کوی دانش - kooy

استفاده از متادون برای درمان درد، خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

استفاده از متادون برای درمان درد، خطر مرگ را افزایش می‌دهد.
04 بهمن
12:30 1393
طبق نتایج مطالعات اخیر، استفاده از متادون برای درمان درد در خارج از بیمارستان تا 46 درصد خطر مرگ را در مقایسه با مورفین SR به همراه دارد. متادون که به آهستگی در بدن آزاد می‌شود به همان اندازه موثر‌ اما گران‌تر از مورفین SR است.

این تحقیق در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت انجام شده است.

پژوهشگران اشاره‌ کرده‌اند در سال 2009، 4.4 میلیون نفر از متادون برای درمان درد استفاده کرده‌اند. طبق محاسبه آنها، نسبت خطر در بین هر 10 هزار نفر در سال، 72 نفر بیشتر از مورفین SR است.

وین ری، نویسنده اصلی مقاله و پزشک و پروفسور سیاست‌گذاری بهداشت گفت: "طبق استاندارد‌های پزشکی این رقم بالایی است. علاوه بر این همانطور که می‌دانیم، هیچ مزیت بالینی در استفاده از متادون به جای مورفین SR وجود ندارد، به همین علت این مرگ‌ها به طور ویژه‌ای نگران‌کننده هستند. این میزان از مرگ و میر برای دارویی که ارزان است و جز این هیچ مزیت دیگری ندارد بسیار بالا است."

به عنوان یک عارضه جانبی همیشگی، مواد دارویی در تنفس اختلال ایجاد می‌کنند، اما ظاهرا متادون اثری غیر معمول دارد و اثر ضد درد بودن آن کوتاهتر از اختلالی است که در تنفس ایجاد می‌کند.

ری می‌گوید: "این امر بدین معناست که بیماران ممکن است به علت مشکلات تنفسی در حالیکه هنوز متادون در بدن آنها وجود دارد، احساس نیاز به متادون بیشتری کنند. بنابراین آنها بطور سهوی بیش از حد مصرف می‌کنند."

از دلایل دیگر برای نگرانی در مورد مصرف این دارو می‌توان به این موضوع اشاره کرد که مصرف متادون منجر به ضربان قلب نامنظم می‌شود. این نامنظمی قلبی می‌تواند آغازگر بی‌نظمی در بطن شود که امری کشنده است.

با استناد به این دلایل، در سال 2006 سازمان غذا و داروی آمریکا به پزشکان درباره استفاده از متادون هشدار داد. پس از آن، دانشمندانِ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه کردند متادون به عنوان اولین روش درمانِ درد در نظر گرفته نشود. محققان پژوهش جدید معتقدند نتایجی که بدست آورده‌اند این توصیه را تایید می‌کند و نشان می‌دهد متادون نباید به عنوان اولین روش درمانِ درد مورد استفاده قرار بگیرد.  با استفاده از سوابق موجود در Tennessee Medicaid بین سال‌های 1997 تا 2009، پژوهشگران 6014 نفر که از متادون و 32742 نفر که از مورفین SR استفاده کرده‌ بودند را مورد بررسی قرار دادند. افراد با توجه به زمان شروع به دریافت نسخه‌ها تا اتمام دریافت آنها مورد بررسی قرار گرفتند. بیش از سه چهارم از کل شرکت‌کنندگان مبتلا به کمر‌درد بودند. 477 نفر از بین 28966 نفر در سالی که بررسی انجام می‌شد فوت کردند.

مطالعه قبلی در ارتباط با مقایسه این دو دارو، تقریبا به نتیجه مخالف با پژوهش حاضر رسیده بود: استفاده از متادون، مرگ را تا 44 درصد کاهش می‌داد.

ری گفت: "در مطالعه قبلی، شرکت کنندگان مبتلا به بیماری‌های سختی مثل سرطان بودند که این امر می‌تواند بر روی نتایج تاثیر گذاشته باشد. یافته‌های ما با داده‌های موجود سازگاری بیشتری دارد."

به منظور حدف متغیر‌های مخدوش‌کننده، افرادی که در بیمارستان بستری بودند یا 30 روز از مرخص شدن‌شان می‌گذشت، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های خطرناک و سرطان و افراد بالای 74 سال و کسانی که در خانه سالمندان بودند از بین شرکت‌کنندگانِ پژوهش وندربیلت کنار گذاشته شدند.   

