کوی دانش - kooy

برای اولین بار در جهان: حمل داروهای پزشکی توسط ریزموتورهای نانو رباتی در داخل بدن یک موجود زنده.

برای اولین بار در جهان: حمل داروهای پزشکی توسط ریزموتورهای نانو رباتی در داخل بدن یک موجود زنده.
05 بهمن
21:00 1393
نانورباتهایی که با کمک ریزموتورها حرکت می‌کنند، توانستند با موفقیت، ترکیبی نانوذره‌ای را مستقیماً به داخل بافت شکم موشی زنده حمل کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو ادعا کرده‌اند برای اولین بار ماشین‌هایی مصنوعی و میکروسکوپی ساخت آنها داخل بدن موجودی زنده سفر کرده و محموله دارویی خود را بدون هیچ اثر مضری به مقصد رسانده است. این ماشین‌های کوچک توانستند به مدد نانورباتهای دارای ریزموتور، که حباب‌های گاز حاصل از واکنش با محتویات معده آنها را به پیش می‌راند، در معده یک موش نهشته و مستقر شوند.

روبات‌های لوله‌ای بسیار ریزِ مورداستفاده در پژوهش یادشده، حدود 20 میکرومتر طول و 5 میکرومتر قطر داشتند و با فلز روی پوشانده شده بودند. بعد از اینکه موش این لوله‌های ریز را هضم کرد و لوله‌ها به معده رسیدند، پوششِ فلز روی آنها با اسید هیدروکلریک موجود در آنزیمهای گوارشی واکنش نشان داده و حباب‌های هیدروژنی تولید شد که نانو رباتها را همانند موشک‌هایی مینیاتوری به پیش راند.

نانو رباتهای یادشده که سرعتشان به 60 میکرومتر بر ثانیه نیز می‌رسید، مستقیماً به سمت معده رفتند و سپس خود را جاسازی کرده، حل شدند و ترکیبی از نانوذرات را دقیقاً داخل بافت روده آزاد کردند.

به گفته محققان، از تمام نانو رباتهایی که در معده موش جایگذاری شدند، آنهایی که به دیواره معده رسیدند مدت 12 ساعت پس از هضم نیز همچنان به بافت‌ها متصل باقی ماندند. در نتیجه اثرگذاری و ماهیت قوی خود را نشان دادند.

علاوه بر این، پس از اینکه موش مدنظر در نهایت اتانازی شده و معده آن جدا شده و مورد بررسی قرار گرفت، معلوم شد نانو رباتها هیچ نشانه‌ای از افزایش سم و یا آسیب بافتی به جا نگذاشته بودند. به گفته محققان، این امر با انتظارات آنها تطابق داشته است. به ویژه با توجه به اینکه فلز روی نیز یک ماده مغذی چندمنظوره است.

با وجودی که قبلاً هم از نانورباتها بر روی بافت‌های ارگانیک استفاده شده بود (مثلاً برای از میان بردن ویروس هپاتیت C) و هنوز هم انواع دیگری ازآنها طراحی شده تا با استفاده از نیروهای خارجی حاضر در بدن موجود زنده به جلو رانده شود، ریزماشین‌های تولیدی دانشگاه کالیفرنیا، اولین نانوربات‌های حامل نانوذرات هستند که دارای نیروی پیش راننده می‌باشند و همین واقعیت است که باعث شده است تیم تحقیقاتی اعتقاد به انجام مطالعات بیشتری داشته باشند و این موفقیت را آغاز روشی اثبات شده برای تحویل دارو به بافت‌ها به صورت هدفدار معرفی کنند.

