کوی دانش - kooy

مکانیسم مولکولی منحصر به فردی که در شکل گیری پوست انسان نقش دارد

مکانیسم مولکولی منحصر به فردی که در شکل گیری پوست انسان نقش دارد
01 بهمن
12:00 1393
شکل گیری پوست انسان روندی است سرشار از سیگنال های بیوشیمیایی که هنوز هم کاملا شناخته نشده اند. با این حال سیگنال های یادشده از این لحاظ که ناتوانی آنان ممکن است منجر به بیماری هایی نظیر درماتیت اتوپیک و سرطان های پوست شود بسیار مهم هستند. هم اکنون بیش از 25 درصد از جوامع انسانی مبتلا به بیماری یا سرطان های پوست می باشند. حالا محققان CNIO مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که تمایز کراتینوسیت را تنظیم می کند، سلو هایی که بیشتر بشره پوست را تشکیل می دهند.

افزون بر این، نتایج تحقیق یادشده نشان داده که ممکن است همین مکانیسم در سرطان پوست نیز نقش داشته باشد.

محققان یادشده Fra-2، یک فاکتور رونویسی AP-1 را شناسایی کرده اند که تنظیم کننده کلیدی تمایز کراتینوسیت می باشد، به این معنی که اگرFra-2  فعال نشود، تمایز اپیدرمی انجام نشده و پوست به خوبی شکل نمی گیرد. مطالعه یادشده هفته جاری در ژورنال Genes & Development, چاپ شده است و خبر مربوط به آن بر روی جلد این ژورنال نیز مشاهده می شود. استفانی وارم به عنوان مولف ارشد این تحقیق نام برده شده و هدایت مطالعه را  آروین واگنر، مدیر برنامه بیولوژی سلول سرطانی CNIOاز بنیاد BBVA را به عهده داشته است.

کراتینوسیت انسانی حدودا یک ماه زندگی می کند، در این زمان کراتینوسیت روند بلوغی را پشت سر می گذارد که ناشی از لایه سلول های بنیادی اپیدرمی درونی است و به سطح بدن حرکت می کنند. به بیان فنی، این فرآیند، تمایز کراتینوسیت نامیده می شود. به نوشته مولفان تحقیق یاد شده "در اپیدرم، القاء تمایز کراتینوسیت برای دستیابی به عملکرد جلوگیریِ پوست و همچنین هموستاز بافت [ثبات]، ضروری است."

 در سال های اخیر، تعدادی از فرآیندهای بیوشیمیایی درگیر در تمایز سلولهای کراتینوسیت شناسایی شده اند. امروزه می دانیم که مجموعه ای از ژنهای ساکن در مجتمع تمایز اپیدرمال (EDC) برای تمایز اپیدرمی لازم هستند. بیان این ژن ها، در اثر تعامل هماهنگ  مجموعه متنوعی از پروتئین ها، از جمله عوامل رونویسی، تنظیم می شود.

مطالعه ای که درحال حاضر منتشر شده نشان می دهد که FRA-2، یکی از این عوامل رونویسی، نقش نظارتی کلیدی ایفا می کند. "با کمک مدل های خاص موش های آزمایشگاهی نشان دادیم که رونویسی FRA-2 در کراتینوسیت ها باعث بیان ژن ها در EDC می شود". در مقابل، از دست دادن FRA-2 در کراتینوسیت فرابازال، به علت کاهش بیان ژن های EDC، برای بروز نقص در تواناییِ جلوگیری پوست کافی است. این نویسندگان همچنین  رابطه ای احتمالی میان این قضیه و سرطان پوست را دریافتند. در موش های مستعد رشد تومورهای خوش خیم پوست یا papillomas، فعال شدن FRA-2 احتمال بروزِ تومور پوستی را کاهش می دهد. نویسندگان نشان دادند که FRA-2 باعث تمایز زودرس کراتینوسیت می شود.

 یافته دیگر مربوط به تنظیم فعالیت رونویسی از FRA-2 می باشد. تحقیق نشان می دهد که فعال شدن این فاکتور رونویسی، وابسته به تغییرات پروتئین شیمیایی و تعامل با دو آنزیم مهم  Ezh2 و ERK1 / 2  است. این حالتِ فعال سازی سابقا شناخته نشده بود، و محققان در حال حاضر می خواهند ببینند آیا این مکانیزم منحصر به فرد در فرآیندهای دیگر هم درگیر هست یا خیر.

