کوی دانش - kooy

استفاده از متادون برای درمان درد، خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

استفاده از متادون برای درمان درد، خطر مرگ را افزایش می‌دهد.
04 بهمن
12:30 1393
طبق نتایج مطالعات اخیر، استفاده از متادون برای درمان درد در خارج از بیمارستان تا 46 درصد خطر مرگ را در مقایسه با مورفین SR به همراه دارد. متادون که به آهستگی در بدن آزاد می‌شود به همان اندازه موثر‌ اما گران‌تر از مورفین SR است.

این تحقیق در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت انجام شده است.

پژوهشگران اشاره‌ کرده‌اند در سال 2009، 4.4 میلیون نفر از متادون برای درمان درد استفاده کرده‌اند. طبق محاسبه آنها، نسبت خطر در بین هر 10 هزار نفر در سال، 72 نفر بیشتر از مورفین SR است.

وین ری، نویسنده اصلی مقاله و پزشک و پروفسور سیاست‌گذاری بهداشت گفت: "طبق استاندارد‌های پزشکی این رقم بالایی است. علاوه بر این همانطور که می‌دانیم، هیچ مزیت بالینی در استفاده از متادون به جای مورفین SR وجود ندارد، به همین علت این مرگ‌ها به طور ویژه‌ای نگران‌کننده هستند. این میزان از مرگ و میر برای دارویی که ارزان است و جز این هیچ مزیت دیگری ندارد بسیار بالا است."

به عنوان یک عارضه جانبی همیشگی، مواد دارویی در تنفس اختلال ایجاد می‌کنند، اما ظاهرا متادون اثری غیر معمول دارد و اثر ضد درد بودن آن کوتاهتر از اختلالی است که در تنفس ایجاد می‌کند.

ری می‌گوید: "این امر بدین معناست که بیماران ممکن است به علت مشکلات تنفسی در حالیکه هنوز متادون در بدن آنها وجود دارد، احساس نیاز به متادون بیشتری کنند. بنابراین آنها بطور سهوی بیش از حد مصرف می‌کنند."

از دلایل دیگر برای نگرانی در مورد مصرف این دارو می‌توان به این موضوع اشاره کرد که مصرف متادون منجر به ضربان قلب نامنظم می‌شود. این نامنظمی قلبی می‌تواند آغازگر بی‌نظمی در بطن شود که امری کشنده است.

با استناد به این دلایل، در سال 2006 سازمان غذا و داروی آمریکا به پزشکان درباره استفاده از متادون هشدار داد. پس از آن، دانشمندانِ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه کردند متادون به عنوان اولین روش درمانِ درد در نظر گرفته نشود. محققان پژوهش جدید معتقدند نتایجی که بدست آورده‌اند این توصیه را تایید می‌کند و نشان می‌دهد متادون نباید به عنوان اولین روش درمانِ درد مورد استفاده قرار بگیرد.  با استفاده از سوابق موجود در Tennessee Medicaid بین سال‌های 1997 تا 2009، پژوهشگران 6014 نفر که از متادون و 32742 نفر که از مورفین SR استفاده کرده‌ بودند را مورد بررسی قرار دادند. افراد با توجه به زمان شروع به دریافت نسخه‌ها تا اتمام دریافت آنها مورد بررسی قرار گرفتند. بیش از سه چهارم از کل شرکت‌کنندگان مبتلا به کمر‌درد بودند. 477 نفر از بین 28966 نفر در سالی که بررسی انجام می‌شد فوت کردند.

مطالعه قبلی در ارتباط با مقایسه این دو دارو، تقریبا به نتیجه مخالف با پژوهش حاضر رسیده بود: استفاده از متادون، مرگ را تا 44 درصد کاهش می‌داد.

ری گفت: "در مطالعه قبلی، شرکت کنندگان مبتلا به بیماری‌های سختی مثل سرطان بودند که این امر می‌تواند بر روی نتایج تاثیر گذاشته باشد. یافته‌های ما با داده‌های موجود سازگاری بیشتری دارد."

به منظور حدف متغیر‌های مخدوش‌کننده، افرادی که در بیمارستان بستری بودند یا 30 روز از مرخص شدن‌شان می‌گذشت، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های خطرناک و سرطان و افراد بالای 74 سال و کسانی که در خانه سالمندان بودند از بین شرکت‌کنندگانِ پژوهش وندربیلت کنار گذاشته شدند.   

در محاسبه نسبت خطر، 196 متغیر مورد بررسی قرار گرفت: عوامل دموگرافیک، همبودی، داروها، استفاده از مراقبت‌های پزشکی اخیر و غیره (این اطلاعات با هر بار دریافت نسخه و دارو به روز می‌شده‌اند).

پژوهشگران دریافتند تنها با مصرف کمتر از نیمی از دوز متادون، خطر ایجاد می شود.

