کوی دانش - kooy

تماشای تلویزیون با عادات غذا خوردن ناسالم ارتباط دارد.

تماشای تلویزیون با عادات غذا خوردن ناسالم ارتباط دارد.
23 دی
13:30 1393
نتایج مطالعات نشان می‌دهد افرادی که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای ناسالم دارند و ممکن است نتوانند نکات اساسی را در یک رژیم غذایی سالم درنظر بگیرند.

تعطیلات ممکن است زمان مناسبی برای تماشای تلویزیون یا فیلم باشد. طبق گفته‌های پژوهشگر دانشگاه هوستون (UH)، ساعاتی که فرد مشغول تماشای تلویزیون است می‌تواند منجر به افزایش مصرف تنقلات شود.

پژوهش اخیر در دانشگاه هوستون که توسط پروفسور Temple Northup انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای ناسالم دارند و ممکن است نتوانند نکات اساسی را در یک رژیم غذایی سالم درنظر بگیرند.

 

Northup، دستیار پروفسور Jack J در هوستون می‌گوید: «تعدادی از پژوهش‌های گذشته وجود ارتباط بین ساعات تماشای تلویزیون در روز و مصرف غذاهای ناسالم را مورد تأیید قرار داده‌اند. در اصل، هر چه ساعات تماشای تلویزیون در طول روز بیشتر باشد، غذای ناسالم بیشتری مصرف می‌شود. توضیح رایج درباره این موضوع این است که تماشای تلویزیون، فعالیتی نشسته و بدون حرکت است که فرد را ترغیب به خوردن تنقلات می‌کند.»

 

Northup در پژوهش خود تحت عنوان «درک ارتباط بین تماشای تلویزیون و عادات غذایی ناسالم: نقش واسطه‌ای برای دیدگاه جبرگرایانه به خوب خوردن و دانش تغذیه‌ای» ارتباط بین تماشای تلویزیون و مصرف غذاهای ناسالم را اثبات کرده است. این پژوهش اخیراً در مجله بین‌المللی ارتباطات و سلامت منتشر شده است.

طبق گفته Northup پژوهش‌های بسیار کمی درباره علل روانشناختیِ این موضوع صورت گرفته است و ارتباط بین تماشای تلویزیون و خوردن تنقلات تنها مربوط به کم تحرکی این فعالیت و ترغیب فرد به مصرف تنقلات نیست. او به دنبال بررسی علل اصلی و روانشناختی‌ای است که ممکن است در ارتباط بین این دو موضوع وجود داشته باشد.

«دیدگاه جبرگرایانه به خوب خوردن» و «دانش تغذیه‌ای» دو متغیری بودند که Northup در انجام پژوهش مقطع خود از آنها استفاده کرد. 591 نفر در این پژوهش مشارکت داشتند. «تماشای تلویزیون و رسانه‌های خبری» و «مواد غذایی مصرفی» نیز در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند. طبق گفته این پژوهشگر، مدل پژوهش مشابه اقدامات پیشگیری از سرطان صورت گرفت.

در بررسی مطالعات پیشگیری از سرطان، او متوجه شد افرادی که دیدگاهی جبرگرایانه به سرطان داشتند، یعنی فکر می‌کردند فهمیدن علل سرطان بسیار دشوار است و به همین علت نمی‌توان کاری برای پیشگیری از آن کرد، در کاهش رفتار‌های پرخطری داشتند که ممکن است منجر به سرطان شود، خودکارآمدی پایین‌تری از خود نشان می‌دادند. او معتقد است در زمینه تماشای تلویزیون و عادات غذایی ناسالم نیز کسانی که دیدی جبرگرایانه به خوب خوردن دارند، تمایل بیشتری به مصرف تنقلات نشان می‌دهند. افراد با دید جبرگرایانه تصور می‌کنند درک عادات تغذیه‌ای بسیار دشوار است. در نتیجه احتمالاً دست از تلاش برای خوب خوردن برمی‌دارند.

