کوی دانش - kooy

خوابیدن به پشت در دوران حاملگی و خطر بدنیا آوردن جنین مرده

خوابیدن به پشت در دوران حاملگی و خطر بدنیا آوردن جنین مرده
24 دی
12:00 1393
بنا به نتایج حاصل از یک تحقیق جدید، زنانی که در ماه های آخر حاملگیِ خودشان، به پشت می خوابند، در صورت وجود سایر عوامل خطر، ممکن است با ریسک نسبتا بالاتری از مرده زایی جنین روبرو باشند. البته متخصصان تاکید دارند که یافته های یادشده به خودی خود نمی تواند اثباتی بر اثرگذاریِ وضعیت خوابیدن بر مرده زایی جنین باشد.البته بنا به گفته محققان "اختلال رشد جنین" علت شایع تر مرده بدنیا آمدن جنین است ولی نتایج این تحقیق هم قابل چشم پوشی نیست

دکتر جرج سعاده، مدیر پزشکی مادر و جنین در دانشگاه واحد پزشکی تگزاس در گالوستون می گوید: "باید این نتایج را با احتیاط تفسیر کنیم ".

سعاده که در تحقیق یادشده نقشی نداشته است، اظهار می کند: "نمی توان نتیجه گرفت که خوابیدن به پشت باعث مرده زایی جنین می شود یا مثلا به بغل خوابیدن از این امر جلوگیری می نماید".

البته دکتر سعاده اظهار می دارد که نقش احتمالی خوابیدن به پشت در این امر قابل تامل است و باید آنرا در نظر گرفت. وی در شرح این موضوع می گوید: خوابیدن به پشت ممکن است آپنه خواب را افزایش بدهد، در این صورت نفس کشیدن در سرتاسر شب مدام با وقفه مواجه شده و دوباره شروع می شود و اگر جنین آسیب پذیر باشد، این میزان اکسیژن کاهش یافته می تواند احتمال مرده زایی را افزایش بدهد.

 

 

دکتر آدرینه گوردن محقق ارشد در تحقیق مذکور به طورکلی امکان اثرگذار بودن وضعیت خواب بر مرده زایی را تایید می کند، البته احتمالا صرفا درصورتی اینگونه است که سایر عوامل خطر نیز، مثل اختلال در رشد جنین، وجود داشته باشند.

گوردون، متخصص نوزادان در بیمارستان سلطنتی شاهزاده آلفرد در سیدنی استرالیا می گوید: "مرده زایی جنین بسیار پیچیده تر از صرفا یک عامل موثر است".

 وی ادامه می دهد اگر وضعیتِ خواب  مادر واقعا اثرگذار باشد، آنگاه عامل مهمیست، زیرا می توان تغییرش داد. 

مرده زایی جنین اشاره به از دست دادن حاملگی بعد از هفته بیستم دارد. با توجه به آمار موجود، تقریبا یکی از هر 160 حاملگی منجر به مرده زایی می شود که از جمله دلایل آن نقصان مادرزادی، رشد ضعیف جنین و مشکلات مربوط به جفت و سایر دلایل می باشد.

زنان سیگاری یا زنانی که فشار خون بالایی دارند در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران قرار دارند، اما بنا به گفته دکتر سعاده، برخی اوقات هم دلیل مشخصی برای این اتفاق وجود ندارد.

به منظور بررسی رابطه احتمالی میان وضعیت خواب با خطر مرده زایی، تیم گوردون 103 زن را که جنین خود را در هفته های آخر بارداریشان (بعد از هفته 31 بارداری) مرده به دنیا آورده بودند و نیز 192 زن بارداری را مورد بررسی قرار دادند که در سه ماهه سوم بارداری قرار داشتند.

 

براین اساس، تیم یادشده متوجه شدند که از میان زنانی که جنین خود را مرده بدنیا آورده بودند، تقریبا 10 درصد اظهار داشتند که در طول بارداری و ماه آخر به پشت خود می خوابیده اند. این میزان در زنانی که بارداری سالمی داشتند صرفا 2 درصد را شامل می شد.

 

وقتی محققان سایر عوامل از قبیل استعمال دخانیات و وزن بدن زنان را هم درنظرگرفتند، همچنان متوجه شدند که خوابیدن به پشت با خطر روبه فزونی مرده زایی جنین ارتباط داشته است.

دکتر هالیت پینار مدیر پاتولوژی پیش از تولد و کودکان در بیمارستان زنان و نوزادان در پراویدنس رود آیلند، عوامل خطرزای بالقوه در مرده زایی جنین را مطالعه می کند. 

وی می گوید بنابر آنچه در تحقیقات خود بدان دست یافته است، رشد ناقص جنین یکی از "عوامل عمده خطرِ" مرده زایی جنین است (رابطه ای که تیم گوردون نیز در بررسی های اخیر خود متوجه آن شدند).

 

پینار می گوید: در ارتباط با وضعیت خوابیدن، یافته های اخیر سوال جالبی را به ذهن متبادر می سازد.

 طبق نظر وی، به پشت خوابیدن زنان در دوران بارداری، کم شدن جریان خونی که به سمت جنین می رود را "امکان پذیر" میکند.

