کوی دانش - kooy

پروژه پرورش کاهو در سیاره مریخ

پروژه پرورش کاهو در سیاره مریخ
19 دی
13:30 1393
معمولا هنگامی که صحبت ازسکونت موجودات زمین بر روی مریخ به میان می آید، انتظار داریم یک مرد یا یک زن باشد. اما اگر به شما بگوییم که دانشمندان دانشکده هوا و فضا ساوت همپتون ( Southampton) به گونه ای دیگر در این باره می اندیشند چه؟ آنها روی پروژه پرورش کاهو تمرکز کرده اند. شاید این طرح به نظر خیال پردازانه باشد! اما به هر حال آزمایشی است که می تواند نشان دهنده چگونگی رشد و نمو کاهو، و در نهایت گیاهان در محیط مریخ باشد تا مراحل آن را مورد بررسی قرار گیرد.

اولین اقدام پیشگامانه برای ساکن شدن در مریخ این است که یاد بگیریم چگونه در آن به حیات ادامه دهیم. تهیه غذا، آب، هوا، لوازم ضروری و دیگر ملزوماتی که برای ادامه حیات نیاز است همگی دارای هزینه ای گزاف می باشند و همچنین  صبر و تلاشی بسیار زیاد برای فراهم کردن آنها می خواهد.  برای موفقیت آمیز بودن این پروژه  محققان می بایست تاثیر شرایط هوا و نور خورشید در محیط مریخ را برای پرورش کاهو مورد آزمایش قرار دهند. بدین منظور یک گروه پژوهشگر متشکل از محققان دانشگاه ساوت همپتون و دانشجویان کارشناسی ارشد در یک مسابقه بین المللی که تحت حمایت پروژه "Mars One" می باشند، پروژه  پروش کاهو را به صورت آزمایشی شروع کرده اند. این پروژه شامل یک گلخانه کوچک است که قادر خواهد بود با توجه به  شرایط آب و هوایی و نور خورشید مشابه در مریخ، کاهو پرورش دهد. در حقیقت هدف پروژه این است تا ثابت کند کشت کاهو به وسیله آخرین تکنولوژی های پیشرفته و با استفاده از منابع موجود در مریخ امکان پذیر است و می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم های بسته موجود در ایستگاه های فضایی باشد یا دیگر نیازی به ارسال مواد غذایی از زمین نخواهد بود.

تیم طراح ارسال کاهو به مریخ

 

بدنه این گلخانه از پوشش آلومینیومی ساخته شده و دارای یک سقف گنبدی شکل از جنس پلی کربنات است. حالت گنبدی شکل و انحنای آن به منظور جلوگیری از انباشت گرد وغبار حاصله از طوفان های مریخی طراحی شده و همچنین یک مانع محکم  برای عبور اشعه UV نور خورشید محسوب می شود، به مانند یک حفاظ یا دیوار، فضای درون گلخانه از فضای مریخ جدا می شود. به علاوه این پروژه شامل پمپ های تنظیم فشارهوای بسیار سبک (رقیق) اتمسفر مریخ، فیلترهای جداسازی گرد و غبار، آبگرم کن، مواد مغذی، سیستم تعادل شیمیایی PH و لامپ های ماورای بنفش (UV) می باشد. مورد آخر بسیار ضروری است زیرا در مریخ میزان روشنایی نصف روشنایی روز در زمین است و در روزهای زمستانی نیز استفاده از لامپ های LED پیش بینی شده است تا با تابش مستقیم نور آنها ادامه رشد گیاهان در فصول کم نور امکان پذیر باشد.

دلیل اینکه محققان در این پروژه از کاهو استفاده کرده اند این است که کاهو در آزمایشات فضایی بسیار خوب رشد می کند و چندین بار در فضا پرورش داده شده است در ضمن یک محصول گیاهی خوارکی رایج است که بذر سخت و متراکمی دارد و به سرعت رشد می کند.

