کوی دانش - kooy

عرضه سهام نوبت ِ اول 170میلیارد دلاری، آیا علی بابا می تواند گوگل بعدی باشد؟

عرضه سهام نوبت ِ اول 170میلیارد دلاری، آیا علی بابا می تواند گوگل بعدی باشد؟
30 شهریور
16:50 1393
از صبح روز جمعه که شرکت علی بابا اولین عرضه سهام خود را به ارزش 170 میلیارد دلار آمریکا (برابر با 103 میلیارد یورو) در بازار بورس نیویورک آغاز کرده است - که بزرگترین عرضه سهام از سوی شرکتی در حوزه فن آوری در تاریخ است– این سوال مدام در اذهان می چرخد که: آیا غول تجارت اینترنتی چینی پایش به آمریکا باز خواهد شد و رقیب آمازون می شود؟

اما پرسیدن این سوال در مورد شرکتی مثل علی بابا توجیهی ندارد. درست است که علی بابا امکان خرید و فروش آنلاین را فراهم می کند، اما هرچه باشد محدود است و در حد قدوقواره خودش. مقایسه و تشابه قائل شدن بین علی بابا و غول های آمریکایی – از آمازون گرفته تا گوگل و مایکروسافت- محکوم به شکست است. تنها مقایسه درستی که می توان انجام داد این است که بگوییم علی بابا هم دارد به بزرگی همین شرکتهای آمریکایی می شود.

یا حتی باید بگوییم بزرگتر از نمونه های آمریکایی اش است، زیرا برخلاف آمازون علی بابا واقعا درآمد زیادی دارد.

برای دانستن راز موفقیت علی بابا - و پتانسیل آن - باید تمام فعالیت هایی را که در سایت های زیرمجموعه اش صورت می گیرد در نظر بگیرید – که کار آسانی نیست و نمی شود در دو سه خط این تحلیل را جا داد. گزارشی که اخیرا توسط موسسه Forrester Research  منتشر شده است علی بابا را "بزرگترین اکوسیستم دیجیتالی جهان " نامیده است . شاید به نظر، این توصیف لاف گونه و اغراق آمیز باشد، اما به خوبی نشاندهنده ماهیت خزنده و درحال گسترش این سایت و زیر مجموعه هایش است. 

"اگر علی بابا بتواند دست به تکرار موفقیتی که در چین داشته است در سایر نقاط جهان هم بزند، پتانسیل اثرگذاری آن بسیار گسترده خواهد شد "

به لحاظ ارائه خدمات به مشتریانش، علی بابا  سایت تائوبائو (Taobao) را راه اندازی کرده است که طرز کارکرد آن خیلی شبیه eBayاست، و همین طور Tmall که برندهایی مثل اپل و Uniqlo از آن برای دسترسی پیدا کردن به حدود 320 میلیون نفر خریدار آنلاین در چین استفاده می کنند. علاوه بر این، AliExpress هم هست، سایتی برای متصل کردن مصرف کنندگان خارج از چین با صادرکنندگان چینی و سایت خرید گروهی به اسم Jujuasuan را هم باید نام ببریم. Alibaba.com که پرچمدار این مجموعه سایت هاست کارش تجارت عمده فروشی بیزنس به بیزنس است، و بازار عظیمی را در اختیار دارد که نه آمازون و نه  eBayتاکنون بصورت آنلاین موفق به تصاحب و ایجادش نشده اند. افزون بر این ها سایت1688.com را نباید از قلم انداخت که بازاری مخصوص کسب و کارهای کوچک است تا با هم تعامل داشته باشند. علی بابا محاسبات ابری  را به همان سبک سرویس های وب آمازون ارائه می دهد.     

علی بابا به غول پرداخت آنلاینی به اسم  Alipayهم متصل است که اکنون از PayPalهم بزرگتر است و برای خرید محصولات در وب سایت های زیر مجموعه علی بابا از آن استفاده می کنند . البته علی بابا صاحب مطلق Alipay نیست و به همین خاطر هم سهام Alipayدرعرضه سهام علی بابا در بازار بورس نیویورک ارائه نمی شود . اما نگاهی  به این پیوندها کافی است تا متوجه شویم که برند علی بابا تا کجاها گسترش پیدا کرده است. علی بابا در قابلیت هایی همانند ارسال پیام کوتاه،  ویدئوی آنلاین و سرویس Lyft هم سرمایه گذاری کرده است. اگر فرض را بر این بگیریم که علی بابا بتواند درصدی از همین میزان تسلطی را که در چین دارد بر روی سایر نقاط دیگر هم پیاده کند آنگاه باید گفت که پتانسیل نفوذ آن بسیار عظیم است. 

