کوی دانش - kooy

پروژه پرورش کاهو در سیاره مریخ

پروژه پرورش کاهو در سیاره مریخ
19 دی
13:30 1393
معمولا هنگامی که صحبت ازسکونت موجودات زمین بر روی مریخ به میان می آید، انتظار داریم یک مرد یا یک زن باشد. اما اگر به شما بگوییم که دانشمندان دانشکده هوا و فضا ساوت همپتون ( Southampton) به گونه ای دیگر در این باره می اندیشند چه؟ آنها روی پروژه پرورش کاهو تمرکز کرده اند. شاید این طرح به نظر خیال پردازانه باشد! اما به هر حال آزمایشی است که می تواند نشان دهنده چگونگی رشد و نمو کاهو، و در نهایت گیاهان در محیط مریخ باشد تا مراحل آن را مورد بررسی قرار گیرد.

اولین اقدام پیشگامانه برای ساکن شدن در مریخ این است که یاد بگیریم چگونه در آن به حیات ادامه دهیم. تهیه غذا، آب، هوا، لوازم ضروری و دیگر ملزوماتی که برای ادامه حیات نیاز است همگی دارای هزینه ای گزاف می باشند و همچنین  صبر و تلاشی بسیار زیاد برای فراهم کردن آنها می خواهد.  برای موفقیت آمیز بودن این پروژه  محققان می بایست تاثیر شرایط هوا و نور خورشید در محیط مریخ را برای پرورش کاهو مورد آزمایش قرار دهند. بدین منظور یک گروه پژوهشگر متشکل از محققان دانشگاه ساوت همپتون و دانشجویان کارشناسی ارشد در یک مسابقه بین المللی که تحت حمایت پروژه "Mars One" می باشند، پروژه  پروش کاهو را به صورت آزمایشی شروع کرده اند. این پروژه شامل یک گلخانه کوچک است که قادر خواهد بود با توجه به  شرایط آب و هوایی و نور خورشید مشابه در مریخ، کاهو پرورش دهد. در حقیقت هدف پروژه این است تا ثابت کند کشت کاهو به وسیله آخرین تکنولوژی های پیشرفته و با استفاده از منابع موجود در مریخ امکان پذیر است و می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم های بسته موجود در ایستگاه های فضایی باشد یا دیگر نیازی به ارسال مواد غذایی از زمین نخواهد بود.

تیم طراح ارسال کاهو به مریخ

 

بدنه این گلخانه از پوشش آلومینیومی ساخته شده و دارای یک سقف گنبدی شکل از جنس پلی کربنات است. حالت گنبدی شکل و انحنای آن به منظور جلوگیری از انباشت گرد وغبار حاصله از طوفان های مریخی طراحی شده و همچنین یک مانع محکم  برای عبور اشعه UV نور خورشید محسوب می شود، به مانند یک حفاظ یا دیوار، فضای درون گلخانه از فضای مریخ جدا می شود. به علاوه این پروژه شامل پمپ های تنظیم فشارهوای بسیار سبک (رقیق) اتمسفر مریخ، فیلترهای جداسازی گرد و غبار، آبگرم کن، مواد مغذی، سیستم تعادل شیمیایی PH و لامپ های ماورای بنفش (UV) می باشد. مورد آخر بسیار ضروری است زیرا در مریخ میزان روشنایی نصف روشنایی روز در زمین است و در روزهای زمستانی نیز استفاده از لامپ های LED پیش بینی شده است تا با تابش مستقیم نور آنها ادامه رشد گیاهان در فصول کم نور امکان پذیر باشد.

دلیل اینکه محققان در این پروژه از کاهو استفاده کرده اند این است که کاهو در آزمایشات فضایی بسیار خوب رشد می کند و چندین بار در فضا پرورش داده شده است در ضمن یک محصول گیاهی خوارکی رایج است که بذر سخت و متراکمی دارد و به سرعت رشد می کند.

نقشه اجرایی طرح حفاظتی در پرورش کاهو در مریخ

 

اولین قدم در این آزمایش این است که  بذر کاهو 7 ماه جلوتر منجمد و کل فرایند رشد گیاه متوقف باشد تا زمانی که پروژه گلخانه ای "Mars One"  به طور کامل تا سال 2018 در مریخ اجرا شود. پس از آن دمای داخل این گلخانه بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه داشته می شود و سپس بوسیله پمپ تنظیم فشار، هوای مریخ به همراه بخار آب که حاوی مواد مغذی و اکسیژن تولید شده توسط الکترولیز است به درون گلخانه ارسال می شود. پس از آنکه گیاه جوانه زد، لامپ های LED  با ترکیب نور کمِ خورشید فرایند رشد گیاه را تسریع می کنند. با کمک دوربین ها و سنسور های تجهیز شده، لحظه به لحظه از فرایند رشد کامل  کاهو در طول 4 هفته به زمین مخابره می شود. پس از تکمیل شدن فرایند پرورش کاهو، سیستم های گرم کننده محیط شروع به کار کرده تا گیاه را با کیفیت بالا حفظ کند و از خرابی آن جلوگیری نمایند. وجود میکرو ارگانیسم های زنده گلخانه ای می تواند از آلودگی های محیط مریخ جلوگیری کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