البته همه متفق‌القول هستند که این یک فناوری مهیج است و شاید در آینده‌ای نه چندان دور به کمک درمان پزشکی انسان‌ها بیاید. هرچند فعلاً در آغاز مسیر این تحقیق قرار داریم و لازم است مجموعه‌ای از آزمایشهای موفق پشت سر هم اجرا شود تا نهادهایی نظیر سازمان غذا و داروی آمریکا این فناوری را برای استفاده داخل بدن انسان‌ها تأیید کند. اما کسب موفقیت در مراحل اولیه، برای دستیابی به روشی که می‌تواند روی جایگزینی رایج و هدفدار و ایمن برای مصرف دارو با دوز بالا باشد، حیاتی است. هنوز اعلانی مبنی بر انجام آزمایش‌های بیشتر یا امکان انجام همین آزمایشها روی نمونه‌های انسانی اعلام نشده است.

تحقیق یادشده در ژورنال ACS NAno به چاپ رسیده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
افق های نو اسرار پلوتو را آشکار می کند

افق های نو اسرار پلوتو را آشکار می کند

ناسا یافته های بیشتری را از فضاپیمای افق های نو منتشر کرد. این یافته ها حاوی اسرار و اکتشافات جدیدی درباره سیاره کوتوله پلوتو و اقمارش هستند. سفینه بدون سرنشین افق های نو در 23 تیرماه از فراز پلوتو عبور کرد و طی این مانور، تصاویر و اطلاعاتی را گردآوری کرد که نشان می دهند این سیاره بیش از آنکه تصور می شد فعال است چرا که آثار برخی از پدیده های جوان تر منظومه شمسی را بر چهره دارد.

مطالعه متن کامل
بررسی گوشی هوشمند مایکروسافت Lumia 735

بررسی گوشی هوشمند مایکروسافت Lumia 735

در این خبر به بررسی گوشی هوشمند Lumia 735، تولید شده توسط کمپانی مایکروسافت می‌پردازیم. در ادامه با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
 طرح های برنده رقابت طراحی پل آتلانتا اعلام شد

طرح های برنده رقابت طراحی پل آتلانتا اعلام شد

دندانه های انحنادار فلزی که در طرح B به منظور شرکت در رقابت طراحی پل خیابان دهم ارائه شده است از عابران به هنگام عبور از پل محافظت می کند. برندگان رقابتی جهت نوسازی دو پل در شهر آتلانتای جورجیا در آمریکا اعلام شدند. کانسپت های خلاقانه یاد شده برای پل های خیابان دهم و کورتلند استریت/ پل بولوار رالف مگ گیل ارائه گشت. برگزاری رقابت Atlanta Bridgescape Competition در واقع بخشی از طرحی بزرگتر است که به منظور ارتقای بزرگراه بین ایالتی شماره 85/75 Atlanta Connector ترتیب داده شده است، این بزرگراه 8 کیلومتر طول داشته و از میان شهر آتلانتا عبور می نماید. همانند رقابتی که اخیرا با نام Nine Elms to Pimlico Bridge Competition در لندنِ انگلستان برگزار شد، رقابت آمریکایی نیز درصدد بهره گیری از آراء عموم برای دستیابی به طرحی نهایی با ضریب خلاقیت بالاتر بوده است.

مطالعه متن کامل
 پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

بیلدینگ تراست اینترنشنال پروژه های موفقیت آمیز بیشماری را در جنوب شرق آسیا تکمیل کرده است. گروه یاد شده تعهد به استفاده از مواد اولیه طبیعی، شیوه های طراحی پایدار و کمک گرفتن از افراد محلی هر منطقه را سرلوحه کار خود قرار داده است و توانسته از طریق پروژه هایی که به عهده گرفته و تحویل داده است صنعت توریسم را در مناطق مختلف احیا کند، همزمان دغدغه های زیست محیطی را در آسیا و خارج از این قاره برانگیزد.

مطالعه متن کامل
استفاده از گوشی هوشمند می‌تواند هشداری برای ابتلا به افسردگی باشد.

استفاده از گوشی هوشمند می‌تواند هشداری برای ابتلا به افسردگی باشد.

اگرچه ممکن است خودتان ندانید که به افسردگی مبتلا هستید اما گوشی هوشمندتان این موضوع را نشان می‌دهد.

مطالعه متن کامل