کوی دانش - kooy

مسیر سیگنالینگِ مسئول تولید سلول های سرطانی مقاوم در برابر شیمی درمانی شناسایی شد

مسیر سیگنالینگِ مسئول تولید سلول های سرطانی مقاوم در برابر شیمی درمانی شناسایی شد
27 دی
08:00 1393
بنا به نتایج بدست آمده در یک تحقیق با نام Rapid Impact که در ژورنال سرطان مولکولی، وابسته به بنیاد تحقیق سرطان آمریکا چاپ شده است، محققان موفق به شناسایی یک مسیر سیگنالینگ شدند که مسئول تولید سلول های سرطانی است. این پدیده به آهستگی تکثیر شده و از میان بردنش با معالجات حال حاضر مشکل بوده و بنا به احتمالات حتی موجب عود بیماری هم می شوند.

سیریدهار راماسوامی، پزشک و استادیار پزشکی در مرکز سرطان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون می گوید: "مسیر جدیدی را شناسایی کرده ایم که در آن مولکول های سیگنالینگِ شناخته شده، به همدیگر می چسبند تا تکثیر سلولی را تنظیم کنند. ولی بخاطر اهداف درمانی مورد نظر تحقیق برای انواع مختلفی از سرطان ها، تعداد این مولکول ها هم اکنون به شدت تحت نظر قرار دارد و فعلا به تدوین استراتژی هایی برای هدف قراردادن این مسیر در مدل های حیوانی می پردازیم تا کاربردهای بالینی بالقوه این یافته ها را بهتر تعیین کنیم". 

راماسوامی که علاوه بر این در انستیتوی Broad و نیز انستیتوی سلول بنیادی هاروارد هم عضویت دارد، ادامه می دهد: "در تمامی سرطان ها تعدادی سلول هستند که به سرعت تکثیر می شوند و تعداد زیادی هم به آهستگی زیاد می  شوند. بسیاری از معالجات سرطان، هدفشان از میان بردن سلول هاییست که به سرعت تکثیر می شوند، اما سلول های دارای سرعت تکثیر آهسته را به حال خودشان می گذارند که این سلول های نوع دوم می توانند همچنان باعث عود بیماری بعد از معالجه اولیه شوند. هدف ما این است که ببینیم چگونه سلول های دارای تکثیر آهسته تولید می شوند تا بتوانیم روش هایی برای از میان بردن آنها نیز ابداع کنیم".

سلول های سرطانی که در لابراتور رشد می کنند هنگام تقسیم معمولا دو سلول خواهر را بوجود می آورند که همان سرعتِ تکثیر سلول های والد را دارند، اما برخی اوقات نیز یکی از سلول های دختر نسبت به دیگری با سرعت بسیار آهسته تری تکثیر می گردد."

راماسوامی و همکارانش چندین سال است که مشغول بررسی دلایل این تقسیم سلولی غیرمتقارن هستند که برای سلول های یادشده رخ می دهد. گروه مذکور در تحقیقی که پیش از منتشر کرد، متوجه شد سلول سرطانی، درصورتی که آثار پروتئینی به نام AKT را دقیقا قبل از تقسیم شدنش، به صورت نامتقارن مهار کند، آنگاه دو سلول خواهر بوجود می آید: یکی که سطوح عادی پروتئین AKT دارد و همانند سلول والد با سرعت بالایی تکثیر می شود، و دیگری که سطح پروتئین AKT آن پایین بوده و با سرعت آهسته ای نیز تکثیر می شود. افزون بر این آنان همین سلول های سرطانی نادر را با سطوح پایین پروتئین AKT در بدن بیماران مبتلا به سرطان سینه نیز کشف کردند و متوجه شدند که این سلول های در برابر شیمی درمانی (ترکیبی مورد استفاده برای معالجه بیماران یادشده) بسیار مقاوم ظاهر می شوند.   

در تحقیق مذکور محققان از برخی تکنیک های زیست شناسیِ مولکولی استفاده کردند تا بر روی نحوه تقسیم سلول های سرطانی در محیط آزمایشگاه که سلول های خواهر را با سطوح مختلفی از پروتئین AKT تولید می کند تحقیق نمایند. محققان دریافتند که سیگنالینگ کاهش یافته از طریق اینتگرین بتا 1 (مولکولی که روی سطح بسیاری از سلول های سرطانی یافت می شود)، فعالیت مولکول FAK سیگنالینگ را کاهش می دهد. این امر به نوبه خود فعالیت مجموعه ای از مولکول های سیگنال دهی را به نام mTORC2 افزایش داد، که منتهی به مهارِ سطوح پروتئینAKT1   بوسیله مولکولی به نام TTC3 و مجموعه پروتئازم می شود.   