مریم دارافکن

مریم دارافکن

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
تندیس های برش لیزری ظریف شبیه صخره های مرجانی چرخان

تندیس های برش لیزری ظریف شبیه صخره های مرجانی چرخان

همانطور که می دانید صخره های مرجانی در سرتاسر جهان با تهدید مواجه هستند، اما در این میان هنرمند خوش ذوقی دست به کار جاودانه سازیشان زده است. جاشوا آباربانل که در لس آنجلس ساکن می باشد با استفاده از برش لیزری الگوهای ظریفی را خلق نموده است که طرحشان الهام گرفته از موجودات دریایی می باشد. قطعات عرضه شده توسط وی از انواع مختلفی از چوب ها ساخته شده و به صورت ارگانیک مونتاژ شده اند تا طرح های چرخشی ظریفی را نتیجه بدهند. مجموعه "مرجان ها" هم شامل تندیس ها و هم شامل قطعات دیواری 3 بعدی می شود.

مطالعه متن کامل
چگونه لینک‌های وب‌سایت را به صفحه اصلی اندروید اضافه کنیم؟

چگونه لینک‌های وب‌سایت را به صفحه اصلی اندروید اضافه کنیم؟

اگر یک یا تعداد بیشتری وب‌سایت دارید که به طور منظم آنها را از دستگاه اندروید خود تحت نظر دارید، می‌توانید با اضافه کردن آنها به صفحه اصلی، سریع‌تر به وب‌سایت‌ها دسترسی پیدا کنید. به بیان دقیق‌تر، شما می‌توانید لینک‌های میان‌بر به هر وب‌سایت یا صفحه‌ی وبی را به لطف قابلیت گوگل کروم به صفحه اصلی اضافه کنید.

مطالعه متن کامل
طبق یک تحقیق جدید اثرات مثبت و سودمند مکمل های ویتامین D برای کودکان مبتلا به بیماری های کلیوی بررسی شد

طبق یک تحقیق جدید اثرات مثبت و سودمند مکمل های ویتامین D برای کودکان مبتلا به بیماری های کلیوی بررسی شد

در کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه، آن هایی که سطوح پایین تری از ویتامین D داشتند، دارای میزان بیشتری از نشانگرهای خونی اختلال عملکرد کلیه و از دست دادن بیشتر عملکرد کلیه در طول زمان بودند. بقای پنج ساله کلیه، در بیماران دارای سطح 50 نانو مول در لیتر ویتامین D حدود 75 درصد بود و در بیماران دارای میزان کمتری از ویتامین D هم حدود 50 درصد بود. کمبود ویتامین D در کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه نیز شیوع گسترده ای داشت.

مطالعه متن کامل
«چشمِ انسان مانند» در پلانکتون تک سلولی: میتوکندریا و پلاستیدها  با هم تکامل یافته اند

«چشمِ انسان مانند» در پلانکتون تک سلولی: میتوکندریا و پلاستیدها با هم تکامل یافته اند

دانشمندان با بررسی ساختار چشم مانند پلانکتون دریایی تک سلولی به نام warnowiids دریافته اند که این ساختار حاوی بسیاری ازاجزای تشکیل دهنده یک چشم پیچیده است دانشمندان با بررسی «ساختار چشم مانندِ» پلانکتون دریایی تک سلولی به نام warnowiids دریافته اند که این ساختار حاوی بسیاری از اجزای تشکیل دهنده یک چشم پیچیده است این پلانکتون دریایی تک سلولی که میکروبی درنده می باشد نقطه بنفش تیره رنگی دارد که ocelloid نامیده می شود و شبیه چشم چند سلولی حیوانات می باشد، شباهتی که باعث شد دانشمندان ابتدا آنرا متعلق به موجود دیگری بدانند که توسط warnowiids بلعیده شده است.

مطالعه متن کامل
بی ام دبلیو X1 جدید آفتابی شد

بی ام دبلیو X1 جدید آفتابی شد

SUV نسل آینده و جمع و جور بی ام دبلیو در مدل های دیفرانسیل جلو و 4WD با قدرت 300 اسب بخار در ماه ژوئن امسال رونمایی می شود.

مطالعه متن کامل