کوی دانش - kooy

کوی پاسخ می دهد: آیا قورت دادن آدامس برای سلامتی مضر است ؟

کوی پاسخ  می دهد: آیا قورت دادن آدامس برای سلامتی مضر است ؟
28 شهریور
11:55 1393
آدامس جویدنی یکی از مواد ترکیبی بسیار قدیمی و آشنا روی کره زمین است. اجازه بدهید ببینیم آدامس چیست: قطعه ماده خشک و کش مانندی که توسط ماشین های مخصوصی برش داده می شود و صرفا حاوی مولکول های طعم دهنده است و برای استفاده طولانی مدت و لذت بردن از مزه اش درست شده، نه برای تامین نیاز بدن به کالری. اما همه این حرف ها به کنار، سوالی که ارزش پرسیدن دارد این است که: آیا قورت دادن آدامس واقعا برای بدن مضر است ؟

پاسخ فنی این سوال بله است، قورت دادن آدامس جویدنی ممکن است اثرات منفی بر روی سلامتی داشته باشد همانطور که نوشیدن آب هم ممکن است اثرات وحشتناکی برجا بگذارد. در واقع روی دادن چنین اثرات منفی، فقط در صورتی امکان دارد که مقدار بسیار زیادی آدامس قورت داده باشیم، آنقدر که در باور خیلی از ماها جای نمی گیرد، حتی اگر به اختیار خودمان باشد . البته در جوابی که به این سوال قرار است بدهیم فرض را بر این می گیریم که شما سن و سالتان بالاتر از 6 سال است و علاوه بر این وسواس جویدن ندارید- حال می خواهد جویدن آدامس باشد یا هرچیز دیگر. اگر این فرض ها صحیح باشند، آنگاه می توان جواب را دستکاری کرد و گفت قورت دادن آدامس اشکالی ندارد.

دلیل بی خطر بودن قورت دادن آدامس هم بر می گردد به تاریخچه این ماده و هنگامی که به عنوان محصولی غذایی فروخته شد، آنهم چون متوجه شده بودند که اساسا سیستم هاضمه انسان اثری روی آدامس به جا نمی گذارد و اسید معده نمی تواند آنرا تجزیه کند و همین طور آنزیم های هضم غذا نیز رویش بی اثر هستند و به جز کریستال های مزه و اسانس، ویتامین های مفیدی منتشر نمی کند که مولکول های انرژی بدن را تغذیه کرده و بتوان از آن سود برد. ساختار مولکولی مقاوم آدامس وارد بدن شما می شود، برای مدتی بدون اینکه اثر منفی داشته باشد در بدن شما می ماند و سپس به راحتی از بدن خارج می گردد. هرچند احتمال دارد بیرون رفتن آدامس از دستگاه هاضمه شما و دفع شدنش کمی بیشتر از سایر مواد غذایی به درازا بکشد، اما به لحاظ علمی این موضوع ثابت نشده است: هنوز مدرک قابل اعتنایی بدست نیامده که نشان بدهد تجزیه آدامس در سیستم هاضمه انسان آهسته تر است یا به شکلی بر مسیر دستگاه هاضمه انسان اثری منفی می گذارد. به لحاظ تغذیه ای و هاضمه ای مصرف آدامس واقعا ضرری ندارد. 

 احتمال اینکه مصرف آدامس راه دستگاه هاضمه شما را بگیرد و مشکلی برایتان ایجاد کند دور از ذهن است چون در روده بزرگ گوشه ای و یا جای مخفی شدنی وجود ندارد که آدامس آنجا پنهان شود! که اگر وجود داشت، آدامس دقیقا همان ماده ای بود که می رفت و به جای "مواد غذایی پر از سم تولید کارخانجات مختلف" در آنجا جاخوش می کرد. تا به حال در جهان پزشکی هر وقت آدامسی از هر نوع در بدن کسی باقی مانده بوده و دفع نشده بود، توسط دکترها شناسایی و از بدن فرد خارج شده است. صرفا موارد معدودی در علم پزشکی دیده شده است که برای خارج کردن آدامس از بدن فرد، نیاز به انجام مداخله پزشکی و جراحی بوده است و این موارد هم از بس نادر بوده اند به تاریخ پیوسته اند.   

و مواردی که نیاز به مداخله پزشکی بودند همگی مربوط به بچه هایی شده که والدین بی توجهی داشته اند و به فرزندشان اجازه خوردن صمغ داده بودند، درست مثل نوجوانان نسل سومی که به دلیل بی توجهی پدر و مادر دخانیات مصرف می کنند. در هر صورت آدامس ماده خطرناکی نیست.