ری گفت: "دست یافتن به چنین نتایجی جالب بود، چرا که این نتایج با توانایی بالقوه متادون برای متراکم شدن و با مصرف سهوی و بیش از حد دارو در بیماران مطابقت دارد. خطر دیگر اعتیاد آور بودن آن است، ظاهرا هرچقدر میزان بیشتری دارو مصرف کنید، دیگر هیچ تفاوتی بین متادون و موادمخدر های دیگر وجود نخواهد داشت. دلیل وجود نگرانی درباره متادون همین است: پزشک ممکن است میزان پایینی از متادون را تجویز کند که خطری ندارد، اما به دلیل خواص مخدر متادون ممکن است خطراتی بوجود آید."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
شناسایی نوعی از شب کوری مادرزادی در سگ ها

شناسایی نوعی از شب کوری مادرزادی در سگ ها

محققان با همکاری دانشمندان ژاپنی برای اولین بار موفق به شناسایی نوعی از شب کوری در سگ ها شده اند. کشف یاد شده و جستجویی که به دنبال شناخت جهش ژنتیکی مسئول بوجود آوردن این نوع شب کوری در سگ ها می باشد ممکن است یک روز امکان توسعه معالجه ژنتیکی برای تصحیح اختلال مزبور را در انسان ها و سگ ها فراهم بیاورد.

مطالعه متن کامل
افشای عکس و مشخصات Meizu MX5 Pro Plus

افشای عکس و مشخصات Meizu MX5 Pro Plus

در ابتدای این ماه، به شما گفتیم که ممکن است Meizu از ساخت Meizu MX5 Pro منصرف شود. این خبر از طرف مدیر اجرایی Meizu آمده بود که گفته بود این تولیدکننده این گوشی را به یک گوشی از سری جدید جایگزین خواهد کرد. به هر حال این همان گوشی است که عکس‌های آن امروز افشا شده و نام آن Meizu MX5 Pro Plus می‌باشد.

مطالعه متن کامل
محققان دوربینی ساخته اند که انرژی اش توسط سیگنال های وای-فای تأمین می شود

محققان دوربینی ساخته اند که انرژی اش توسط سیگنال های وای-فای تأمین می شود

در حال حاضر مودم های وای-فای تنها نقش نقل و انتقال داده ها را ایفا می کنند اما روزی این مودم ها قادر خواهند بود انرژی مصرفی دستگاه های دیگر را نیز منتقل کنند. دانشجویان دکترا در آزمایشگاه سیستم های حسگر در دانشگاه واشنگتن سیستمی برای شارژ دستگاه هایی که انرژی کمی نیاز دارند طراحی کرده اند که با استفاده از روترهای وای-فای کار می کند. برای این کار نیاز به تغییرات کمی در سیگنال ها می باشد اما با استفاده از تکنولوژی حال حاضر قابل پیاده سازی است.

مطالعه متن کامل
5 قاب صفحه‌کلید برای iPad Pro که بهره‌وریِ تبلت اپل را ارتقاء می‌دهد.

5 قاب صفحه‌کلید برای iPad Pro که بهره‌وریِ تبلت اپل را ارتقاء می‌دهد.

iPad Pro بدونِ صفحه‌کلید فقط نیمی از قابلیت‌های تبلت اپل را می‌تواند ارائه دهد. منطقی است که تبلت 30.4 سانتی‌متری اپل با قدرتِ پردازشِ لپ‌تاپ-مانند و مقدار زیادی از پتانسیل ناشناخته‌اش، توجه‌ی سازندگان لوازم جانبی را به خود جلب کند. در حال حاضر تعداد قابل ملاحظه‌ایِ قاب صفحه کلید برای این تبلت عرضه شده است. در اینجا به بررسیِ 5 قاب صفحه‌کلید از تولیدکنندگان مختلف می‌پردازیم که محصولی مناسب برای این تبلت ارائه داده‌‌اند.

مطالعه متن کامل
چگونه دیوکسینِ آلاینده های زیست محیطی، رشد مغزی موش ها را دستخوش تغییر می کند

چگونه دیوکسینِ آلاینده های زیست محیطی، رشد مغزی موش ها را دستخوش تغییر می کند

دانشمندان نکات بیشتری را در مورد مکانیسم های زیربنایی نحوه اثرگذاری آلاینده های زیست محیطی بر روی یادگیری و حافظه، احساسات و اجتماعی شدن در موش ها دریافتند. محققان از روندهای کلیدی مسئولِ سمّیت دیوکسین، از جمله آلاینده های زیست محیطی پرده برداشته اند که با اختلال در رشد مغزی ارتباط دارد. دیوکسین به همراه پروتئین AhR در بدن تشکیل کمپلکسی را می دهد که منتهی به اختلال در رشد عادی مغز می شود. مطالعات بیشتر بر روی همین موضوع شناخت ما را از مکانیسم سمیت مربوط به آلاینده های زیست محیطی دیوکسین افزایش خواهد داد.

مطالعه متن کامل