کوی دانش - kooy

رایانه‌ها با تحلیل ردپاهای دیجیتالی افراد می‌توانند به نسبت دوستان و خانواده، قضاوت بهتری در مورد شخصیت اشخاص داشته باشند.

رایانه‌ها با تحلیل ردپاهای دیجیتالی افراد می‌توانند به نسبت دوستان و خانواده، قضاوت بهتری در مورد شخصیت اشخاص داشته باشند.
27 دی
12:00 1393
پژوهشگران در مطالعه‌ای منتشر‌شده در مجله PNAS، قابلیت رایانه و انسان را در قضاوت درست درباره شخصیت افراد مورد مقایسه قرار دادند. قضاوت انسان‌ها براساس آشنایی با افراد مورد قضاوت صورت می‌گرفت درحالیکه رایانه‌‌ها از سیگنال‌های دیجیتالی خاصی مانند لایک‌های فیس‌بوک استفاده می‌کردند.

نتایج نشان داد نمونه رایانه‌ای به نسبت دوستان و خانواده شخص، می‌توانست با بررسی لایک‌های فیس‌بوک، پیش‌بینی درست‌تری درباره شخصیت افراد ارائه دهد. با در نظر گرفتن لایک‌های کافی برای تحلیل، تنها همسر شخص می‌توانست در پیش‌بینی صفات روانشناختی گسترده به دقت رایانه‌ عمل کند.

 

پژوهشگران دانشگاه کمبریج و استنفورد، نتایج حاصله را به عنوان شاهدی در نظر گرفتند که نشان می‌دهد رایانه‌‌ها می‌توانند صفات روانشناختی افراد را از طریق تحلیل اطلاعات خام پیش‌بینی کنند. این پژوهش نشان داد رایانه‌‌ها بهتر از آنچه که در گذشته تصور می‌شد عمل می‌کنند و این امر می‌تواند «نقطه عطف» مهمی در ارتباط اجتماعی بیشتر بین انسان و رایانه باشد.

Wu Youyou، نویسنده اصلی پژوهش از مرکز روانسنجی کمبریج می‌گوید: «در آیندهبا ظهور دستگاه‌های دارای مهارت‌های عاطفیِ اجتماعی و هوشمند، رایانه‌‌ها قادر خواهند بود صفات روانشناختی و واکنش‌های ما را حدس بزنند و انها را شناسایی کنند. در این زمینه به نظر می‌رسد ارتباط بین انسان و رایانه که در فیلم‌های علمی-تخیلی به تصویر کشیده می‌شدند، برای ما امکان‌پذیر شود.»

 

پژوهشگران می‌گویند با پیشرفت فناوری و با توجه به چنین نتایجی امکان دارد نگرانی در زمینه حریم شخصی افراد افزایش پیدا کند. به همین دلیل پژوهشگران برای پشتیبانی از سیاست‌های مرتبط با حریم شخصی، کنترل کامل ردپاهای دیجیتالی را به خود افراد واگذار کرده‌اند.

نتایج مطالعه مذکور نشان داد رایانه‌‌ها قادر خواهند بود با تحلیل 10 تا از لایک‌های فرد، به نسبت همکارانش پیش‌بینی دقیق‌تری از صفات روانشناختی ارائه دهند. همچنین با تحلیل 70 لایک، به نسبت دوستان و هم اتاقی‌ها، با تحلیل 150 لایک به نسبت اعضای خانواده (والدین، خواهر و برادر) و با تحلیل 300 لایک به نسبت همسر فرد، پیش‌بینی دقیق‌تری انجام می‌دهند.

طبق گفته پژوهشگران با توجه به اینکه کاربران فیس‌بوک به طور میانگین 227 لایک دارند (البته این عدد به طور پیوسته رو به افزایش است)، این هوش‌ مصنوعی می‌تواند ما را بهتر از نزدیک‌ترین افراد زندگی‌مان بشناسد.

جدیدترین نتایج حاصله از پژوهش پیشین در دانشگاه کمبریج، منتشر شده در مارس 2013، نشان داد انواع ویژگی‌های روانشناختی و جمعیتی را می‌توان با دقت شگفت‌انگیزی از طریق لایک‌های فیس‌بوک پیش‌بینی کرد.