سخن آخر اینکه، مردم خیلی چیزها می خورند و می جوند، از مداد ذغالی گرفته تا حتی کرم و حشرات! و بابت خوردن این چیزها کسی تابحال نمرده، پس اگر آدامستان را جویدید نگران نباشید چون هفت سال که قرار نیست در بدنتان بماند و حتی به هفت روز هم نمی کشد، مگر اینکه شما مشکل هاضمه داشته باشید. اما اگر آدامستان را قورت دادید و اذیت شدید فقط کافی است پشت سرش یک فنجان بزرگ قهوه میل کنید. به این ترتیب قهوه باید مشکلتان را حل کند!!. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

  1. مریم جوکار
    مریم جوکار 11 بهمن, 12:08

    خیلی جالب بود نمیدونستم ممنون بابت این مطلب

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
استخدام کارکنان روباتی در هتل پیشرفته ژاپنی

استخدام کارکنان روباتی در هتل پیشرفته ژاپنی

اگر می‌خواهید به ژاپن سفر کنید، یک توصیه به شما می‌کنیم: اگر از دیدن روبات‌های انسان-مانند لذت می برید، به نظر می‌رسد بازدید از هتل Henn-na‌ در استان ناگاساکی برای شما بسیار دلچسب باشد. هتل Henn-na در ماه جولای افتتاح می‌شود و بازدید آن برای شما دلچسب خواهد بود چون مسئولان هتل قصد دارند از 10 روبات در هتل خود استفاده کنند. سه تا از آنها به چندین زبان صحبت می‌کنند و به نظر می‌رسد به طور مستقیم از Uncanny Valley. Kokoro فرستاده شده‌اند و تولید‌کننده روبات‌ها، آنها را actroids می‌نامد.

مطالعه متن کامل
توضیحی بر علت وجودی چشمه های آتشین ماه باستان

توضیحی بر علت وجودی چشمه های آتشین ماه باستان

سطح ماه باستان روزگاری مملو از آبفشان های لاوا بوده است و حال دانشمندان علت بروز چنین پدیده ای را دریافته اند. با توجه به تحقیقات اخیر، ماه حاصل برخورد جرمی به اندازه مریخ با زمین آنهم در اوایل عمر منظومه شمسی بوده است و سطح آن بسیار متفاوت از این چشم انداز ساکت و بی سر و صدایی بوده که امروزه مشاهده می کنیم. بلکه سطح آن بسیار داغ و فعال بوده است، به نحوی که ماگما از زیرش قل می زده و چشمه های آتشینی روی زمینش جریان داشته است.

مطالعه متن کامل
خوردن هر تکه پیتزا به سلامتی کودکان شما ضرر می‌رساند.

خوردن هر تکه پیتزا به سلامتی کودکان شما ضرر می‌رساند.

بر اساس تحقیقات جدید، هنگامی که کودکان پیتزا می‌خورند در واقع منبع کالری بیشتر، چربی اشباع شده و سدیم بیشتری را جذب بدن کرده‌اند و این برای سلامتی آنان بسیار مضر و خطرناک است.

مطالعه متن کامل
بی ام دبلیو و حل مشکل شارژ ماشین های برقی با استفاده از تیرهای چراغ برق

بی ام دبلیو و حل مشکل شارژ ماشین های برقی با استفاده از تیرهای چراغ برق

ماشین های برقی هنوز هم مشکلاتی دارند که بایستی قبل از رواجشان به عنوان جایگزین معتبر ماشین های بنزینی، آنها را برطرف کرد. ضروری است تا قیمت این ماشین ها کاهش چشمگیری پیدا کند، هزینه جایگزین سازی یا اجاره باتری ها نیز کم شود، تنوعشان ارتقا داده شود و خیلی آسان تر شارژ شوند، یعنی هرجا که خواستیم توقف کنیم امکان شارژشان را هم داشته باشیم.

مطالعه متن کامل
فوران های آتشفشانی کوچک ممکن است به خنک سازی زمین کمک کنند

فوران های آتشفشانی کوچک ممکن است به خنک سازی زمین کمک کنند

منتقدان نظریه گرمایش کره زمین به طورمنظم به این واقعیت اشاره می کنند که دمای جهانی متوسط درطول 15 سال گذشته نسبتا ثابت بوده است و یک مطالعه جدید ممکن است دلیل اصلی این که چرا این اتفاق روی داده را پیدا کرده باشد: فوران های آتشفشانی کوچک.

مطالعه متن کامل