برای درمان سایر بیماری‌ها مثل ورم مفاصل استفاده می‌شود بتوان گیرنده‌های خطر را مسدود کرد و بنابراین بتوان جلوی ایجاد فرایند Autophagy معیوب را گرفت.

پروفسور Gorecki می‌گوید: "ما می‌دانیم که عملکرد غیر طبیعی ملکول P2X7 حداقل پاسخ به سلول‌های آسیب‌دیده‌ای است که در سلول‌های دیستروفی دیده می‌شوند، اما تاکنون متوقف کردنِ اثر گیرنده P2X7 در مبارزه با عضلات دچار دیستروفی تنها در نمونه‌های موش‌های آزمایشگاهی ثابت شده است.

در حال حاضر آنچه که ما به دنبال آن هستیم، مسدود کردن این گیرنده‌ها با دارو‌هایی است که به طور کلی باعث بهبود و ارتقاء فرآیند درست autophagy می‌شوند."

شیوعِ بیماری دیستروفی عضلانی دوشن در پسران 1 در هر 3500 نفر است. دیستروفی یک بیماری ارثی است و در کودکان سنین پیش از دبستان تشخیص داده می‌شود. به این علت در پسران دیده می‌شود که آنها تنها یک کپی از کروموزوم X دارند. ژن آسیب‌دیده در همین کروموزوم قرار دارد. اغلب بیماران در سن 12 سالگی قادر به راه‌رفتن نیستند و در عرض چند سال دیگر نمی‌توانند از عضلاتشان استفاده کنند، در موارد استثنایی آنها می‌توانند عضلات چشم یا انگشتان را کنترل کنند.

شواهد نشان داده‌اند که مراقبت‌های حمایتی پیشرفته سبب می‌شود تا بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن تا بزرگسالی به زندگی ادامه دهند اما هنوز درمانی وجود ندارد.  

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
فرود موفقیت آمیز هواپیمای جدید ناسا با ده موتور الکتریکی

فرود موفقیت آمیز هواپیمای جدید ناسا با ده موتور الکتریکی

به دنبال یافتن مصالحه ای بین هلیکوپترها و هواپیماهای با بال ثابت، مهندسان در سال های اخیر اقدام به ساخت روتورهایی چرخنده کرده اند، اما ناسا موفق به طراحی و ساخت هواپیمایی شده است که بال های آن قابلیت چرخش داشته و در نتیجه می تواند مانند یک هلیکوپتر از زمین بلند شود و یا فرود بیاید، اما مانند یک هواپیما در آسمان پرواز می کند. این هواپیما با نام Greased Lightning یا GL-10 هم اکنون به صورت یک نمونه ساخته شده و در حالت بی سرنشین، با موفقیت از زمین بلند شد و در Fort A.P. Hill که فاصله چندانی تا مرکز تحقیقات Langly ناسا در همپتون ویرجینیا ندارد، با پرواز افقی به حرکت خود ادامه داد.

مطالعه متن کامل
تصاویر ماهواره ای که از کیلومترها فراتر از زمین گرفته می شوند، نشانگر اسیدی شدن اقیانوس ها می باشند

تصاویر ماهواره ای که از کیلومترها فراتر از زمین گرفته می شوند، نشانگر اسیدی شدن اقیانوس ها می باشند

تکنیک های جدیدی که بر طبق آنها، از ماهواره ها برای نظارت بر اسیدی شدن اقیانوس ها استفاده می شود، در راستای متحول کردن روشی تنظیم شده است که زیست شناسان دریایی و دانشمندان اقلیم شناس بوسیله آن روش، اقیانوس ها را بررسی می کنند. در این روش نوین که قرار است جزئیات آن در روز 17 فوریه در نشریه دانش و فناوری زیست محیطی منتشر شود، نظارت از راه دور از طریق ماهواره هایی انجام می شود که در ارتفاع 700 کیلومتری بالای سرمان به دور زمین می گردند، این ماهواره ها بر روی باریکه های دست نیافتنی از اقیانوس ها نظارت دارند.

مطالعه متن کامل
مک خود را با اشاره انگشت و به وسیله کنترل‌ایر هدایت نمایید.

مک خود را با اشاره انگشت و به وسیله کنترل‌ایر هدایت نمایید.

اگر همین الان پشت کامپیوتر مک خودتان نشسته باشید، احتمالاً دارید موسیقی گوش می‌کنید. معمولاً اگر قصد رد کردن تراک‌های موسیقی را داشته باشید، از کلیدهای میانبر روی قسمت بالای صفحه کلید اپل بهره می‌گیرید. اما اگر می‌توانستید موسیقی و فیلم را بدون نیاز به لمسِ مک کنترل کنید چه؟ خب، کنترل‌ایر (ControlAir) همین کار را می‌کند، این را هم از من داشته باشید که از این لحاظ بسیار توانمند است.

مطالعه متن کامل
مرغ ها، چگونه  اسپرم را ذخیره می کنند

مرغ ها، چگونه اسپرم را ذخیره می کنند

دانش جوجه کشی، بخشی از راز نحوه ذخیره اسپرم به مدت طولانی تر توسط تعدادی از حیوانات ماده را آشکار ساخت. قطرات چربیِ انتقال داده شده از سلول های ماده به سلول های اسپرم می تواند در زنده نگه داشتن اسپرم به مدت طولانی تر موثر باشد. برخی انواع ماده حیوانات همانند انواع حشرات، خزندگان و پرندگان می توانند اسپرمِ چند نر را در نواحی خاص ذخیره اسپرم در مجراهای تولید مثلی خود ذخیره سازند و این مدت بسته به حیوانات مختلف از چند روز تا چند سال متغیر می باشد. با استفاده از اسپرم ذخیره شده می توان چندین تخم را طی زمان بارور نمود، به این ترتیب نیازی به جفت گیری مجدد نیست.

مطالعه متن کامل
تنسایل تریلیوم هاموک، آرامش در یک روز زیبا در طبیعت را برای شما به ارمغان می آورد

تنسایل تریلیوم هاموک، آرامش در یک روز زیبا در طبیعت را برای شما به ارمغان می آورد

Tentsile Trillium Hammock با دارا بودن ظرفیت حداکثر بار تقریبی 363 کیلوگرم و مساحت سطوحی بیش از 2.2 متر مکعب مطمئنا مهمترین جزء برای استفاده در هوای باز پس از یک تفریح دلچسب می باشد.

مطالعه متن کامل