در مطالعه جدید، پژوهشگران از نمونه‌ای مشتمل بر 220 داوطلب در فیس‌بوک استفاده کردند که این افراد از طریق برنامه «myPersonality» به 100 پرسش در مورد شخصیت پاسخ داده و علاوه بر آن اجازه دسترسی به لایک‌هایشان را نیز داده بودند.

این نتایج، امتیاز افراد را در مدل روانشناختی معروف به OCEAN مشخص کرد. این مدل روانشناختی 5 صفت شخصیتی را شامل استقبال از تجارب تازه، وجدان، برونگرایی، سازگاری و روان‌رنجورخویی مشخص‌ می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، پژوهشگران توانستند ارتباط بین هر لایک را با سطوح بالاتری از هر صفت شخصیتی تعیین کنند. برای مثال لایک کردن «سالوادور دالی» و «مدیتیشن»، نشان‌دهنده درجه بالایی از گشودگی نسبت به تجارب تازه است.

از کاربران برنامه «myPersonality» خواسته شد از دوستان و خانواده خود بخواهند در مورد صفات شخصیتی آنها با پاسخ‌ دادن به نسخه کوتاهی از آزمون شخصیت قضاوت کنند. با استفاده از پرسش‌نامه‌ای 10 سؤالی، داده‌های مربوط به قضاوت دوستان و خانواده‌ افراد جمع‌آوری شد.

پژوهشگران توانستند اطلاعات مربوط به 17622 نفر را به دست بیاورند که توسط خانواده یا یک دوست مورد قضاوت قرار گرفته‌اند و نیز 14410 نفر که توسط هر دو مورد مورد قضاوت بوده‌اند.

به منظور ارزیابی دقت در اندازه‌گیری‌ها، قضاوت آنلاین درباره شخصیت با استفاده از تحلیلِ مطالعات پیشین در زمینه قضاوت دوستان، خانواده و همکاران درباره شخصیت افراد، تأیید شد. پژوهشگران متوجه شدند معیار‌های آنلاین آنها با معیار‌هایی که پژوهش‌های فردی که  در طول سالهای متمادی به آنها دست یافته بودند، مشابهت دارند.

با این روش، پژوهشگران توانستند دقت الگوریتم‌های رایانه‌ی را به اندازه قضاوت‌های شخصی افزایش دهند. با دادن لایک‌های کافی برای تحلیل، رایانه‌‌ها توانستند به گزارشی که فرد از صفات شخصیتی خود می‌دهد، نزدیک شوند.

دکتر Michal Kosinski، نویسنده همکار و پژوهشگر دانشگاه استنفورد می‌گوید: «ماشین‌ها دارای دو مزیت‌ کلیدی هستند که به دست آوردن این نتایج را محتمل می‌کند: توانایی حفظ و دسترسی به مقادیر عظیمی از اطلاعات و توانایی تحلیل آنها با استفاده از الگوریتم‌ها یا تکنیک Big Data.

طبق گفته دکتر Kosinski، تکنیک Big Data و یادگیری دستگاه باعث ایجاد دقتی در تحلیل‌ها می‌شود که ذهن انسان به سختی می‌تواند به آن دست یابد. زیرا ذهن انسان تمایل دارد وزن بیشتری به یکسری مسائل بدهد یا با روشی غیر‌منطقی در تفکر دچار نسیان و فراموشی می‌شود.

با این وجود نویسندگان این پژوهش پذیرفتند تشخیص برخی صفات را بهتر است به توانایی انسان واگذار کرد. انسان‌هایی که برای قضاوت از ردپاهی دیجیتالی استفاده نمی‌کنند.

نویسندگان معتقدند ارزیابی ارزان، دقیق و خودکار شخصیت می‌تواند تصمیم‌گیری‌های اجتماعی و شخصی را ارتقا بخشد.