در محاسبه نسبت خطر، 196 متغیر مورد بررسی قرار گرفت: عوامل دموگرافیک، همبودی، داروها، استفاده از مراقبت‌های پزشکی اخیر و غیره (این اطلاعات با هر بار دریافت نسخه و دارو به روز می‌شده‌اند).

پژوهشگران دریافتند تنها با مصرف کمتر از نیمی از دوز متادون، خطر ایجاد می شود.

ری گفت: "دست یافتن به چنین نتایجی جالب بود، چرا که این نتایج با توانایی بالقوه متادون برای متراکم شدن و با مصرف سهوی و بیش از حد دارو در بیماران مطابقت دارد. خطر دیگر اعتیاد آور بودن آن است، ظاهرا هرچقدر میزان بیشتری دارو مصرف کنید، دیگر هیچ تفاوتی بین متادون و موادمخدر های دیگر وجود نخواهد داشت. دلیل وجود نگرانی درباره متادون همین است: پزشک ممکن است میزان پایینی از متادون را تجویز کند که خطری ندارد، اما به دلیل خواص مخدر متادون ممکن است خطراتی بوجود آید."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
اولین تست فورد فوکوس ST مدل 2015

اولین تست فورد فوکوس ST مدل 2015

فوکوس ST برای عرضه در بازار آمریکا آماده است.

مطالعه متن کامل
دوربین اکشن Graava

دوربین اکشن Graava

همه ترجیح می دهند در عوض ویرایش فیلمی که ضبط کرده اند، وقت خود را اختصاص به تماشای آن بدهند. حداقل در این یک مورد همه با ما موافقند. دوربین گراوا اکشن هم دقیقا همین کارها را به صورت خودکار انجام می دهد.

مطالعه متن کامل
جمع آوری داده در بافتهای بدن توسط نخ های هوشمند

جمع آوری داده در بافتهای بدن توسط نخ های هوشمند

برای اولین بار، محققان توانستند نوعی بافت منسوج تولید کنند که از آن بعنوان ماده اولیه در ساخت منسوجات هوشمند برای نسل جدیدِ دستگاههای تشخیص وضعیت بیمار استفاده می شود. محققان، به سرپرستی دانشگاه مهندسی تافتز با یکپارچه سازی حسگرهایی در مقیاس نانو با مدارهای الکترونیکی و میکروفلوئیدها درون بافتی که در ساختارش از کتان ساده تا الیاف پیچیده استفاده شده بود توانستند از طریق لایه های چندگانه این مجموعه بافتی به جمع آوری داده های تشخیصی از بدن انسان آنهم در لحظه بپردازند. این داده ها بصورت بی سیم منتقل شدند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پرچمدار بعدی شرکت Oppo در تاریخ 19 سپتامبر با یک نمایشگر QHD عرضه می شود.

پرچمدار بعدی شرکت Oppo در تاریخ 19 سپتامبر با یک نمایشگر QHD عرضه می شود.

براساس خبرها، شرکت چینی Oppo در نظر دارد گوشی Find 9 را در اواخر ماه جاری عرضه کند. این سازنده چینی در حال آماده شدن برای حضور در همایشی است که در تاریخ 19 سپتامبر و در شهر پکن برگزار می شود، درست چند هفته بعد از معرفی iPhone 6s و 6S Plus.

مطالعه متن کامل
7 مثال برای اثبات اینکه صفحه بزرگتر (اینچِ بیشتر)، لزوما به معنای گوشی هوشمند بزرگتر نیست

7 مثال برای اثبات اینکه صفحه بزرگتر (اینچِ بیشتر)، لزوما به معنای گوشی هوشمند بزرگتر نیست

همانطور که می دانیم صفحه گوشی هوشمند اندازه استانداردی ندارد، اما در این میان یک نکته آشکار است و آن اینکه ظرف سال های گذشته، اندازه صفحات گوشی های هوشمند مداوم رو به افزایش و بزرگ شدن داشته است. البته لاجرم با بزرگ شدن اندازه صفحه، اندازه کلی گوشی های هوشمند هم افزایش یافته است، با این وجود صفحه نمایش بزرگتر لزوما به معنی گوشی هوشمند بزرگتر نیست.

مطالعه متن کامل