 اما وی خاطر نشان می کند "بدون انجام اندازه گیری عینی مثلا اندازه گیری میزان جریان خونی که به جفت و  نوزاد می رسد، نمی توان این نظر را با قطعیت قبول کرد".

 بنا به گفته وی "فکر نمی کنم فعلا بتوانیم به نتیجه ای در مورد اثرگذاری وضعیت خواب بر مرده زایی جنین دست پیدا کنیم و پیشنهادی در این رابطه ارائه بدهیم."

 گوردون و سعاده تصدیق می کنند که هنوز برای ارائه هرنوع پیشنهاد جامعی خیلی زود است.

 سعاده ادامه می دهد: "زنان نباید از نتیجه این یافته ها نگرانی به خود راه دهند و اگر خانمی جنین خود را از دست داده است مطمئنا نباید به خاطر خوابیدن خود بر پشت در دوران بارداری احساس گناه کند".

اما آیا برای در امان ماندن زنان باید به پهلو بخوابند؟ سعاده می گوید این کار لزوما نیاز نیست. وی اشاره می کند که خوابیدن در این وضعیت می تواند بالقوه موجب لخته شدن خون در پاها شود.

به گفه وی "زنان باید به هر وضعیتی که برایشان راحت تر است بخوابند."

اما بنا به گفته متخصصان اگر خانمی در مورد وضعیت خوابیدنش نگرانی هایی دارد، بایستی با دکتر خود مشورت کند.

این مطالعه در تاریخ 8 ژانویه به صورت آنلاین در Obstetrics & Gynocology به چاپ رسید.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
فواید شیرخواری نوزاد از سینه مادر

فواید شیرخواری نوزاد از سینه مادر

یک مطالعه جدید که در آن کودکان از بدو تولد تا 7 سالگی را تحت نظر قرار داده است، عنوان می کند که کودکانی که در 28 روز اول از زندگی از سینه مادر شیر می خورند به نسبت کودکانی که از این موهبت محرومند، برخی از مناطق مغزشان حجم بزرگتری دارد و در طی زندگی به مواردی چون IQ بالاتر، موفقیت های تحصیلی و عملکرد بهتر حافظه دست پیدا می کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه حساسیت لمسی 3D روی آیفون s6 اپل و آیفون s6 Plus را تنظیم کنیم؟

چگونه حساسیت لمسی 3D روی آیفون s6 اپل و آیفون s6 Plus را تنظیم کنیم؟

با این که برخی از سیاست‌ها و فلسفه‌ شرکت اپل ناراضی هستند هیچکس نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند که اپل آغاز‌گرِ تحولاتِ بزرگی در صنعت فناوری بوده است. اگرچه تعداد افرادی که ادعا می‌کنند اپل چند سالی است نوآوریِ خاصی به بازار عرضه نکرده است درحال افزایش است ولی واقعیت این است که فناوری صفحه نمایشِ حس‌کننده‌ی فشارِ اپل می‌تواند بُعد جدیدی را ارائه دهد. سیستم لمسی 3D که با ساعت اپل و مجموعه‌ی آیفون s6 جدید عرضه شد می‌تواند تفاوتِ بین ضربه، فشار و فشار محکم را درک کند. تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌های iOS در حال حاضر برای صفحه نمایش‌های حساس به فشار بهینه‌سازی شده‌اند و از سخت‌افزار جدید برای تعامل پیچیده‌تر کاربر در آنها استفاده شده است. در حال حاضر از آنجایی که هر کاربری زمانِ لمس کردن یا ضربه زدن به صفحه نمایش، دارای قدرت و نقطه‌ی مورد علاقه‌ی متفاوتی است اپل روشی در نظر گرفته است تا بتوان حساسیتِ سیستم لمسی 3D را تنظیم کرد. در اینجا چگونگیِ تنظیمِ این قابلیت را آموزش می‌دهیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بررسی  تیونینگ Rolls-Royce Wraith توسط SPOFEC

بررسی تیونینگ Rolls-Royce Wraith توسط SPOFEC

Rolls-Royce Wraith شاید یک نمونه ویژه از تجسم مدرن یک مارک معروف باشد اما این بدان معنی نیست که جایی برای بهبود بیشتر آن باقی نمانده است. حداقل شرکت SPOFEC که یک ارتقایی در این ماشین انجام داده است، این طور گمان می کند. برای بررسی تغییرات صورت گرفته با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: در طول بارداری تناسب اندام خود را حفظ کنید و سلامت بمانید.

نکته‌ی سلامتی: در طول بارداری تناسب اندام خود را حفظ کنید و سلامت بمانید.

قبل از بارداری و در طول بارداری باید عاداتِ سالم را در خود پرورش دهید و تا زمانِ تولد فرزندتان به آنها پایبند باشید.

مطالعه متن کامل
چه چیزی باعث درخشش کرم شب تاب می شود؟

چه چیزی باعث درخشش کرم شب تاب می شود؟

حال که فصل تابستان فرا رسیده است و کرم های شب تاب نمایش درخشش خود را آغاز کرده و بچه ها را سر شوق آورده اند، دانشمندان نیز طی مطالعه ای جدید دست به شناخت بیشتری از نحوه تولید نور خیره کننده توسط این حشرات زده اند.

مطالعه متن کامل