Northup گفت: «من متوجه شدم افرادی که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌کنند نسبت به کسانی که زمان کمتری تلویزیون می‌بینند، علاوه بر اینکه درک کمی از تغذیه مناسب دارند، دیدگاه جبرگرایانه‌تری نیز به خوب غذا خوردن از خود نشان می‌دهند. به همین ترتیب با در نظر گرفتنِ این دو عامل (دید جبرگرایانه و درک کم از تغذیه درست) می‌توان میزان مصرف تنقلات را نیز پیش‌بینی کرد. درک اینکه افراد چگونه دانش خود را درباره تغذیه افزایش می‌دهند، از جمله بررسی پیام‌های تغذیه‌ای در رسانه‌ها، اهمیت دارد.»

 

Northup معتقد است به علت اینکه مصرف‌کنندگان هر روز با سیل عظیمی از تبلیغات مواد غذایی ناسالم و پیام‌هایی درباره آنچه باید (نباید) بخورند، روبه‌رو هستند این نگرش ضعیف و نادرست درباره خوردن به ‌وجود آمده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتی



عبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
روند تولیدی منحصر به فردی که می تواند انتشار دی اکسید کربن حاصل از سوخت دیزل را به طرز چشمگیری کاهش بدهد

روند تولیدی منحصر به فردی که می تواند انتشار دی اکسید کربن حاصل از سوخت دیزل را به طرز چشمگیری کاهش بدهد

بنا به مطالعه ای که به تازگی انجام شده است، راز تولید دیزل پاک تر استفاده از کاتالیزروهاست. تیم مشترکی از محققان دانشگاه کی یو لوون بلژیک و اوتریشت هلند اقدام به بررسی روند تولید سوخت نموده اند و روش جدیدی را ابداع کرده اند که امکان تولید دیزل پاک تر را فراهم می سازد. به گفته تیم محققان، تکنیک مزبور را می توان برای استفاده طی دهه آینده به آسانی تا سطوح صنعتی دسته بندی نمود.

مطالعه متن کامل
وقتی سوسک های سرگین می رقصند، در اصل از آسمان عکس می گیرند

وقتی سوسک های سرگین می رقصند، در اصل از آسمان عکس می گیرند

کشف این واقعیت که سوسک های سرگین از نور کهکشان راه شیری برای جهت یابی خود در جهان استفاده می کنند با استقبال بسیاری روبرو شده است. محققان اکنون گام جدیدی برای شناخت موجودیت این سوسک های منحصر به فرد برداشته اند مبنی بر اینکه وقتی سوسک های مزبور بر فراز گلوله سرگین خود می رقصند، همزمان اسنپ شاتی را از موقعیت قرارگیری اجرام سماوی نیز می گیرند.

مطالعه متن کامل
توصیه های سلامتی : نظارت بر وزن

توصیه های سلامتی : نظارت بر وزن

حتی درصورتی که در امر کاهش وزن موفق بوده اید ممکن است با مرتکب شدن چند خطای کوچک باز برگردید سر خانه اول. مراکز کنترل بیماری و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا نحوه نظارت بر وزن را به این شکل پیشنهاد داده اند:

مطالعه متن کامل
گوشی هوشمند جدید و شیک Oppo به نام R1x عرضه خواهد شد

گوشی هوشمند جدید و شیک Oppo به نام R1x عرضه خواهد شد

شرکت Oppo قبل از ماه ژانویه گوشی میان رده جدید خود را با نام R1C در کشور چین و با قیمت 400$ معرفی کرده بود. این شرکت با تغییر نام این گوشی به Oppo R1x آماده عرضه این گوشی در سطح جهانی می باشد.

مطالعه متن کامل
مروری بر عرضه جدیدترین نسخه از بازی ماین کرفت در پلی استیشن 4 و ایکس باکس 1

مروری بر عرضه جدیدترین نسخه از بازی ماین کرفت در پلی استیشن 4 و ایکس باکس 1

دیروز جدیدترین بازیMinecraft برای پلی استیشن 4 عرضه شد و امروز همین بازی برای ایکس باکس 1 رونمایی گردید . هرچند که بین این دو نسخه تفاوت آنچنانی وجود ندارد که بر اساس آن دست به ترجیح یکی بر دیگری بزنیم، اما بیشتر از همه حالت ِشکافتِ صحنه(اسپلیت اسکرین) در اندازه بزرگ این بازی است که می تواند جذاب ترین ویژگی از نظر خانواده ها برای انتخابش باشد.

مطالعه متن کامل