آنطور که بلومبرگ نقل کرده است، جک ما ، موسس و مدیر اجرایی ارشد علی بابا در سخنانی خطاب به سرمایه گذاران بالقوه این شرکت گفته است" ما شرکتی اهل کشور چین نیستیم ، ما شرکتی اینترنتی هستیم که دست بر قضا در چین کار می کنیم". 

مقیاسِ سود

اما فقط سخن و حرف را نباید در نظر گرفت، ببینیم آمار و اعداد چه می گویند.

 سال گذشته مجموع فروش هایی که در سرتاسر سایت های زیرمجموعه علی بابا و سایت اصلی صورت گرفت 296 میلیارد دلار آمریکا بود،  که این رقم را شرکت مزبور در پایان ماه آگوست درگزارش خود اعلام کرده است. در یک قیاس ساده ، سایت eBay در سال 2013 ، 76.5 میلیارد دلار کالا فروخت که حدودا 5 میلیارد دلار بیشتر از کل درآمدی است که علی بابا صرفا از بابت فروش گوشی های همراه در سایت خود بدست آورده بود.

مقایسه ارقام علی بابا با آمازون جالب تر هم هست – آنطور که علی بابا گزارش داده ، سال گذشته دقیقا کمتر از 74.5 میلیارد دلار درآمد داشته است ، اما این رقم شامل درآمد حجم عظیم کالاهای طرف ثالثی که روی سایت علی بابا فروش رفته و غالبا از انبارهای آمازون فرستاده شده اند نمی شود.

اما اعداد و ارقام هرچه باشند، علی بابا بیزنس بزرگی را می چرخاند و در قیاس با آمازون بسیار کارآمدتر است. برخلاف آمازون ، علی بابا مالک انباری از خود نیست. بلکه فروشگاه های آن صرفا فروش را انجام می دهند و خود کالا را در اختیار ندارند. حتی عملیات لجستیکی و نقل و انتقالی که این سایت دارد برای هماهنگی بیشتر در تحویل سفارشات است و نه برای انجام سفارشات . 

"بیش از آنکه درآمد و پول را در نظر بگیریم، منبعی که بالقوه علی بابا را در ردیف گوگل، آمازون یا فیسبوک قرار می دهد، حجم داده های آن است"

علی بابا با حفظ هزینه های سرشکن خود به صورت دیجیتال ، موفق شده تا حاشیه های سودش را از این طریق هم حتی در قیاس با استثنائی ترین شرکت های فن آوری آمریکایی بالا ببرد و هزینه های آن بسیار کمتر از  تمام شرکت هایی است که تاکنون سهامی شده اند. درآخرین سال مالی خود، حاشیه سود خالص علی بابا - سود خالص تقسیم بر درآمد- بیش از 44 درصد بوده است، رقمی که طی چند سال گذشته مدام رشد تصاعدی داشته است. برایان هامیلتون موسس مرکز تهاتری داده های مالی Sageworks می گوید "برای شرکتی به این ابعاد، حاشیه سود خالص 44 درصد بسیار زیاد است".

 در قیاس با علی بابا حاشیه سود آمازون در سال 2013 ، کمتر از1% بوده است .گوگل و اپل هم حاشیه سودهایشان با اندکی افزایش بالای 20% بوده است .

اگر رک و راست بخواهیم بگوییم علی بابا به هیچ وجه در حد و اندازه های شرکت های آمریکایی یاد شده پول در نمی آورد، حداقل فعلا که اینطور نشده است. درآمد سالانه ای که اخیرا گزارشش را منتشر کرده است اندکی کمتر از 8.5 میلیارد دلار بوده و سود خالص سالانه بالای 3.7 میلیارد دلار. رقبای آینده بالقوه علی بابا در ایالات متحده نیز آنطور که گزارش داده اند حاشیه سودشان کمتر است، این امر بخشی به این باز می گردد که شرکت های آمریکایی پول های زیادی را صرف رشد می کنند، حال چه به صورت اخذ مالکیت شرکت های خردتر از سوی گوگل باشد یا خرید انبارهای بیشتر از طرف آمازون یا بزرگتر کردن زنجیره توزیعی که اپل برای خود درست کرده است. در واقع بزرگتر شدن برای شرکت های آمریکایی مهم تر از افزایش سودشان است – هرچند که اپل و گوگل از نظر سود هم وضعیت خیلی خوبی دارند. 