دکتر David Stillwell، نویسنده همکار از دانشگاه کمبریج می‌گوید: «توانایی قضاوت درباره شخصیت، جزئی ضروری از زندگی اجتماعی است. از تصمیمات روزانه گرفته تا نقشه‌های درازمدت افراد مانند ازدواج، اعتماد، استخدام یا انتخاب رئیس جمهور به این امر بستگی دارد. نتایج تحلیل این اطلاعات می‌تواند برای کمک به افراد در زمان تصمیم‌گیری مفید باشد.»

Youyou توضیح می‌دهد: «با این روش، استخدامِ افراد بر اساس تطابق ویژگی‌های شخصیتی با شرایط کاری، بهتر صورت می‌گیرد. همچنین تولیدات و خدمات را می‌توان با ویژگی‌های شخصیتی و تغییر خلق‌وخوی افراد هماهنگ و سازگار کرد. علاوه بر این افراد می‌توانند با استفاده از این شیوه تحلیل اطلاعات، توانایی قضاوت و شهود خود را برای تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی مانند انتخاب فعالیت‌ها، مسیر شغلی یا ازدواج بالا ببرند. این امر می‌تواند شرایط زندگی افراد را نیز بهبود بخشد.»

طبق گفته پژوهشگران، بررسی اطلاعات و استنتاج از آنها به این شیوه، نشان‌دهنده تکنیک‌هایی است که برخی توسعه‌دهندگان خدمات دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌دهند. ممکن است در آینده، دانستن چنین واقعیتی که ماشین‌ها می‌توانند عادات ما را به درستی شناسایی کنند، هشداری در زمینه تجاور به حریم شخصی در نظر گرفته شود. پژوهشگران برای درمیان گذاشتن نگرانی خود می‌گویند: «امیدواریم مصرف‌کنندگان، توسعه دهندگان فناوری و سیاست‌گذاران با پشتیبانی از قوانین و فناوری‌های حفظ حریم شخصی و دادن اختیار کامل در کنترل رد‌پاهای دیجیتالی به کاربران، با این چالش‌ها به درستی برخورد کنند».

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آب و هوا می‌تواند بر آلرژ‌ی‌ها اثر بگذارد.

نکته‌ی سلامتی: آب و هوا می‌تواند بر آلرژ‌ی‌ها اثر بگذارد.

آلرژی می‌تواند رسیدنِ فصلی تازه را تبدیل به یک مشکل بزرگ کند. افراد مبتلا به آلرژی می بایست شرایطی که در ادامه می آید را همواره رصد کرده و مراقب سلامتی خود باشند. با کوی دانش همراه شوید تا این شرایط را بررسی کنیم...

مطالعه متن کامل
نمایش هابل از یک نوار اندازه گیری کیهانی

نمایش هابل از یک نوار اندازه گیری کیهانی

این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا/اِسا ثبت شده، کهکشان مارپیچی NGC 3021 را نشان می دهد که در فاصله حدود 100 میلیون سال نوری در صورت فلکی لئو ماینر (شیر کوچک) قرار دارد.

مطالعه متن کامل
سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

سفر ربات محقق به عمق دریاچه یلواستون

هر ساله میلیون ها نفر از بازدیدکنندگان به واسطه مناظر جذاب طبیعی راهی پارک ملی یلواستون در آمریکا می شوند.اما در این میان گروهی از دانشمندان مشتاقند تا فراتر از مناظر موجود، این پارک را مورد کاوش قرار بدهند و به همین منظور رباتی شیرجه زن ساخته اند که هدف از طراحی آن بررسی اکوسیستم میکروب هایی است که زیر سطح دریاچه یلواستون به سر می برند.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: با وجودِ دیابت، راحت زندگی کنید.

نکته‌ی سلامتی: با وجودِ دیابت، راحت زندگی کنید.

مدیریت دیابت، کاری است که باید طولانی‌مدت انجام دهید و نیاز به برنامه‌ریزیِ دقیق دارد تا سلامت خود را حفظ کنید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: فقط گرده افشانی آلرژی زا نیست.

نکته سلامتی: فقط گرده افشانی آلرژی زا نیست.

گرده افشانی از گیاهان هرز، علف ها و درختان متهم اصلی آلرژی های فصلی است. اما فراموش نکنید که موارد دیگری هم وجود دارد که موجب عطسه شود.

مطالعه متن کامل