نقشه اجرایی طرح حفاظتی در پرورش کاهو در مریخ

 

اولین قدم در این آزمایش این است که  بذر کاهو 7 ماه جلوتر منجمد و کل فرایند رشد گیاه متوقف باشد تا زمانی که پروژه گلخانه ای "Mars One"  به طور کامل تا سال 2018 در مریخ اجرا شود. پس از آن دمای داخل این گلخانه بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه داشته می شود و سپس بوسیله پمپ تنظیم فشار، هوای مریخ به همراه بخار آب که حاوی مواد مغذی و اکسیژن تولید شده توسط الکترولیز است به درون گلخانه ارسال می شود. پس از آنکه گیاه جوانه زد، لامپ های LED  با ترکیب نور کمِ خورشید فرایند رشد گیاه را تسریع می کنند. با کمک دوربین ها و سنسور های تجهیز شده، لحظه به لحظه از فرایند رشد کامل  کاهو در طول 4 هفته به زمین مخابره می شود. پس از تکمیل شدن فرایند پرورش کاهو، سیستم های گرم کننده محیط شروع به کار کرده تا گیاه را با کیفیت بالا حفظ کند و از خرابی آن جلوگیری نمایند. وجود میکرو ارگانیسم های زنده گلخانه ای می تواند از آلودگی های محیط مریخ جلوگیری کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

مریم دارافکن

مریم دارافکن

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
گریپرهای دست مانند رباتی کوچک، بعد از انجام ماموریت خود، در بدن حل می شود

گریپرهای دست مانند رباتی کوچک، بعد از انجام ماموریت خود، در بدن حل می شود

گریپرهای رباتی می توانند بیوپسی انجام داده و دارو را به مقاصد مورد نظر در بدن که سابق بر این غیرقابل دسترس بود حمل نمایند. به لطف تلاش هایی که توسط دانشمندان شاغل در دانشگاه جان هاپکینز صورت گرفته است، اکنون یک گام دیگر به خلق انواع بازوهای رباتیک نرم و انعطاف پذیر نزدیک شده ایم. این بازوها می توانند بدون هیچ گونه عوارض جانبی، بعد از انجام ماموریت های جراحی خود یا تحویل دادن دارو در بدن، حل شوند. دانشمندان مذکور میکروگریپرهایی با قابلیت تجزیه در عرض یک دقیقه را با اضافه سازی پلیمرهای محکم ساخته اند که حاوی ریزذرات مغناطیسی تا هیدروژل های نرم می شوند، به این ترتیب، امکان هدایت مغناطیسی میکرو گریپرهای یادشده به نقاط مدنظر در بدن وجود دارد.

مطالعه متن کامل
گردن بلند زرافه از کجا آمده است؟

گردن بلند زرافه از کجا آمده است؟

برای اولین بار ژنوم های زرافه و نزدیکترین خویشاوند زنده این جاندار (اُکاپی) در جنگل های آفریقا توالی سازی شده اند و اولین نشانه ها را در مورد تغییرات ژنتیکی آشکار می سازد که منتهی به تکامل گردن غیر عادی و بلند زرافه و رکوردداری این حیوان به عنوان بلندترین گونه زمینی جهان می شود.

مطالعه متن کامل
Flow طراحی شده تا هرجا کار موس تمام شد، دنباله کار را بگیرد

Flow طراحی شده تا هرجا کار موس تمام شد، دنباله کار را بگیرد

فلو قصد دارد شیوه تعامل کاربران را با ابزارهایشان تغییر بدهد. وقتی صحبت از تعامل با ابزارهای دیجیتالی است، اصلی ترین روش های تعاملی که می شناسیم استفاده از موس و صفحات لمسی است. سنیک (Senic) تیمی که بر روی وسیله جدیدی به نام Flow کار می کند، بدنبال آنست تا با اضافه سازی چند روش جدید برای برقراری ارتباط کاربران با کامپیوترها و گوشی های هوشمند و تبلت ها این وضعیت را تغییر بدهد.

مطالعه متن کامل
چگونه از جیمیل ها نسخه پشتیبان بگیریم

چگونه از جیمیل ها نسخه پشتیبان بگیریم

طی سالهای استفاده، اطلاعات با ارزشی در ایمیل شما جمع آوری شده است که ممکن است شما نخواهید آنها را از دست بدهید و البته شاید هم به یک شرکت بزرگ در فضای مجازی هم اطمینان نداشته باشید. گاهی اوقات بالا رفتن تعداد ایمیل های شما ممکن است باعث نگرانی شود. در این حالت بهترین گزینه می تواند گرفتن یک نسخه پشتیبان از آنها بر روی کامپیوترتان باشد. با کوی دانش همراه شوید تا نحوه تهیه یک نسخه پشتیبان از ایمیل ها را باهم مرور کنیم

مطالعه متن کامل
ویدئو: چگونگی تامین نیروی یک پایگاه مریخی

ویدئو: چگونگی تامین نیروی یک پایگاه مریخی

طرح ناسا برای تامین نیروی مورد نیاز اولین پایگاه انسانی که روی سیاره مریخ

مطالعه متن کامل