با توجه به قیمتِ سهام شرکت های یاد شده، وال استریت مشکلی با افزایش نیافتن سود این غول ها ندارد. علی رغم اشتیاق و استقبالی که از عرضه سهام نوبت اول علی بابا در بازار بورس نیویورک شده است ، ممکن است در صورتی که علی بابا درآمد خود را صرف سرمایه گذاری های روشن و مشخص برای گسترش در آینده نکند خریداران آمریکایی سهامش به مرور زمان سرخورده شوند. در صورتی که عرضه سهام نوبت اول آن ، بنا به گمانه زنی ها ، منجر به سودی با مبلغ حدودی 22 میلیارد دلار شود، علی بابا بیشتر از هر زمانی پول برای سرمایه گذاری خواهد داشت.  

داده محوری

البته بیش از آنکه درآمد و هزینه ها را مبنای مقایسه علی بابا و باقی سایت های مشابه قرار بدهیم، منبع دیگری که پتانسیل بالقوه ای را برای قیاس علی بابا با گوگل، آمازون یا فیسبوک فراهم می آورد، داده هایی این سایت است. حجم بسیار گسترده تجارتی که روی پلت فرم های متعدد علی بابا انجام می گیرد به این معناست که احتمالا علی بابا  جامع ترین و مفصل ترین اطلاعات را در مورد رفتار مشتریان در بزرگترین بازار مصرفی روی زمین در اختیار دارد- بازاری که قدرت خرید و فروش آن مدام در حال افزایش و گسترش است.

طبق تحلیلی که Forrester انجام داده است ، شرکت های آنلاین چینی نسبت به  همتایان آمریکایی خود از نظر جامعیت متفاوت هستند. درحالیکه نام آمازون بیشتر با خرید گره خورده است و گوگل با جستجو، علی رغم سرویس های بسیار متنوع دیگری که دارند، علی بابا و رقبای اصلی آن در چین تا جایی که بتوانند خود را در جنبه های مختلف آفلاین و آنلاین زندگی کاربران جا می کنند. 

برایان وانگ ، تحلیل گر Forresterمی نویسد :"علی بابا با توجه به اطلاعات ِ عمیق و گسترده ای که از رفتار مشتریان در اختیار دارد، می تواند پروفایل بسیار مفصلی را از مشتریانش تهیه کند که به او امکان می دهد تا هوشمندانه تر رفتار کرده و فروشش را افزایش بدهد".

هنوز سوالات بسیاری حول محور علی بابا در اذهان می چرخد، از آن جمله می توان به شک و تردیدها در مورد زمامداری شرکتی، محیط قانون گذاری نامشخص چینی ها و رقابت موجود بین این سایت و سایر غول های چینی همانندش اشاره کرد. اما انچه به نفع علی بابا تمام شده است عمق و گستره  داده هایی است که در اختیار دارد که این سایت را هم سطح بزرگترین پلت فرم های فن آوری آمریکایی بالا می آورد. جزئیات طرح های این شرکت برای بازارهای خارج از چین هنوز مشخص نیستند و سال ها طول می کشد تا علی بابا هم بتواند مثل گوگل و آمازون جایگاه محکمی را در بازارهای تحت سلطه این دو غول آمریکایی از آن خود کند. با این وجود شرکت های آمریکایی باید حواسشان را جمع کنند . علی بابا با توجه به بیزنسی که راه انداخته است و درآمدی که کسب می کند و پتانسیل خود برای خلق شرکتی بزرگتر بر فراز زیربنای کنونی اش، می تواند رقیبی در حد و اندازه های هرکدام از شرکت های فن آوری در جهان باشد.

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


تقویت قابلیتهای پردازش تصویر در گوگل

تقویت قابلیتهای پردازش تصویر در گوگل

نرم افزار تشخیصِ تصاویر گوگل یکی از تاثیرگذارترین ها در نوع خود است و قابلیت تشخیص افراد، مکانها، حیوانات و حتی مواردی مثل غذاها، ماشین ها و درختان را دارد. با اینحال حتی خود گوگل هم به کاراییِ کامل این نرم افزار اعتقاد ندارد زیرا بصورت رسمی اعلام کرده است که شرکت Moodstocks را به همکاری دعوت نموده است. فعالیت این شرکت و مهندسان کاربلد آن بر روی مبحث پردازش تصویر می باشد.

مطالعه متن کامل
ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

دانشمندان ناسا خود را برای اولین نگاهِ نزدیک به مشتری آماده می کنند، آنهم بعد از انتظاری تقریبا 5 ساله

مطالعه متن کامل
گوگل و ساخت ماشینی قادر به تولید موسیقی

گوگل و ساخت ماشینی قادر به تولید موسیقی

حاصل برنامه ماگنتای گوگل، ماشینی است که اولین موسیقی خود را به تازگی تالیف نموده است.

