کوی دانش - kooy

معماران دی پی، ساختمانی با مصرف انرژی صفر را در آکادمی BCA ساختند

معماران دی پی، ساختمانی با مصرف انرژی صفر را در آکادمی BCA ساختند
01 بهمن
13:30 1393
تمام تصاویر توسط معماران دی پی ارائه شده است. موفقیت "ساختمان انرژی صفر" که ساخته معماران دی پی در آکادمی BCA (مرکز آموزش و تحقیقات ساختمان و سازه در سنگاپور) است و پیشگامی این تیم در ارائه طرحی زیست محیطی و پایدار، موجب شده تا انواع سازه های دیگر در سنگاپور از همین ساختمان برای کاهش استفاده خود از نیروی برق الگو بگیرند. هدف از این طرح، نشان دادن عملی بودن ساخت پروژه های معماری است که کمترین میزان وابستگی را به منابع محدودی همانند سوخت های فسیلی داشته باشند و درعین حال درعین مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، آسایش کابر را نیز فراهم کنند.

شیشه هایی با بازتاب کم نور و مجهز به لایه های پوششی خورشیدی برای کاهش جذب حرارت خورشید

سیستم مدیریت این ساختمان در واقع نوعی ابزار بازخورد فعال است و جریان های ممتد داده را هر لحظه مانیتور می کند تا آسایش ساکنین را حفظ کرده و استفاده از انرژی را به حداقل خود برساند. همچنین مکانیسم های فعال هوشمندی هم برای تکمیل سیستم یادشده به کار گرفته شده تا با بهره گیری از انرژی خورشیدی و اصول طراحی منفعل، ساختمان قادر به تولید تمام انرژی مورد نیازش باشد.

فناوری فوتوولتائیک که روی پشت بام استفاده شده است

 در این تاسیسات، از هوای گرم برای واردسازی تهویه فراهم شده توسط دودکش های خورشیدی به داخل کلاس های درس و راهروی محیط آموزشی استفاده می شود. گرما در داکت ها و زیر سطح فلزی شان تجمیع می شود و به خاطر اثر شناوری، هوا بلند شده و از طریق دودکش ها به خارج هدایت می شود. به این ترتیب، فشار منفی ایجاد می شود و هوای خنک تر از خارج به داخل وارد می شود. 

تهویه فراهم شده توسط دودکش های خورشیدی که در آن از هوای حرارت دیده برای واردسازی تهویه در کلاس های درس و راهروی محیط آموزشی استفاده می شود.

لوله عمودی بر روی سقف، نورطبیعی خورشید را درون فضای داخلی راه می دهد. اجزاء سطح مقطع کمتری دارند و به همین خاطر نسبت به نورگیرهای سقفی بهره وری بیشتری دارند، زیرا به این ترتیب انرژی کمتری از درون ساختمان به بیرون می رود.

لوله ای عمودی روی پشت بام که نور خورشید را به درون فضای داخلی هدایت می کند.

پنل های خورشیدی مستقل روی ساختمان نصب شده اند و با دیگر اجزایِ ساختمان همانند سایبان، راهروهای سرپوشیده و نرده ها ترکیب شده اند. این اجزا روی هم رفته نیروی مورد نیاز را برای کاربردهای خاصی درZEB   فراهم می سازند، به عنوان مثال نیروی لازم برای کیوسک شارژ خورشیدی که در قسمت مرکزبازدیدکنندگان واقع است. 

سایبان ها جذب حرارت خورشیدی را به حداقل می رسانند، بدون اینکه راه تهویه طبیعی و نورخورشید را سد کنند.

داکت های آینه ای که از مواد دارایِ انعکاس بالا ساخته شده اند، نورخورشید را از طریق عناصر افقی در سقف کاذب به داخل راه می دهند که سپس از راه منافذ سقفی بالای سر کاربر خارج می شود و به این ترتیب، در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی صورت می گیرد. داکت های آینه ای نورخورشید را از طریق عناصر افقی در سقف کاذب به داخل راه می دهند.

سقف سبز، درجه حرارت ناشی از جذب حرارت تشعشعی مستقیم را کاهش می دهد، درعین حال دیوارهای سبز نیز انتقال حرارت را از سطح بیرونی ساختمان به داخل کم می کنند. افزون بر این ها، سنسورهای تعبیه شده هم سطح و هم درجه حرارت محیط را مانیتور می نمایند. 

سقف سبز، درجه حرارت ناشی از جذب گرمای تشعشعی را کاهش می دهد.