راماسوامی می گوید: "قبل از انجام مطالعات یادشده، ما اینگونه می اندیشیدیم که مهار نامتقارنAKT  ممکن است صرفا مربوط به نوسانات تصادفی در سطوح پروتئین طی تقسیم سلولی باشد. اما متوجه شدیم اینگونه نیست، بلکه پدیده یادشده به واسطه مسیر سیگنالینگی تنظیم می شود که بالقوه قابل هدف گیری است و ممکن است روش های تازه ای را برای اثربخشی درمان جهت کاهش ناهمگنی تکثیری داخل تومورها در اختیارمان بگذارد".

 منابع مالی این تحقیق یادشده توسط سازمان ها و نهادهایی همانند مقابله با سرطان، انستیتوی ملی سرطان، انستیتوی پزشکی هاوارد هیوز، سوزان جی کومن، بنیان سرطان پروستات، CNPq (مجمع ملی برای توسعه فناوری و عملی در برزیل) و انستیتوی سلامت کارلوس سوم در اسپانیا تامین شده است. بنا به گفته راماسوامی تضاد منافع بین نهادها و انستیتوهای گفته شده وجود ندارد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
ورود بیومتریک به وب سایت و برنامه ها به وسیله ویژگی های Hello و Passport در ویندوز 10

ورود بیومتریک به وب سایت و برنامه ها به وسیله ویژگی های Hello و Passport در ویندوز 10

امروز، مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز 10 با سه روش احراز هویت بیومتریک عرضه خواهد شد. این سه روش، تشخیص صورت، تشخیص عنبیه و تشخیص اثرانگشت هستند. این سیستم احراز هویت، Windows Hello نام دارد و با استفاده از مشخصات FIDO ساخته خواهد شد. مایکروسافت و گوگل عضو اتحادیه FIDO می باشند، که این اتحادیه جهت ساخت یک استاندارد کراس پلتفرم برای احراز هویت بیومتریک با امنیت بالا، تشکیل شده است.

مطالعه متن کامل
سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود

سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود

لمینیت های فوق نازک از جنس یاقوت کبود، می تواند پوشش جدیدی را برای صفحات نمایش در اختیار بگذارند که در مقابل شکستن مقاوم ترند.

مطالعه متن کامل
تولد سیارات! شکل گیری جهان های بیگانه برای اولین بار تصویربرداری شد

تولد سیارات! شکل گیری جهان های بیگانه برای اولین بار تصویربرداری شد

برای اولین بار ستاره شناسان توانسته اند به صورت مستقیم اقدام به مشاهده سیارات طی روند تولد خود بنمایند. دانشمندان اقدام به تصویربرداری از اگزوپلنت گازی غول پیکری به هنگام شکل گیری به دور ستاره جوان LkCa 15 نموده اند که حدود 450 سال نوری از زمین فاصله دارد.

مطالعه متن کامل
فورد اکسپلورر پلاتینیوم مدل 2016 مملو از چرم نیروانا

فورد اکسپلورر پلاتینیوم مدل 2016 مملو از چرم نیروانا

اواخر سال گذشته، زمانی که مدل تریم پلاتینیوم فورد اکسپلورر به صورت آنلاین معرفی شد دو مسئله مهم معلوم شد؛ یکی اینکه قیمت پایه آن 52600 دلار است، و دیگر اینکه مدل استاندارد آن تقریباً کامل و بدون نقص می باشد. قبل از اینکه اکسپلورر پلانتینیوم در ماه سپتامبر وارد بازار شود، شرکت فورد یک سری جزئیات درباره این دورگه ابرلوکس را به صورت جسته و گریخته افشا کرده است و طراح اصلی آن گفته است که این تریم دارای اشرافی ترین و مرغوب ترین اتاقی است که تا کنون برای یک فورد در شمال آمریکا طراحی کرده ایم.

مطالعه متن کامل
موتورولا و ساعت هوشمند Moto 360  آندرویدی

موتورولا و ساعت هوشمند Moto 360 آندرویدی

شرکت موتورولا ساعت هوشمند جدید خود به نام Moto 360 را به تازگی ارائه داده است که از جمله ابزارهای پوشیدنی آندرویدی به شمار می رود. دلیل نامگذاری این ساعت به نام Moto 360 هم صفحه نمایش گرد آن است. این طراحی را چندی قبل در LG Watch R که آن هم به تازگی رونمایی شده ، دیده ایم.

مطالعه متن کامل