مطالعه متن کامل
آپارتمانی بر فراز برج ایفل

آپارتمانی بر فراز برج ایفل

هر ساله تعداد بسیار زیادی از توریست ها از شهر پاریس بازدید می کنند. ماه آینده 4 برنده خوش شانس طی مسابقات جام ملتهای اروپا 2016 از شانس اقامت در آپارتمانی برخوردار خواهند شد که بر روی طبقه اول این برج 300 متری قرار دارد. شما هم می توانید ثبت نام کنید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بیشتر کفشهای نایک از مواد بازیافتی ساخته می شود

بیشتر کفشهای نایک از مواد بازیافتی ساخته می شود

نایک سبک تولید محصولات پایدار را جدی گرفته است، امروزه 71 درصد از کفش های این شرکت شامل مواد بازیافت شده می باشد. برخی از مواد یاد شده نیز از اضافه مواد به کار رفته در روند تولید همین شرکت هستند.

مطالعه متن کامل
سونی جزئیات ارتش تلویزیون‌های اندرویدی خود را با قیمت و توانایی‌های جدید عرضه کرد

سونی جزئیات ارتش تلویزیون‌های اندرویدی خود را با قیمت و توانایی‌های جدید عرضه کرد

دوباره بهار شده و این بدان معنا است که شکوفه‌ها روییده‌اند، آلرژی‌ها شایع شده و مهم‌تر از همه در زمینه تکنولوژی، جرقه‌های پخش تلویزیون‌های 4K UHD در میان ما می‌درخشند. این هفته، نوبت سونی بود تا شرکتی باشد که جزئیات قیمتی و توانایی‌های خط جدید تلویزیون‌های اندرویدی 4K UHD خود را عرضه کند.

مطالعه متن کامل
متر هوشمند Bagel

متر هوشمند Bagel

تا کنون تصور کرده اید که یک متر معمولی تا چه حد می تواند هوشمند باشد؟ احتمالاً با دیدن مشخصات محصولی که در ادامه می آید متعجب خواهید شد. متر جدید دارای صفحه نمایش، با قابلیت اندازه گیری طول، محیط و همچنین قابلیت اندازه گیری لیزری می باشد. به تمامی موارد فوق ارتباط با تلفن هوشمند و اعلام نتیجه اندازه گیری با واحد مورد نظر شما (سانتی متر، اینچ) را هم اضافه کنید. آیا نیاز دیگری دارید؟ برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
شرکت  NVIDIA  با عرضه آپدیت برای SHILD TABLET مشکل رنگ بوجود آمده در آن را برطرف کرد

شرکت NVIDIA با عرضه آپدیت برای SHILD TABLET مشکل رنگ بوجود آمده در آن را برطرف کرد

شکایت های زیادی مبنی بر مشکل کم رنگ بودن رنگ ها بویژه رنگ قرمز در دستگاه Shield Tablet وجود داشته است که هفته گذشته شرکت NVIDIA با عرضه ی آخرین آپدیت نسخه ی 2.2 این مشکل را برطرف کرد. بازی های جدید، افزایش عمر باتری در حالت آماده به کار درکنار بهبود دیگر عملکردهای دستگاه، از مشخصات آپدیت جدید است.

مطالعه متن کامل
گوشی زمخت CAT S50 پرچمدار گوشی‌های کاترپیلار

گوشی زمخت CAT S50 پرچمدار گوشی‌های کاترپیلار

CAT S50 زمخت‌ترین گوشی اندرویدی موجود است که از نظر سختی،‌ مقاومت در برابر آب، گرد و غبار، دمای بالا و نوسان و ارتعاش بر طبق استانداردهای نظامی ساخته شده. همچنین دارای صفحه نمایش نشکن بوده و دستگاهی نسبتا زخیم و محکم است. اگر تمایل به دانستن مشخصات این صخره اندرویدی دارید، با کوی همراه باشید.

مطالعه متن کامل
"نورون های کیلومترشمار" فاصله و زمان سپری شده را کدبندی می کند

"نورون های کیلومترشمار" فاصله و زمان سپری شده را کدبندی می کند

حیوانات برای جهت یابی خود دست به محاسبه موقعیت کنونی بر اساس فاصله و زمان طی شده می زنند و مطالعه جدیدی که بر روی موش های دونده روی تردمیل انجام شده است چگونگی این محاسبه را آشکار می سازد، به این ترتیب نورون هایی که سلول های شبکه ای نامیده می شوند اطلاعات در مورد زمان و فاصله را ادغام می کنند تا حیوانات بتوانند حتی در صورت فقدان نشانه های راهنمای بصری دست به جهت یابی فضایی و به خاطر آوردن امور بزنند. این یافته ها اعتبار بینش هایی را که هم اکنون در مورد نقش سلول های شبکه ای در مغز رایج می باشد زیر سوال می برد.

مطالعه متن کامل