دیوارهای سبز، انتقال گرما را به داخل ساختمان کاهش می دهند

دیوارهای سبز، انتقال گرما را از روی سطح ساختمان به درونش کاهش می دهند

قفسه های نوری، نور آفتاب طبیعی را به داخل ساختمان راه می دهند تا استفاده از نور غیرطبیعی کاهش یابد. استفاده از موادی در ساخت سقف که به اندازه فیکسچرها (موارد نصب کردنی مانند لوستر) خاصیت بازتاب دهندگی نور را داشته باشند، صرفه جویی را افزایش می دهد.

قفسه های نور، نور روزگاهی طبیعی را به داخل ساختمان باز می تابانند تا استفاده از نور مصنوعی کاهش بیابد. 

با استفاده از تهویه، هوا از طریق دریچه های روی کف تامین می شود. به علت جاذبه موجود، هوای خنک و تروتازه به صورت یکدست پخش می شود و هوای گرم تر بالا و به سمت سقف می رود و منجر به چرخه ای مداوم می شود. یک داکت تهویه هوای تازه و خنک در هر ایستگاه ها قرارداده شده که کیفیت هوا را بالا می برد. سپس می توان درجه حرات محیط اطراف را اندکی بالاتر برد تا از بار تهویه هوا کم شود.

تعبیه داکت تامین هوای تازه و خنک در هر یک از ایستگاه ها، کیفیت هوا را برای افراد حاضر در درون ساختمان بالا می برد.

ZBE در اکتبر 2009 افتتاح شده است. یک سال بعد، پروژه به هدف هدررفتِ انرژی صفر خود رسید. در نتیجه، انرژی ماهیانه مازاد (که به لحاظ مالی هزینه آن برابر قبض برق 52 خانه 5 اتاقه و آپارتمان های هیئت مدیره ای یا HDB می شود)، در سایر بخش های موسسه پخش شده و سپس به شبکه برق شهری بازگردانده می شود. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

 1. جواد
  جواد 21 آذر, 10:37

  سلام. ممنون بابت این مطلب مفید فقط یه اشاره ای هم بکنین ببینیم کاربری این ساختمون چیه

 2. پاسخ به جواد
  پاسخ به جواد 21 آذر, 11:12

  سلام بر شما. و با تشکر از تذکر بجای شما، BCA مرکز آموزش و تحقیقات ساختمان و سازه در سنگاپور می باشد.

 3. zahra
  zahra 27 آذر, 21:09

  با تشکر ازمطالب مفیدتون ایا پلانی ازین مکان موجود؟؟

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

این پل که توسط استودیوی چینی-اتریشیِ پندا طراحی شده، قرار است بر روی رودخانه giu چین ساخته شود. طراحی این پل که قرار است برای المپیک زمستانی 2022 آماده شود برگرفته از نماد المپیک می باشد.

مطالعه متن کامل
پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

یک مرکز پزشکی غیر عادی که برای العین، چهارمین شهر بزرگ امارات متحده عربی برنامه ریزی شده است شامل برج بزرگی است که در پوششی تغییر شکل پذیر پیچیده شده است. این پوشش عجیب کمک می کند تا نوسانات حرارتی شدید این منطقه متوازن شود. شرکت معماری Philippe Barriere Collective (PB+Co) دست به طراحی این پروژه به عنوان ترکیب مدرنی از پزشکی غربی و آلترناتیو، شیوه های حفظ محیط طبیعی و فناوری زده اند.

مطالعه متن کامل
زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

پروژه "زندگی بر لبه " شهرهای آینده را به صورت اجتماعات پراکنده ای تجسم کرده است که در دل صخره های ساحلی سراسر جهان حفر شده اند. طراحان به جای اضافه کردن زمین بیشتر به نواحی شهری موجود، برای شکل دهی به زیست محیط های شهری آینده پیشنهاد استفاده از خطوط ساحلی و صخره ها را داده اند. این پروژه برنده جایزه نخست رقابت بین المللی سال گذشته d3 Housing Tomorrow شد که طی آن از طراحان دعوت شده بود تا کانسپت معماری مسکونی را مورد اکتشاف و بازنگری قرار بدهند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونالد رائل و دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تازگی از سازه ای بدیع پرده برداری کرده اند که به روش چاپ سه بعدی ساخته شده و از جنس بتن پودری می باشد. این ساختمان که در اصل یک پاویلیون پیچ و تاب دارمی باشد 2.7 متر ارتفاع در 3.6 در 3.6 متر مساحت دارد و متشکل از 840 بلوک سفارشی از جنس پلیمر بتن پورتلندی ِ فاقد اکسیدآهن می باشد. آجرهای رنگی براساس الگوهای پیچ و تاب دار ظریفی پرینت شده اند که به نور طبیعی امکان می دهد به فضای داخلی پاویلیون بتابد و ساختمان آن به هنگام روشن شدن از داخل، همانند فانوسی بدرخشد. به گفته دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا برکلی این پاویلیون "اولین و بزرگترین سازه بتنی چاپ سه بعدی پودر محور می باشد که تاکنون ساخته شده است."