استفانی وارم می گوید: " ما توانستیم تعامل جدیدی بین FRA-2 با Ezh2 را توصیف کنیم، با استفاده از روش طیف سنجی جرمی، موفق شدیم تغییر پسارمزخوانی جدیدی از FRA-2 را شناسایی کنیم، به این ترتیب که FRA-2 زمانی که توسط Ezh2 متیله می شود، [متیلاسیون یک تغییر شیمیایی است و هنگامی رخ می دهد که مولکولی، گروه متیل را بدست می آورد]، به شکل غیرفعال در سلول های بازال باقی می ماند و زمانی که  توسط ERK1 / 2 فسفریته می شود، [اضافه سازی یک گروه فسفات]، فعال می گردد."

وارم ادامه می دهد این یافته ها روزنه های جدیدی را در اختیار می گذارند که ببینیم " آیا این تغییر، یک مکانیسم عمومی فعال سازیِ رونویسی فاکتور است یا خیر". "علاوه بر این می خواهیم ببینیم آیا مهار Ezh2 می تواند یک استراتژی درمانی ارزشمند برای بیماری های پوستی مربوط به نقص تمایز کراتینوسیت باشد یا خیر."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
بروزرسانی برنامه City Art Search، برای تبدیل گوشی شما به موزه

بروزرسانی برنامه City Art Search، برای تبدیل گوشی شما به موزه

چه کسی گفته است کاربران گوشی های هوشمند، قدردانِ فرهنگ نیستند؟ "جست‌و‌جوی هنری شهر - City Art Search – " برای گوشی های ویندوز، گوشی شما را با نشان دادن تصاویر 2100 قطعه هنری، تبدیل به موزه می‌کند.

مطالعه متن کامل
کشف موردی عجیب در اورانوس توسط یک فضانورد

کشف موردی عجیب در اورانوس توسط یک فضانورد

یکی از جالب ترین جنبه ها در مورد منظومه شمسی اینست که اصلا اطلاعی درمورد شکلِ اقمار و سیاره ها نداریم. هرچند شکل و اتمسفرشان از بیرون قابل مشاهده است (و گهگاه توانسته ایم کاوشگری را نیز روی سطحشان بنشانیم) به عنوان مثال می توان از ماموریت های Venera به سیاره های ونوس و مریخ نام برد، اما واقعا نمی دانیم ایستادن روی سطح اجسام سماوی چگونه است. حتی نمی دانیم زیر اتمسفر بعضی از سیاره های خاص چه چیزی وجود دارد.

مطالعه متن کامل
مقایسه LG G4 و Nexus 6

مقایسه LG G4 و Nexus 6

مقایسه دو گوشی LG G4 و آخرین مدل نکسوس با عنوان Nexus 6 چه خواهد شد؟ با کوی همراه باشید تا این دو گوشی را از لحاظ عملکرد و مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری مقایسه کنیم.

مطالعه متن کامل
هاروکا میساوا و گلهای کاغذی زیبایش

هاروکا میساوا و گلهای کاغذی زیبایش

یک طراح ژاپنی بنام هاروکا میساوا فرم ظریفی از گلها را با استفاده از براده های تراشِ نوعی مداد مخصوص ساخته است. دیدن این طرح های بدیع در یک حلقه شکننده خالی از لطف نیست. با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
دوربین تولیدی DJI، امکانِ استفاده دوگانه از دوربین را هم روی یک پرنده بی سرنشین و هم بصورت دستی می دهد

دوربین تولیدی DJI، امکانِ استفاده دوگانه از دوربین را هم روی یک پرنده بی سرنشین و هم بصورت دستی می دهد

Inspire 1 در حالت دستی(تصویر بالا). دوربین 4K ،30 فلاش بر ثانیه ای که روی Inspire 1 نصب شده است نیز مثل بیشتر دوربین های قابل نصب روی پرنده های بی سرنشین مجهز به مکانیسم حلقه ای حفظ تعادل است. به این ترتیب، نه تنها کاربران قادر به تغییر زاویه و حرکت دوربین از راه دور خواهند بود، بلکه سطح دوربین نیز مثل مواقعی که روی پرنده بی سرنشین چهارموتوره متحرک قرار دارد، به صورت خودکار متوازن می ماند. اکنون شرکت سازنده یعنی DJI قصد دارد یک مدل دستی را از همین دوربین عرضه کند، در نتیجه دوربین Inspire 1 را (به همراه مکانیسم تعادل حلقه ای و سایر لوازمش) می توان علاوه بر نصب بر روی یک پرنده بی سرنشین برروی یک دسته مخصوص نیز نصب کرد.

مطالعه متن کامل