مطالعه متن کامل
باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

شرکت فرانسوی برزیلی riptyque Architecture از طرح بلند پروازانه ای برای تبدیل فضای زیر یک پل Minhocão viaduct که مدت ها به حال خود رها شده به یک فضای عمومی شاداب رونمایی کرده است که پوشیده از گیاهان معلق باشد. معماران شرکت، بنحوی برنامه ریزی کرده اند تا گیاهانی را که از نظر تولید اکسیژن بهینه هستند در طولِ سه کیلومتر از بخش مرتفع بنا قرار بدهند که بدین ترتیب 20 درصد از دی اکسید کربن اتومبیل های بزرگراه تصفیه شود.

مطالعه متن کامل
می توان از لیزر برای پرتاب فضاپیماهای ریز به ستاره ها استفاده کرد

می توان از لیزر برای پرتاب فضاپیماهای ریز به ستاره ها استفاده کرد

سفر به سایر منظومه های ستاره ای رویای بزرگی است، اما برای دستیابی به آن شاید نیازمند روشی برای کوچک سازی فوق العاده پروب های ارسالی باشیم . به گفته یکی از محققان فعال در این زمینه، پرتاب فضاپیماهای ریز و ویفر مانند با استفاده از لیزرهای پرتوان می تواند زمان مورد نیاز برای انجام سفرهای بین ستاره ای را از هزاران سال به چندین دهه کاهش بدهد.

مطالعه متن کامل
کشف عملکرد غیر منتظره‌ای از پروتئینِ مرتبط با بیماری‌های بازسازی عصبی

کشف عملکرد غیر منتظره‌ای از پروتئینِ مرتبط با بیماری‌های بازسازی عصبی

نتایج پژوهشی جدید نشان داد پروتئین dDsk2 علاوه بر قابلیت تخریبی، نقشی کلیدی در تنظیم نمایش ژن‌ها دارد. این پژوهش در زمینه مگس‌های میوه انجام شده است. نتایج آن در مجله ارتباطات طبیعت منتشر شده است.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن شما به شکل خطرناکی کاهش پیدا می‌کند. این کاهش دما بشدت خطرناک است. در ادامه برخی عوامل این خطر را توضیح می دهیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آزمایش خون بدون درد

آزمایش خون بدون درد

پژوهشگران در حال تولید دستگاهی برای نمونه‌گیری خون هستند که درد کمتر و راحتی بیشتری داشته باشد. آنها در حال تکمیل دستگاه‌هایی به اندازه توپ پینگ‌پنگ هستند که به مدت دو دقیقه روی پوست قرار می‌گیرد و از خون، نمونه کوچکی می‌گیرد. شرکت Tasso، متشکل از دانشجویان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، توانستند نمونه اولیه از این دستگاه را به شکلی بسازند که حتی افراد بی‌تجربه و مبتدی نیز بتوانند به سادگی از آن استفاده کنند.

مطالعه متن کامل
از این پس دستگاه های موبایل هم می توانند به کابل شارژ با سبک اتصال آهنربایی اپل (MagSafe) مجهز شوند

از این پس دستگاه های موبایل هم می توانند به کابل شارژ با سبک اتصال آهنربایی اپل (MagSafe) مجهز شوند

این وسیله که کابل شارژ معمولی را به کابل شارژ آهنربایی تبدیل می کند، ZNAPS نام دارد و طریقه شارژ دستگاههایتان را بسیار شبیه به اتصال آهنربایی اپل یا MagSafe می کند که در سال 2006 روی «مک بوک پرو» به کار رفت. به جای اینکه سراغ دستگاه موبایلی بروید که از کارخانه سازنده به همراه کابل و کانکتور آهنربایی در قسمت شارژ عرضه می شود، می توانید یکی از این تبدیل ها بخرید و مبلغ زیادی صرفه جویی کنید.

مطالعه متن کامل